Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, 4saken είπε

Απο οταν εκλεισαν τα γυμναστηρια δεν εχω ορεξη για γυμναστικη μεσα στο σπιτι,αυριο ομως θα ξεκουνηθω να βγαλω μπαρα παγκο αλτηρες στον κηπο σε σημειο prive και θα ξεκινησω...

Και εγω σε αυτη την φαση ειμαι .Αλλα λεω να ξεκινησω σημερα .Θα τραβηξει αρκετο καιρο αυτη η ιστορια και πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα .Χοντρος στην παραλια παντως δεν παω !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ολοκλήρωσα το Σάββατο, 14/03, το προπονητικό πρόγραμμα της specialty phase - 33 εβδομάδες συνεχών προπονήσεων από τις 03/08/2020 που ξεκίνησα. Ζυγίστηκα την Κυριακή, είμαι στα 86 κιλά - σταθερά από τον Σεπτέμβριο. Το σώμα μου άλλαξε, είχα γράψει και πιο παλιά ότι πλέον "μπαίνω" σε ρούχα που πριν 1 χρόνο τα έβλεπα κρεμασμένα στην ντουλάπα. Πλέον, όταν επανεκκινήσω τις προπονήσεις θα επικεντρωθώ και στη διατροφή, με σκοπό να χάσω 8 κιλά - αν όλα πάνε καλά, υπολογίζω ότι ως τον Αύγουστο του 2020, θα τα έχω καταφέρει.

Αυτή την εβδομάδα θα κάνω off - κάπου διάβασα ότι δεν γίνεται να προπονείσαι 52 εβδομάδες το χρόνο και χρειάζεται να κάνεις αποχή. Λογικό το βρίσκω. Οπότε, από την Τρίτη 24/03, θα ξεκινήσω νέο πρόγραμμα από τη specialty phase. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω χρόνο για ποδηλασία εκτός σπιτιού!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Και εγω σε αυτη την φαση ειμαι .Αλλα λεω να ξεκινησω σημερα .Θα τραβηξει αρκετο καιρο αυτη η ιστορια και πρεπει να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα .Χοντρος στην παραλια παντως δεν παω !

Κι εγω φοβαμαι μην καταληξω σαν μποθρονα απο αυτη την κατασταση. Δυστυχως η βαρεμαρα ανοιγει την ορεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, wizzy είπε

Ολοκλήρωσα το Σάββατο, 14/03, το προπονητικό πρόγραμμα της specialty phase - 33 εβδομάδες συνεχών προπονήσεων από τις 03/08/2020 που ξεκίνησα. Ζυγίστηκα την Κυριακή, είμαι στα 86 κιλά - σταθερά από τον Σεπτέμβριο. Το σώμα μου άλλαξε, είχα γράψει και πιο παλιά ότι πλέον "μπαίνω" σε ρούχα που πριν 1 χρόνο τα έβλεπα κρεμασμένα στην ντουλάπα. Πλέον, όταν επανεκκινήσω τις προπονήσεις θα επικεντρωθώ και στη διατροφή, με σκοπό να χάσω 8 κιλά - αν όλα πάνε καλά, υπολογίζω ότι ως τον Αύγουστο του 2020, θα τα έχω καταφέρει.

Αυτή την εβδομάδα θα κάνω off - κάπου διάβασα ότι δεν γίνεται να προπονείσαι 52 εβδομάδες το χρόνο και χρειάζεται να κάνεις αποχή. Λογικό το βρίσκω. Οπότε, από την Τρίτη 24/03, θα ξεκινήσω νέο πρόγραμμα από τη specialty phase. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρω χρόνο για ποδηλασία εκτός σπιτιού!

Και γω σημερα ετοιμαζομαι για την πρωτη ποδηλασια μετα απο καιρο!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δοκιμάσετε home workout θα δείτε ότι τα πράγματα είναι πιο σύνθετα απ'όσο νομίζετε. Άλλες ασκήσεις πιθανόν να σας φανούν πολύ εύκολες κι άλλες πολύ δύσκολες αφού παίζει ρόλο και η ευλυγισία/ισορροπία που έχει ο καθένας. 

Επίσης έχετε συνηθίσει σε συγκεκριμένες ασκήσεις και κάθε αλλαγή απαιτεί χρόνο προσαρμογής.

Στην τελική, με δεδομένο ότι σε μερικές εβδομάδες θα επιστρέψουμε στην φυσιολογική λειτουργία, μη χολοσκατε με την προπόνηση στο σπίτι. Δοκιμάστε κάποια από τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο γιουτιουμπ, κάντε ο,τι καλύτερο νομίζετε απλά για να μη χάσετε εντελώς τη φόρμα σας κι υπομονή μέχρι τα τέλη Απριλίου (προσωπική εκτίμηση) που θα επιστρέψει το νορμάλ.

Για να κάνετε αποτελεσματική προπόνηση στο σπίτι χρειάζεται μια μικρή επένδυση σε κάποιο βασικό εξοπλισμό και αρκετές βδομάδες δοκιμών ώστε να φτιάξετε ουσιαστικό πρόγραμμα. Δεν είναι το home workout τόσο straightforward όσο τα βάρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

 κι υπομονή μέχρι τα τέλη Απριλίου (προσωπική εκτίμηση) που θα επιστρέψει το νορμάλ.

 

Δυσκολα.Μακαρι να εχεις δικιο και να κανεις παραθεση αυτο το μηνυμα, νομιζω θα φαμε και τον Μαιο καπως ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Όσοι δοκιμάσετε home workout θα δείτε ότι τα πράγματα είναι πιο σύνθετα απ'όσο νομίζετε. Άλλες ασκήσεις πιθανόν να σας φανούν πολύ εύκολες κι άλλες πολύ δύσκολες αφού παίζει ρόλο και η ευλυγισία/ισορροπία που έχει ο καθένας. 

Επίσης έχετε συνηθίσει σε συγκεκριμένες ασκήσεις και κάθε αλλαγή απαιτεί χρόνο προσαρμογής.

Στην τελική, με δεδομένο ότι σε μερικές εβδομάδες θα επιστρέψουμε στην φυσιολογική λειτουργία, μη χολοσκατε με την προπόνηση στο σπίτι. Δοκιμάστε κάποια από τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο γιουτιουμπ, κάντε ο,τι καλύτερο νομίζετε απλά για να μη χάσετε εντελώς τη φόρμα σας κι υπομονή μέχρι τα τέλη Απριλίου (προσωπική εκτίμηση) που θα επιστρέψει το νορμάλ.

Για να κάνετε αποτελεσματική προπόνηση στο σπίτι χρειάζεται μια μικρή επένδυση σε κάποιο βασικό εξοπλισμό και αρκετές βδομάδες δοκιμών ώστε να φτιάξετε ουσιαστικό πρόγραμμα. Δεν είναι το home workout τόσο straightforward όσο τα βάρη.

Ειναι πιο συνθετα οταν πάς να εκτελέσεις σύνθετες ασκησεις. Τα γυμναστηρια θα μεινουν κλειστά περίπου 2 μήνες. Μέχρι τέλος Μαϊου. 

Οποτε μέχρι τοτε μια χαρά μπορει να τη βγάλει κάποιος με

κάμψεις (ειτε με φορτιο ειτε χωρις) πχ αν δει οτι καιγεται πλέον στις 50 επαναληψεις... παιρνει ενα σακιδιο και το γεμιζει άμμο ή μπουκαλια με νερο. Οποτε ηδη γυμνάζει πολυαρθρικά ωμους-στηθος - τρικέφαλους.

inverted rows - pull ups - chin ups  (ειτε με φορτιο ειτε χωρις) πχ πάλι με σακιδιο ή με ενα μπιτονάκι το οποιο θα χεις δέσει με ενα καλώδιο - σχοινι γυρω απο τη μέση σου και θα του χεις βάλει νερο μέσα ή πάλι με σακιδιο. Οποτε γυμνάζονται πολυαρθρικα η πλάτη , τα δικέφαλα. 

Squats- Lunges (με φορτιο ή χωρις) το προαναφερθέν σακιδιο , γιατι εντάξει οποιος έκανε καθισματα στο γυμναστηριο απο 80 κιλά και πάνω καταλαβαινει οτι τα απλά θα ειναι απλα για να αιματώσει τους τετρακεφαλους τους και Οχι για κάτι το ιδιαιτερο. Οποτε πάλι πολυαρθρικα έχουμε τετρακεφαλους - γλουτους και δικεφαλους μηριαιους.

Core  deadlift με αλτήρες ή Hanging leg raise για να ενεργοποιήσει κάποιος τα ισχια και τη μέση του. 

8 ασκήσεις. Και αν βάλεις και με αλτηρες το ασκησιολογιο ανεβαινει και άλλο. 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και έκλεισαν τα γυμναστήρια  και στο μαγαζί δεν είχα καθόλου δουλειά, είπα ας φτιάξω ένα πάγκο  να ξεκινήσω σπίτι. Τώρα λίγα βάρη παραπάνω  θέλω να πάρω και καθημερινά γυμναστική σπίτι χεχε

20200316_153217_copy_1512x2016.jpg

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Μιας και έκλεισαν τα γυμναστήρια  και στο μαγαζί δεν είχα καθόλου δουλειά, είπα ας φτιάξω ένα πάγκο  να ξεκινήσω σπίτι. Τώρα λίγα βάρη παραπάνω  θέλω να πάρω και καθημερινά γυμναστική σπίτι χεχε

20200316_153217_copy_1512x2016.jpg

overcome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Στην τελική, με δεδομένο ότι σε μερικές εβδομάδες θα επιστρέψουμε στην φυσιολογική λειτουργία, μη χολοσκατε με την προπόνηση στο σπίτι.

Το βρίσκω αρκετά αισιόδοξο αυτό και δε νομίζω να συμβεί αλλά μακάρι να βγω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μέχρι τέλος Απριλίου θα έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα γιατί δεν είναι απλό πράγμα να παγώνεις την οικονομική δραστηριότητα μιας χώρας, μιλάμε για τεράστιες απώλειες σε πολλαπλά επίπεδα. Οπότε θα μπορούμε να κάνουμε τα βασικά τότε (λειτουργία σχολείων, επιχειρήσεων, κτλ) και θα είναι ζήτημα των ευπαθών ομάδων να προστατεύσουν τον εαυτό τους κι όχι ευθύνη της κοινωνίας/πολιτείας.

Ντιντη, κάνω προπόνηση στο σπίτι αρκετά χρόνια κι έχω δοκιμάσει τα πάντα (σακίδια πλάτης με βάρη, bodyweight, λάστιχα, kettlebells, συνδυασμός αυτών, κτλ) και σε λέω με βεβαιότητα ότι να γυμναστεις έτσι απλά κι αόριστα είναι παιχνιδάκι.

Να γυμναστεις όμως δουλεύοντας επαρκώς όλους τους μυς και ταυτόχρονα με progression overload ώστε να υπάρξει μυϊκή ανάπτυξη είναι εξαιρετικά δύσκολο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, evabb είπε

Σπαρτιατικες μεριδες για να μην γινει ο κωλος μου ισα με το Heathrow

 

Σε κάποιους αρέσουν πάρα πολύ τα μεγάλα αεροδρόμια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...