Προς το περιεχόμενο

Digoo Hosa alarm


crossmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/3/2020 στις 10:01 ΜΜ, pug_f_e είπε

Παιδιά παρέλαβα ότι παρήγγειλα τέλος πάντων και απο έξτρα σειρήνες κλπ και αύριο θα ξεκινήσω το σερφάρισμα.

1. Είδα στους αισθητήρες μέσα έχει κάτι τζαμπερακια j2 και j4 για αλλαγή απο test mode που είναι το default ,σε Πιο οικονομικό mode. Αν κάποιος το έχει δει και το άλλαξε ας μας γράψει.

Όπως έχεις ανοίξει τον αισθητήρα κίνησης στη δεξιά μεριά θα δεις δύο τζαμπερακια οριζόντια, το ένα κάτω από το άλλο. Δε θυμάμαι j2 j4 γιατί το είχα κάνει πριν κάνα 2μηνο. Μετά από πολλές δοκιμές, τελικά κατέληξα ότι αφήνεις το πάνω και βγάζεις το κάτω. Με αυτό τον τρόπο ο αισθητήρας λειτουργεί κανονικά χωρίς όμως να ανάβει το λεντακι κάθε φορά που βλέπει κίνηση. Αυτό είναι το mode οικονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 342
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Snip είπε

Όπως έχεις ανοίξει τον αισθητήρα κίνησης στη δεξιά μεριά θα δεις δύο τζαμπερακια οριζόντια, το ένα κάτω από το άλλο. Δε θυμάμαι j2 j4 γιατί το είχα κάνει πριν κάνα 2μηνο. Μετά από πολλές δοκιμές, τελικά κατέληξα ότι αφήνεις το πάνω και βγάζεις το κάτω. Με αυτό τον τρόπο ο αισθητήρας λειτουργεί κανονικά χωρίς όμως να ανάβει το λεντακι κάθε φορά που βλέπει κίνηση. Αυτό είναι το mode οικονομίας.

Τελικά το βρήκα. Το πάνω πρέπει να βγει για την οικονομία.  Όπου σε αυτή τη περίπτωση μόλις αντιληφθεί κίνηση συνεχόμενα 4 φορές ,μπαίνει σε sleep mode και επανέρχεται σε 3 λεπτά.

Το από κάτω είναι για το λεντακι . Θεωρητικά και αυτό καλό είναι να βγει αλλά πόσο να καιει το λεντ..

 

Με τις σειρήνες τι γινεται;;;;

Χρειάζομαι περισσότερες και δυνατοτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την ώρα σας την εμφανίζει σωστά; Γιατί εμένα δείχνει μια ώρα πίσω. Η sim τραβάει σωστή ώρα (τη δοκίμασα σε κινητό), του μόντεμ μου έχει σωστή ώρα. Ο συναγερμός όμως εξακολουθεί να δείχνει μια ώρα πίσω. Ακόμα κι όταν την βάζω χειροκίνητα βλέπω μετά από κάποια ώρα την αλλάζει. Είναι κάποια ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, επειδή από το panel του συναγερμου, ότι ώρα κ να βάλω μου την ξαναγυρνάει στη δική του (μια ώρα πίσω), βρήκα τελικά ότι μπορούμε κ να αλλάξουμε ρυθμίσεις με sms προς την κάρτα sim του συναγερμού. Οπότε για να βάλουμε την ζώνη ώρας (ζώνη +2) στέλνουμε στον συναγερμό μας το παρακάτω μήνυμα

*ΧΧΧΧ*94+2*    όπου ΧΧΧΧ είναι ο κωδικός του συναγερμού που έχετε ορίσει εσείς.

Ομοίως για να ορίσουμε κ τον server απ'οπου θα τραβάει την ώρα, στέλνετε το παρακάτω (εγώ έβαλα αυτόν που έχει ο ΟΤΕ που είναι ntp2.otenet.gr)

*ΧΧΧΧ*93ntp2.otenet.gr*

Μέχρι στιγμής μου έχει παίξει.

 

Επίσης, το manual του συναγερμού (που είναι πολύ καλύτερο από το φυλλάδιο που έχει μέσα το κουτί) μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ 

SKUA90400_DG-HAMA-3G-new-usermanual-1.pdf

Επεξ/σία από Snip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπιρουμε να βαλουμε ζωνες στον hosa? εννοώ το βράδυ που πάνε για υπνο να δουλεύουν μόνο οι παγίδες στην πιρτα αλλά το πρωί που φεύγουμε για δουλειά να δουλεύουν όλα...δηλ να υπάρχει ένα πρόγραμμα για βράδυ κ ένα φουλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 9:24 ΠΜ, giorgos19816 είπε

μπιρουμε να βαλουμε ζωνες στον hosa? εννοώ το βράδυ που πάνε για υπνο να δουλεύουν μόνο οι παγίδες στην πιρτα αλλά το πρωί που φεύγουμε για δουλειά να δουλεύουν όλα...δηλ να υπάρχει ένα πρόγραμμα για βράδυ κ ένα φουλ? 

Οι παγίδες που θες να παίζουν και όταν είσαι σπίτι και όταν λείπεις (πχ παγίδες σε πόρτες/παράθυρα) θα τις ορίζεις "νυχτερινή όπλιση σε λειτουργία". Οι παγίδες που θες να μη λειτουργούν όταν είσαι σπίτι αλλά μόνο όταν λείπεις (πχ αισθητήρες κινήσης εσωτερικά του σπιτιού) τις ορίζεις "όπλιση σε λειτουργία". 

Οπότε όταν λείπεις από το σπίτι θα οπλίζεις το συνάγερμο με το πλήρες κλείδωμα arm (λουκέτο), ενώ το βράδυ που θα είσαι σπίτι οπλίζεις με το stay arm (σπιτάκι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Snip είπε

Οι παγίδες που θες να παίζουν και όταν είσαι σπίτι και όταν λείπεις (πχ παγίδες σε πόρτες/παράθυρα) θα τις ορίζεις "νυχτερινή όπλιση σε λειτουργία". Οι παγίδες που θες να μη λειτουργούν όταν είσαι σπίτι αλλά μόνο όταν λείπεις (πχ αισθητήρες κινήσης εσωτερικά του σπιτιού) τις ορίζεις "όπλιση σε λειτουργία". 

Οπότε όταν λείπεις από το σπίτι θα οπλίζεις το συνάγερμο με το πλήρες κλείδωμα arm (λουκέτο), ενώ το βράδυ που θα είσαι σπίτι οπλίζεις με το stay arm (σπιτάκι).

Λειτουργία chime έχουν οι παγίδες; Δλδ εάν ανοίγει την μπαλκονόπορτα πχ ένα παιδί να κάνει ένα μπιπ ο συναγερμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BELL είπε

Λειτουργία chime έχουν οι παγίδες; Δλδ εάν ανοίγει την μπαλκονόπορτα πχ ένα παιδί να κάνει ένα μπιπ ο συναγερμός

Μπορείς να ορίζεις κάποια παγίδα όταν ανοίγει να σου χτυπάει σαν κουδούνι, όπως έχουν στις πόρτες τα καταστήματα, αλλά δε νομίζω ότι την ίδια μπορείς να την έχεις και σαν κουδούνι και όταν οπλίζεις συναγερμό να λειτουργεί και σαν παγίδα συναγερμού. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω δε γίνεται με την ίδια παγίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λέω μόνο σαν λειτουργία chime χωρίς να είναι παράλληλα και οπλισμένος ο συναγερμός. Όταν τον οπλίζει να λειτουργεί κανονικά η παγίδα και ο συναγερμός όπως είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου λέω κι εγώ. Μπορείς να το βάλεις σαν chime, αλλά μόνο σαν chime. Η ίδια παγίδα να εναλλάσσεται από chime σε παγίδα συναγερμού και τούμπαλιν νομίζω ότι δε γίνεται. Μάλλον θα χρειάζεσαι 2 ξεχωριστές παγίδες, η μία σαν chime και η άλλη όταν οπλίζεις τον συναγερμό σαν παγίδα πόρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στην αρχή οι ειδοποιήσεις ερχόντουσαν αμέσως, τελευταία αργούν.  Όχι πάντα όμως και αυτό μου κάνει εντύπωση. Κ έχω βάλει στο κινητό να μη βάζει σε αδράνεια την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αγοράσω τον HAMA. Δύο ερωτήσεις μήπως υπάρχει άποψη..

-όταν τελειώνει η μπαταρία στους αισθητήρες υπάρχει ένδειξη χαμηλής στάθμης;; Ή έστω κάποιου είδους ειδοποίηση;

- υπάρχει μοντέλο που να συνδέεται στο internet και μέσω data της sim? Πχ αν δεν έχεις καθόλου dsl  για να τον βλέπεις απο την εφαρμογή κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 3:52 ΠΜ, jasonpap είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αγοράσω τον HAMA. Δύο ερωτήσεις μήπως υπάρχει άποψη..

-όταν τελειώνει η μπαταρία στους αισθητήρες υπάρχει ένδειξη χαμηλής στάθμης;; Ή έστω κάποιου είδους ειδοποίηση;

- υπάρχει μοντέλο που να συνδέεται στο internet και μέσω data της sim? Πχ αν δεν έχεις καθόλου dsl  για να τον βλέπεις απο την εφαρμογή κλπ

Ειδοποίηση για χαμηλή στάθμη μπαταρίας στους αισθητήρες υπάρχει και λειτουργεί κανονικά, για τη δεύτερη ερώτηση δε γνωρίζω γιατί δεν το δουλεύω με sim.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...