Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Inside X είπε

Το 400v2? Δουλεύει όπλο με τα νιντέντα.

Λογικά θα έχεις NAT A, για να σκάνε οι οχτροί μας :D 

δοκίμασα τη ρύθμιση που συζητούσαμε για nat a, αλλά τελικά την έβγαλα αλλά δε θυμάμαι τι με είχε χαλάσει σε αυτήν.. κάτι με είχε χαλάσει ή κάτι παράξενο μου έκανε και την έβγαλα τελοσπάντων

 

με nat b κανένα πρόβλημα πάντως όλα τέλεια 

 

επίσης δεν έχω πλέον θέμα και στο destiny 2 που είχα αναφέρει και την άλλη φορά καθώς και σε αυτό δεν μπορούσες ουσιαστικά να παίξεις με το technicolor , έπαιζες αλλά σου έκανε συνεχείς αποσυνδέσεις και άφηνες αποστολές στη μέση, είχα αναγκαστεί να το αφήσω (το ίδιο πρόβλημα ήταν και σε ps4 και pc) 

σε nintendo απλά δεν υπάρχεις, είσαι αόρατος

 

μόνο με τους ελάχιστους τύπους που είναι nat a μπορεί να συνδεθείς , δηλαδή σχεδόν ποτέ με κανέναν 

 

πάντως γενικά ήταν πολύ καλή η πρότασή σου, απροβλημάτιστο , έχει φάει μια φορά μόνο δυο φορές κάτι χαζοκολλήματα με ένα reboot λύθηκαν 

 

και επίσης και μέσω wifi όταν παίζω (γιατί έχω και ethernet να συγκρίνω) είναι πολύ καλό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με το 5αρι το Switch πάει σφαίρα. Άλλο σύστημα. Εντάξει το Cone Nat είναι άλλη μια "optional ρύθμιση. Και όντως αν στα περισσότερα P2P παιχνίδια είσαι η "αφρόκρεμα" με NAT A, όντως θα ζοριστείς να βρεις games με την "μαρίδα".

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι optimal.

Screen από το xbox αλλά κάνει apply και στο switch:

b121e9b6-bb11-482e-bb97-0400f29ea9d4.png?n=one-network-nat-m.png

Όπου open ΝΑΤ Α/Β OPEN, MODERATE C, KAI D=STRICT

Αν βρω το αντίστοιχο της N. θα το ποστάρω. Έχει απλά δεν το βρίσκω.

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Inside X είπε

Ναι με το 5αρι το Switch πάει σφαίρα. Άλλο σύστημα. Εντάξει το Cone Nat είναι άλλη μια "optional ρύθμιση. Και όντως αν στα περισσότερα P2P παιχνίδια είσαι η "αφρόκρεμα" με NAT A, όντως θα ζοριστείς να βρεις games με την "μαρίδα".

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι optimal.

Screen από το xbox αλλά κάνει apply και στο switch:

b121e9b6-bb11-482e-bb97-0400f29ea9d4.png?n=one-network-nat-m.png

Όπου open ΝΑΤ Α/Β, MODERATE C, KAI D=STRICT

όπως είμαι τώρα βρίσκω games στο smash το ένα πίσω από το άλλο, δεν προλαβαίνω να πάω να βάλω νερό είναι σκάνδαλο τόσοι παίκτες σε fighting και πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία ακόμα και σε σχέση με άλλα fighting με κόσμο όπως tekken (αν και σαν το smash μάλλον δεν έχει κανένα τόσο κόσμο αν έχω μετρήσει σωστά ) 

 

όποτε και να θες να παίξεις δηλαδή το μόνο που δε θα σε απασχολήσει ποτέ είναι αν θα βρεις κόσμο και πώς θα πηγαίνει η σύνδεση , χαίρομαι τα 5€ που έδωσα για οικογενειακή online συνδρομή μάλλον περισσότερο από τα 40φευγα της sony..  

 

και μια χαρά είναι (πλέον τουλάχιστον, δεν ξέρω πριν τι γινόταν) ο netcode της nintendo , πολύ σπάνια έχω θέματα με τη σύνδεση ώστε να σέρνονται τα ματσάκια και ζήτημα είναι να έχω κάνει 4-5 αποσυνδέσεις 

 

και τώρα που πιάσαμε τα προβληματικά παιχνίδια θα ξαναδοκιμάσω και τι παίζει στο sfv γιατί ούτε κι εκει έβρισκα εύκολα παίκτες και τώρα σκέφτομαι μήπως έφταιγε το router , βέβαια σε όλα τα άλλα fighing ήμουν καλά με το προηγούμενο router και εδώ που τα λέμε το sfv κλάιν σιγά το παιχνίδι.. το πρόβλημα του smash όμως έπρεπε να λυθεί ανεξαρτήτως κόστους 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το netcode του Smash έχει φάει άπειρη κριτική.

Σε 50 είσαι? 

Πήγα σε 100 και είναι αποκάλυψη όσον αφορά το ping.

Από τα 32~64 ms με fastpath με έχουν στα 16ms interleaved 100% γιατί απλά δεν ξέρουν τι κάνουν στις αλλαγές προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι 50αρα ακόμα δε δίνουν 100αρα εδώ που είμαι, αλλά θα το σκεφτώ αν θα βάλω και όταν φέρουν μιας και είμαι ικανοποιημένος και με τα 50.. ανάλογα το κόστος..

 

πάντως η γραμή μου φαίνεται να είναι ικανη για 100

 

Untitled.png
 

 

όσο για το netcode του smash θα μπορούσα να πω ότι έχω δει καλύτερα πράγματα σε άλλα παιχνίδια, αλλά έχω δει και χειρότερα , δεν είναι και τόσο κακό.. 

να κράξει κάποιος για το παράξενο ranking system ή για το o,τι να ναι matchmaking που κάνει ώρες ώρες ή για την έλλειψη σε modes και σωστής οργάνωσης γενικά του ranked να το δεχτώ, αλλά όταν παίζεις όλα είναι καλά 

τώρα για το lag που προκύπτει από ασύρματα χειριστήρια και wifi που έχουν οι περισσότεροι (ή υπάρχει τεχνηέντως ώστε να καλύψει αυτά τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ) ε καλά τώρα.. και πάλι καλά που τρέχει όπως τρέχει, ας είμαστε και λογικοί , σε καμιά περίπτωση πάντως το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν παριστάνει ότι είναι το απόλυτο hardcore που θες ενσύρματο arcade stick για να μπορείς να σταθείς. 

 

εδώ άλλοι περιμένουν να στριμάρουν 4Κ 60fps απροβλημάτιστα και τους χαλάει το smash 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι και βασικά ... τηλέφωνο... ή pm στον "γνωστό" στο adsl.gr.

Το Site δεν εμφάνιζε 100 διαθέσιμη αλλά, σε 1 μέρα είχα 100.

Μια χαρά τέρμα είμαι και εγώ. (9.997-99.99998).

Αν θες πληροφορίες PM :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, aris1986 said:

Δεν ειναι και τοσο φορητο το OG switch.

Απο την πρωτη μερα πιαστηκαν τα χερια μου...

Απλα ειναι μια λυση κατα το ημιση αλλιως το βαζω σε τραπεζακι και παιζω απο αποσταση το game με το stand.

Ασε που εχει τα αποσπομενα μερη και ειναι και πανβαρο μετα απο ωρες χρησης...

Το μονο που το σωζει ειναι το dock.

Με ένα grip θα είσαι κομπλέ, εγώ παίζω και 3ωρα.

5 hours ago, Malthador said:

Μη μας λες ότι πιάστηκαν τα χέρια σου με το Switch άμα έπαιζες πέντε χρονών με OG Gameboy που ζύγιζε δυο κιλά, τι είσαι λούλης;

Μην μπαίνεις στο τρυπάκι επιθετικών απαντήσεων, προσωπικών σχολιασμών κλπ, φιλικά. :-) Κατά την άποψη των κανονισμών δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τι (μπορεί να) είναι ο άλλος, λούλης ή μη.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Με ένα grip θα είσαι κομπλέ, εγώ παίζω και 3ωρα.

Μην μπαίνεις στο τρυπάκι επιθετικών απαντήσεων, προσωπικών σχολιασμών κλπ, φιλικά. :-) Κατά την άποψη των κανονισμών δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τι (μπορεί να) είναι ο άλλος, λούλης ή μη.

Έφερε παράδειγμα τον πεντάχρονο εαυτό μου! Άμα είχε χρονομηχανή θα γυρνούσε πίσω να με φάει κιόλας όπως ο τερμινεϊτορ! Χαχαχα. Πλάκα έχει!

O insideX το είπε καλά. Όσο μεγαλώνει η απόσταση τόσο πιο δύσκολα κρατάς κάτι.

Επεξ/σία από aris1986
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, aris1986 said:

Έφερε παράδειγμα τον πεντάχρονο εαυτό μου! Άμα είχε χρονομηχανή θα γυρνούσε πίσω να με φάει κιόλας όπως ο τερμινεϊτορ! Χαχαχα. Πλάκα έχει!

O insideX το είπε καλά. Όσο μεγαλώνει η απόσταση τόσο πιο δύσκολα κρατάς κάτι.

Εγώ πάλι έχω θέμα με το... κέντρο βάρους. Είχα δύο 3dsXL και τα πούλησα επειδή δεν πάλευα να τα κρατάω από τόσο χαμηλά. Με το switch δεν έχω πρόβλημα. Ο καθένας έχει τα δικά του... Anyway.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εγώ πάλι έχω θέμα με το... κέντρο βάρους. Είχα δύο 3dsXL και τα πούλησα επειδή δεν πάλευα να τα κρατάω από τόσο χαμηλά. Με το switch δεν έχω πρόβλημα. Ο καθένας έχει τα δικά του... Anyway.

Και όμως υπάρχει ολόκληρη τεχνολογία από πίσω ... από αυτό το απλό πράγμα που λέγεται κέντρο βάρους κλπ. Μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό το post των της Analogue για το Pocket τους, και το έψαξα...

Μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου αν θες.

Αυτό δεν το γράφω για να μειώσω κάποιον κτλ. Είναι όλα τεχνολογία και μηχανική.

Τα grips πάντως δεν βγήκαν τυχαία. Θεωρώ ότι επειδή τα joycons είναι κάτι loose ως προς το connection, ρίξανε το βάρος εκεί. Μην λέμε ότι θέλουμε - αλλιώς σφίγγεις ένα dualshock/x1 controller (επειδή έχει σκληρό πλαστικό) και αλλιώς joycons attached.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Inside X είπε

Μια χαρά είσαι και βασικά ... τηλέφωνο... ή pm στον "γνωστό" στο adsl.gr.

Το Site δεν εμφάνιζε 100 διαθέσιμη αλλά, σε 1 μέρα είχα 100.

Μια χαρά τέρμα είμαι και εγώ. (9.997-99.99998).

Αν θες πληροφορίες PM :) 

α παίζει και τέτοια φάση; να το δούμε τότε κάποια στιγμή , πάντως και το upload 50 θα ψηνόμουν να έδινα, στη δουλειά που έχω 1 θέλω να κλαψω απλά στέλνοντας πολλά pdf σε mail 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

α παίζει και τέτοια φάση; να το δούμε τότε κάποια στιγμή 

Ναι και να με συγχωρέσεις για το 1 ημέρα. 2 ώρες ήταν... ;) 

Με την 100 βλέπεις πραγματικά διαφορά... Καλή η 50 αλλά η 100 σου γεμίζει τον δίσκο π.χ... με το Game Pass για πλάκα.

Φαντάσου με Switch.

/non matter το Digital Hoarding! 

Φαντάζομαι το πραγματικό Master Race με 600/600.... /sigh

21 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εγώ πάλι έχω θέμα με το... κέντρο βάρους. Είχα δύο 3dsXL και τα πούλησα επειδή δεν πάλευα να τα κρατάω από τόσο χαμηλά. Με το switch δεν έχω πρόβλημα. Ο καθένας έχει τα δικά του... Anyway.

Με τα 3ds κάνεις juggling για το 3D. 

Been there done that. 

Είναι όμως ευχάριστα στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, GeorgeMan said:

Μην μπαίνεις στο τρυπάκι επιθετικών απαντήσεων, προσωπικών σχολιασμών κλπ, φιλικά. :-) Κατά την άποψη των κανονισμών δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τι (μπορεί να) είναι ο άλλος, λούλης ή μη.

Αν το λες στα σοβαρά: δεν κρίνω, δεν με νοιάζει και ήταν χιουμοριστικό το σχόλιο, νομίζω ότι ήταν προφανές.

Αν το λες για πλάκα: kudos, ψάρωσα. :P

12 minutes ago, Inside X said:

Και όμως υπάρχει ολόκληρη τεχνολογία από πίσω ... από αυτό το απλό πράγμα που λέγεται κέντρο βάρους κλπ. Μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό το post των της Analogue για το Pocket τους, και το έψαξα...

Μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου αν θες.

Αυτό δεν το γράφω για να μειώσω κάποιον κτλ. Είναι όλα τεχνολογία και μηχανική.

Δηλαδή τώρα σοβαρά.

Πιστεύεις πραγματικά ότι μια εταιρεία εκατόν τριάντα ετών που φτιάχνει φορητά εδώ και τριάντα χρόνια το έχει ψάξει λιγότερο το θέμα από μια εταιρεία οχτώ ετών που ανακοίνωσε το πρώτο της φορητό πέντε μέρες πριν.

Αλήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...