Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2

Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Για παρόμοιους λόγους δεν το πήρα τελικά στο Switch. Το είχα παίξει λίγο στο PC και ήταν αρκετά καλό, αλλά όχι τόσο καλό (ή πρωτότυπο) όσο λένε.

44 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το βρίσκω πολύ υπερεκτιμημένο το Hades, προσωπικά. Κάνω κανά run μια στο τόσο, αλλά ως εκεί, ήταν εθιστικό για το πρώτο δίωρο, μετά το βρήκα boring af. Δηλαδή, πλέον για κανά δεκάλεπτο πριν τον ύπνο είναι οκ, αλλά κάτι πράγματα που διαβάζω για απανωτά runs και κάτι συγκρίσεις με Diablo τα βρίσκω -αν μη τι άλλο- γλαφυρά.

Πολύ καλό narrative, αλλά τώρα να το βάζουμε δίπλα σε TLOU2 και Animal Crossing είναι λίγο ρομπιά.

Εγω εχω παιξει γυρω στο διωρο, φαινεται ενδιαφερον αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχω κολησει. (οκ παιζω και botw ταυτοχρονα οποτε δυσκολο να με κερδισει κατι αλλο)

Παρα πολυ καλο παιχνιδι, αλλα απορω λιγο και εγω με το game of the year. Θα το πιασω πιο σοβαρα καποια στιγμη στο μελλον και ισως αλλαξω γνωμη. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 18,8k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Έτοιμη και η τούρτα μας

Πως σας φαίνεται η πινιάτα μας; Αύριο είναι τα γενέθλια του μικρού, θα πάθει μεγάλη πλάκα!!! Μόνο 8 ώρες μου πήρε να τη φτιάξω.

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση, στο Hades η ιδέα είναι ότι ξεκινάς από την αρχή και κανείς την ίδια διαδρομή ξανά και ξανά με μόνη διαφορά ότι κάθε φορά μπορεί πάρεις κάποιες έξτρα ικανότητες για να σε βοηθήσουν να προχωρήσεις λίγο παρακάτω; Για να το βγάλω από τη wishlist ρωτάω να μη βασανίζομαι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Ερώτηση, στο Hades η ιδέα είναι ότι ξεκινάς από την αρχή και κανείς την ίδια διαδρομή ξανά και ξανά με μόνη διαφορά ότι κάθε φορά μπορεί πάρεις κάποιες έξτρα ικανότητες για να σε βοηθήσουν να προχωρήσεις λίγο παρακάτω; Για να το βγάλω από τη wishlist ρωτάω να μη βασανίζομαι.

Ναι ακριβως

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως και σχεδόν σε όλα τα rogue-like. Ξεκινάς κάθε φορά από το ίδιο σημείο και όπου φτάσεις. Απλώς με τον καιρό μαθαίνεις καλύτερα τους μηχανισμούς του παιχνιδιού ή/και γίνεται δυνατότερος, οπότε θεωρητικά πας λίγο παρακάτω, χάνεις και μετά πάλι από την αρχή.

Επεξ/σία από nzeppos
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Δεν κάνεις την ίδια διαδρομή κάθε φορά ούτε εμφανίζονται οι ίδιοι αντίπαλοι, όπως επίσης δεν έχεις και τις ίδιες δυνάμεις κάθε φορά

Τα δεδομένα αυτά αλλάζουν σε κάθε run ανάλογα και τις επιλογές που κανείς

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το Ori and the blind forest αξίζει; Στο demo μου άρεσε αλλά διαβάζω πως μετά γίνεται πολύ δύσκολο.

Επίσης το Dead Cells που βλέπω συνέχεια μπροστά μου; 

Όσον αφορά το Hades ήμουν πολύ ψημένος να το πάρω γιατί είχα αγαπήσει και το Bastion, αλλά μ'αυτά που λέτε άλλαξα γνώμη. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κατά εμέ ειδικά στο 20αρικο που το πήρα στις εκπτώσεις Χριστουγέννων, είναι ένα πολύ καλό παιχνιδάκι για όσους τους αρέσουν τα Indies, rogue και action games

Και το λέω εγώ που δεν είμαι λάτρης ούτε των Indies ούτε των rogue games

Έχει ωραίο σύστημα μάχης, πολύ καλούς διαλόγους, όμορφη ατμόσφαιρα, πολύ ωραία μουσική, σαν γνήσιο action είσαι μονίμως στη τσίτα και για εμάς τους Έλληνες θα έλεγα ότι δεδομένου της ιστορίας μας φαίνεται και πιο οικείο

Από ένα σημείο και μετά ίσως καταντάει λίγο επαναλαμβανόμενο και μπορεί να μην έχει το βάθος και τη πλοκή άλλων μεγάλων παιχνιδιών αλλά παρόλα αυτά θα το συστηνα ανεπιφύλακτα, σε αρκετά σημεία μου θυμίζει λίγο bayonetta και αυτό μόνο κακό δε μπορεί να είναι

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
13 λεπτά πριν, maximusgr είπε

FYI, το Dead Cells θα εχει δωρεαν ντέμο απο 26 Ιανουαριου για μια εβδομαδα, τσεκαρε το

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 minutes ago, maximusgr said:

Το Ori and the blind forest αξίζει; Στο demo μου άρεσε αλλά διαβάζω πως μετά γίνεται πολύ δύσκολο.

NAI αξίζει. Παιχνιδάρες και το 1 και το 2. Δυσκολεύει αλλά τόσο που να προσφέρει δράση, δεν είναι εκνευριστικά δύσκολο.

Ζήτημα το 1 (Blind forest) να "κόλλησα" σε 1-2 σημεία με πάνω απο 10 προσπάθειες (των 2-5 λεπτών έκαστη).

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
26 minutes ago, maximusgr said:

Όσον αφορά το Hades ήμουν πολύ ψημένος να το πάρω γιατί είχα αγαπήσει και το Bastion, αλλά μ'αυτά που λέτε άλλαξα γνώμη. 

Πολύ καλό το Ori, το αγοράζεις με κλειστά μάτια αν σου αρέσουν τα Metroidvania. Δεν θα το έλεγα ότι δυσκολεύει πολύ, σε ένα-δυο σημεία μόνο, αλλά όχι κάτι unbearable.

Αυτή είναι η μεγάλη παγίδα με το Hades, σου δίνουν την ιδέα ότι πρόκειται για Bastion/Transistor και σε κερνάνε και την σύγκριση με Diablo/Titan Quest και ξενερώνεις μόλις δεις ότι πρόκειται για ένα Gungeon/Isaac.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πολύ καλό το Ori, το αγοράζεις με κλειστά μάτια αν σου αρέσουν τα Metroidvania. Δεν θα το έλεγα ότι δυσκολεύει πολύ, σε ένα-δυο σημεία μόνο, αλλά όχι κάτι unbearable.

Αυτή είναι η μεγάλη παγίδα με το Hades, σου δίνουν την ιδέα ότι πρόκειται για Bastion/Transistor και σε κερνάνε και την σύγκριση με Diablo/Titan Quest και ξενερώνεις μόλις δεις ότι πρόκειται για ένα Gungeon/Isaac.

Σ'ευχαριστώ!

Ωραία για το Ori πάω σίγουρα. Όλα τα υπόλοιπα δεν τα έχω παίξει που λες, μόνο Bastion. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Transistor είναι επίσης παιχνιδάρα, είναι των ίδιων του Bastion (και του Hades προφανώς). Είχα παίξει κάμποσο και νομίζω μου άρεσε περισσότερο από το Bastion. Το Ori το είχα παίξει πριν χρόνια σε Xbox και είχε καταπληκτική ατμόσφαιρα, αλλά το παράτησα μόλις άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα και να χάνω συνέχεια (χρειάζεται περισσότερη υπομονή και γρηγορότερα αντανακλαστικά από ότι έχω εγώ).

Από όλα τα παραπάνω όμως θα έλεγα ότι το καλύτερο είναι το Dead Cells που επίσης αναφέρθηκε.

Απλώς πρέπει να αγοραστούν στη σωστή τιμή, βλ. με αυτές τις ωραίες εκπτώσεις 80% που παίζουν κατά καιρούς. Bastion, Transistor και DC πρέπει να τα έχω πάρει συνολικά 25 ευρώ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Το Transistor είναι επίσης παιχνιδάρα, είναι των ίδιων του Bastion (και του Hades προφανώς). Είχα παίξει κάμποσο και νομίζω μου άρεσε περισσότερο από το Bastion. Το Ori το είχα παίξει πριν χρόνια σε Xbox και είχε καταπληκτική ατμόσφαιρα, αλλά το παράτησα μόλις άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα και να χάνω συνέχεια (χρειάζεται περισσότερη υπομονή και γρηγορότερα αντανακλαστικά από ότι έχω εγώ).

Από όλα τα παραπάνω όμως θα έλεγα ότι το καλύτερο είναι το Dead Cells που επίσης αναφέρθηκε.

Απλώς πρέπει να αγοραστούν στη σωστή τιμή, βλ. με αυτές τις ωραίες εκπτώσεις 80% που παίζουν κατά καιρούς. Bastion, Transistor και DC πρέπει να τα έχω πάρει συνολικά 25 ευρώ.

Τόσο ωραίο το Transistor;; Θα το τιμήσω τότε!!
Καί στο Ori θα δώσω ευκαιρία όμως. 
Το Dead Cells θα το δοκιμάσω στο πλαίσιο του free trial membership την επόμενη βδομάδα οπότε μια χαρά. 

Ξέχασα να ρωτήσω και για το Hollow Knight, βλέπω παντού πολύ καλά λόγια, ισχύουν; 
Σ'ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν τα βάζω σε ζυγαριά, όλα τα παιχνίδια που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι καταπληκτικά και αξίζουν τον κόπο να τα έχει κάποιος μηδενός εξαιρουμένου. Αρκεί μόνο ένα reminder σε dekudeals ή αντίστοιχο site, ώστε να σταλεί ειδοποίηση μόλις υπάρξει έκπτωση και αντί για 15 ευρώ το παιχνίδι να αγοραστεί στα 5 ή λιγότερο.

Το Hollow Knight είναι επίσης απίστευτο, εδώ έκατσα και έγραψα αρκετές ώρες εγώ που γενικά δεν μου πολυαρέσουν αυτά τα παιχνίδια. Πολύ ζοφερή ατμόσφαιρα και εξαιρετικό gameplay, χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα απαιτητικό.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.