Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

17 μαιου εκανα μια παραγγελια απο Ali.Χθες μου εστειλε ο πωλητης μηνυμα οτι του γυρισε πισω το πακετο με την παραγγελια και ρωταει αν εχω paypal να μου επιστρεψει τα χρηματα.Του ειπα να μου τα επιστρεψει μεσω την καρτας που πληρωσα.Μου λεει δεν γινεται μονο paypal. Τι να κανω να δωσω paypal ? Αφου στην ουσια ακυρωνεται απο μερια του η παραγγελια, δεν πρεπει μεσω ali να κανει επιστροφη χρηματων στην καρτα μου?

Κανονικά ναι.

Μίλα με το support του AliExpress.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορασα ενα laptop απο εναν ebay seller στο UK ο οποιος μπερδευτηκε και μου εστειλε μηχανημα με λαθος specs το οποιο δεν με εξυπηρετει καθολου και θελω να το επιστρεψω πισω, στο ενδιαμεσο εδωσα τελωνειο 350 ευρω (246.62 ευρω ΦΠΑ και 104,24 εκτελωνιστικα εξοδα UPS). Του εστειλα μηνυμα αλλα αρνειται να μου επιστρεψει τα εξοδα τελωνειου, υπαρχει καποιος τροπος να τα διεκδικησω; Το λαθος ειναι δικο του και δεν θελω να δωσω τοσα χρηματα για ενα μηχανημα που θα επιστρεψω, η αγορα εγινε με Paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pabou13 είπε

Αγορασα ενα laptop απο εναν ebay seller στο UK ο οποιος μπερδευτηκε και μου εστειλε μηχανημα με λαθος specs το οποιο δεν με εξυπηρετει καθολου και θελω να το επιστρεψω πισω, στο ενδιαμεσο εδωσα τελωνειο 350 ευρω (246.62 ευρω ΦΠΑ και 104,24 εκτελωνιστικα εξοδα UPS). Του εστειλα μηνυμα αλλα αρνειται να μου επιστρεψει τα εξοδα τελωνειου, υπαρχει καποιος τροπος να τα διεκδικησω; Το λαθος ειναι δικο του και δεν θελω να δωσω τοσα χρηματα για ενα μηχανημα που θα επιστρεψω, η αγορα εγινε με Paypal. 

Σε καμία περίπτωση τα έξοδα εκτελωνισμού ενός προϊόντος δεν επιβαρύνουν τον πωλητή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas1gr είπε

Σε καμία περίπτωση τα έξοδα εκτελωνισμού ενός προϊόντος δεν επιβαρύνουν τον πωλητή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρεις πίσω.

Ακόμα και αν εστειλε λάθος προιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Άνοιξε υπόθεση στο eBay, αλλά μην περιμένεις πολλά…

Θα ανοιξω αλλα μεχρι και ο ιδιος το παραδεχτηκε στην επικοινωνια μας οτι δεν ειναι το σωστο μηχανημα (τσεκαρε τους κωδικους του μηχανηματος), επικοινωνησα με το τμημα εισαγωγων/εξαγωγων της UPS δινοντας τους το tracking και μου ειπαν οτι ειναι ευθυνη του πωλητη και πρεπει να μου στειλει το σωστο προιον χωρις να δωσω τιποτα παραπανω, εγω δεν εκανα πουθενα κανενα λαθος, αγορασα το σωστο προιον, γιατι να επιβαρυνθω το δικο του σφαλμα

Επεξ/σία από pabou13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pabou13 είπε

Θα ανοιξω αλλα μεχρι και ο ιδιος το παραδεχτηκε στην επικοινωνια μας οτι δεν ειναι το σωστο μηχανημα (τσεκαρε τους κωδικους του μηχανηματος), επικοινωνησα με το τμημα εισαγωγων/εξαγωγων της UPS δινοντας τους το tracking και μου ειπαν οτι ειναι ευθυνη του πωλητη και πρεπει να μου στειλει το σωστο προιον χωρις να δωσω τιποτα παραπανω, εγω δεν εκανα πουθενα κανενα λαθος, αγορασα το σωστο προιον, γιατι να επιβαρυνθω το δικο του σφαλμα

Άνοιξε υπόθεση στο eBay ή PayPal (αν πλήρωσες με αυτό) και ο θεός βοηθός…

Η αντικατάσταση του προϊόντος με το σωστό σίγουρα θα γίνει…

Σου εύχομαι να πάρεις πίσω τα χρήματα σου και να μην πληρώσεις για λάθος αλλού…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Άνοιξε υπόθεση στο eBay ή PayPal (αν πλήρωσες με αυτό) και ο θεός βοηθός…

Η αντικατάσταση του προϊόντος με το σωστό σίγουρα θα γίνει…

Σου εύχομαι να πάρεις πίσω τα χρήματα σου και να μην πληρώσεις για λάθος αλλού…

Ρωτησα και το εκτελωνιστικο τμημα της UPS που το εκτελωνισε και ειπε τα ιδια, ρωτησα τον λογιστη μου και ειπε οτι δεν γνωριζει αν ο φορος επιστρεφεται διοτι δεν του εχει τυχει, μεγαλη ατυχια.

Δυστυχως προκειται για εναν πωλητη με 40.000 θετικα feedbacks και ουτε ενα αρνητικο, ηξερε οτι το μηχανημα θα περασει τελωνειο και θα επρεπε να προσεξει να στειλει το σωστο (ειχε προηγηθει επικοινωνια), η συμπεριφορα και οι απαντησεις του δεν δειχνουν για ανθρωπο που σεβεται τους αγοραστες, ευχαριστω για τα καλα λογια, θα ενημερωσω για το οτι συμβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2021 στις 6:16 ΜΜ, pabou13 είπε

Ρωτησα και το εκτελωνιστικο τμημα της UPS που το εκτελωνισε και ειπε τα ιδια, ρωτησα τον λογιστη μου και ειπε οτι δεν γνωριζει αν ο φορος επιστρεφεται διοτι δεν του εχει τυχει, μεγαλη ατυχια.

Δυστυχως προκειται για εναν πωλητη με 40.000 θετικα feedbacks και ουτε ενα αρνητικο, ηξερε οτι το μηχανημα θα περασει τελωνειο και θα επρεπε να προσεξει να στειλει το σωστο (ειχε προηγηθει επικοινωνια), η συμπεριφορα και οι απαντησεις του δεν δειχνουν για ανθρωπο που σεβεται τους αγοραστες, ευχαριστω για τα καλα λογια, θα ενημερωσω για το οτι συμβει

Αν είναι σωστός και έχει 100% , θα σου κάνει refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θέλω να αγοράσω έναν δίσκο από UK και https://www.juno.co.uk/

Βλέπω έχουν βάλει και το Europe VAT 21% σε άνω των 22ευρώ.

Άρα αν πληρώσω πχ το ποσό των 46,74 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω και εδώ Ελλάδα κάτι έξτρα; (φόρο - τελωνείο - δασμούς)

image.png.a0f4edfccbdd1e5001b4c8ca73ad86a9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skar1983 είπε

Καλημέρα θέλω να αγοράσω έναν δίσκο από UK και https://www.juno.co.uk/

Βλέπω έχουν βάλει και το Europe VAT 21% σε άνω των 22ευρώ.

Άρα αν πληρώσω πχ το ποσό των 46,74 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω και εδώ Ελλάδα κάτι έξτρα; (φόρο - τελωνείο - δασμούς)

image.png.a0f4edfccbdd1e5001b4c8ca73ad86a9.png

Αν περάσει τελωνείο μετά την 1.7.2021, τα τζιμάνια στο τελωνείο μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις +3% ΦΠΑ (στο σύνολο της αξίας που πλήρωσες βέβαια, γιατί εδώ είναι Ελλαντα) και να σου ζητήσουν και το 15αρι τέλος εκτελωνισμου για τον κόπο τους. Μπορεί να σου ζητήσουν και +24% βέβαια, γιατί είναι μεγάλα σαΐνια. 

Απο την άλλη ίσως να μην πληρώσεις τίποτα. 

Αν περάσει τελωνείο πριν την 1.7.2021, θα σου ζητήσουν 15€ + 24% ΦΠΑ.

 

Ψήνεσαι να κάνεις τον γενναίο; 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Update σχετικά με την τιμολόγηση από 1/7/21 δύο δέματα αξιας 60€ από Τουρκία πέρασαν έτσι σήμερα. Τα δέματα έφτασαν στης 7/7 στο αεροδρόμιο αλλά ή παραγγελία είχε γίνει νομίζω 16/6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Αν περάσει τελωνείο μετά την 1.7.2021, τα τζιμάνια στο τελωνείο μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις +3% ΦΠΑ (στο σύνολο της αξίας που πλήρωσες βέβαια, γιατί εδώ είναι Ελλαντα) και να σου ζητήσουν και το 15αρι τέλος εκτελωνισμου για τον κόπο τους. Μπορεί να σου ζητήσουν και +24% βέβαια, γιατί είναι μεγάλα σαΐνια. 

Απο την άλλη ίσως να μην πληρώσεις τίποτα. 

Αν περάσει τελωνείο πριν την 1.7.2021, θα σου ζητήσουν 15€ + 24% ΦΠΑ.

 

Ψήνεσαι να κάνεις τον γενναίο; 

Δεν θελω να κανω τον γενναιο, αλλά δεν το βρισκω περα απο Αμερικη και UK.

Απλα βλέποντας το europe VAT έλεγα μηπως είναι κατι αντιστοιχο με Amazon (import fees duties) που τα προπληρωνεις και ερχεται αερα.

Δηλαδη μονο το αμαζον εχει αυτη την επιλογη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4son είπε

Update σχετικά με την τιμολόγηση από 1/7/21 δύο δέματα αξιας 60€ από Τουρκία πέρασαν έτσι σήμερα. Τα δέματα έφτασαν στης 7/7 στο αεροδρόμιο αλλά ή παραγγελία είχε γίνει νομίζω 16/6 

Έρχεσαι από το μέλλον; :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...