Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, drvanessa είπε

Ναι αλλά το Royal Mail δεν τυπώνει το IOSS κ όταν έρχεται το δέμα Ελλάδα, φαίνεται σαν να μην έχεις πληρώσει.

Αν δε βγάζουν IOSS, μήπως είναι καλύτερα να το στέλνουν σαν δώρο κ να γράφουν χαμηλή αξία κ βλέπουμε?

σε λιγο δεν θα μπορουν να βαλουν χαμηλη αξια γιατι θα ελεγχονται και αυτοι......θα παρει λιγο καιρο για να μπει το νερο στο αυλακι.......

41 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Εμένα απο σήμερα μου εμφανίζει όλες τις τιμες με ΦΠΑ. Δηλαδή δεν μου βάζει τον ΦΠΑ στο checkout αλλά μου λέει VAT INCLUDED στην τιμή όλων των προιόντων ήδη. 

Εδώ προκύπει ερώτημα αν παραγγείλω για 400 ευρώ εμπόρευμα, μου βάζει πλέον ΦΠΑ αυτόματα σε αυτό το ποσό. Θα είμαι απαλλαγμένος απο τελωνείο ή θα έχω θέμα που είναι η τιμή πάνω απο 150 Ε; Και αν είναι να πληρώσω έξτρα ποια είναι αυτά; Δασμοί; έξοδα εκτελωνισμού;

αλλο φπα, αλλο δασμος στο τελωνειο  .........θα σε ειδοποιησουν μολις φτασει στο τελωνειο για το ποσο θα πληρωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

σε λιγο δεν θα μπορουν να βαλουν χαμηλη αξια γιατι θα ελεγχονται και αυτοι......θα παρει λιγο καιρο για να μπει το νερο στο αυλακι.......

Φαντάζομαι αν γίνει αυτό θα έχει φτιαχτεί το θέμα του IOSS...θέλω να πιστεύω δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drvanessa είπε

Φαντάζομαι αν γίνει αυτό θα έχει φτιαχτεί το θέμα του IOSS...θέλω να πιστεύω δηλαδή..

ετσι.....καποιες αγορες απο ΕΕ που εκανα ηρθαν κανονικα ,εννοειται το φπα με την αγορα κρατηθηκε με τη ολοκληρωση της συναλλαγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ετσι.....καποιες αγορες απο ΕΕ που εκανα ηρθαν κανονικα ,εννοειται το φπα με την αγορα κρατηθηκε με τη ολοκληρωση της συναλλαγης

Από ΕΕ ποτέ δεν έχω πληρώσει κάτι έξτρα.  

Εννοώ όταν ήρθε Ελλάδα το δέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο aliexpress πάντως τον βγάζει τον ΦΠΑ στο checkout αν το ποσο είναι πάνω από τα 150 ε οπότε δεν υπάρχει θέμα με δασμους κτλ, περνάει κανονικά εκτελονισμο

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

στο aliexpress πάντως τον βγάζει τον ΦΠΑ στο checkout αν το ποσο είναι πάνω από τα 150 ε οπότε δεν υπάρχει θέμα με δασμους κτλ, περνάει κανονικά εκτελονισμο

 

Ναι πριν λιγες μερες απλα το εγραφε καπως αλλιώς στο checkout

Σημερα εκανα μια παραγγελια 30 ευρω αλλα ελεγε vat include οποτε φανταζομαι θα μπαίνει αυτοματα μέσα στην συνολική τιμη!

Θα φανει σε κανα 20ημερο που θα ερθει το δεμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stel106 είπε

Ναι πριν λιγες μερες απλα το εγραφε καπως αλλιώς στο checkout

Σημερα εκανα μια παραγγελια 30 ευρω αλλα ελεγε vat include οποτε φανταζομαι θα μπαίνει αυτοματα μέσα στην συνολική τιμη!

Θα φανει σε κανα 20ημερο που θα ερθει το δεμα :)

Έτσι ακριβώς είναι. Οι τιμές έχουν τσιμπήσει λίγο λόγω του ενσωματωμένου ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

στο aliexpress πάντως τον βγάζει τον ΦΠΑ στο checkout αν το ποσο είναι πάνω από τα 150 ε οπότε δεν υπάρχει θέμα με δασμους κτλ, περνάει κανονικά εκτελονισμο

 

το θεμα ειναι να βγαζει το φπα  οτιδηποτε συναλλαγη και ναναι ωστε να μην εχει κανεις προβλημα ειτε ειναι κατω η πανω απο 150 

 οταν γραφεις κατι να το κοιτας λιγο και να μην βιαζεσαι.... αυτα που λες ..δεν υπαρχει θεμα με δασμους ..περναει κανονικα εκτελωνισμο.....μας λες εν ολιγοις οτι αλλο ο δασμος και αλλο ο εκτελωνισμος ενω ειναι το ιδιο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

το θεμα ειναι να βγαζει το φπα  οτιδηποτε συναλλαγη και ναναι ωστε να μην εχει κανεις προβλημα ειτε ειναι κατω η πανω απο 150 

 οταν γραφεις κατι να το κοιτας λιγο και να μην βιαζεσαι.... αυτα που λες ..δεν υπαρχει θεμα με δασμους ..περναει κανονικα εκτελωνισμο.....μας λες εν ολιγοις οτι αλλο ο δασμος και αλλο ο εκτελωνισμος ενω ειναι το ιδιο πραγμα

Το ξέρω ότι η χρέωση δασμών συνοδεύεται στον εκτελωνισμο για ψώνια πάνω από 150 Ε. Με προβλημάτισε προηγουμένως ότι αν ψώνιζα για 450 ε στον ΑΛΙ αυτός μου έβαζε ΦΠΑ(αλλά λογικά όχι δασμούς) και νόμιζα ότι θα είχα προβλημα με δασμούς με την εισαγωγη στην χώρα και συνεπώς δεν μπορούσα να καταλάβω πως θα γίνει η διαδικασία.

Είδα όμως ότι στο Checkout ΑΛΙ αφαιρεί το ΦΠΑ για ψώνια πάνω απο 150 ε και λύθηκε το θέμα. 

Συμφωνώ ότι δεν τα έγραψα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Ebay με tracking number UQ082190944DE έχει αποσταλεί από τις 7/7  και έκτοτε αγνοείται η τύχη του ο πωλητής με πάνω από 99% feedback λέει ότι δεν βρήκε που είναι κ να κάνει  refund να παραγγείλω ξανά ΑΛΛΑ το προϊόν αυτή την στιγμή είναι ακριβότερο  από όταν το αγόρασα εγώ ( και αλλού που το έψαξα έχει σχεδόν διπλή τιμή) του ζήτησα να μου κάνει έκπτωση να το αγοράσω ξανά μετά από το refund ή να το ξαναστείλει αλλά δεν απάντησε σε καμία από αυτές τις προτάσεις,μόνο λέει να κάνει refund τι κάνω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Beniva είπε

Αγορά από Ebay με tracking number UQ082190944DE έχει αποσταλεί από τις 7/7  και έκτοτε αγνοείται η τύχη του ο πωλητής με πάνω από 99% feedback λέει ότι δεν βρήκε που είναι κ να κάνει  refund να παραγγείλω ξανά ΑΛΛΑ το προϊόν αυτή την στιγμή είναι ακριβότερο  από όταν το αγόρασα εγώ ( και αλλού που το έψαξα έχει σχεδόν διπλή τιμή) του ζήτησα να μου κάνει έκπτωση να το αγοράσω ξανά μετά από το refund ή να το ξαναστείλει αλλά δεν απάντησε σε καμία από αυτές τις προτάσεις,μόνο λέει να κάνει refund τι κάνω τώρα?

Αν δεν δέχεται να στο ξαναστείλει, παρε το Refund και περίμενε λίγο καιρό μήπως ξαναπέσει η τιμή του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, s1mplement είπε

Το ξέρω ότι η χρέωση δασμών συνοδεύεται στον εκτελωνισμο για ψώνια πάνω από 150 Ε. Με προβλημάτισε προηγουμένως ότι αν ψώνιζα για 450 ε στον ΑΛΙ αυτός μου έβαζε ΦΠΑ(αλλά λογικά όχι δασμούς) και νόμιζα ότι θα είχα προβλημα με δασμούς με την εισαγωγη στην χώρα και συνεπώς δεν μπορούσα να καταλάβω πως θα γίνει η διαδικασία.

Είδα όμως ότι στο Checkout ΑΛΙ αφαιρεί το ΦΠΑ για ψώνια πάνω απο 150 ε και λύθηκε το θέμα. 

Συμφωνώ ότι δεν τα έγραψα καλα.

φιλικη παρατηρηση.....

θα κανω ενα τεστ γιατι δεν εχω κανει ακομα παραγγελια να δω πως αφαιρει τον φπα σε μεγαλυτερα των 150

κανονικα δεν θα επρεπε να αφαιρειται γιατι το φπα ειναι κατι που μπαινει σε ολα τα ποσα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kostasbm είπε

φιλικη παρατηρηση.....

θα κανω ενα τεστ γιατι δεν εχω κανει ακομα παραγγελια να δω πως αφαιρει τον φπα σε μεγαλυτερα των 150

κανονικα δεν θα επρεπε να αφαιρειται γιατι το φπα ειναι κατι που μπαινει σε ολα τα ποσα......

Πάνω απο 150€ δεν μπαίνει στη μέση το IOSS, γίνεται εκτελωνισμός κανονικά, και το ΦΠΑ συν τέλη συν δασμούς τα πληρώνεις κατα τον εκτελωνισμό. ΠΡΙΝ τα 150€ ΔΕΝ γίνεται εκτελωνισμός, απλά χρεώνει το ΦΠΑ.

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται να το προχρεώσει ο πωλητής και να πληρώσεις τα ρέστα εδώ (τέλη/δασμούς) αλλα μου φαίνεται δύσκολο

Επεξ/σία από papp0us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...