Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι Pokémon, θα πουλήσει για λόγους που είχα αναφέρει παλιότερα. Αυτό που το καίει είναι το επικοινωνιακό μοντέλο της Gamefreak που είναι για τα μπάζα.

Η Ν χρειάστηκε την τεχνογνωσία της Monolith Soft για να αναπτύξει το BotW. Η Gamefreak δεν έχει την ανάλογη γνώση ενώ παράλληλα δεν έχουν προεμπειρία σε οικιακά συστήματα. Η μετάβαση στο NSW αποτελεί για αυτούς ένα τεράστιο τεχνολογικό άλμα. 

Η "πρόγνωση μου" ήταν πως θα είναι στους πρώτους τίτλους (μαζί με το MK8D) που θα φτάσει τα είκοσι εκατομμύρια  πωλήσεις. Αν δεν το καταφέρουν τότε καλό είναι να ανασυνταχθεί η Gamefreak με όποιον τρόπο θεωρήσουν πως θα είναι και ο αποδοτικότερος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, τελικά δεν φταίει το παιχνίδι (αμέσως να τα ρίξουμε στην εταιρεία και ότι δεν ξέρει να γράφει κώδικα 😛 ) αλλά φταίει ο driver της Nintendo για το exfat στις microSD. Βέβαια κάτι είδα ότι ίσως φφταίει και το ότι μπορεί να έχεις cfw (δηλαδή σπασμένο switch) αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει.

**Update:** Switch hacker and Pokémon dataminer SciresM has now researched the issue and has posted an explanation here:  https://twitter.com/SciresM/status/1195341413484883969  In short, the data loss issue has been confirmed to be the result of the Nintendo Switch's exFAT driver, not the game. If you want to avoid the risk of data loss, it is highlight recommended that you reformat your SD card to use FAT32 instead of the exFAT file system that most newer SD cards come with by default. Instructions on how to do so using a Windows PC can be found [here](https://www.reddit.com/r/pokemon/comments/dwky10/some_players_are_reporting_that_a_crash_during/f7kfxo0/?context=1). Be sure to temporarily copy the files from your SD card onto your PC while reformatting it since formatting will erase the data from the SD card, but you can copy the data back onto the SD card after it is FAT32 formatted and your data should be safe from this system software bug afterward.  ---  Some notes to hopefully help reduce the risk of a corrupted SD card:  - If you're on the fence between the eShop version and a cartridge, consider going with the cartridge. This issue has been reported primarily, though [not exclusively](https://www.reddit.com/r/pokemon/comments/dwky10/some_players_are_reporting_that_a_crash_during/f7kh3z8/?context=1), with the eShop versions. - Turn off auto-saves. Although not normally worth worrying about, the less writing that's done to a microSD card, the less wear it endures. - Use a microSD card that's formatted as FAT32 rather than exFAT. It appears there may be some issues with Nintendo's exFAT implementation (detailed [here](https://github.com/switchbrew/libnx/issues/161#issuecomment-419854684)), and the English-speaking user who ran into the issue also [confirms](https://twitter.com/DeathChaos25/status/1195222734164373504) his SD card was exFAT formatted.     * While not confirmed to be a contributing factor to the corruption here, it does appear that it would be significantly safer to use a FAT32 formatted card if possible. If you wish to do so and are on Windows, /u/cleverthoreauaway has linked a set of instructions [here](https://www.reddit.com/r/pokemon/comments/dwky10/some_players_are_reporting_that_a_crash_during/f7kfxo0/?context=1). Make sure you temporarily copy the data over from the SD card as any data on the card will be erased while formatting it! You can then copy it back to the SD card afterward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Λοιπόν, τελικά δεν φταίει το παιχνίδι (αμέσως να τα ρίξουμε στην εταιρεία και ότι δεν ξέρει να γράφει κώδικα 😛 ) αλλά φταίει ο driver της Nintendo για το exfat στις microSD. Βέβαια κάτι είδα ότι ίσως φφταίει και το ότι μπορεί να έχεις cfw (δηλαδή σπασμένο switch) αλλά δεν ξέρω πόσο ισχύει.

Βασικά αυτό που λέει στο tweet είναι ότι φταίει το παιχνίδι σε συνδυασμό με τους υπέροχους drivers της Ν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Βασικά αυτό που λέει στο tweet είναι ότι φταίει το παιχνίδι σε συνδυασμό με τους υπέροχους drivers της Ν. 

Αχα, απλά μου έχουν πει και είχα δει ένα tweet ότι φταίει και η πειραγμένη κονσόλα, δεν κατά πόσο αληθεύει. Μήπως να ρωτήσω τον ίδιο τον SciresM ή κάποιον άλλον στο project pokemon; 🤔

 

1 ώρα πριν, chill είπε

Αυτό το pokemon έχει και τον πικατσου μέσα; 

😁😁😁

Τον έχει και μάλιστα υπάρχει και έκδοση με τον παλιό και ωραίο χοντρούλη pikachu. 😛

37 λεπτά πριν, Te0sX είπε

😫

Εδω και 1-2 σελίδες αυτό συζητάμε. 😛

Δεν σβήνει save files, αυτά υπάρχουν στην κονσόλα. Γίνεται corrupt η κάρτα μνήμης οπότε χάνεις/πρέπει να κατεβάσεις πάλι τα games που ήταν εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εστειλαν απο το public κωδικους για redeem για το pokemon αλλα δεν τους δεχεται με τιποτα τι παιζει? το ιδιο και τους κωδικους που ειχε μεσα η συσκευασια μιλαω για το pokemon dual pack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Edel είπε

Περίμενα πως και πως το πόκεμον. Άρα λέτε όχι; και στο μετακριτικ το σφάζουν οι καταναλωτές 

Τα σχόλια στις περισσότερες αρνητικές βαθμολογίες είναι αστεία. Δηλαδή κλασσικό Metacritic και οι χρήστες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Edel είπε

Περίμενα πως και πως το πόκεμον. Άρα λέτε όχι; και στο μετακριτικ το σφάζουν οι καταναλωτές 

ποιος λέει όχι? παιχνιδαρα είναι, αν σε ενοχλεί το πετσοκομενο dex μην το παρεις αλλιως αγορα 100%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει για τα σχόλια που γίνονται για την νέα Πόκεμον αλλά από ότι έπαιξα με τον αδελφό μου λίγο μου φάνηκε πολύ ωραία τώρα μερικοί να ήθελαν περισσότερα Πόκεμον μυθικά κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο αλλά λίγο που παίξαμε αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2019 στις 3:09 ΜΜ, non-serviam είπε

😂😂😂
 

Πφφ...Μην ακούς τους αρνητικούς. Είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε ανακοίνωση σε κάποιο Direct του 2020 μαζί με Cyberpunk 2077 και FFVII Remake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...