Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εννοείται πως ούτε μετοχές έχουμε, ούτε θα μπούμε στη διαδικασία να τσακωθούμε και δη με χαρακτηρισμούς. :-) 

Η ένστασή μου είναι ότι pixel μετρούσαμε και το 2017 που ήταν top η κονσόλα, και η ανάλυση η ίδια ήταν. Βίντεο με σύγκριση ανάλυσης/υφών/καρέ πλάι-πλάι σε όχι αποκλειστικά παιχνίδια υπάρχουν άπειρα και δεν έχει νόημα κατά την άποψή μου να λέμε ότι πρέπει να κάνει το τάδε βήμα η Ninty. Το παίρνουμε σαν δεδομένο λοιπόν ότι για χάρη της φορητότητας θα βλέπουμε πίξελ εξ' ορισμού και πάμε παρακάτω.

Προσωπικά, εύχομαι να καταφέρει να με προσελκύσει ξανά με ένα αισθητά αναβαθμισμένο νέο Switch στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lysopaine είπε

 

Βλεπω παραπονα για το συγκεκριμενο amiibo,κυριως το in game feature που προσφερει

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βλεπω παραπονα για το συγκεκριμενο amiibo,κυριως το in game feature που προσφερει

 

Κάτσε, με λίγα λόγια έκαναν 3D DLC το Fast Travel;

Α όχι ντάξει, το Fast Travel ακομα υπάρχει απλά με αυτό μπορείς να μεταφερθείς απο παντού. Εντάξει 60€ remaster πουλάνε, λογικό να μην τα προσθέτουν έτσι τσάμπα αυτά :P

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GeorgeMan@Malthador@papp0us

Το Switch φοράει ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ soc του 2015, παρότι ήδη από το 2016 είχε βγει ο διάδοχος, με διπλάσια απόδοση.

Οπότε μην γράφουμε ότι θέλουμε περί του ότι ήταν ότι καλύτερο για την εποχή του. Δεν ήταν, και ούτε απλά έκανε αυτά που ήθελε η Ν, εκτός αν ζείτε σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και δεν σέρνονται τα παιχνίδια που εσείς παίζεται στο Switch (πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το kokiri forest στο BOTW, παιχνίδι του WiiU δηλαδή).

Όσον αφορά τον φίλο @james9tito, καλά κάνει και κράζει. Από την στιγμή που έχεις δώσει λεφτά, έχεις και απαιτήσεις. Διαφορετικά μπορείς να πας στην αντίθετη πλευρά και απλά να δικαιολογείς την αγορά σου με κάθε τρόπο. Πόσο μάλλον όταν γράφει ότι τα παιχνίδια είναι σε φάση μη playable.

Επίσης, μήπως να μην λέμε και για το θέμα με τα joycon? Αφού και αυτό χιλιοειπωμένο είναι... Οπότε, λοιπόν, αν δεν σας αρέσει να τα διαβάζετε και σας κούρασαν, μπορείτε απλά να τα προσπεράσετε και αφήστε εμάς να κάνουμε κρητική στην Ν μπας και δούμε καμία αλλαγή επιτέλους.

Επεξ/σία από non-serviam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, non-serviam είπε

@GeorgeMan@Malthador@papp0us

Το Switch φοράει ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ soc του 2015, παρότι ήδη από το 2016 είχε βγει ο διάδοχος, με διπλάσια απόδοση.

Οπότε μην γράφουμε ότι θέλουμε περί του ότι ήταν ότι καλύτερο για την εποχή του. Δεν ήταν, και ούτε απλά έκανε αυτά που ήθελε η Ν, εκτός αν ζείτε σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και δεν σέρνονται τα παιχνίδια που εσείς παίζεται στο Switch (πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το kokiri forest στο BOTW, παιχνίδι του WiiU δηλαδή).

Όσον αφορά τον φίλο @james9tito, καλά κάνει και κράζει. Από την στιγμή που έχεις δόσει λεφτά, έχεις και απαιτήσεις. Διαφορετικά μπορείς να πας στην αντίθετη πλευρά και απλά να δικαιολογείς την αγορά σου με κάθε τρόπο. Πόσο μάλλον όταν γράφει ότι τα παιχνίδια είναι σε φάση μη playable.

Επίσης, μήπως να μην λέμε και για το θέμα με τα joycon? Αφού και αυτό χιλιοειπωμένο είναι... Οπότε, λοιπόν, αν δεν σας αρέσει να τα διαβάζετε και σας κούρασαν, μπορείτε απλά να τα προσπεράσετε και αφήστε εμάς να κάνουμε κρητική στην Ν μπας και δούμε καμία αλλαγή επιτέλους.

Δε ξαναμπαίνω σε αντιπαράθεση για το ίδιο πράγμα. Το Switch είναι αυτό που είναι. ΞΕΡΑΤΕ τι ήταν πριν το αγοράσατε. Δεν σας είπε κανείς οτι έχει Tegra X2 και σας έπιασε κορόιδα, δίνοντας σας Tegra X1.

Όσο για τον Tegra X2 νομίζω οτι η απάντηση σου στο ΓΙΑΤΙ η Nintendo διάλεξε τον X1 είναι ακριβώς το άρθρο που πόσταρες.

 Its price at launch was 249 US Dollars.

Καλα κάνει και κράζει τί; Να κάνει Hardware Update στο Switch η Nintendo; Να μας τα πάρει πίσω να μας τα αναβαθμίσει και να τα γυρίσει πίσω;

Προσπαθώ να δικαιολογήσω την αγορά μου γιατι λέω πως ήξερα οτι πήρα έναν Τegra X1, και απο την πρώτη εβδομάδα που κυκλοφόρησε, ξέραμε όλοι τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει; Μόνος σου το είπες, το Kokkiri Forest ηταν σε παιχνίδι που ήταν LAUNCH TITLE. ΑΝ λοιπόν ζορίστηκε σε παιχνίδι που κυκλοφόρησε τι ακριβώς περιμένετε μετά απο 5 χρόνια;

Ποιος ΔΕΝ είπε για τα Joycons; Είδες κανέναν να λέει ποτέ "αχ τι καλά που χαλάνε κάθε 2 μήνες το κάθε Joycon";

Το drift είναι τεράστιο πρόβλημα, και πρέπει να το γράφουμε κάθε δεύτερο post. ΤΟ ΕΛΛΕΙΝΟ Nintendo Online, είναι  πρόβλημα, Το οτι δεν βλέπεις στον ήλιο είναι πρόβλημα. Το οτι δεν σηκώνει FHD60FPS δεν είναι, το ξέραμε απο τη μέρα που κυκλοφόρησε.

Αυτά τα ολίγα, και δεν το συνεχίζω, δεν υπάρχει λογος.

Τι κριτική θα κάνεις στην Nintendo επειδή πλήρωσες; Σε 5 χρόνια από τώρα ένα πιθανό Switch Pro νομίζεις ότι θα είναι λιγότερο σαπάκι απο το απλό τώρα; Μακάρι, αλλα πολύ αμφιβάλλω. 

Δεν γίνεται ρε παιδιά να αγοράζετε κάτι με Α δυνατότητες και μετά να λέτε "ειναι ελεεινές οι δυνατότητες του γιατι το πλήρωσα". Αυτό είναι.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θεμα joycon ,πολυ σωστά κανει ο κόσμος και παραπονιέται..

Τωρα αυτο που λέτε εχω δώσει λεφτά και εχω απαιτήσεις δεν το καταλαβαίνω..απαιτήσεις σε τι ακριβώς - εφόσον το hardware και το πως αποδίδει ειναι γνωστό…Για το επόμενο μελλοντικό switch Pro?

..μη ξεχνάμε πως πολλά παιχνίδια / ports μετα απο update απο τον εκάστοτε developer , τρέχουν καλύτερα , οποτε δεν ειναι μονο hardware το θεμα ..

Προσωπικα το switch το εχω για indie και λιγότερα ΑΑΑ , και παίζω μονο handheld , όπου αυτή ειναι η χάρη της κονσόλας κατα την άποψη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δε ξαναμπαίνω σε αντιπαράθεση για το ίδιο πράγμα. Το Switch είναι αυτό που είναι. ΞΕΡΑΤΕ τι ήταν πριν το αγοράσατε. Δεν σας είπε κανείς οτι έχει Tegra X2 και σας έπιασε κορόιδα, δίνοντας σας Tegra X1.

Όσο για τον Tegra X2 νομίζω οτι η απάντηση σου στο ΓΙΑΤΙ η Nintendo διάλεξε τον X1 είναι ακριβώς το άρθρο που πόσταρες.

 Its price at launch was 249 US Dollars.

Καλα κάνει και κράζει τί; Να κάνει Hardware Update στο Switch η Nintendo; Να μας τα πάρει πίσω να μας τα αναβαθμίσει και να τα γυρίσει πίσω;

Προσπαθώ να δικαιολογήσω την αγορά μου γιατι λέω πως ήξερα οτι πήρα έναν Τegra X1, και απο την πρώτη εβδομάδα που κυκλοφόρησε, ξέραμε όλοι τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει; Μόνος σου το είπες, το Kokkiri Forest ηταν σε παιχνίδι που ήταν LAUNCH TITLE. ΑΝ λοιπόν ζορίστηκε σε παιχνίδι που κυκλοφόρησε τι ακριβώς περιμένετε μετά απο 5 χρόνια;

Τι κριτική θα κάνεις στην Nintendo επειδή πλήρωσες; Σε 5 χρόνια από τώρα ένα πιθανό Switch Pro νομίζεις ότι θα είναι λιγότερο σαπάκι απο το απλό τώρα; Μακάρι, αλλα πολύ αμφιβάλλω. 

Δεν γίνεται ρε παιδιά να αγοράζετε κάτι με Α δυνατότητες και μετά να λέτε "ειναι ελεεινές οι δυνατότητες του γιατι το πλήρωσα". Αυτό είναι.

 

7 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Τωρα αυτο που λέτε εχω δώσει λεφτά και εχω απαιτήσεις δεν το καταλαβαίνω..απαιτήσεις σε τι ακριβώς - εφόσον το hardware και το πως αποδίδει ειναι γνωστό…Για το επόμενο μελλοντικό switch Pro?

Υπάρχει κάτι που λέγεται optimization (η τιμή του X2 είναι επιεικώς αστείο να μου λες πόσο πάει για εμένα και εσένα), που βλέπεις third parties σε χακαρισμένα να το κάνουν. Το λήγω εδώ βέβαια γιατί μάλλον πάλι χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον με τα joycons προλαβαίνεις να παίξεις και λίγο. 

Τι να πουν οι κακόμοιροι με το dual sense. :P

 

1 hour ago, non-serviam said:

Το Switch φοράει ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ soc του 2015, παρότι ήδη από το 2016 είχε βγει ο διάδοχος, με διπλάσια απόδοση.

Δεν το έψαξα και τόσο αλλά λίγο που το είδα περίπου 50% πάνω βλέπω σε peak απόδοση στην GPU. 

Μετά από αυτό πρέπει να δούμε αν προλάβαιναν να το δοκιμάσουν για το Switch, πως θα επηρέαζε την τιμή, μιας και κάτι άρθρα που διάβαζα τότε έλεγαν πως δεν βγάζουν λεφτά από την κονσόλα, αν είχαν την αντίστοιχη παραγωγή και πιθανώς και άλλες παραμέτρους που μου διαφεύγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι να πούμε για το switch;Τι παράπονα να κάνεις στη Nintendo, πέρα από τα joycons και δικαιολογημένα;Εχει σαρώσει στις πωλήσεις το switch,κάνει πάταγο ακόμα και είναι στο τέλος της ζωής του.

Λίγο υπομονή,βγει,δεν βγει pro.Ετσι το σκεφτόμουν και εγώ και πήρα και το ps5 να έχω παρέα...Αλλη φάση το ένα,άλλη το άλλο.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πως και πως να βγει το pro που θα έχει μόνο μια ολεντ να δω τι θα λέτε.

Σημαντική ανανέωση τσιπ θα έρθει σε 3+ χρόνια με την καινούργια κονσολα.

Μέχρι τότε αν θέλετε επιδόσεις υπάρχουν και τα playstation/Xbox.

Όσοι γκρινιάζετε για το soc τι ακριβώς θέλετε δηλαδή? Να αλλάζει κάθε χρόνο σε καινούργιο?

Είναι κατά βάση φορητή κονσόλα, μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με κινητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 minutes ago, 26ska said:

Ρε παιδιά τι να πούμε για το switch;Τι παράπονα να κάνεις στη Nintendo, πέρα από τα joycons και δικαιολογημένα;Εχει σαρώσει στις πωλήσεις το switch,κάνει πάταγο ακόμα και είναι στο τέλος της ζωής του.

Λίγο υπομονή,βγει,δεν βγει pro.Ετσι το σκεφτόμουν και εγώ και πήρα και το ps5 να έχω παρέα...Αλλη φάση το ένα,άλλη το άλλο.

Ποιο τέλος ζωής; Νομίζεις έτσι απλά θα αφήσουν τόσα εκατομμύρια εγκατεστημένη βάση; 😜 


Όσο για το Jetson TX2 (Tegra X2) που αναφέρθηκε, γελάω. Λέτε να είναι γιατί έγινε develop με εστίαση στο AI acceleration? Λέτε να είναι γιατί χρησιμοποιήθηκε σε.... 0 gaming συσκευές και 0 κινητά τηλέφωνα; Λέτε να είναι γιατί χρησιμοποιήθηκε από την Tesla και τη Mercedes σε κάποια...αυτοκίνητά τους; Φυσικά και παίζει ρόλο το κόστος. Είναι SoC για άλλη χρήση, μην μπερδεύεστε. Ελάτε τώρα, σοβαρά, ούτε καν η ίδια η Nvidia δεν το έβαλε στο Shield refresh του 2019, δεν είναι δυνατόν να το διαβάζω ως επιχείρημα και να μην απαντήσω σχετικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Ποιο τέλος ζωής; Νομίζεις έτσι απλά θα αφήσουν τόσα εκατομμύρια εγκατεστημένη βάση; 😜 


Όσο για το Jetson TX2 (Tegra X2) που αναφέρθηκε, γελάω. Λέτε να είναι γιατί έγινε develop με εστίαση στο AI acceleration? Λέτε να είναι γιατί χρησιμοποιήθηκε σε.... 0 gaming συσκευές και 0 κινητά τηλέφωνα; Λέτε να είναι γιατί χρησιμοποιήθηκε από την Tesla και τη Mercedes σε κάποια...αυτοκίνητά τους; Φυσικά και παίζει ρόλο το κόστος. Είναι SoC για άλλη χρήση, μην μπερδεύεστε. Ελάτε τώρα, σοβαρά, ούτε καν η ίδια η Nvidia δεν το έβαλε στο Shield refresh του 2019, δεν είναι δυνατόν να το διαβάζω ως επιχείρημα και να μην απαντήσω σχετικά.

Τίποτα μετά το Χ1 δεν μπήκε σε κάτι "gaming" όπως το εννοείς. Και; Το υλικό εκεί είναι. Πολύ εύκολα κόβεις τα εξτραδάκια (κάτι tensor cores, που τώρα παρακαλάνε να τα βάλουν στο νέο για DLSS 2, oh well...), ειδικά όταν μιλάμε για οικονομίες κλίμακας, και μειώνεις και την τιμή. Για πες μου λοιπόν σε επίπεδο hardware, και όχι marketing (και επειδή είναι φυσικά τσίπιδες), τι σου προκαλεί γέλιο; Σου τα γράφω μάλιστα αυτά έχοντας δουλέψει σε πρότζεκτ πάνω στα Χ1, Χ2 και Xavier dev boards (και πιο πρόσφατα το γυφτοdevelopers board που βγάλανε για να βγάλουν κανένα φράγκο από certifications και πιθανώς κλεμμένα προτζεκτ).

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Τουλάχιστον με τα joycons προλαβαίνεις να παίξεις και λίγο. 

Τι να πουν οι κακόμοιροι με το dual sense. :P

 

Δεν το έψαξα και τόσο αλλά λίγο που το είδα περίπου 50% πάνω βλέπω σε peak απόδοση στην GPU. 

Μετά από αυτό πρέπει να δούμε αν προλάβαιναν να το δοκιμάσουν για το Switch, πως θα επηρέαζε την τιμή, μιας και κάτι άρθρα που διάβαζα τότε έλεγαν πως δεν βγάζουν λεφτά από την κονσόλα, αν είχαν την αντίστοιχη παραγωγή και πιθανώς και άλλες παραμέτρους που μου διαφεύγουν. 

Τόσο είναι αλλά στο Switch το πετσοκόψανε και άλλο οπότε δίνει ακόμα λιγότερο (πάνω από 100% αύξηση για να είμαστε ακριβείς). Σε απόλυτους αριθμούς όμως όντως είναι 50% και τα δυο στο μαξ τους, που σε docked mode θα μπορούσαν να βρουν πιθανή λύση, ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ.

Το ζήτημα όμως δεν είναι αυτό. Το ζήτημα είναι ότι third party developers κάνουν θαύματα, και η Ν σου βγάζει απλά κάτι για να βγάλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 hours ago, non-serviam said:

@GeorgeMan@Malthador@papp0us

Το Switch φοράει ΠΕΤΣΟΚΟΜΜΕΝΟ soc του 2015, παρότι ήδη από το 2016 είχε βγει ο διάδοχος, με διπλάσια απόδοση.

Οπότε μην γράφουμε ότι θέλουμε περί του ότι ήταν ότι καλύτερο για την εποχή του. Δεν ήταν, και ούτε απλά έκανε αυτά που ήθελε η Ν, εκτός αν ζείτε σε κάποιο παράλληλο σύμπαν και δεν σέρνονται τα παιχνίδια που εσείς παίζεται στο Switch (πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το kokiri forest στο BOTW, παιχνίδι του WiiU δηλαδή).

Τώρα μιλάμε σοβαρά ή λέμε καλαμπούρια;

Ο σκοπός της κονσόλας -ειδικά της φορητής- είναι να έχει χαμηλό ή υποφερτό price range. Δεν πρόκειται να έβαζε chipάκι που μπαίνει σε αυτοκίνητα η Ν, δεν θα έβαζε καν chipάκι που μπαίνει σε high-end κινητά, μιας και δεν πρόκειται να πουλούσε χωρίς κέρδος. Όπως η MS δεν ξεπέρασε το 500άρικο και πουλάει με χασούρα κατ' επιλογήν, έτσι η N δεν θα πουλούσε πάνω από €300-€400 και σε αυτά τα λεφτά θα είχε και κέρδος. Κοιτώντας προς τα πίσω, για μένα το Χ1 ήταν η μοναδική επιλογή που είχε η Nintendo. Όπως τώρα η μοναδική της επιλογή είναι ένα custom SoC της Nvidia με κουμπωμένο DLSS 2.0 πάνω του.

Δεν φαίνεται στο BotW το πρόβλημα ισχύος της κονσόλας, στο Bowser's Fury φαίνεται που πρακτικά δεν μπορεί να παιχτεί στα 30 καρέ, βγάζεις τα μάτια σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Τώρα μιλάμε σοβαρά ή λέμε καλαμπούρια;

Ο σκοπός της κονσόλας -ειδικά της φορητής- είναι να έχει χαμηλό ή υποφερτό price range. Δεν πρόκειται να έβαζε chipάκι που μπαίνει σε αυτοκίνητα η Ν, δεν θα έβαζε καν chipάκι που μπαίνει σε high-end κινητά, μιας και δεν πρόκειται να πουλούσε χωρίς κέρδος. Όπως η MS δεν ξεπέρασε το 500άρικο και πουλάει με χασούρα κατ' επιλογήν, έτσι η N δεν θα πουλούσε πάνω από €300-€400 και σε αυτά τα λεφτά θα είχε και κέρδος. Κοιτώντας προς τα πίσω, για μένα το Χ1 ήταν η μοναδική επιλογή που είχε η Nintendo. Όπως τώρα η μοναδική της επιλογή είναι ένα custom SoC της Nvidia με κουμπωμένο DLSS 2.0 πάνω του.

Δεν φαίνεται στο BotW το πρόβλημα ισχύος της κονσόλας, στο Bowser's Fury φαίνεται που πρακτικά δεν μπορεί να παιχτεί στα 30 καρέ, βγάζεις τα μάτια σου.

Σωστός!!!

Αν και στη docked λειτουργία τρέχει αισθητά καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...