Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, evabb είπε

οχι οταν συνοδευονται και με κοιλουμπα.

Εγώ μίλησα για αεροδρόμια οχι για βουνά αγαπητή μου :P

Αγαπάμε αεροδρόμια λοιπόν, και μας αρέσουν τα βουνά να τα ανεβαίνουμε εεε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Εγώ μίλησα για αεροδρόμια οχι για βουνά αγαπητή μου :P

Αγαπάμε αεροδρόμια λοιπόν, και μας αρέσουν τα βουνά να τα ανεβαίνουμε εεε :D

Ποιοι αγαπατε δηλαδή; Γω Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Πιστεύω ότι μέχρι τέλος Απριλίου θα έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα γιατί δεν είναι απλό πράγμα να παγώνεις την οικονομική δραστηριότητα μιας χώρας, μιλάμε για τεράστιες απώλειες σε πολλαπλά επίπεδα. Οπότε θα μπορούμε να κάνουμε τα βασικά τότε (λειτουργία σχολείων, επιχειρήσεων, κτλ) και θα είναι ζήτημα των ευπαθών ομάδων να προστατεύσουν τον εαυτό τους κι όχι ευθύνη της κοινωνίας/πολιτείας.

Ντιντη, κάνω προπόνηση στο σπίτι αρκετά χρόνια κι έχω δοκιμάσει τα πάντα (σακίδια πλάτης με βάρη, bodyweight, λάστιχα, kettlebells, συνδυασμός αυτών, κτλ) και σε λέω με βεβαιότητα ότι να γυμναστεις έτσι απλά κι αόριστα είναι παιχνιδάκι.

Να γυμναστεις όμως δουλεύοντας επαρκώς όλους τους μυς και ταυτόχρονα με progression overload ώστε να υπάρξει μυϊκή ανάπτυξη είναι εξαιρετικά δύσκολο. 

Φιλε μου το ξέρω οτι κάνεις πολλά χρονια τέτοια προπονηση και σιγουρα εισαι πιο ειδικος απο μένα σε αυτο. Αλλα νομιζω οτι τελικά οταν μιλάμε για μυϊκή ανάπτυξη πρέπει να ξεκαθαρισει ο καθενας τι εννοει..... προφανως και θηριώδη μυική ανάπτυξη σαν του Κάτλερ δεν θα πετυχεις. Αλλα ένα pump το δινει στο σώμα... εγω σήμερα ενιωσα περισσοτερο ζορι ακομη και απο το πάγκο! Νομζα οτι θα βγάζω σετ των 30 αλλα μονο τα 2 πρωτα ηταν 30 τα υπολοιπα ηταν 20-25. Τωρα αν το επομενο στοιχημα ειναι να πιάσεις τα 30 σε ολα τα σέτ και μετά τα 32-35 εισαι σε προοδευτική επιβάρυνση. Και αυτο ειναι σιγουρα καλυτερο απο το να μην ήσουν σε τιποτα. 

Εγω τωρα πχ βγάζω 7 έλξεις. Αν στο τέλος του προγραμματος βγάζω 10 τοτε θα ειμαι καλυτερος απο οτι ειμαι τώρα. Απλά τα πράγματα. Καλυτερα να το βλέπουμε σαν παιχνιδι παρα να έχουμε το αγχος αααα δεν θα μεγαλώσω δεν θα μεγαλώσω. Και δεν μεγαλώνουν και ολοι... πχ ο Νικητας που κάνει powerlifting (αφου θελετε να σας βάζω αθλητές) κάνει τοσα κιλά και ακομη παραμενει σχετικά αδυνατος , γραμμωμένος μεν αδυνατος δε. 

Αν με ρωτουσες εμενα δεν μ αρεσει η σωματοδομη του. προσωπική άποψη. Και ας σηκώνει περισσοτερα απο μένα. Πχ 117.5 κιλά στο πάγκο. 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυική ανάπτυξη είναι λίγο σύνθετο. Η πιο απλή, σχεδόν απλοϊκή, προσέγγιση είναι η μεζούρα. Αν σήμερα έχεις π.χ. 83εκ περιφέρεια μέσης και 30εκ περιφέρεια δικέφαλου και 1 χρόνο μετά πάλι με 83εκ περιφέρεια μέσης έχεις 35εκ περιφέρεια δικέφαλου, έχεις πετύχει μυική ανάπτυξη.

Αν θες πραγματικά να δεις πώς τα πας, πιάσε μεζούρα κι άρχισε να μετράς τον εαυτό σου και κάντο σταθερά κάθε μήνα. Γάμπα, τετρακέφαλο, κοιλιά, στήθος, δικέφαλο. Είναι καλά για αρχή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος τα gym για 1.5 μήνα οπότε εξοπλίστηκα. 

Για όποιον αρχάριο η προχωρημένο θέλει γερό full body workout στο σπίτι χωρίς να διαθέτει πολύ χώρο, και με πολύ εύκολες βασικές ασκήσεις προτείνω:

  • 2 Αλτήρες μέτριο βάρος (εγώ έχω 20κιλους)
  • 1 kettlebell το βαρύτερο δυνατό (είναι για weighted lunges και front squat) - το συγκεκριμένο είναι 30 κιλά
  •  Μονόζυγο

 Πολύ απλό πρόγραμμα full body μέρα πάρα μέρα. Όλα 3 σετ x όσα reps αντέχουμε

  1. Bent elbow Laterral Raises (αλτήρες) drop set σε upright row με το kettlebel  

Αποτέλεσμα εικόνας για Bent elbow Lateral RaisesΑποτέλεσμα εικόνας για kettlebel upright row

 2. Push ups 3 σετ όσα μπορούμε, για κάποιον που κάνει 3+ χρόνια βάρη είναι μεταξύ 45-70

3. Pull ups ανοιχτή λαβή και τέρμα κάτω 3 σετ όσα αντέχουμε. Οι αρχάριοι chin ups

4.  Kettlebel lunges drop set σε kettlebel front squat με το μεγάλο kettlebel

Αποτέλεσμα εικόνας για kettlebell lunges Αποτέλεσμα εικόνας για kettlebell front squat

 

Οι μερακλήδες μπορούν να κάνουν και κάμψεις δικεφάλων κάπου ανάμεσα με τους αλτήρες

image.jpeg.a9bcd3e7cb9f305830f0146c967f7172.jpeg

 

Ο εξοπλισμός:

Τόταλ κόστος κάπου 100 ευρώ, αλλά αν κάποιος είναι αρχάριος και θέλει μικρότερο βάρος το κόστος πέφτει και στο μισό

OY5As5dpT5EWoaK6PK0Dn9nitp9u4q4GiJX7C2o6isAbJHH-qz9DxGHeuFmHqcuLi_nf27qHsh7_ZT6rXldWxFfmczOamuvD3BXVax5INBr7nDl-Y7FxXFZ7ZLbpKH5MOSUAlDNzUw6YCffWxIidosZOG1kqxKQPhoDKLA_kJ0v-WhFz8LbCUX6tLnojwmi0rQfpDI9GGBznhHVJPdv68Vgp78xAsikobCWNNCilZnZnlyw30QyBSlzxvzP6FRRAGiEauvvNXZ9y5o2Lbe2f3XieTmztJQqRBfC4GY0sYpj1246RVYa-yBH-Ha8LfQUaFrqXRF9BolcNuajyMAfFmid89yN4VA7HSWPcc8Yqn9V6HCjgVOLakuL0XYuJbqhzYsasmQpUQPH7bRk8TAgDWwsdxFJqmUCFklcXV_L1Z5Bcho4k7ca_Qc5egXhqG59p0U2N-O2p-vwQV8fJruvGjsgdZaQmCSyRDFKFo6hCRZhucYd9_91VFmGGuQ0WMzXRw-rY4JNNYij2frfj_8ikaVa7CXrr2SXOZL_yDIoAoZqRwqZVmpEJqTr_kJ79dBoP9nmswIfcUT0Qyo1CGF5w3fmZT1VO9XmsHvpx1W2NxQmC7x8fkJH_kfK3AGqSG-ymsUvWpb_VgimuLE5toC8CGv6DCsFwE2--a_i3QDtUnzr9G4e10RSqy5I69g8XlQ=w1040-h1348-no

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια με τους αλτήρες μπορουμε να κάνουμε παπάδες !

Καταρχην Πιέσεις ώμων. 

Μετά εχεις σιγουρα 3 ασκησεις για στήθος. 

Πιέσεις (ξαπλώνεις στο στρώμα) ΄ή φιλε πάς σε πεζούλι ! Πάς στο παρκάκι απλώνεις το στρ'ωμα..... και ειναι σαν να εισαι σε πάγκο ! 

Οποτε εχεις 2 ασκησεις για στήθος. Πιέσεις και ανοιγματά. Και όρθιος κροσοβερ. Φέρνεις τα χέρια σου πλάγια και σηκώνεις μέχρι το υψος των ώμων. Αυτη ειναι επισης ιδανική ασκηση για οσους έχουν θεματάκια επικονδυλιτιδας γιατι οι κάμψεις σε γαμάνε στην έκταση. Αν έχεις θέμα. Υπάρχει μεγάλη φορτιση του τρικέφαλου. Αρα έχουμε 3 ασκησεις για στήθος.

3-4 ασκησεις για ώμους....

Πιέσεις , εκτάσεις , προτάσεις (προσωπικα δεν μ αρεσουν) ΚΑΙ εκτάσεις σκυφτός που πιάνει πισω οπισθιες μοιρες.

Καλά οι κλασσικες για χέρια τις ξέρουν ολοι δεν χρειάζεται να τις γράψω αλλες 2-3 απο εκει ... και παραπανω βασικά. 

Το μονο προβλημα ειναι η μέση διοτι δυστυχως τις άρσεις θανατου δεν τις πιάνει καμια άσκηση. 

Για ποδια εγω προσωπικά δεν καιγομαι... θα παιξω με απλά καθισματα - προβολές κτλπ ετσι και αλλιώς ειναι ηδη ανεπτυγμένα δεν θέλω να μεγαλώσουν άλλο. 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ @evabb Τα έχει πει ο Sir Mix-a-Lot πριν από 28 χρόνια.

 

Στις 15/3/2020 στις 9:06 ΜΜ, Magic_Nature είπε

Φιλε σορρυ που επεμβαινω αλλα τώρα εχεις μυοκαρδιοπάθεια... και κάνεις τοσο βαριές προπονησεις ; δεν ειναι λιγο επικινδυνο;

Όταν το πήρα χαμπάρι, ο φόβος ήταν μη με βρει παγωμένο κάνα πρωί η γυναίκα μου δίπλα της. Στα 37 μου, η καρδιά μου ήταν σε κακά χάλια, είχα υποκινησία βασικού και μέσου πλαγίου και πρόσθιου κορυφαίου τοιχώματος και επηρεασμένη συστολική λειτουργία με υπολογιζόμενο κλάσμα εξώθησης 49%. Hλεκτροφυσιολογικά ήμουν καλά, όμως είχα μεγάλες ποσότητες περικαρδιακού λίπους και είχε επηρεαστεί και η αναπνοή μου. Ήμουν υπέρβαρος (105 κιλά) και αγύμναστος, αφού 11 χρόνια τα είχα παρατήσει. Δεν έχω καπνίσει ποτέ και το stress μου ήταν μέτριο προς υψηλό, κατά περιόδους.

Με τα πολλά (πάρα πολλά, ό,τι εξέταση μπορεί να γίνει έγινε, πολλές φορές με αρκετές επαναλήψεις), η διάγνωση μπήκε από το γενετικό έλεγχο. Είναι μια ιδιαίτερης μορφής συγγενής μυοκαρδιοπάθεια, η οποία είναι γενικά ασυμπτωματική αλλά αν γίνει το μπραφ, άμωμοι εν οδώ, αλληλούια. Ευτυχώς, το πήρα χαμπάρι με τα πιο ήπια συμπτώματα που μπορεί να δώσει. Θα μπορούσε να σκάσει σε οποιαδήποτε φάση της ζωής μου.

Όλοι οι καρδιολόγοι μου έλεγαν να μην το παρακάνω, θα τη βγάλω μια ζωή με beta blockers, να χάσω κιλά και βλέπουμε. Κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι η καρδιά αυτή μπορούσε να επανέλθει. Αφού διάβασα ό,τι μπορούσα να διαβάσω σχετικά με την καρδιολογία και μίλησα με world class καρδιολόγους, σχετικά με τα options μου, πήρα την απόφαση τουλάχιστον να βελτιώσω τη φυσική μου κατάσταση και να βγάζω την καθημερινότητα χωρίς να μου βγαίνει η γλώσσα. Είχα, επίσης, το άγχος να μην έχει περάσει η μαλακία στα παιδιά μου. Ευτυχώς, σε αυτό το κομμάτι, πήραν από τη μάνα τους.

Τα υπόλοιπα, λίγο πολύ τα έχω ξαναγράψει. 2 χρόνια αργότερα η καρδιά μου είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Δεν έχω υποκινησίες, ο όγκος παλμού έχει σχεδόν αυξηθεί 80% (117 mL στο 25% του VO2max), το VLEF είναι στο 54%, έχω RHR γύρω στις 50 bmp και ταβάνι γύρω στις 190, με ΗRR στο 140. Αγαπημένη μου ασχολία είναι να τρολάρω τους καρδιολόγους δείχνοντας τους τη μαγνητική και τις εξετάσεις πριν και μετά. Δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πρόκειται για την καρδιά του ίδιου ατόμου.

Δεν φοβήθηκα και πήγα κόντρα στις προβλέψεις και το κατεστημένο. Αν και τράβηξα άσχημο χαρτί, γνωρίζω ότι δεν είμαι φτιαγμένος από ζάχαρη και αν προσπαθήσω σοβαρά θα δω βελτίωση.

 

Στα της προπόνησης, τώρα. Τη βρήκα με το να ανεβαίνω το λόφο, οπότε και σήμερα φόρτωσα το σάκο μου με μια επιπλέον 2,5άρα πλάκα (σύνολο 23,3 κιλά). Έκανα ακριβώς την ίδια διαδρομή, περίπου στον ίδιο χρόνο (8 δευτερόλεπτα πιο αργά).

Στη συνέχεια κατέβηκα στο υπαίθριο πάρκο Πουλάκη και άρχισα την κινητοποίηση με τα λάστιχα και τις καλλισθενικές, όπως ακριβώς την προηγούμενη φορά. Σήμερα δεν υπήρχε ψυχή εκεί, αν και δεν το είχαν κλείσει. Έκανα

  • 10x15 Inverted Rows σε διάφορες κλίσεις και επίπεδα στα πόδια, έμφορτος με το σάκο
  • 10x15 Push-ups, ομοίως.
  • 5x10 Diamond Push-ups, έμφορτος
  • 5x10 Bodyweight Pull-ups/Chin-ups 
  • 5x5 Pull-ups/Chin-ups, έμφορτος
  • 5x10 Bodyweight Dips
  • 5x5 Dips, έμφορτος
  • 5x10 Hanging Leg Raises
  • 5x5 Hanging Leg Raises/Shins to the bar
  • 5x15 Roman Lifts, έμφορτος
  • 5x10 Single Leg Stand up, έμφορτος
  • 5x10 Single Leg Hip Thrust, έμφορτος

Στη συνέχεια γύρισα σπίτι και ξεκίνησα 10.000 KB Swing προπόνηση. Δεν έχω KB, οπότε έφτιαξα έναν αλτήρα στα 27,5 κιλά. Συγκεκριμένα:

  • 10x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 15x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 25x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 50x27,5kg DB Swing
    • 2x27,5kg DB Single Arm Push Press (1 σε κάθε χέρι)

Αυτός είναι ένας κύκλος, όπου κάνεις 100 DB Swings και 10 DB Push Press σε κάθε χέρι. Το διάλλειμα είναι 30-60 sec μεταξύ των set και 3 λεπτά μεταξύ των κύκλων.

Έκανα 5 κύκλους, ήτοι 500 DB Swings και 50 DB Push Press σε κάθε χέρι. Στα 50άρια είχα την αίσθηση ότι θα ξεράσω, τελικά τα έβγαλα με αρκετό ζόρι χωρίς απρόοπτα. Στα μέσα του 4ου κύκλου και στον 5ο κύκλο χτυπούσα πιράκια. Εξαιρετική προπόνηση, μιλάμε είχα καιρό να αισθανθώ ότι δεν θα βγει.

Η αλλαγή που θα κάνω αύριο και για όλη την πρώτη εβδομάδα είναι να σπάσω το 50άρι set σε 2 25άρια.

Κανονικά οι συμπληρωματικές θέλουν το βάρος του 5RM. Αναγκαστικά θα πορευθώ με τα κιλά που διαθέτω. Οι συμπληρωματικές ασκήσεις για αυτήν την εβδομάδα είναι:

  • Δευτέρα: DB Single Arm Push Press
  • Τρίτη: DB Goblet Squat (O αλτήρας χωράει 40 κιλά διότι έχω μόνο 5άρες, 2,5άρες, 1,25 και 1kg πλάκες. Ίσως πάρει οριακά άλλα 2,5kg, αν το πιάσω με δεματικά ή/και κόλλα σπειράματος Loctite)
  • Τετάρτη: DB Kroc Row (Tα ίδια με πάνω)
  • Πέμπτη: Static Incline Single Arm DB Press (Εδώ στα 35 kg)
  • Παρασκευή: Barbell Good morning (Eδώ 42,5 kg)

Σε 20 προπονήσεις πρέπει να βγάλω τα 10.000 Swings. Αν τα καταφέρω και την ολοκληρώσω, θα έχω φτιάξει ΝΑΑΑΑ μια κωλάρα χαχα.

Πέρα από την πλάκα, εκτός της αναμενόμενης σημαντικής προόδου στην αντοχή, αναμένω και carryover σε όλες τις κινήσεις.

Περαστικά μου.

 

Επεξ/σία από gntgrx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gntgrx είπε

^ @evabb Τα έχει πει ο Sir Mix-a-Lot πριν από 28 χρόνια.

Όταν το πήρα χαμπάρι, ο φόβος ήταν μη με βρει παγωμένο κάνα πρωί η γυναίκα μου δίπλα της. Στα 37 μου, η καρδιά μου ήταν σε κακά χάλια, είχα υποκινησία βασικού και μέσου πλαγίου και πρόσθιου κορυφαίου τοιχώματος και επηρεασμένη συστολική λειτουργία με υπολογιζόμενο κλάσμα εξώθησης 49%. Hλεκτροφυσιολογικά ήμουν καλά, όμως είχα μεγάλες ποσότητες περικαρδιακού λίπους και είχε επηρεαστεί και η αναπνοή μου. Ήμουν υπέρβαρος (105 κιλά) και αγύμναστος, αφού 11 χρόνια τα είχα παρατήσει. Δεν έχω καπνίσει ποτέ και το stress μου ήταν μέτριο προς υψηλό, κατά περιόδους.

Με τα πολλά (πάρα πολλά, ό,τι εξέταση μπορεί να γίνει έγινε, πολλές φορές με αρκετές επαναλήψεις), η διάγνωση μπήκε από το γενετικό έλεγχο. Είναι μια ιδιαίτερης μορφής συγγενής μυοκαρδιοπάθεια, η οποία είναι γενικά ασυμπτωματική αλλά αν γίνει το μπραφ, άμωμοι εν οδώ, αλληλούια. Ευτυχώς, το πήρα χαμπάρι με τα πιο ήπια συμπτώματα που μπορεί να δώσει. Θα μπορούσε να σκάσει σε οποιοδήποτε φάση της ζωής μου.

Όλοι οι καρδιολόγοι μου έλεγαν να μην το παρακάνω, θα τη βγάλω μια ζωή με beta blockers, να χάσω κιλά και βλέπουμε. Κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί ότι η καρδιά αυτή μπορούσε να επανέλθει. Αφού διάβασα ό,τι μπορούσα να διαβάσω σχετικά με την καρδιολογία και μίλησα με world class καρδιολόγους, σχετικά με τα options μου, πήρα την απόφαση τουλάχιστον να βελτιώσω τη φυσική μου κατάσταση και να βγάζω την καθημερινότητα χωρίς να μου βγαίνει η γλώσσα. Είχα, επίσης, το άγχος να μην έχει περάσει η μαλακία στα παιδιά μου. Ευτυχώς, σε αυτό το κομμάτι, πήραν από τη μάνα τους.

Τα υπόλοιπα, λίγο πολύ τα έχω ξαναγράψει. 2 χρόνια αργότερα η καρδιά μου είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Δεν έχω υποκινησίες, ο όγκος παλμού έχει σχεδόν αυξηθεί 80% (117 mL στο 25% του VO2max), το VLEF είναι στο 54%, έχω RHR γύρω στις 50 bmp και ταβάνι γύρω στις 190, με ΗRR στο 140. Αγαπημένη μου ασχολία είναι να τρολάρω τους καρδιολόγους δείχνοντας τους τη μαγνητική και τις εξετάσεις πριν και μετά. Δεν μπορούν να πιστέψουν ότι πρόκειται για την καρδιά του ίδιου ατόμου.

Δεν φοβήθηκα και πήγα κόντρα στις προβλέψεις και το κατεστημένο. Αν και τράβηξα άσχημο χαρτί, γνωρίζω ότι δεν είμαι φτιαγμένος από ζάχαρη και αν προσπαθήσω σοβαρά θα δω βελτίωση.

Στα της προπόνησης, τώρα. Τη βρήκα με το να ανεβαίνω το λόφο, οπότε και σήμερα φόρτωσα το σάκο μου με μια επιπλέον 2,5άρα πλάκα (σύνολο 23,3 κιλά). Έκανα ακριβώς την ίδια διαδρομή, περίπου στον ίδιο χρόνο (8 δευτερόλεπτα πιο αργά).

Στη συνέχεια κατέβηκα στο υπαίθριο πάρκο Πουλάκη και άρχισα την κινητοποίηση με τα λάστιχα και τις καλλισθενικές, όπως ακριβώς την προηγούμενη φορά. Σήμερα δεν υπήρχε ψυχή εκεί, αν και δεν το είχαν κλείσει. Έκανα

  • 10x15 Inverted Rows σε διάφορες κλίσεις και επίπεδα στα πόδια, έμφορτος με το σάκο
  • 10x15 Push-ups, ομοίως.
  • 5x10 Diamond Push-ups, έμφορτος
  • 5x10 Bodyweight Pull-ups/Chin-ups 
  • 5x5 Pull-ups/Chin-ups, έμφορτος
  • 5x10 Bodyweight Dips
  • 5x5 Dips, έμφορτος
  • 5x10 Hanging Leg Raises
  • 5x5 Hanging Leg Raises/Shins to the bar
  • 5x15 Roman Lifts, έμφορτος
  • 5x10 Single Leg Stand up, έμφορτος
  • 5x10 Single Leg Hip Thrust, έμφορτος

Στη συνέχεια γύρισα σπίτι και ξεκίνησα 10.000 KB Swing προπόνηση. Δεν έχω KB, οπότε έφτιαξα έναν αλτήρα στα 27,5 κιλά. Συγκεκριμένα:

  • 10x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 15x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 25x27,5kg DB Swing
    • 6x27,5kg DB Single Arm Push Press (3 σε κάθε χέρι)
  • 50x27,5kg DB Swing
    • 2x27,5kg DB Single Arm Push Press (1 σε κάθε χέρι)

Αυτός είναι ένας κύκλος, όπου κάνεις 100 DB Swings και 10 DB Push Press σε κάθε χέρι. Το διάλλειμα είναι 30-60 sec μεταξύ των set και 3 λεπτά μεταξύ των κύκλων.

Έκανα 5 κύκλους, ήτοι 500 DB Swings και 50 DB Push Press σε κάθε χέρι. Στα 50άρια είχα την αίσθηση ότι θα ξεράσω, τελικά τα έβγαλα με αρκετό ζόρι χωρίς απρόοπτα. Στα μέσα του 4ου κύκλου και στον 5ο κύκλο χτυπούσα πιράκια. Εξαιρετική προπόνηση, μιλάμε είχα καιρό να αισθανθώ ότι δεν θα βγει.

Η αλλαγή που θα κάνω αύριο και για όλη την πρώτη εβδομάδα είναι να σπάσω το 50άρι set σε 2 25άρια.

Κανονικά οι συμπληρωματικές θέλουν το βάρος του 5RM. Αναγκαστικά θα πορευθώ με τα κιλά που διαθέτω. Οι συμπληρωματικές ασκήσεις για αυτήν την εβδομάδα είναι:

  • Δευτέρα: DB Single Arm Push Press
  • Τρίτη: DB Goblet Squat (O αλτήρας χωράει 40 κιλά διότι έχω μόνο 5άρες, 2,5άρες, 1,25 και 1kg πλάκες. Ίσως πάρει άρα 2,5kg, αν το πιάσω με δεματικά ή/και κόλλα σπειράματος Loctite)
  • Τετάρτη: DB Kroc Row (Tα ίδια με πάνω)
  • Πέμπτη: Static Incline Single Arm DB Press (Εδώ στα 35 kg)
  • Παρασκευή: Barbell Good morning (Eδώ 42,5 kg)

Σε 20 προπονήσεις πρέπει να βγάλω τα 10.000 Swings. Αν τα καταφέρω και την ολοκληρώσω, θα έχω φτιάξει ΝΑΑΑΑ μια κωλάρα χαχα.

Πέρα από την πλάκα, εκτός της αναμενόμενης σημαντικής προόδου στην αντοχή, αναμένω και carryover σε όλες τις κινήσεις.

Περαστικά μου.

Μπράβο ρε μάγκα. Αμα εκει που ήσουν αγυμναστος βαράς 140-150αρια στις άρσεις και εισαι 40 χρονων εισαι ωραιος παίκτης. 

αΦΟΥ σου πέρασε εντάξει. 

Γενικα ναι αν γινει κάνα μπάμ με την καρδιά δεν ειναι να παιζεις. Και απο τα 40 και μετά λεει οσοι γυμναζομαστε θέλει τεστ κοπώσεως ειχα κάνει ενα το 2014. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...