Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 minutes ago, Fulgore said:

Για οποιον ενδιαφερεται

GAME Exclusive – Pre-order The Legend of Zelda: Skyward Sword HD to receive a Steelbook, Keyring and an exclusive T-Shirt (Large).

 

 

Να υπενθυμίσω ότι τα δέματα από ΗΒ περνάνε τελωνείο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Malthador είπε

Μάγε-αρχηγέ της φυλής μας, μήπως θέλεις να μοιραστείς και με εμάς τους πληβείους για ποιο λόγο δεν χρησιμοποίησαν το X2 στην κονσόλα τους, μιας και τα είχαν όλα λυμένα (κόστος, κατανάλωση, μέγεθος) κατά την άποψή σου;

Φυσικά και ένα port δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Και όχι, δεν είχε «τεράστιο χρόνο ανάπτυξης» στο Switch, κακήν κακώς γράφτηκε, όταν η έκδοση του Wii U αναγκαζόταν να τρώει delays για να είναι αυτή του NSw on par.

Όχι όχι, ο παπάς του χωριού είμαι.

Δεν είμαι μέσα στην εταιρία για να ξέρω το ΔΕΝ (όπως δεν ξέρω γιατί πχ δεν έχουν φτιάξει ακόμα το drift), πέρα από το ότι είναι γενικά ΓΤΠ. Έχοντας όμως δουλέψει και με τα δυο dev boards εκτενέστατα, ξέρω ότι ήταν εφικτό (κυρίως κατανάλωση και thermal envelop), κρίνοντας από το τελικό προϊόν.

Για το BOTW, ήξεραν ήδη από το 15 ότι το WiiU ήταν νεκρό, και ότι πάνε για την επόμενη. Για αυτό και ρίχνανε delays, για να βγούνε μαζί και να μην καεί το παιχνίδι στο WiiU. Αλλιώς με βάση το αρχικό πλάνο ήδη από το 15 θα είχε βγει στο WiiU. Οπότε μια χαρά χρόνο είχαν.

 

Spoiler

Και για του λόγου το αληθές, τσίμπα και μια φώτο από το Jetson TX1 μου. Έτσι, επειδή όταν έχουμε άποψη για κάτι, την έχουμε γνωρίζοντας το θέμα, όχι γιατί είμαστε τίποτα τσοπανοτραβόλτες που απλά γουστάρουν να γράφουν.

20210521_214751.thumb.jpg.5ef6d26eb9303c53fea191334c07ebb2.jpg

 

9 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Υπάρχουν ακόμη και 3rd party παιχνίδια του 2020 και του 2021 που έχουν τέλειο optimization όπως το monster hunter και το Doom Eternal. Είναι λίγο άδικο να κατηγορείς το botw επειδή lagάρει σε ένα και μόνο μικρό σημείο του kokiri forest.

Και αλλού σκαλώνει, απλά αυτό είναι το πιο κλασσικό σημείο. Και για να μην παρεξηγηθώ, το αγαπώ το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το σχολιάσω και αρνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Να υπενθυμίσω ότι τα δέματα από ΗΒ περνάνε τελωνείο. 

Να πω την αληθεια δεν εχει τυχει να αγορασω απο Game μετα brexit,αρα πιθανως να εχεις δικιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι άλλα νούμερα από το τσίρκο που εκτυλίσσεται μεταξύ Epic και Apple. Το βάζω εδώ γιατί αφορά περισσότερο τους NSw owners, παρά τους SeX|S owners, αφορά τις συζητήσεις που είχαν MS και Ν για να μπει το Game Pass στο Switch :

 

"If that were the case, though, I'm not sure why such large sections of the testimony would be redacted, or considered commercially sensitive -- although Nintendo's lawyers are no doubt the "abundance of caution" types. The more interesting prospect, though, is that Nintendo actually engaged in these discussions with Microsoft beyond mere corporate politeness, because even if they ultimately went nowhere (or hey, who knows, perhaps the channel is still open and the discussions may bear fruit down the line), the simple willingness to talk about how xCloud on Switch would work tells us some pretty interesting things about both of those companies' thinking.

... 

So why might Nintendo even think about allowing such a thing? Well, that's where the mere existence of these discussions gets interesting in terms of what it tells us about Microsoft, too. The only way that this deal could possibly have worked out -- could possibly even have been worth discussing -- would be if Microsoft were willing to give Nintendo a cut of Game Pass subscription revenue. This would presumably have been some kind of pro-rated cut based on how much time users were spending on Switch compared to other platforms, so Nintendo's share would be boosted if players accessed xCloud a lot through the Switch -- but given the near-certainty that Game Pass presently generates razor-thin margins for Microsoft, if any at all, the chances are that any Nintendo deal would have involved Microsoft actually reaching into its own pockets to compensate the company for every player who accessed the service on Switch.

Even so, this might have been worth considering for Microsoft -- in fact, the payments it would end up making to Nintendo could ultimately be a bargain for Microsoft, which could treat them as a great investment in the future of the Xbox platform. There is absolutely enormous value in owning the customer relationship, and the reality is that someone playing Game Pass on a Switch is, in that moment, far, far more a Microsoft customer than a Nintendo one."

 

Χαμός. Ειδικά η τελευταία πρόταση εμπεριέχει σε απόλυτο βαθμό όλη την στρατηγική του Xbox division της τελευταίας πενταετίας. Και δείχνει γιατί η MS θα πετύχει το στόχο της. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην θελει το gamepass στο switch.Για να δουμε τι θα ανακοινωσουν στην Ε3.Υπενθυμιζω οτι οι φημες λενε οτι κατι θα ανακοινωσει η microsoft σχετικα με το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ένα τεράστιο κόλπο γκρόσο της Ms αν καταφέρει να το βάλει στο switch (με όλα τα παιχνίδια) και μάλιστα με τη δυνατότητα cross save. 

Να ξεκινάς στο pc και να συνεχίζεις στο switch on the go.

Μην ξεχνάμε ότι τα λεφτά πλέον στη Ms έρχονται από το game pass και όχι από την πώληση κονσολών.

Δύσκολα θα το δεχτούν όμως τα σχισμένα μάτια χωρίς μεγάλα ανταλλάγματα, καθώς θα χαθεί μεγάλο revenue από την αγορά του software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το κόβω για xcloud/gamepass, μιας και έκαναν τη δοκιμή ήδη με κάποια(hitman κτλπ), ίσως και στο νέο μοντέλο να έχουν υποδοχή για sim και Ethernet στο dock για να το ενισχύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 11:01 ΜΜ, non-serviam είπε

Όχι όχι, ο παπάς του χωριού είμαι.

Δεν είμαι μέσα στην εταιρία για να ξέρω το ΔΕΝ (όπως δεν ξέρω γιατί πχ δεν έχουν φτιάξει ακόμα το drift), πέρα από το ότι είναι γενικά ΓΤΠ. Έχοντας όμως δουλέψει και με τα δυο dev boards εκτενέστατα, ξέρω ότι ήταν εφικτό (κυρίως κατανάλωση και thermal envelop), κρίνοντας από το τελικό προϊόν.

Για το BOTW, ήξεραν ήδη από το 15 ότι το WiiU ήταν νεκρό, και ότι πάνε για την επόμενη. Για αυτό και ρίχνανε delays, για να βγούνε μαζί και να μην καεί το παιχνίδι στο WiiU. Αλλιώς με βάση το αρχικό πλάνο ήδη από το 15 θα είχε βγει στο WiiU. Οπότε μια χαρά χρόνο είχαν.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Και για του λόγου το αληθές, τσίμπα και μια φώτο από το Jetson TX1 μου. Έτσι, επειδή όταν έχουμε άποψη για κάτι, την έχουμε γνωρίζοντας το θέμα, όχι γιατί είμαστε τίποτα τσοπανοτραβόλτες που απλά γουστάρουν να γράφουν.

20210521_214751.thumb.jpg.5ef6d26eb9303c53fea191334c07ebb2.jpg

 

Και αλλού σκαλώνει, απλά αυτό είναι το πιο κλασσικό σημείο. Και για να μην παρεξηγηθώ, το αγαπώ το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το σχολιάσω και αρνητικά.

 

ο TX2 έχει denver cores που είχαν σκοπό το X86 translation. Χλωμό λοιπόν να έμπαινε σε switch.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voodoo21 είπε

 

ο TX2 έχει denver cores που είχαν σκοπό το X86 translation. Χλωμό λοιπόν να έμπαινε σε switch.

NOP. Το ΤΧ2 είχε ΚΑΙ Denver 2 cores + Arm Cortex-A57 (quad-core) @ 2GHz σε αντίθεση με τα 1.73GHz του TX1, + άλλα θετικά. Επίσης, μέσω του CPU switch fabric module, μπορεί πρακτικά να κοπούν οι Denver και να μείνεις μόνο με Α57. Το πόσο εύκολο όμως είναι να γίνει αυτό κατά την παραγωγή και όχι αργότερα (δηλαδή μικρότερο κόστος) δεν το γνωρίζω.

 

Tegra_Parker_Block_Diagram-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, non-serviam είπε

NOP. Το ΤΧ2 είχε ΚΑΙ Denver 2 cores + Arm Cortex-A57 (quad-core) @ 2GHz σε αντίθεση με τα 1.73GHz του TX1, + άλλα θετικά. Επίσης, μέσω του CPU switch fabric module, μπορεί πρακτικά να κοπούν οι Denver και να μείνεις μόνο με Α57. Το πόσο εύκολο όμως είναι να γίνει αυτό κατά την παραγωγή και όχι αργότερα (δηλαδή μικρότερο κόστος) δεν το γνωρίζω.

 

Tegra_Parker_Block_Diagram-1.png

Στα λόγια μου έρχεσαι μύστη μου. Άντε και έκοβε τα Denver core. Με τι θα ήταν idle? 

Να μην πολυλογουμε - καλό σχέδιο όχι όμως για το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Voodoo21 είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι μύστη μου. Άντε και έκοβε τα Denver core. Με τι θα ήταν idle? 

Να μην πολυλογουμε - καλό σχέδιο όχι όμως για το switch.

Δεν νομίζω ότι έρχομαι σε κάποια λόγια σου. Τα λόγια σου ήταν ότι δεν έκανε λόγο Denver, που δεν ισχύει γιατί είχε επίσης το ίδιο cluster με τον ΤΧ1 (υπερχρονισμένο), ο οποίος είχε ΜΟΝΟ Α57. Οπότε με τι κάθεται idle ο ΤΧ1; Ή θεωρείς ότι οι Denver ήταν για idle; Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις επίσης, αλλά οι CPU εν έτη 2021 μπορούν να κατεβάσουν ταχύτητες όταν χρειάζεται...

Το μόνο ζήτημα είναι το κόστος του έξτρα υλικού και αν θα μπορούσε απλά να κοπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Δεν νομίζω ότι έρχομαι σε κάποια λόγια σου. Τα λόγια σου ήταν ότι δεν έκανε λόγο Denver, που δεν ισχύει γιατί είχε επίσης το ίδιο cluster με τον ΤΧ1 (υπερχρονισμένο), ο οποίος είχε ΜΟΝΟ Α57. Οπότε με τι κάθεται idle ο ΤΧ1; Ή θεωρείς ότι οι Denver ήταν για idle; Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις επίσης, αλλά οι CPU εν έτη 2021 μπορούν να κατεβάσουν ταχύτητες όταν χρειάζεται...

Το μόνο ζήτημα είναι το κόστος του έξτρα υλικού και αν θα μπορούσε απλά να κοπεί.

 

Τα Denver Cores θα ήταν φύρα στο switch. Αυτό λέω.

Οι πειραματισμοί της NVidia με το X86 τελειώσαν εκεί και δεν έχουν καμία σχέση με το switch ούτε πουθενά.

Εκτός και αν θες να πάμε παραπίσω στα Nforce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Voodoo21 είπε

 

Τα Denver Cores θα ήταν φύρα στο switch. Αυτό λέω.

Οι πειραματισμοί της NVidia με το X86 τελειώσαν εκεί και δεν έχουν καμία σχέση με το switch ούτε πουθενά.

Εκτός και αν θες να πάμε παραπίσω στα Nforce.

Μα που κολλάει το x86 και τα πειράματα τις NVIDIA με το Switch? Μια χαρά έτοιμους ARM cores έχουνε να πάρουνε να βάλουνε, όπως τρέχουν τώρα.

Πέρα από αυτό όμως, αν όντως έχουν σκοπό να πάνε σε DLSS υλοποιήσεις με κάποιο hardware revision, λόγο αρχιτεκτονικής οι Denver θα προσέφεραν καλύτερο integration. Όπως τώρα που παίζουν με Carmel (η εξέλιξη των Denver) στο Xavier, και όχι στανταρ ARM. Αλλά αυτό φυσικά είναι απλά speculation, δεν ξέρουμε τι σκατά έχει στο μυαλό της Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...