Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Snolly είπε

ακριβώς, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή την αίσθηση έχω εγώ. Και με 8bitdo και με Pro Controller. Και οχι μονο στην κινηση αλλα και στις επιθεσεις, ειναι σα να μην εχω πατησει το κουμπι τις μισες φορες. Σα να κανει μερικες φορες αυτα που θελω ο χαρακτηρας.

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η nintendo γι'αυτό που δεν έχει ή πιθανόν να μην γνωρίζουν καν για dedicated server.Περιμενεις να τελειώσει το ματσάκι και αν κερδίσεις καλος,βγαίνεις στο character select και παρακαλάς το επόμενο matchmaking να έχει καλή σύνδεση.Εχω τύχει πόσα ματς όπου 1-2 από τους αντιπάλους να πέφτουν στο γκρεμό λίγο μετά την αρχή του ματς για να μην βασανιζονται εκτός και αν είναι αγώνας με το time limit όπου δεν υπάρχει σωτηρία😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Mistwalker said:

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η nintendo γι'αυτό που δεν έχει ή πιθανόν να μην γνωρίζουν καν για dedicated server.Περιμενεις να τελειώσει το ματσάκι και αν κερδίσεις καλος,βγαίνεις στο character select και παρακαλάς το επόμενο matchmaking να έχει καλή σύνδεση.Εχω τύχει πόσα ματς όπου 1-2 από τους αντιπάλους να πέφτουν στο γκρεμό λίγο μετά την αρχή του ματς για να μην βασανιζονται εκτός και αν είναι αγώνας με το time limit όπου δεν υπάρχει σωτηρία😂 

μιλάμε για local multiplayer, δεν εχει καμια σχεση η συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η nintendo γι'αυτό που δεν έχει ή πιθανόν να μην γνωρίζουν καν για dedicated server.Περιμενεις να τελειώσει το ματσάκι και αν κερδίσεις καλος,βγαίνεις στο character select και παρακαλάς το επόμενο matchmaking να έχει καλή σύνδεση.Εχω τύχει πόσα ματς όπου 1-2 από τους αντιπάλους να πέφτουν στο γκρεμό λίγο μετά την αρχή του ματς για να μην βασανιζονται εκτός και αν είναι αγώνας με το time limit όπου δεν υπάρχει σωτηρία😂 

μα όλα τα fighting με p2p γίνονται, δεν παίζεις την ώρα που παίζεις μέσω server 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snolly είπε

μιλάμε για local multiplayer, δεν εχει καμια σχεση η συνδεση.

Δεν είδα κάπου στο chat για local.Παντως εκτός από το online mode δεν έχω συνάντηση κανένα πρόβλημα με τις κινήσεις ή οτιδήποτε εκτός και αν ξυπνήσει το drift στα analog οπου εκεί έρχεται το χάος.

 

17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μα όλα τα fighting με p2p γίνονται, δεν παίζεις την ώρα που παίζεις μέσω server 

Δεν το ήξερα αυτό.Κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Εγώ πιστεύω ότι φταίει η nintendo γι'αυτό που δεν έχει ή πιθανόν να μην γνωρίζουν καν για dedicated server.Περιμενεις να τελειώσει το ματσάκι και αν κερδίσεις καλος,βγαίνεις στο character select και παρακαλάς το επόμενο matchmaking να έχει καλή σύνδεση.Εχω τύχει πόσα ματς όπου 1-2 από τους αντιπάλους να πέφτουν στο γκρεμό λίγο μετά την αρχή του ματς για να μην βασανιζονται εκτός και αν είναι αγώνας με το time limit όπου δεν υπάρχει σωτηρία😂 

Κανένα fighting παιχνίδι δεν έχει deticated server. Ολα P2P είναι. Το Killer Instict που έχει ας πούμε αναφορικά το καλύτερο netcode αυτό που κάνει στην ουσία είναι ότι όταν πέφτει lag κυριολεκτικά AI αναλαμβάνει τον έλεγχο του χαρακτήρα αυτού που προκαλεί το lag. Ολα τα fighting παιχνίδια αυτή τη στιγμή έχουν θεωρητικά κακό netcode λόγο του παραπάνω αλλά και οι gamers όταν μπαίνεις σε ένα παιχνίδι όπως το Mortal Kombat 11 που μπορείς να δεις πληροφορίες για το πως παίζει ο άλλος με τη σύνδεση του το 95% των συνδέσεων είναι κακής ποιότητας WI-FI. 

Εγώ που παίζω street fighter πχ το netcode δεν είναι το καλύτερο αλλά αν ο παίχτης που παίζω έχει σταθερή σύνδεση με καλώδιο τότε μπορώ να παίξω αρκετά καλά ακόμα και με Αυστραλία, Ιαπωνία και Αμερική όπως και το έχω κάνει. Συνεπώς το input του παίχτη παίζει τεράστιο ρόλο πριν καν μπούμε στη διαδικασία να κατακρίνουμε το netcode. Ρούτερ, πάροχος, καλώδιο όλα περνάνε από το χέρι του παίκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Κανένα fighting παιχνίδι δεν έχει deticated server. Ολα P2P είναι. Το Killer Instict που έχει ας πούμε αναφορικά το καλύτερο netcode αυτό που κάνει στην ουσία είναι ότι όταν πέφτει lag κυριολεκτικά AI αναλαμβάνει τον έλεγχο του χαρακτήρα αυτού που προκαλεί το lag. Ολα τα fighting παιχνίδια αυτή τη στιγμή έχουν θεωρητικά κακό netcode λόγο του παραπάνω αλλά και οι gamers όταν μπαίνεις σε ένα παιχνίδι όπως το Mortal Kombat 11 που μπορείς να δεις πληροφορίες για το πως παίζει ο άλλος με τη σύνδεση του το 95% των συνδέσεων είναι κακής ποιότητας WI-FI. 

Εγώ που παίζω street fighter πχ το netcode δεν είναι το καλύτερο αλλά αν ο παίχτης που παίζω έχει σταθερή σύνδεση με καλώδιο τότε μπορώ να παίξω αρκετά καλά ακόμα και με Αυστραλία, Ιαπωνία και Αμερική όπως και το έχω κάνει. Συνεπώς το input του παίχτη παίζει τεράστιο ρόλο πριν καν μπούμε στη διαδικασία να κατακρίνουμε το netcode. Ρούτερ, πάροχος, καλώδιο όλα περνάνε από το χέρι του παίκτη.

το killer instict όντως είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο και γενικά στα ονλινε πράγματα η ms είναι αλλού

 

καλά είναι και τα παιχνίδια της namco , και της netherealm, σε κάπως κατώτερο επίπεδο από αυτά το smash αλλά παλεύεται 

sfv αίσχος, αλλά ίσως έφταιγε το παλιό μου ρουτερ, θα το ξαναπεράσω να βάλω λίγο την αγαπημένη ibuki

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

γενικα σαπιλα οχι μονο ονλαη. χαχαχα

Γενικά σαπιλα σε καμία περίπτωση δεν το λες.

 

3 ώρες πριν, Snolly είπε

ακριβώς, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή την αίσθηση έχω εγώ. Και με 8bitdo και με Pro Controller. Και οχι μονο στην κινηση αλλα και στις επιθεσεις, ειναι σα να μην εχω πατησει το κουμπι τις μισες φορες. Σα να κανει μερικες φορες αυτα που θελω ο χαρακτηρας.

ελα ρε παιδια σιγα τη συλλεκτικη, μαλακιες εχει μεσα. πραγματα που θα τα δειτε μια φορα και δε θα ξαναβγουν απο το κουτι.

Συλλεκτικοί/συναισθηματικοί/δεν γαμιεται λόγοι συντρέχουν όμως για την αγορά του! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

το killer instict όντως είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο και γενικά στα ονλινε πράγματα η ms είναι αλλού

καλά είναι και τα παιχνίδια της namco , και της netherealm, σε κάπως κατώτερο επίπεδο από αυτά το smash αλλά παλεύεται 

sfv αίσχος, αλλά ίσως έφταιγε το παλιό μου ρουτερ, θα το ξαναπεράσω να βάλω λίγο την αγαπημένη ibuki

Και το Tekken 7 είναι χάλι μαύρο όπως και το MK11 σε οτιδήποτε εκτός κανονικής σύνδεσης. Απλά στο MK11 είναι φαινομενικά καλύτερο γιατί γενικά η fight engine είναι υπεραπλουστευμένη με ελάχιστους κανόνες και συνεπώς δεν χρειάζεται η "ανάλυση" που χρειάζονται σοβαρές μηχανές μάχης όπως του Tekken 7 και Street Fighter 5 (το οποίο έχει την επιπλέον δυσκολία του cross-platform). Για να μην ανοίγω αυτό το τεράστιο θέμα έχει άπειρα βίντεο στο youtube περί του θέματος. Για το smash το μόνο που λένε είναι ότι πέραν των άπειρων παραμέτρων που πρέπει να λάβει υπόψη το παιχνίδι παίζει ρόλο ότι και οι περισσότεροι λόγο φύσης της κονσόλας θα το παίζουν απλά wi-fi (και ούτε καν 5G) με ότι αυτό συνεπάγεται. Rollback netcode το έχουμε από τότε που έγινε πρώτη φορά online το σύστημα με τα fighting games. Για να βελτιωθεί ουσιαστικά ο κώδικας πρέπει να υπάρχει ανάλογη ζήτηση. 

Ισως που τώρα θα εμφανιστεί του street fighter 5 στους ολυμπιακούς αγώνες στο Τόκιο να αναγκάσει πρώτα την Capcom και έπειτα και τις υπόλοιπες (την Namco βασικά) να κάνουν μια σοβαρή αναβάθμιση στο netcode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

sfv αίσχος, αλλά ίσως έφταιγε το παλιό μου ρουτερ, θα το ξαναπεράσω να βάλω λίγο την αγαπημένη ibuki

Αν και το βρισκω στα 7€ δεν το αγόρασα λογο απληστίας της crapcom όπου πλήρωνες full price ένα game που δεν είχε τίποτα εκτός από online mode με λίγους χαρακτηρες και μετά από κάνα χρόνο πλήρωνες 35ρια για 5 χαρακτηρες.Μπορει να έδωσαν δωρεάν το story mode(αν θυμάμαι καλά όχι για ολους είχε κάποιο όρο) αλλά μετά από τόσο καιρό τι να το κανεις.Παντως στο θέμα της σύνδεσης στα demo που το έπαιζα δούλευε πάρα πολύ καλά.Υπηρχαν κάποια ματσάκια που έβλεπες lag και είναι λογικο αλλά όχι τόσο χάλια όπως στο sf4 και ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε μας δουλεύετε; Ποιός παίζει fighting games online; Άμα δεν έχεις τον άλλον δίπλα σου να του κατεβάζεις καντήλια και να του ρίχνεις σφαλιάρες όταν σε νικάει δεν λέει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://nintendoeverything.com/duke-nukem-3d-20th-anniversary-world-tour-seemingly-coming-to-switch/

On another note τα reviews για το Outer Worlds μέχρι στιγμής είναι πολύ θετικά. Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί είναι ένα game που περιμένω με ανυπομονησία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...