Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ο μόνος που βλέπει σαν θετικό το κλείσιμο των βαρυτζίδικων αφού θα ασχοληθούμε λίγο με το cardio κομμάτι επιτέλους? Βγάλε κάτι τραυματισμούς που έχω από το 222πΧ και θα βρουν την ευκαιρία να γιάνουν λίγο 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, afentiko είπε

οσο πιο πολυ ψαχνω για "home workouts" , "no equipment workout" κλπ τοσο πιο πολυ απογοητευομαι και μου φαινεται απλα δε θα κανω τιποτα για 1 μηνα...

Φιλε το βασικο ειναι η άσκηση να γινει δυσκολη. Εχεις πολλους τροπους να κανεις τις κάμψεις και το μονοζυγο δυσκολο πιστεψε με.

Κατα 90% θα το γυρισω και εγω σε προπονηση στο σπιτι. Δεν φοβαμαι για μενα, μονο και μονο για να σεβαστουμε τους γυρω μας.

Επειδη βλέπω αρχιζουν και γράφουν μαλακκιες και στο φεησμπουκ και δεν θέλω να δωσω δικαιωματα στον καθε τραχανοπλαγιά να με σχολιάζει.

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οταν εκλεισαν τα γυμναστηρια δεν εχω ορεξη για γυμναστικη μεσα στο σπιτι,αυριο ομως θα ξεκουνηθω να βγαλω μπαρα παγκο αλτηρες στον κηπο σε σημειο prive και θα ξεκινησω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης να μην βιαστεί κανείς να επενδύσει σε εξοπλισμό για το σπίτι αν δεν προπονείται συστηματικά και έχει θέσει κάποιους στόχους. Τα 100,200,300 ευρώ καλύτερα να τα κρατήσει αν το επόμενο διάστημα πρόκειται να επηρεαστεί το εισόδημά του. Αν, πάλι, του περισσεύουν, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να τα επενδύσει κανείς πχ σε ένα air purifier της προκοπής, ιδιαίτερα αν ζει σε μεγάλη πόλη ή σε περιοχή με κακή ποιότητα αέρα.

@Skatzivas Σε θυμάμαι από το myphone, είχες μπει στην Σ.Ο. λίγο καιρό μετά την αποχώρησή μου ως EiC. Είμαστε συνομήλικοι και πριν 2 χρόνια βρισκόμουν στη θέση σου, για να μην σου πω και σε χειρότερη αφού είχα και μυοκαρδιοπάθεια και η αντοχή μου ήταν πάτος. Η πρότασή μου είναι να μην σταματήσεις το περπάτημα, διότι πρόκειται για μια δραστηριότητα με ελάχιστο μυοσκελετικό impact και εξαιρετικό scalability.

Δεν αρκεί, όμως, μόνο το περπάτημα. Πρέπει να δυναμώσεις τους τραχηλικούς μυς, δίνοντας έμφαση στους σκαληνούς και τους στερνοκλειδομαστοειδείς. Πέρα από τη μυϊκή ενδυνάμωση, η στάση του σώματος είναι εξίσου σημαντική. Το πως κάθεσαι στην καρέκλα, πως διαβάζεις, πώς κοιτάς την οθόνη και πώς κοιμάσαι, είναι παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής σου.

Ακόμα καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις αν επιλέξεις κάποια δραστηριότητα η οποία θα σε κάνει συνολικά πιο δυνατό. Δεν είναι απαραίτητο αυτή να είναι τα βάρη. Όσον αφορά τη διατροφή σου, δεν χρειάζονται ριζοσπαστικές αλλαγές. Εξορθολογισμός και σύνεση από τη μία δίχως να στερείσαι και να έχεις ενοχική σχέση με το φαγητό, από την άλλη.

Δες το ως μια επένδυση για τα επόμενα 20-30-40 χρόνια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OneWay με ενα προγραμματάκι κάμψεων μπορουμε στον 1 μήνα να πούμε οτι έγινε μια δουλεια σχεδον εφάμμιλη με το γυμναστηριο;

Πχ την 1η εβδομάδα θα δοκιμάσει κάποιος να βγάζει σετάκι 30 * 4 + 15 * 2 = 150 επαναληψεις.

2η εβδομάδα θα βγάλει 35 * 4 + 15 * 2 = 170 επαναληψεις

3η εβδομάδα 35 * 4 + 20 * 2 = 180

4η εβδομάδα 35 * 4 + 20 *2 + 10 * 2 = 200 επαναληψεις.

Θα κάνει καθολου δουλειά ; βεβαια εννοειται πως το μέγιστο μου ειναι τα 35-40 πους απς συνεχομενα. Για αυτο παιζω εκει.

1 ώρα πριν, gntgrx είπε

Εγώ είμαι της άποψης να μην βιαστεί κανείς να επενδύσει σε εξοπλισμό για το σπίτι αν δεν προπονείται συστηματικά και έχει θέσει κάποιους στόχους. Τα 100,200,300 ευρώ καλύτερα να τα κρατήσει αν το επόμενο διάστημα πρόκειται να επηρεαστεί το εισόδημά του. Αν, πάλι, του περισσεύουν, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να τα επενδύσει κανείς πχ σε ένα air purifier της προκοπής, ιδιαίτερα αν ζει σε μεγάλη πόλη ή σε περιοχή με κακή ποιότητα αέρα.

@Skatzivas Σε θυμάμαι από το myphone, είχες μπει στην Σ.Ο. λίγο καιρό μετά την αποχώρησή μου ως EiC. Είμαστε συνομήλικοι και πριν 2 χρόνια βρισκόμουν στη θέση σου, για να μην σου πω και σε χειρότερη αφού είχα και μυοκαρδιοπάθεια και η αντοχή μου ήταν πάτος. Η πρότασή μου είναι να μην σταματήσεις το περπάτημα, διότι πρόκειται για μια δραστηριότητα με ελάχιστο μυοσκελετικό impact και εξαιρετικό scalability.

Δεν αρκεί, όμως, μόνο το περπάτημα. Πρέπει να δυναμώσεις τους τραχηλικούς μυς, δίνοντας έμφαση στους σκαληνούς και τους στερνοκλειδομαστοειδείς. Πέρα από τη μυϊκή ενδυνάμωση, η στάση του σώματος είναι εξίσου σημαντική. Το πως κάθεσαι στην καρέκλα, πως διαβάζεις, πώς κοιτάς την οθόνη και πώς κοιμάσαι, είναι παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής σου.

Ακόμα καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις αν επιλέξεις κάποια δραστηριότητα η οποία θα σε κάνει συνολικά πιο δυνατό. Δεν είναι απαραίτητο αυτή να είναι τα βάρη. Όσον αφορά τη διατροφή σου, δεν χρειάζονται ριζοσπαστικές αλλαγές. Εξορθολογισμός και σύνεση από τη μία δίχως να στερείσαι και να έχεις ενοχική σχέση με το φαγητό, από την άλλη.

Δες το ως μια επένδυση για τα επόμενα 20-30-40 χρόνια.

Φιλε σορρυ που επεμβαινω αλλα τώρα εχεις μυοκαρδιοπάθεια... και κάνεις τοσο βαριές προπονησεις ; δεν ειναι λιγο επικινδυνο;

γιατι ειδικα στις άρσεις θανατου η πιεση μεγαλώνει και η καρδιά την ακουει γενικοτερα. Εδω εγω που δεν έχω κάποιο προβλημα καμια φορά νιωθω να γινεται πάρτι απο παλμούς. Μετα ηρεμει η κατασταση.

Ειδικα στις άρσεις πάντως αλλάζω μπλουζα μετά και δεν κάνω και τα κκιλά που κανεις εσυ... αλλα ο ιδρωτας και οι σφυξεις πάνε συννεφο.

χαχα στα 90 κιλα :P ψοφιμι ειμαι ακομα :D

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς λάστιχα για γυμναστική στο σπίτι; Ποιο είδος είναι καλύτερο σαν αυτάgym-Rubber-Resistance-Bands-Yoga-Band-El η σαν αυτά Powerball-Resistance-Band-set-n.jpg

Κανένα καλό βιντεάκι με ασκήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψάχνουν έμπνευση και δομημένα προγράμματα χωρίς γυμναστήριο, υπάρχουν πολλά βιβλία. Υπάρχουν και πολλά προγράμματα σε βίντεο, αλλά τα περισσότερα απ'αυτά είτε δείχνουν βασικές κινήσεις που δεν χρειάζονται βίντεο και τη σωστή εκτέλεση την βρίσκει κανείς παντού, είτε δείχνουν εξεζητημένες ασκήσεις που συνήθως δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από τις πιο βασικές. Κάποια από τα πιο γνωστά βιβλία που μπορεί να ψάξει κάποιος είναι τα εξής:

 

Al Kavadlo - Pushing the Limits! Total Body Strength With No Equipment

Alexander Iron - Bodyweight Bodybuilding

Alwyn Cosgrove - Bodyweight Training Complete

Anthony Arvanitakis - How to Build Strong & Lean Bodyweight Muscle

Bret Contreras - Bodyweight Strength Training Anatomy

Brooks Kubik - Dinosaur Bodyweight Training

Daniel Vadnal & Metin Dabak - Bodyweight Evolution

Mark Lauren - You Are Your Own Gym

Matt Schifferle - Smart Bodyweight Training

Nick Nilsson - The Best Bodyweight Exercises

Nicola Jane Hobbs - Yoga Gym- The Revolutionary 28 Day Bodyweight Plan - for Strength, Flexibility and Fat Loss

Paul Wade - Explosive Calisthenics, Superhuman Power, Maximum Speed and Agility, Plus Combat-Ready Reflexes--Using Bodyweight-Only Methods

Pavel Tsatsouline - Naked Warrior

Ross Enamait - Never Gymless

Sean Bartram - Bodyweight Workouts for Men

Steven Low - Overcoming Gravity

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Magic_Nature είπε

Φιλε σορρυ που επεμβαινω αλλα τώρα εχεις μυοκαρδιοπάθεια... και κάνεις τοσο βαριές προπονησεις ; δεν ειναι λιγο επικινδυνο;

γιατι ειδικα στις άρσεις θανατου η πιεση μεγαλώνει και η καρδιά την ακουει γενικοτερα. Εδω εγω που δεν έχω κάποιο προβλημα καμια φορά νιωθω να γινεται πάρτι απο παλμούς. Μετα ηρεμει η κατασταση.

Ειδικα στις άρσεις πάντως αλλάζω μπλουζα μετά και δεν κάνω και τα κκιλά που κανεις εσυ... αλλα ο ιδρωτας και οι σφυξεις πάνε συννεφο.

χαχα στα 90 κιλα :P ψοφιμι ειμαι ακομα :D

το εχεις παρει χαμπαρι οτι ο gntgrx ειναι γιατρος ε;

30 λεπτά πριν, new_guy είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς λάστιχα για γυμναστική στο σπίτι; Ποιο είδος είναι καλύτερο σαν αυτάgym-Rubber-Resistance-Bands-Yoga-Band-El η σαν αυτά Powerball-Resistance-Band-set-n.jpg

Κανένα καλό βιντεάκι με ασκήσεις; 

Αυτα με τις λαβες ειναι πιο ευχρηστα θεωρω. Τα αλλα τα εχω δει πιο πολυ για να μαθεις να κανεις pull ups (και αναλογες ασκησεις). Για χερια, στηθος κτλ καλυτερα με λαβες. Απο την αλλη ειναι θεμα και τι βολευει τον καθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο αρκετά απλά αλλά αποτελεσματικά προγράμματα προπόνησης, το 1ο μόνο με αλτήρες και το 2ο μόνο με το βάρος του σώματος, που μπορούμε να κάνουμε πολύ εύκολα: Πρόγραμμα Προπόνησης Για Το Σπίτι Τώρα Που Τα Γυμναστήρια Είναι Κλειστά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Kettle bell swings εναλλαγή με pushups μέχρι να πέσετε κάτω. 

επισης

turkish sit up

golbet squat

snatch/squat snatch (one hand)

clean & jerk/ squat clean & jerk (one hand)

russian twist

box step/box step over

και αρκετες ακομη για kettlebell

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spect~ είπε

επισης

turkish sit up

golbet squat

snatch/squat snatch (one hand)

clean & jerk/ squat clean & jerk (one hand)

russian twist

box step/box step over

και αρκετες ακομη για kettlebell

Εννοείται, αλλά είναι πολύπλοκα . Είμαι minimalist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...