Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να βασίζεσαι σε reviews χρηστών. Ιδικά για θέματα security. 

Στο επίσημο site της Ajax το αναφέρει ως Indoors only!

https://ajax.systems/products/motionprotect-curtain/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kirmis είπε

Δεν μπορείς να βασίζεσαι σε reviews χρηστών. Ιδικά για θέματα security. 

Στο επίσημο site της Ajax το αναφέρει ως Indoors only!

https://ajax.systems/products/motionprotect-curtain/

 

μόνο που δεν είναι χρήστης, είναι εταιρία Security. 

αν είναι να το βάλω από μέσα και φτάσει και μου σπάσει ο άλλος τζάμι πόρτα κλπ, γαμησε το δεν το βάζω καν. 

δηλαδή αν θελήσει κάποιος να σηκωθεί να πιει νερό θα πρέπει να κάνει arm disarm. Συναγερμός μέσα δεν έχει λόγο ύπαρξης. 

 

ο λόγος που δεν είναι για έξω αν και για έξω είχε βγει, είναι επειδή έχει false alarms και όχι μην τον ψεκασει ο κλέφτης. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, johnyboy είπε

μόνο που δεν είναι χρήστης, είναι εταιρία Security. 

αν είναι να το βάλω από μέσα και φτάσει και μου σπάσει ο άλλος τζάμι πόρτα κλπ, γαμησε το δεν το βάζω καν. 

δηλαδή αν θελήσει κάποιος να σηκωθεί να πιει νερό θα πρέπει να κάνει arm disarm. Συναγερμός μέσα δεν έχει λόγο ύπαρξης. 

 

ο λόγος που δεν είναι για έξω αν και για έξω είχε βγει, είναι επειδή έχει false alarms και όχι μην τον ψεκασει ο κλέφτης. 

Απο τη στιγμή που ο κατασκευαστής γράφει Indoors only δεν χωράει άλλη συζήτηση!

Αλλα και πάλι, τσέκαρε απάντηση του reviewer στο βίντεο που έστειλες σε ερώτηση στα σχόλια για χρήση σε εσωτερικό χώρο!

Ο ίδιος γράφει πως έχει προβλήματα με το Antimasking!!! 😂😂😂

image.png.bf2c5c0532ec6c2f3acb6737ba330cc8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα δεν κάνει για τίποτα. δεν υφίσταται συναγερμός μέσα στο σπίτι. 

άσε που αν δεις το manual γράφει ένα σωρό όχι εδώ όχι εκεί κλπ. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnyboy είπε

άσε που αν δεις το manual γράφει ένα σωρό όχι εδώ όχι εκεί κλπ. 

Όλα μα όλα τα ρανταρακια στο manual γράφουν τα σημεία που δεν πρέπει να τοποθετηθούν. Όπως πάνω από θερμά σώματα, απέναντι από παράθυρο που μπορεί να χτυπάει ο ήλιος, σε σημεία που υπάρχει ρεύμα αέρα κτλ. Και το αναφέρουν για να μην έχεις ψευδοσυναγερμους. Εδώ και τα εξωτερικά ραντάρ σου λέει να μην τα χτυπάει ήλιος κτλ. 

Για το συγκεκριμένο ρανταρακι που αναφέρατε δεν ξέρω  την λειτουργία του αλλά τα απαγορευμένα σημεία καλά κάνει και τα αναφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Όλα μα όλα τα ρανταρακια στο manual γράφουν τα σημεία που δεν πρέπει να τοποθετηθούν. Όπως πάνω από θερμά σώματα, απέναντι από παράθυρο που μπορεί να χτυπάει ο ήλιος, σε σημεία που υπάρχει ρεύμα αέρα κτλ. Και το αναφέρουν για να μην έχεις ψευδοσυναγερμους. Εδώ και τα εξωτερικά ραντάρ σου λέει να μην τα χτυπάει ήλιος κτλ. 

Για το συγκεκριμένο ρανταρακι που αναφέρατε δεν ξέρω  την λειτουργία του αλλά τα απαγορευμένα σημεία καλά κάνει και τα αναφέρει. 

μόνο που το συγκεκριμένο αν δεν το βάλεις εκεί που λέει ότι δεν πρέπει να το βάλεις, δεν έχει λόγο ύπαρξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει 7 κουρτίνες ajax σε εξοχικό όλες εξωτερικά πριν κάνα εξάμηνο.  Δεν έδωσε κανένα ψευδοσυναγερμο και σε όλα τα τεστ δούλεψαν μια χαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! 

Είμαι σε αναζήτηση συναγερμού με τα εξής δεδομένα. 

2 παράθυρα, 2 μπαλκονόπορτες (η μία διπλή και η άλλη μονή) και φυσικά την πόρτα. 

Όπως το σκέφτομαι θα χρειαστώ:

1 Αισθητήρα κίνησης για το μπαλκόνι (θα μπει σε σημείο που δε θα φαίνεται απ' τον δρόμο και επίσης θα μπει διαφανής τεντα που θα εμποδίζει την είσοδο σε πουλιά/γάτες κλπ) 

4 Μαγνητικές επαφές (κάποιος εδώ έγραψε ότι πιθανόν να κόψουν τα παράθυρα οπότε πρότεινε κουρτίνα. Δεν έχω πρόβλημα και για κουρτίνα καθότι θα υπάρχουν κάγκελα εσωτερικά των παραθύρων οπότε και να σπάσει το παράθυρο θα έχει ακόμη δουλειά για να μπει. Αλλά χρειάζεται Κουρτίνα πράγματι; Τα κουφώματα των παραθύρων είναι παλαιά, ξύλινα!) 

1 Μαγνητική επαφή για την πόρτα 

1 σειρήνα, πιθανότερο εσωτερική

Δε θέλω να δώσω στόχο με την εξωτερική σειρήνα. Άλλωστε ο μοναδικός λόγος που θα βάλω συναγερμό είναι για να αποτρέψω την είσοδο τους όταν θα είμαι μέσα. Αν μπουν όταν θα είμαι εκτός πραγματικά δεν έχει τίποτα να πάρουν ούτε και να ανακατέψουν τον χώρο ιδιαίτερα. Είναι ένα φοιτητικό σπίτι, με μετρητά το πολύ 50Ε και τη μεγαλύτερη αξία σε αντικείμενα την έχει ένας Προτζέκτορας των 150Ε. 😁

Το μπάτζετ που διαθέτω για συναγερμό και εγκατάσταση του είναι γύρω στα 500Ε. Δεν έχω πρόβλημα με καλώδια ούτε εάν φαίνονται εάν είναι ενσύρματος. Ας φαίνονται. 

Επίσης να αναφέρω πως το καλώδιο του ίντερνετ περνάει απ το μπαλκόνι μέσα στο σπίτι σε σχετικά εμφανές σημείο οπότε ισως είναι εύκολο να κοπεί.

Γνώμες - προτάσεις; 

Επεξ/σία από alagond3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα συμφουριτες και συμφουριτισσες...

εφερα στο γραφειο να εγκαταστησω συναγερμο... ο τεχνιτης μου εβγαλε μια προσφορα με συναγερμο teletek...

εγω δεν τον γνωριζω... εχετε αποψη για την μαρκα?

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Agathoklis είπε

καλημερα συμφουριτες και συμφουριτισσες...

εφερα στο γραφειο να εγκαταστησω συναγερμο... ο τεχνιτης μου εβγαλε μια προσφορα με συναγερμο teletek...

εγω δεν τον γνωριζω... εχετε αποψη για την μαρκα?

 

ευχαριστω!

Απο οσο το έψαξα είναι βουλγάρικη εταιρεία. Δεν την γνωρίζω σαν μάρκα.

Κάνε μια έρευνα για sigma, texecom, siemens, crow, paradox, που είναι απο τις κορυφαίες μάρκες και με τεχνική υποστήριξη.

Βάλε κάτι επώνυμο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πόσο σου είπε με την  εγκατάσταση?

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

caddx, Paradox, Bosch (Amax series), Satel , και απο αυτα που σου γράψανε ποιο πανω. Μακριά απο μη "γνωστούς" συναγερμούς. Θα σου πω το γιατι. Έστω οτι ο Teletek ειναι ενας καλος & τιμιος συναγερμός.

Στον βαζει το παλικαρι και μετα απο κάποιο χρονικό διαστημα δεν μπορεις να τον βρεις. Εσυ πχ θα εχεις προβλημα με το κεντρο και κανεις αλλος εγκ/της δεν θα ασχολειτε για να σε βοηθησει. Ενω αν ειναι ενα επώνυμο κέντρο θα βρεις 100αδες αν οχι χιλιαδες γνώστες τεχνικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 11:48 ΜΜ, alagond3 είπε

Καλησπέρα σας! 

Είμαι σε αναζήτηση συναγερμού με τα εξής δεδομένα. 

2 παράθυρα, 2 μπαλκονόπορτες (η μία διπλή και η άλλη μονή) και φυσικά την πόρτα. 

Όπως το σκέφτομαι θα χρειαστώ:

1 Αισθητήρα κίνησης για το μπαλκόνι (θα μπει σε σημείο που δε θα φαίνεται απ' τον δρόμο και επίσης θα μπει διαφανής τεντα που θα εμποδίζει την είσοδο σε πουλιά/γάτες κλπ) 

4 Μαγνητικές επαφές (κάποιος εδώ έγραψε ότι πιθανόν να κόψουν τα παράθυρα οπότε πρότεινε κουρτίνα. Δεν έχω πρόβλημα και για κουρτίνα καθότι θα υπάρχουν κάγκελα εσωτερικά των παραθύρων οπότε και να σπάσει το παράθυρο θα έχει ακόμη δουλειά για να μπει. Αλλά χρειάζεται Κουρτίνα πράγματι; Τα κουφώματα των παραθύρων είναι παλαιά, ξύλινα!) 

1 Μαγνητική επαφή για την πόρτα 

1 σειρήνα, πιθανότερο εσωτερική

Δε θέλω να δώσω στόχο με την εξωτερική σειρήνα. Άλλωστε ο μοναδικός λόγος που θα βάλω συναγερμό είναι για να αποτρέψω την είσοδο τους όταν θα είμαι μέσα. Αν μπουν όταν θα είμαι εκτός πραγματικά δεν έχει τίποτα να πάρουν ούτε και να ανακατέψουν τον χώρο ιδιαίτερα. Είναι ένα φοιτητικό σπίτι, με μετρητά το πολύ 50Ε και τη μεγαλύτερη αξία σε αντικείμενα την έχει ένας Προτζέκτορας των 150Ε. 😁

Το μπάτζετ που διαθέτω για συναγερμό και εγκατάσταση του είναι γύρω στα 500Ε. Δεν έχω πρόβλημα με καλώδια ούτε εάν φαίνονται εάν είναι ενσύρματος. Ας φαίνονται. 

Επίσης να αναφέρω πως το καλώδιο του ίντερνετ περνάει απ το μπαλκόνι μέσα στο σπίτι σε σχετικά εμφανές σημείο οπότε ισως είναι εύκολο να κοπεί.

Γνώμες - προτάσεις; 

Θα τον εγκαταστήσεις εσύ ή επαγγελματίας?

Εγώ σου προτείνω sigma apollo αν το περάσεις μόνος σου ή sigma s-pro απο επαγγελματία.

Εξωτερική σειρήνα θα βάλεις ώστε να ακούγεται https://www.emimikos.gr/IBIS-Orange/ ή https://www.emimikos.gr/sigma/VENUS-PLUS/

Εσωτερική σειρήνα https://www.emimikos.gr/AL-103-RED/ ή https://sigmasec.gr/site/ERIS-PLUS-BLUE

Μια μαγνητική επαφή στην πόρτα σου. https://www.emimikos.gr/DC-1561W/

Ενα ή δυο ρανταράκια μέσα στο σπίτι. https://www.emimikos.gr/BOSCH/ISC-BPR2-W12/

Στις μπαλκονόπορτες μπορείς να βάλεις εξωτερικό ραντάρ κουρτίνα

 https://www.emimikos.gr/OUTGATE_White/ ή https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-CUT/ το δεύτερο δεν είναι εντελώς αδιάβροχο, αν μπει σε σημείο που βρέχεται τότε θα πάρεις αυτό https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-FACTORY/ 

Στα παράθυρα αν έχεις κάγκελα τότε δεν είναι απαραίτητο να βάλεις κάποιο ραντάρ. 

Αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις αυτά https://www.emimikos.gr/Myni-DT-CUT-White/ ή όπως είπες μπορείς να βάλεις μόνο μαγνητικές επαφές.

Το καλώδιο που βρίσκεται στο μπαλκόνι περνάει πάνω απο τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες? αν ναι τότε θα το προστατέψεις με τα ραντάρ που θα μπουν.

Αυτά είναι τα απαραίτητα, μετά έχει και έξτρα για απομακρυσμένη όπλιση αφόπλιση κτλ. 

Επίσης αν έχει γραμμή voip τότε θα χρειαστείς ενα ups για το ρούτερ ώστε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να συνεχίσεις να έχεις τηλ στον συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ήμουν κ εγώ σε αναζήτηση συναγερμού. Πήρα αρκετές προσφορές από διάφορους εγκαταστάτες αλλά κ εγώ κοιτούσα για κάτι επώνυμο ώστε να έχω πιο εύκολο support στο μέλλον.

Τελικά έφτιαξα μόνος μου ένα συστηματακι που βασίζεται σε μονάδα- πληκτρολογιο της sigma κ από εκεί κ πέρα επέλεξα ότι με βολεύε.

Εξωτερικά ραντάρ της optex, εσωτερικά ραντάρ sigma, εξωτερική σειρήνα inim αντιβανδαλιστικη.

Επίσης το συστηματακι το έκανα υβριδικό και πρόσθεσα ασύρματους πυρανυχνευτες αλλά κ για να έχω επιλογές επέκτασης στο μέλλον.

Η αγορά έγινε από γνωστό ιντερνετικό κατάστημα που έχει προϊόντα sigma σε εξαιρετικές τιμές και η εγκατάσταση έγινε από 2 εξαιρετικούς τεχνικούς που βρήκα μετά από έρευνα αγοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Απο οσο το έψαξα είναι βουλγάρικη εταιρεία. Δεν την γνωρίζω σαν μάρκα.

Κάνε μια έρευνα για sigma, texecom, siemens, crow, paradox, που είναι απο τις κορυφαίες μάρκες και με τεχνική υποστήριξη.

Βάλε κάτι επώνυμο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πόσο σου είπε με την  εγκατάσταση?

Τρια ραντάρ, δύο παγίδες για ρολλα, μια για πόρτα, μια πυρανυχνευση μέσα έξω σειρήνα και ενσύρματη και 4g ειδοποίηση 570+φπα με τοποθέτηση και προγραμματισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Agathoklis είπε

Τρια ραντάρ, δύο παγίδες για ρολλα, μια για πόρτα, μια πυρανυχνευση μέσα έξω σειρήνα και ενσύρματη και 4g ειδοποίηση 570+φπα με τοποθέτηση και προγραμματισμο

Μην μπλέξεις με μάρκες μη γνωστές, όπως είπαν και πιο πάνω αν για κάποιο λόγο σταματήσεις να συνεργάζεσαι με τον τεχνικό ή για κάποιο λόγο κλείσει το μαγαζί του τότε πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιον που να δουλεύει την συγκεκριμένη μάρκα. Βάλε κάτι επώνυμο που θα έχεις 100% τεχνική κάλυψη ότι και να γίνει.

Γνώμη μου, ψάξε για sigma s-pro, βάλε ότι ρανταρ και μαγνητικές επαφές θα σου προτείνει και μετά βάλε το ixion ip/g, αυτό συνδέεται στο ιντερνετ που που έχεις στον χώρο σου και επίσης μπορείς να βάλεις κάρτα sim. Κατεβάσεις την εφαρμογή  και σου έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις είτε απο την sim είτε απο το ιντερνετ.

όλοι οι συναγερμοί μπορούν να συνδεθούν στην γραμμή του τηλεφώνου ώστε να σε παίρνει τηλ σε περίπτωση  δώσει συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...