Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, k4ts0u είπε

Τα νούμερα που αναφέρεις δεν χρειάζονται κιλά για να τα πετύχεις... Δεν θεωρώ καν τον εαυτό μου δυνατό παρόλα αυτά στα 75 κιλά έχω σηκώσει 100 πάγκο, 180 άρσεις και 160 κάθισμα. Παίρνει χρόνο και χρειάζεται προπόνηση , με το να βάλεις πολλά κιλά σίγουρα βοηθάει σε κάποιες ασκήσεις αλλά δεν είναι τοσο απαραίτητο όσο το θεωρείς.

Φιλε ολα αυτα ειναι σχετικά που λέμε... λές τα σηκωνεις... δεν σε έχω δει πως τα σηκώνεις, δεν ξερω τι προπονηση κάνεις, ποσο καιρο κάνεις, αν εισαι 1.70 και τα 75 κιλα ειναι μύες γενικά εγω δεν θα συμβουλευα κάποιον που ειναι 70-75 κιλά να κάνει τα νουμερα που λές πάντως. Γιατι οταν ο τραπεζοειδης σου ειναι μπακαλιαριστικος (μη παρεξηγηθεις δεν το λέω για σενα) να του χώσεις πανω 160 κιλά να τα σηκώνει ειναι υπερβολές, επισης οταν το ποδι σου ειναι αδύνατο πάλι δεν θα έχει αντοχη για να σηκώνει αυτα τα νουμερα.

 Τωρα εσυ εχεις άλλη άποψη. Εντάξει αμα εσενα σε βολευει αυτο συνέχισε το. Για μενα ειναι απαραιτητο κάποιος να ειναι πιο γεμάτος απο τα 75 κιλά για να μπορέσει να βάλει μεγάλα νουμερα στη μπάρα. Επισης για μενα ειναι απαραιτητο κάποιος να κάνει αρκετο ζέσταμα. Αλλα οπως έλεγε και η κοπελα στο βιντεο.....

ειναι απαραιτητο ολοι να κάνουμε τα ιδια πράγματα; οχι. εγω σηκωνω 80 κιλά κάθισμα και εχω ποδι γυμνασμένο και με μεγάλο ογκο. Γινεται πιστευω ενα λάθος στη γυμναστική κάποιος εχει αποτέλεσμα σε κάτι..... και αμέσως πρέπει να κοντράρει τον άλλον που κάνει κάτι διαφορετικο επειδη το δικο του θεωρειται απο τον ιδιο (θέσφατο). 

Επισης ξεχνάμε πάλι κάτι που μου ειχε πει ενας γυμναστης.... χρονια στα γυμναστηρια και θηριο.

Τωρα τα σηκώνουμε και λέμε πωπω ειμαι μάγκας.... μετά απο χρονια πάς ταμειο ομως. Τενοντιτιδες , αρθριτιδες, λογικο γιατι κάποιοι ταλαιπωρουν το σωμα τους περισσοτερο απο οσο χρειάζεται. 

Μια χαρά κανεις δουλειά και στα 80-100 κιλά κάθισμα. Και αυτο στο λέει κάποιος που έχει μεγάλη αναπτυξη στα ποδια του. Θες να ακουσεις οκ, δεν θές δεν πειράζει. Κανε αυτο που θέλεις και θεωρεις εσυ σωστο. 

2 ώρες πριν, OneWaySystem είπε

                                                                                         Στο προσωπικό υπαίθριο γυμναστηριακι μας θα την βγάζουμε πάλι

267834979_1.jpg.530bf394ae06eb38384ad4d1d85eaae7.jpg

                                                                            Και καπάκι εδω θα κάνουμε τα 5χιλιομετρακια μας / 4.800 ακριβώς ο περιφερειακός

1439191434_1.jpg.e46b7f48cae309317e653af44d140dd4.jpg

                                                                                                                                           Ζουλιαρηδεςς  🤓

Φόρτωμα στο αμάξι κετλεμπερ , λάστιχα , trx και φύγαμε ..

Εκπληκτικη φώτο. 

ΥΓ Αναφέρομαι στη 1η παράθεση, 

μη λέτε στο κοσμο οτι μπορει να κάνει αυτα τα κιλά αν ειναι αγυμναστος ή αν ειναι αδυνατος στη μέση. Θα πάει να σηκωσει με τη 1η ο άλλος 80 κιλα στις άρσεις και θα πάθει ζημιά. Αυτοι που σηκώνουν 200αρες κάνουν χρονια προπονηση. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.  

Είχα γράψει πρόσφατα εδώ για το θέμα μου και επανέρχομαι να ακούσω κάποια γνώμη, αν μπορεί κάποιος. 40 ετών, υπέρβαρος, 1.73 εκ. 103 κιλά και δουλειά γραφείου.  Τελικά από μαγνητική διαγνώστηκε 5 κηλες αυχένα και από ηλεκτρομυογραφημα ωλενια νευριτιδα. Ακολουθώ αγωγή και φυσιοθεραπεία και είμαι πολύ καλά.  Έχω αλλάξει τον τρόπο ζωής, έχω γίνει ενεργητικός,περπατω καθε μερα μισης μια ώρα,σκαλες παντού και προσέχω τη διατροφή μου, οσο μπορώ. Μου συστήθηκε, γιατί θέλω να γυμναστω-κάνω κάτι ,  κολύμβηση ή πιλατες και γενικά κάποιες ασκήσεις του αυχένα και κοιλιακοί και ραχιαιοι. Δοκίμασα από μόνος μου και σχοινακι.

Καταλήγω ότι το κολυμβητήριο που ρώτησα έχει άκυρες ώρες και δυσκολεύομαι να δίνω το 50αρικο.Το πιλατες ακόμη πιο ακριβό. 

Το σχοινακι, που το έκανα μόνος μου, μετά από λίγο από το πήδημα με πιάνει πονοκέφαλος. Το τράνταγμα είπε ο φυσικοθεραπευτης δεν μου προκαλεί κακό. 

Και κλείνω ως εξής. Είμαι 40 ετών με δύο παιδιά και έχω λίγο χρόνο να κάνω κάτι.  Επειδή είμαι χρόνια αγύμναστος και υπέρβαρος μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω κοιλιακούς και ραχιαιους και σχοινακι. 

Δεν θέλω να τα παρατήσω και μόνο στο περπάτημα μπορώ να αντεπεξελθω.  Έχει την καλοσύνη να προτείνει κάποιος κάτι ενδεικτικό για περπάτημα και απώλεια βάρους;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Θα ήθελα να απαντήσει κάποιος αν έχει τη διάθεση να πει μια γνώμη και όχι να κοροϊδέψει, αρκετά προβλήματα έχουμε όλοι μας,δεν χρειάζεται κι εδώ μέσα.

Να είστε όλοι καλά αυτές τις δύσκολες μέρες. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθησε οτι σου ειπε ο γιατρος σου φιλε. Με 5 κηλες στον αυχένα τι συμβουλες να σου δώσουμε εμεις για γυμναστική. 

Οι κοιλιακοι επισης επιβαρύνουν τον αυχ'ενα αν δεν έχεις μαξιλαράκι στο μηχανημα των κοιλιακών. Αν κάνεις ελευθερους τον επιβαρυνεις επειδη δεν ειναι ευκολο να κρατησεις τον αυχενα σε ενα σωστο σημείο. 

Συνεχισε το περπατημα και χάσε τα κιλά που σου ειπε ο γιατρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έβλεπα πολύ τον Τζεφ στην αρχή αλλά όπως είπε κι ο Μικ, τα είπε όλα κι αντί να το κλείσει το μαγαζί και να πάει παρακάτω στη ζωή του άρχισε να λέει ξανά τα ίδια και τα ίδια με άλλα λόγια και κατέληξε κουραστικός.

Ντοκ, φοβερή προπόνηση! Κάλυψες μια χαρά το κενό που άφησαν τα κλειστά γυμναστήρια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Τζον. Αν και δεν είχα παρέα, ήταν πολύ ευχάριστη η προπόνηση στον ήλιο.

Είδα κάποια παιδιά εκεί αρκετά προχωρημένα στην καλλισθενική και δουλεύανε jumping lunges με γιλέκο, λογικά 10 κιλά πρέπει να ήταν. Θέλω να το βάλω μπρος και ελπίζω να μην φάω τα μούτρα μου. Είναι ο ίδιος λόγος που δεν δοκίμασα να κάνω χθες Bulgarian Split Squat, θέλω να το πάω σιγά σιγά ώστε να έχω τέλεια φόρμα πριν βάλω μεγάλο φορτίο.

Σίγουρα σε αντοχή θα βελτιωθώ αρκετά με αυτές τις προπονήσεις. Δύναμη και να πέσω λίγο, σιγά σιγά θα ξανανέβω.

Για τον Jeff Cavaliere, συμφωνώ με όσα γράφονται εδώ. Είναι μάστορας στην εμβιομηχανική και δίνει καλές προτάσεις, αλλά τον έχει φάει το κυνήγι του παρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Spect~ είπε

@Magic_Nature για σενα.. Οταν ακομη ημουν >80 κιλα.. Ειναι απο το '15 το βιντεο

https://www.dropbox.com/s/imvcl61s0lcdte0/20150706_130112.mp4?dl=0

Ωραια. Καλα την κάνεις την άσκηση. Αυχένας κάτω , αγκωνες μέσα, πατάς λιγο τις ωμοπλάτες πισω οταν κάθεσαι. Μια χαρά. Περιπου 2 επαν. στα 110. Εμενα η τελευταια μου επιδοση ηταν 4 στα 80. Οποτε μια μονή αμα πιεστω λιγο την έχω στα 90. Ε μου ριχνεις δυναμη περιπου + 20 κιλά. Λογικο φιλε κανεις και απο πιτσιρικάς εσύ. Εγω εκανα άλλα. 

 

Εγω σημερα εκανα ντροπ σετ στο πάγκο

3 δισέτ

12 επαναληψεις των 60 κιλών και καπάκι 8-10 στα 40. 

Μετά πηγα για στρατιωτικές εντάξει εκει κατέβασα πολύ τα κιλά γιατι ειχα "ψοφησει" λιγο απο το πάγκο

3 Δισέτ

10-11-9 επαναληψεις στα 35 κιλα

10-7-5 επαναληψεις στα 25 κιλά σε μερικές ήμουν 1 επαναληψη πριν την αποτυχια. 

μιλάμε για μικρά νούμερα αλλα ηταν διπλά τα σέτ. Χωρις διάλειμα. Και έκλασα λιγο μέντες. 

Μετά εκανα μπάρα για δικέφαλους και εδω έκλασα λιγο μέντες 

Εκτάσεις ωμων (παλι ντροπ) 8 κιλα και 5 κιλά με 10-8-8 και 8-8-7 επαναλήψεις.

και τέλος κάμψεις για τρικεφαλους. Μονά σετ 15 - 14 - 10 -7 (στο τελευταιο δεν μπορεσα να βγάλω 8η) έπεσα κάτω. 

ο τροχαλιας -πολυμηχανημα και για τη πλάτη δεν με βολεψε ημουν πολυ πισω επειδη ειχε το καθισμα μπροστά και ένιωθα τσιμπηματα στη μέση καθως εκανα εκτασεις τρικεφάλων οποτε το άφησα δεν ήμουν σταθερος. Και έπεσα για κάμψεις με κλειστη λαβή. 

Οταν γυρισα ηπια 200μλ πρωτεινη - 50γρ καρυδια - 3 φετες τυρι χαμηλων λιπαρών 3 ρυζογκοφρέτες και 1 ποτηρι χυμό. Μετά το φαγητο μου κανονικα κτοπουλο με 100γρ μακαρονια άβραστα.

Θα παιξω λιγο αυστηρη διατροφη για 2 μηνες εχω κοψει ψωμιά , ισως κοψω και λιγο το φυστικοβουτυρο που ειπε ο δάσκαλος απλα για να πειραματιστώ. 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ντιντη, 125 κιλά έκανε ο άνθρωπος, που τα είδες τα 110;

Επίσης, σε κάθε προπόνηση που κάνεις αναφέρεις τσιμπήματα. Τί διάολο; Σφήκες έχετε στο γυμναστήριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skatzivas είπε

Καλησπέρα σε όλους.  

Είχα γράψει πρόσφατα εδώ για το θέμα μου και επανέρχομαι να ακούσω κάποια γνώμη, αν μπορεί κάποιος. 40 ετών, υπέρβαρος, 1.73 εκ. 103 κιλά και δουλειά γραφείου.  Τελικά από μαγνητική διαγνώστηκε 5 κηλες αυχένα και από ηλεκτρομυογραφημα ωλενια νευριτιδα. Ακολουθώ αγωγή και φυσιοθεραπεία και είμαι πολύ καλά.  Έχω αλλάξει τον τρόπο ζωής, έχω γίνει ενεργητικός,περπατω καθε μερα μισης μια ώρα,σκαλες παντού και προσέχω τη διατροφή μου, οσο μπορώ. Μου συστήθηκε, γιατί θέλω να γυμναστω-κάνω κάτι ,  κολύμβηση ή πιλατες και γενικά κάποιες ασκήσεις του αυχένα και κοιλιακοί και ραχιαιοι. Δοκίμασα από μόνος μου και σχοινακι.

Καταλήγω ότι το κολυμβητήριο που ρώτησα έχει άκυρες ώρες και δυσκολεύομαι να δίνω το 50αρικο.Το πιλατες ακόμη πιο ακριβό. 

Το σχοινακι, που το έκανα μόνος μου, μετά από λίγο από το πήδημα με πιάνει πονοκέφαλος. Το τράνταγμα είπε ο φυσικοθεραπευτης δεν μου προκαλεί κακό. 

Και κλείνω ως εξής. Είμαι 40 ετών με δύο παιδιά και έχω λίγο χρόνο να κάνω κάτι.  Επειδή είμαι χρόνια αγύμναστος και υπέρβαρος μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω κοιλιακούς και ραχιαιους και σχοινακι. 

Δεν θέλω να τα παρατήσω και μόνο στο περπάτημα μπορώ να αντεπεξελθω.  Έχει την καλοσύνη να προτείνει κάποιος κάτι ενδεικτικό για περπάτημα και απώλεια βάρους;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Θα ήθελα να απαντήσει κάποιος αν έχει τη διάθεση να πει μια γνώμη και όχι να κοροϊδέψει, αρκετά προβλήματα έχουμε όλοι μας,δεν χρειάζεται κι εδώ μέσα.

Να είστε όλοι καλά αυτές τις δύσκολες μέρες. 

εγω ονττας αγυμναστος κ 107 κιλά (βαθειά μέσα μου ξέρω οτι πρέπει να άγγιζα τα 110) θα σω δώσω μια συμβουλή.

κόψε μαχαίρι περπάτημα, σκάλες, σκοινακια κτλπ.

Φαίνεται κουλό αλλά λόγου βάρους κ  μηδέν δύναμης στα πόδια μαμας τις αρθρώσεις σου.

Δυνάμωσε πόδια κ σιγά σιγά τα κάνεις κ τα παραπάνω.

Εξαιτίας αυτής της βλακείας αλλά κ αρκετού βάρους γόνατα κ αστράγαλοι με τσιμπάνε που κ που.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, gntgrx είπε

Ρε συ ντιντη, 125 κιλά έκανε ο άνθρωπος, που τα είδες τα 110;

Επίσης, σε κάθε προπόνηση που κάνεις αναφέρεις τσιμπήματα. Τί διάολο; Σφήκες έχετε στο γυμναστήριο;

Ωπα ναι. Οντως. Ξέχασα να βάλω τα +20 της μπάρας. Οποτε η διαφορά ειναι +35 , +17 σε κάθε χέρι :P 

εντάξει τωρα ο τύπος έβαλε να δειξει την άσκηση στα μέγιστα του, δεν θα ανταγωνιστουμε. Παιδια ειναι ανουσιο κάποιοι κάνετε πολλά χρονια. 

Εσυ οταν γυμνάζεσαι δεν νιώθεις τσιμπηματα; αμα δε νιώθεις μπράβο σου εισαι πιο σκληραγωγημένος. Τι άλλο να σου πω; 

γιατι αν το πάς στην εκτέλεση οτι ασκηση κάνω μονος μου την έχω δειξει και μου έχουν πει οτι την κάνω απο πολύ καλά έως τέλεια (άρσεις θανατου). 

Δάσκαλε , ειπες τις προάλλες έκανες επικληνη 120... με αυτο το βιντεο βλέπω τον Σπέκτ που του λες οτι δεν έχει στήθος να σε πλησιάζει ομως! Ωχ ωχ ωχ :D 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/03/2020 at 16:55, JcD said:

Σαλόνι ενισχυμένο είναι...😊-ήταν μάλλον, τώρα μόνο ο σάκος έμεινε!

 

saloni.jpg

 

Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι ανώμαλος που έχω σάκο ακόμη και στην αυλή στο πατρικό ! Εσύ με ξεπέρασες τον έχεις μέσα στο σπίτι, Οκ καλά είμαι 😁

Εγώ φιλε γέρασα τώρα  - τόπο στα νιάτα όπως ειναι ο σπεκτ, στην ηλικία του έπαιζα 140αρες στον επικλινή !

Ο επικλινής είναι πιο δύσκολος, συν 10 κιλά παίζεις στο περίπου στον ίσιο σε σχέση με τον επικλινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gntgrx είπε

Thanks Τζον. Αν και δεν είχα παρέα, ήταν πολύ ευχάριστη η προπόνηση στον ήλιο.

Είδα κάποια παιδιά εκεί αρκετά προχωρημένα στην καλλισθενική και δουλεύανε jumping lunges με γιλέκο, λογικά 10 κιλά πρέπει να ήταν. Θέλω να το βάλω μπρος και ελπίζω να μην φάω τα μούτρα μου. Είναι ο ίδιος λόγος που δεν δοκίμασα να κάνω χθες Bulgarian Split Squat, θέλω να το πάω σιγά σιγά ώστε να έχω τέλεια φόρμα πριν βάλω μεγάλο φορτίο.

Σίγουρα σε αντοχή θα βελτιωθώ αρκετά με αυτές τις προπονήσεις. Δύναμη και να πέσω λίγο, σιγά σιγά θα ξανανέβω.

Για τον Jeff Cavaliere, συμφωνώ με όσα γράφονται εδώ. Είναι μάστορας στην εμβιομηχανική και δίνει καλές προτάσεις, αλλά τον έχει φάει το κυνήγι του παρά.

που πήγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@OneWaySystem

Όσοι γουστάρουμε γυμναστική στο σπίτι, πρασινίσαμε απ' τη ζήλια μας μ' αυτό το υπαίθριο γυμναστηριάκι σου, να ξέρεις.

Πω πω, να κάνεις έξω γυμναστική και με τέτοια θέα. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...