Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που δεν καταλαβαινετε μερικοι ειναι οτι δεν υπαρχει ασπρο ή μαύρο μόνο , αλλά υπαρχει και γκρι. 

Αναφεροντας ενα αρνητικο της Χ κονσολας δεν ειναι απαραιτητο οτι την ακυρωνεις ωστε να γινει ντου απο υποστηρικτες της και να σε βγαλουν τρελο/παραξενο/ιδιοτροπο/ασχετο. 

Ξερω μια χαρα τι αγορασα, ξερω μια χαρα ποσο πουλαει και ειμαι συνειδητοποιημενος για τι χρηση θελω το switch μιας και εχω και τις αλλες κονσολες. 

Και μια χαρα ευχαριστιεμαι στην παρουσα φαση το Bravely Default II παρα τα τεχνικα προβληματα. 

Αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορω να εχω απαιτησεις και να πω ρε Ν "φτιαξε τα γ******α joycons, βγαλε ενα switch pro να μην βλεπω 10 fps στο bowser's fury" όπως ειπε και ο παραπανω. 

Αν ημασταν στο 2016 δε θα γινοταν αυτη η κουβεντα, ειμαστε στο 2021 και το switch δειχνει την ηλικια του, νομιζω οτι δεν ειναι ατοπο αυτο. 

Θελετε να το παμε συγκριτικα? Το Ps4 στο τελος του εδωσε Tsushima και Last of Us 2 τα οποια εβγαζαν ματια. Αν ετρεχαν στα 20fps τις ιδιες απαιτησεις θα ειχα και απο τη σονυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα δεύτερα -αντα μου έχω να πω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά. Δεν με ενδιέφεραν ποτέ εξάλλου. Γιατί να με ενδιαφέρουν άλλωστε? Αφού ξεκινήσαμε το 80 στα φλιπερακια με arcanoid, pacman και πολλά πολλά πολλά άλλα παιχνίδια που τα γουστάρω ακόμα και ας φαίνονται στην νέα γενιά προϊστορικά. Ούτε fps πως τα λέτε κοιτάω, πως τρέχει ένα παιχνίδι στο χέρι ή στο dock. Δεν με νοιάζουν αυτά. Ευτυχώς ούτε τον γιο μου, απλά ευχαριστείται το παιχνίδι !!!! Τώρα παίζει minecraft (το θεωρώ βλακεία αλλά δεν παίζει ρόλο η γνώμη μου), πριν λίγο καιρό είχε ΞΑΝΑκολλησει με το civilization και πάει λέγοντας. Μην τσακωνεστε για αυτά μάγκες, αλλά χαρείτε το. 

 

Έχω όμως παράπονο από τα joy cons και την τακτική της Νιντεντο. Εκεί έχω δίκιο να φωνάζω και όλοι έχετε δίκιο. Τρεις φορές τα δικά μου άρχισαν να κάνουν τρελά εντός εγγύησης. Έπειτα ξαναέκανα, έκανα ότι μου είπαν εδώ και το συνέφεραν λίγο, αλλά στην πέμπτη φορά που ξεκίνησε πάλι, δεν γίνονταν. Πλήρωσα 80 ευρώ για ένα νέο ζευγάρι. Τα έχω από Δεκέμβρη και οκ ως τώρα (θα μου το έλεγε ο μικρός αν άρχισε να χαλάει πάλι). Έχω δύο χρόνια εγγύηση και συνεχίζω.

 

Δεν είναι κατάσταση αυτή, είναι ντροπή, έπρεπε να είχε βρεθεί λύση σε επόμενες εκδόσεις των joy cons, 4 χρόνια και ακόμα κάποιοι παίζουν το π...... τους.

 

Καλή συνέχεια.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2021 στις 3:45 ΜΜ, dekulinkgr είπε

Nαι.Ωραιο παιχνιδι.Τωρα μην περιμενεις να φτασει αναλυση του xbox αλλα μια χαρα παιζεται.Φανταζομαι γιαυτο ρωτας οποτε δες εδω απο digital foundry για πιο αναλυτικα.

 

Σορυ για τη καθυστέρηση

Το έχω το παιχνίδι και έχω δει και το review που παραθέτεις

Απλά για κάποιο λόγο τη πρώτη φορά που έτρεξα το παιχνίδι μου έκανε αρκετά lagαρισματα κατι το οποίο δεν αναφέρει και το βιντεάκι και μου έκανε εντύπωση

Έκλεισα τη κονσόλα την άνοιξα, το ξανά έτρεξα και όλα κομπλέ

Πολύ όμορφο παιχνίδι με μαγευτικό περιβάλλον, δυστυχώς όμως όπως λες σε μεγαλύτερη κονσόλα το απολαμβάνεις πολύ περισσότερο, σε αρκετές περιπτώσεις η χρήση του blur είναι έντονη, λογικό βέβαια από την άλλη καθώς δεν υπήρχε περίπτωση να τρέξει αλλιώς το παιχνίδι

Επεξ/σία από vasilisga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβηκαν pre order bonus για το Zelda απο καποια καταστηματα του εξωτερικου για οποιον ενδιαφερεται(μολις ειδα και το ποσταραν σε facebook group το συγκεκριμενο,και δεν προλαβα να δω αν στελνει ή οχι Ελλαδα).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια preorder δωρα.

Κριμα ομως που το θεωρω με διαφορα το πιο αδυναμο της σειρας,κυριως λογου του πολυ κακου pacing που εχει σαν παιχνιδι.Αν ωστοσο δεν το ειχα ηδη στην συλλογη μου σιγουρα θα το αγοραζα.Τωρα απλα θα το προσπερασω.

edit

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2021 στις 11:49 ΠΜ, lysopaine είπε

 

Να προσθεσω για το παραπανω amiibo,οτι απο οτι φαινεται θα ειναι το μοναδικο που θα λειτουργει με το παιχνιδι

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Malthador είπε

Τώρα μιλάμε σοβαρά ή λέμε καλαμπούρια;

Ο σκοπός της κονσόλας -ειδικά της φορητής- είναι να έχει χαμηλό ή υποφερτό price range. Δεν πρόκειται να έβαζε chipάκι που μπαίνει σε αυτοκίνητα η Ν, δεν θα έβαζε καν chipάκι που μπαίνει σε high-end κινητά, μιας και δεν πρόκειται να πουλούσε χωρίς κέρδος. Όπως η MS δεν ξεπέρασε το 500άρικο και πουλάει με χασούρα κατ' επιλογήν, έτσι η N δεν θα πουλούσε πάνω από €300-€400 και σε αυτά τα λεφτά θα είχε και κέρδος. Κοιτώντας προς τα πίσω, για μένα το Χ1 ήταν η μοναδική επιλογή που είχε η Nintendo. Όπως τώρα η μοναδική της επιλογή είναι ένα custom SoC της Nvidia με κουμπωμένο DLSS 2.0 πάνω του.

Δεν φαίνεται στο BotW το πρόβλημα ισχύος της κονσόλας, στο Bowser's Fury φαίνεται που πρακτικά δεν μπορεί να παιχτεί στα 30 καρέ, βγάζεις τα μάτια σου.

Αν δεν υπάρχει το σχετικό background για να καταλάβεις τι γράφω, τότε μάλλον καλαμπούρια θα διαβάζεις. Τόσο απλά. Τα έγραψα σε προηγούμενα post περί προσαρμογής και οικονομίες κλίμακας, διάβασε το, ψάξου και λίγο, για να μην γελάς μόνος σου. Κάθε τρεις και λίγο τα ίδια και τα ίδια γράφουμε, με ισχυρογνώμονες που δεν έχουν επαφή με τον χώρο, αλλά ξέρουν καλύτερα την δουλειά σου από εσένα.

Όσον αφορά το BOTW, είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα κατά την γνώμη μου ως day 1 παιχνίδι, με τεράστιο χρόνο ανάπτυξης, που μάλιστα αρχικό στόχο είχε υλικό προηγούμενης γενιάς. Παρόλα αυτά δεν το βγάλανε άψογο σε θέμα optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Όσον αφορά το BOTW, είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα κατά την γνώμη μου ως day 1 παιχνίδι, με τεράστιο χρόνο ανάπτυξης, που μάλιστα αρχικό στόχο είχε υλικό προηγούμενης γενιάς. Παρόλα αυτά δεν το βγάλανε άψογο σε θέμα optimization.

Αυτό που γράφεις είναι λίγο άδικο για το συγκεκριμένο παιχνίδι μιας και γράφτηκε/μετράπηκε για 2 εντελώς διαφορετικές αρχιτεκτονικές (PPC VS ARM) και φιλοσοφία συστήματος (edram vs LPDDR)

Εγώ είμαι περιέργος να δω σε ποια σε πια πλατφόρμα Xavier θα πατήσουν Nintendo/Πέτσινος - NX ή AGX? 

Και το κυριότερο σε ποιο process node από το μαμά 12nm FN.

Ότι θα είναι xavier είναι το μόνο σίγουρο - πολύ αμφιβάλλω για κάτι εντελώς custom για την Nintendo. Άλλωστε η τελευταία πατάει μόνο σε δοκιμασμένες λύσεις και tested in time - όσο αυτό είναι δυνατόν.

Επεξ/σία από Curator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Curator είπε

Αυτό που γράφεις είναι λίγο άδικο για το συγκεκριμένο παιχνίδι μιας και γράφτηκε/μετράπηκε για 2 εντελώς διαφορετικές αρχιτεκτονικές (PPC VS ARM) και φιλοσοφία συστήματος (edram vs LPDDR)

Εγώ είμαι περιέργος να δω σε ποια σε πια πλατφόρμα Xavier θα πατήσουν Nintendo/Πέτσινος - NX ή AGX? 

Και το κυριότερο σε ποιο process node από το μαμά 12nm FN.

Ότι θα είναι xavier είναι το μόνο σίγουρο - πολύ αμφιβάλλω για κάτι εντελώς custom για την Nintendo. Άλλωστε η τελευταία πατάει μόνο σε δοκιμασμένες λύσεις και tested in time - όσο αυτό είναι δυνατόν.

Είχαν αρκετό καιρό για να το στρώσουν όμως. Ήδη από το 15 ήξεραν για τη νέα κονσόλα.

Και εγώ δεν περιμένω κάτι custom, παρότι έχει πουλήσει σαν τρελό το Switch και πλέον είναι σίγουρη επένδυση. Plot twist: συνεργασία με Samsung και AMD! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Και εγώ δεν περιμένω κάτι custom, παρότι έχει πουλήσει σαν τρελό το Switch και πλέον είναι σίγουρη επένδυση. Plot twist: συνεργασία με Samsung και AMD! 😆

Στέκομαι σε αυτό γιατί έχεις απόλυτο δίκιο. Καλές οι PR ανακοινώσεις του ¨αρραβώνα" NN (Nintendo-Nvidia) περί "20 χρόνων συνεργασίας" αλλά εκ του αποτελέσματος ναι είναι λογικό να περιμένουμε πλέον και το κάτι παραπάνω. 

 

Επεξ/σία από Curator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, non-serviam said:

Αν δεν υπάρχει το σχετικό background για να καταλάβεις τι γράφω, τότε μάλλον καλαμπούρια θα διαβάζεις. Τόσο απλά. Τα έγραψα σε προηγούμενα post περί προσαρμογής και οικονομίες κλίμακας, διάβασε το, ψάξου και λίγο, για να μην γελάς μόνος σου. Κάθε τρεις και λίγο τα ίδια και τα ίδια γράφουμε, με ισχυρογνώμονες που δεν έχουν επαφή με τον χώρο, αλλά ξέρουν καλύτερα την δουλειά σου από εσένα.

Μάγε-αρχηγέ της φυλής μας, μήπως θέλεις να μοιραστείς και με εμάς τους πληβείους για ποιο λόγο δεν χρησιμοποίησαν το X2 στην κονσόλα τους, μιας και τα είχαν όλα λυμένα (κόστος, κατανάλωση, μέγεθος) κατά την άποψή σου;

5 hours ago, non-serviam said:

Όσον αφορά το BOTW, είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα κατά την γνώμη μου ως day 1 παιχνίδι, με τεράστιο χρόνο ανάπτυξης, που μάλιστα αρχικό στόχο είχε υλικό προηγούμενης γενιάς. Παρόλα αυτά δεν το βγάλανε άψογο σε θέμα optimization.

Φυσικά και ένα port δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Και όχι, δεν είχε «τεράστιο χρόνο ανάπτυξης» στο Switch, κακήν κακώς γράφτηκε, όταν η έκδοση του Wii U αναγκαζόταν να τρώει delays για να είναι αυτή του NSw on par.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, non-serviam είπε

Αν δεν υπάρχει το σχετικό background για να καταλάβεις τι γράφω, τότε μάλλον καλαμπούρια θα διαβάζεις. Τόσο απλά. Τα έγραψα σε προηγούμενα post περί προσαρμογής και οικονομίες κλίμακας, διάβασε το, ψάξου και λίγο, για να μην γελάς μόνος σου. Κάθε τρεις και λίγο τα ίδια και τα ίδια γράφουμε, με ισχυρογνώμονες που δεν έχουν επαφή με τον χώρο, αλλά ξέρουν καλύτερα την δουλειά σου από εσένα.

Όσον αφορά το BOTW, είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα κατά την γνώμη μου ως day 1 παιχνίδι, με τεράστιο χρόνο ανάπτυξης, που μάλιστα αρχικό στόχο είχε υλικό προηγούμενης γενιάς. Παρόλα αυτά δεν το βγάλανε άψογο σε θέμα optimization.

Υπάρχουν ακόμη και 3rd party παιχνίδια του 2020 και του 2021 που έχουν τέλειο optimization όπως το monster hunter και το Doom Eternal. Είναι λίγο άδικο να κατηγορείς το botw επειδή lagάρει σε ένα και μόνο μικρό σημείο του kokiri forest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Υπάρχουν ακόμη και 3rd party παιχνίδια του 2020 και του 2021 που έχουν τέλειο optimization όπως το monster hunter και το Doom Eternal. Είναι λίγο άδικο να κατηγορείς το botw επειδή lagάρει σε ένα και μόνο μικρό σημείο του kokiri forest.

Καλά και σε άλλα σημεία lagαρει στο botw αλλά οκ

Οχι ότι θέλω να κατηγορήσω τη κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...