Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, imr είπε

Μια ερωτηση, στο bangood το ΕU Priority Line περναει τελωνειο?

 

Όχι, προχώρα άφοβα.

1 ώρα πριν, burnin είπε

καλησπερα. ενας δισκος απο αμερικη που περιμενω, εινα ιαπο πρωτη Μαη, για αναμονη παρουσιασης σε τελωνειο. ειναι πολλες οι μερες ή καθυστερει παραπανω μεχρι να το ελεγξουν?

θα με παρουν τηλεφωνο ή θα στειλουν καποιο ιμειλ (αν το εχουν ή ειδοποιητηριο για να στειλω αποδεικτικα? μπορω να κανω κατι εγω, να επικοινωνησω προκαταβολιακ να τους στειλω οτι θελουν?(αποδειξη απο τραπεζα που πληρωσα). εχετε καποιο τηλεφωνο να τους παρω? me ascendia ερχεται το οποιο το παραδιδει ο ελτα αποτι ξερω.

(υγ. ειμαι κατω απο 22, φανταζομαι το οτι θα το τσεκαρουν δεν σημαινει οτι θα φαω καπελο το 15αρι... αναρωτιεμαι μη νεχει αλλαξει κατι που δεν το πηρα χαμπαρι)

Αν δεν κάνω λάθος, το δέμα σου θα μείνει στο τελωνείο κάνα μήνα (γενικά είναι πίτα αυτό τον καιρό).

Την διαδικασία δεν μπορείς να την τρέξεις. Η ενημέρωση παρόλα αυτά θα γίνει κυρίως μέσω του tracking number που έχεις λάβει ή δευτερευόντως στο eMail που έχεις δηλώσει την αγορά.

Εκεί θα σου ζητηθεί απόδειξη Paypal ή γενικότερα συναλλαγής μέσω του site που αγοράσες και αυτήν θα την επισυνάψεις σε ένα email στο [email protected] ή στο [email protected]. Όταν λάβουν τα αποδεικτικά, το αντικείμενο θα ξεκολλήσει σε 2-3 μέρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Όχι, προχώρα άφοβα.

Αν δεν κάνω λάθος, το δέμα σου θα μείνει στο τελωνείο κάνα μήνα (γενικά είναι πίτα αυτό τον καιρό).

Την διαδικασία δεν μπορείς να την τρέξεις. Η ενημέρωση παρόλα αυτά θα γίνει κυρίως μέσω του tracking number που έχεις λάβει ή δευτερευόντως στο eMail που έχεις δηλώσει την αγορά.

Εκεί θα σου ζητηθεί απόδειξη Paypal ή γενικότερα συναλλαγής μέσω του site που αγοράσες και αυτήν θα την επισυνάψεις σε ένα email στο [email protected] ή στο [email protected]. Όταν λάβουν τα αποδεικτικά, το αντικείμενο θα ξεκολλήσει σε 2-3 μέρες.

Ή το πιο πιθανό να μην επικοινωνήσουν καθόλου μαζί σου, να κολλήσουν το πρασινο αυτοκόλλητο και να συνεχίσει την πορεία του. 

Edit Η απάντηση πήγαινε στο προηγούμενο φίλο και το έγραψα κατά λάθος εδώ. :D

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. αλλη μαι ερωτηση σημαντικη που δεν νομιζω οτιεχει απαντηθει.

τι γινεται με τις αγορες υπηρεσιων? εξηγουμαι παρακατω με 2 συγκεκριμενα παραδειγματα

αγορα συνδρομης στο φαν κλαμπ των αιρον μειντεν (κανα 35αρι ευρω ειναι).

με τη συνδρομη σου δινουν δωρεαν δωρο μπλουζακι.

το μπλουζακι δεν κανει 35 ευρω. δεν το πουλουν ξεχωριστα. ειναι μπονους σε οσα σου προσφερουν. η τιμη35 ευρω σου δινει διαφορα δικαιωματα προσβασεις σε πλατφορμες και αλλα ωραια, και σαν μπονους εχει και το κοντομανικο.

χωρα αποστολης αγγλια.

σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

 

δευτερη περιπτωση. συνδρομη στο Vinyl me please.

τριμηνη συνδρομη 150 δολλαρια.

με αυτα σου στελνουν για 3 μηνες, καθε μηνα δωρο ενα βινυλιο.

και μπορεις βεβαια να παρεις και αλλα (μετα πληρωμης εξτρα βεβαια) απλα χωρις μεταφορικα.

αυτη ειναι η υπηρεσια.

αν σου στειλουν εναν δισκο μετα τι λες? τι γινεται? ο δισκος δεν πωλειται ξεχωριστα, ειναι μερος της συνδρομης.

(χωρα αποστολης αμερικη)

 

δυσκολες περιπτωσεις. σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο την "αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο", οταν γραψει "κλεισιμο απο γετα", σημαινει οτι το γλιτωσα το τελωνειο παιδια? ή απλα σημαινει οτι τελειωσε η διαδικασια και μπορει να ερθει ραβασακι? ευχαριστω

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, burnin είπε

Μετα απο την "αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο", οταν γραψει "κλεισιμο απο γετα", σημαινει οτι το γλιτωσα το τελωνειο παιδια? ή απλα σημαινει οτι τελειωσε η διαδικασια και μπορει να ερθει ραβασακι? ευχαριστω

Γλίτωσες κατά πάσα πιθανότητα.

Edit: θα βοηθούσε να μάθουμε και πόσο καιρό έμεινε στο ΓΕΤΑ

Επεξ/σία από stavros750
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.

Εγώ σε όσες περιπτώσεις μου ακολούθησε αυτή την διαδρομή ενημερώσεων, σήμαινε και ήτανε ΠΑΝΤΑ ραβασάκι/ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο με το 15άρι και 24%, πληρωμή και παραλαβή από τοπικό ελτα.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.

Εγώ σε όσες περιπτώσεις μου ακολούθησε αυτή την διαδρομή ενημερώσεων, σήμαινε και ήτανε ΠΑΝΤΑ ραβασάκι/ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο με το 15άρι και 24%, πληρωμή και παραλαβή από τοπικό ελτα.

 

Ραβασάκι χωρίς να έχουν ζητήσει πρώτα αποδεικτικό πληρωμής ή κάτι; Λίγο ακραίο το θεωρώ, αλλά δεν σε αμφισβητώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Γλίτωσες κατά πάσα πιθανότητα.

Edit: θα βοηθούσε να μάθουμε και πόσο καιρό έμεινε στο ΓΕΤΑ

Σε ευχαροστω φιλε.

1η του μηνα εγραφε για αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο, και σημερα 10 του μηνα εγραψε για κλεισιμο

 

Ο ακριβως απο κατω φιλος λίγο με αγχωσε αλλα...

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, burnin είπε

Σε ευχαροστω φιλε.

1η του μηνα εγραφε για αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο, και σημερα 10 του μηνα εγραψε για κλεισιμο

 

Ο ακριβως απο κατω φιλος λίγο με αγχωσε αλλα...

Είναι αρκετό διάστημα, αλλά αν συνυπολογίσουμε αργίες και φόρτο εργασίας, δεν είναι τόσο όσο φαίνεται. Το ότι δεν σου ζήτησαν αποδεικτικά είναι ενθαρρυντικό. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά (λάθος μου στην αρχική απάντηση) μέχρι να παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Ραβασάκι χωρίς να έχουν ζητήσει πρώτα αποδεικτικό πληρωμής ή κάτι; Λίγο ακραίο το θεωρώ, αλλά δεν σε αμφισβητώ

Το βλέπω από πολλούς να το έχουν γράψει, απλά προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ ειδοποίηση για αποδεικτικά πληρωμής, χαρτί απευθείας στο γραμματοκιβώτιο για το τι χρωστώ από φόρο + εκτελωνισμό ΕΛΤΑ και πληρωμή/παραλαβή από τοπικό κατάστημα ελτα.

Δεν πρόσεξα προηγούμενα posts, οπότε ας μα πει ο φίλος αξία πακέτου και με τι αποστολή...

40 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Γλίτωσες κατά πάσα πιθανότητα.

Edit: θα βοηθούσε να μάθουμε και πόσο καιρό έμεινε στο ΓΕΤΑ

Αυτό μπορεί να παίξει ρόλο, όπως έχουν γράψει σχετικά διάφορα παιδιά εδώ μέσα. Αν δλδ από την "αναμονή τελωνείου" έως "κλεισιμο από ΓΕΤΑ" μεσολαβεί max 2ώρο, ενδεχομένως να γλίτωσε. EDIT: δεν πρόσεξα, το γράφει παραπάνω ο φίλος, 9 ημέρες στο ΓΕΤΑ...

24 λεπτά πριν, burnin είπε

Σε ευχαροστω φιλε.

1η του μηνα εγραφε για αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο, και σημερα 10 του μηνα εγραψε για κλεισιμο

 

Ο ακριβως απο κατω φιλος λίγο με αγχωσε αλλα...

Δεν έχω σκοπό να σε αγχώσω φίλε, μακάρι να μην ισχύουν όσα γράφω και να χαρείς, απλά παραθέτω την εμπειρία μου σε δικές μου (αρκετές είναι αλήθεια) περιπτώσεις.

17 λεπτά πριν, stavros750 είπε

Είναι αρκετό διάστημα, αλλά αν συνυπολογίσουμε αργίες και φόρτο εργασίας, δεν είναι τόσο όσο φαίνεται. Το ότι δεν σου ζήτησαν αποδεικτικά είναι ενθαρρυντικό. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά (λάθος μου στην αρχική απάντηση) μέχρι να παραλάβεις.

Πρόσφατη δική μου περίπτωση (δεν έχω παραλάβει ακόμα, δυστυχώς μαντεύω εύκολα 😎)

dema.jpg.60823ee5d4d3d01dc506ebfb986a69e9.jpgΤο συγκεκριμένο πακέτο από Κίνα 27,99 δολάρια/ 23.01 ευρώ...μιλάμε για μικροσκοπικό πανάλαφρο  πακετάκι (o-rings για φιγούρες)

Μακάρι να διαψευσθώ, θα ενημερώσω... περιμένω πάντως τα γνωστά εξτρά κόστη... 

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω παιδια. δισκος κατω απο 22, με ascendia. αποσο εμαθα την φερνουν τα ελτα.

και εγω εχω την απορια. πως στελνουν ραβασακι χωρις να ζητησουν αποδειξεις. αν εχουν κοψει για χψ λογους το γνωστο 15αρι συν φπα μπορω εγω να τους παω την αποδειξη και να ζητησω να το ξανακοιταξουν?? λογικα πρεπει να γινεται. γιαυτο ρωταγα πιο πισω αν μπορω να επικοινωνησω μαζι τους, να τους τα εδινα πριν πανε να βγαλουν αποφαση. τεσπα κυριακη κοντη γιορτη. θα ενημερωσω για τις εξελιξεις σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόδειξη πληρωμής τι γράφει? πρέπει να είναι κάτω των 22 ευρώ η συνολική αξία (αξία CIF) που είναι αξία προϊόντος + μεταφορικά + ασφάλεια (εφόσον υφίσταται). Αν ναι, δεν έχεις θέμα.

επίσης για την ascendia δεν την γνωρίζω οπότε δεν ξέρω αν συνεργάζεται και με τα ελτα, ας μας ενημερώσει κάποιος με σχετική εμπειρία με αυτήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, draculias είπε

η απόδειξη πληρωμής τι γράφει? πρέπει να είναι κάτω των 22 ευρώ η συνολική αξία (αξία CIF) που είναι αξία προϊόντος + μεταφορικά + ασφάλεια (εφόσον υφίσταται). Αν ναι, δεν έχεις θέμα.

επίσης για την ascendia δεν την γνωρίζω οπότε δεν ξέρω αν συνεργάζεται και με τα ελτα, ας μας ενημερώσει κάποιος με σχετική εμπειρία με αυτήν...

η αποδειξη της τραπεζας γραφει 20 κομμα κατι ευρω που πληρωσα. ειχα ουτως ή αλλως μιλησει με πωλητη και του ειχα εξηγησει και συμφωνησε, να βαλει ουτως ή αλλως χαμηλη αξια. βεβαια ηταν λιγο η συνομιλια του οτι ναναι. ελπιζω οτι και να μου ζητησουν, αν ζητησουν, να μπορω εγω με τν αποδειξη να δικαιωθω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, draculias είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.

Εγώ σε όσες περιπτώσεις μου ακολούθησε αυτή την διαδρομή ενημερώσεων, σήμαινε και ήτανε ΠΑΝΤΑ ραβασάκι/ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο με το 15άρι και 24%, πληρωμή και παραλαβή από τοπικό ελτα.

 

Πόσες φορές σου έχει συμβεί αυτό;
Πόσες φορές έχεις πληρώσει τελωνείο;

Γιατί αν είναι έτσι, τότε πρέπει να είσαι ο μόνος στο Insomnia που συστηματικά πληρώνεις τελωνείο για αγορές εκτός Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δεν ζητάνε αποδεικτικά όταν η αναγραφόμενη τιμή είναι πάνω από 22€. Σε αυτή την περίπτωση χρεώνουν τα ανάλογα και το δέμα προχωράει. Όταν το δέμα είναι κάτω από 22 ευρώ και το θεωρούν "ύποπτο" ζητάνε αποδεικτικά για επιβεβαίωση.

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...