Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, amadou είπε

Ναι αλλά έτσι δημιουργείται μια κατάσταση εκτός οποιασδήποτε λογικής.
Μπορεί οι περισσότεροι να μην λαμβάνουν πια προσωπική αλληλογραφία με το ταχυδρομείο, αλλά αν κάποιος λαμβάνει για να παραλάβει πρέπει να πληρώσει νταβατζιλίκι, επειδή ένα αγράμματο "ταγάρι" στο τελωνείο βλέπει ένα φάκελο αλληλογραφίας και αποφασίζει οτι έχει αξία 17,25 Ευρώ και βάζει 24% ΦΠΑ;
Και επιπλέον να μην έχει (ουσιαστικά) ο παραλήπτης, κανένα τρόπο να βρει το δίκιο του;
Και εμπορική αλληλογραφία (διαφημιστικά από εταιρίες του εξωτερικού εκτός ΕΕ, που συνεργόζομαι για παράδειγμα) θα πληρώνω κάθε φορά 7 Ευρώ; (ή ότι άλλο βάλει στο μυαλό του το κάθε "ταγάρι";)

Καταλαβαίνω να γίνει μια "στραβή" σε δέμα, αλλά μιλάμε για φάκελο αλληλογραφίας, για μια απλή επιστολή!
Θα είμαστε όμηροι δηλ. από εδώ και στο εξής για το τι θα αποφασίσει ο κάθε αγράμματος που μπήκε με βύσμα στο ταχυδρομείο ή στο τελωνείο!

Αν πληρώνουν όλοι για να παραλαμβάνουν την προσωπική τους αλληλογραφία και δεν αντιδράσουμε, στο τέλος θα το κάνουν σύστημα και θα βάζουν ΦΠΑ και τέλος εκτελονισμού στα πάντα!
 

Δεν φταίει το "αγράμματο ταγάρι" των ελληνικών τελωνείων στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλα το αγράμματο ταγάρι που το έστειλε και δεν συμπληρωσε σωστά/καθόλου τα έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε έρθει δέμα απο Aliexpress μέσω Ελτά αλλα δεν το πήρα χαμπάρι. Τώρα είδα ότι απο Θεσσαλονίκη έχει επιστρέψει στο Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας... Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι για να μην φύγει ή είναι αργά; Έχει παρόμοια εμπειρία;

 

Edit: 2 φορές πήρα τηλ αλλα δεν το σήκωσε κάποιος. Δεν ξέρω και τι ώρες είναι ανοικτά. Έστειλα και ενα email αλλα δεν νομίζω να απαντηθεί ποτέ.

Επεξ/σία από Iasonas Pav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα το πρώτο 'Aliexpress standard shipping' δέμα μου, που η αποθήκη όμως του Aliexpress χρησιμοποίησε το Hungarian Post σαν 'destination country post'. Είχα προπληρώσει το ΦΠΑ, και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το τελωνείο. Όπως είπα και άλλες φορές, βλέπουμε στο δέμα 'ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.'.

237116344_134632215500362_4490645853738545900_n.jpg

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παρηγγειλα ένα κινητό (για μια ακόμη φορά 😊) από το γνωστό κινεζο κατάστημα Bang good  συνολικο ποσο 126 ευρώ, αλλά παρολο που έλεγε ότι στην τιμή περιλαμβανεται ο ΦΠΑ για ΕU,  στην φόρμα παραγγελιας είχε και την έξτρα επιλογή tariff insurance για αποζημίωση ως 60% την τιμή του προιοντος στην περιπτωση τελωνείου που καλώς η κακως ΔΕΝ τσεκαρα. 

Ελπίζω να "περασει" το πακετο χωρίς παρατραγουδα εφόσον ο ΦΠΑ είναι υποτίθεται προπληρωμενος τώρα με τα νέα δεδομένα για προιοντα εκτός ΕΕ. 

Παλιότερα με την μέθοδο της τριγωνικης αποστολής που χρησιμοποιούσε το συγκεκριμένο κατάστημα ποτε δεν πληρωσα κάτι έξτρα σε τελωνείο.  Θα δουμε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω πάλι την ερώτηση αν ξέρετε

Από amazon.com σε παραγγελία προιόντος μου έχει την παρακάτω πληροφορία σχετικά με το shipping

Shipping & Fee Details
Price $39.99
AmazonGlobal Shipping + $11.98
Estimated Import Fees Deposit + $0.00
Total $51.97

Το τελικό ποσό που θα χρεωθώ είναι $51.97 ή θα έχω και έξτρα χρεώσεις φπα+τελωνείο όταν έρθει Ελλάδα...?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2021 στις 11:41 ΠΜ, narta είπε

Δεν φταίει το "αγράμματο ταγάρι" των ελληνικών τελωνείων στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλα το αγράμματο ταγάρι που το έστειλε και δεν συμπληρωσε σωστά/καθόλου τα έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής.

Φίλε δεν διάβασες σωστά από την αρχή...
Ίσως να φταίνε και τα χόρτα που κανίζεται εκεί στο Jalisco....
Δεν πρόκειται για μικροδέμα-δέμα που πρέπει να έχει "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής"

Είναι ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ !!!!!!!!

Έλεος !!!!!!

Απο πότε χρειάζονται "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" οι απλές ταχυδρομικές επιστολές:
Πότε έστειλες εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ και σου ζητήσανε "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" ;

Η απλή ταχυδρομική επιστολή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ !!!!!!

Και εκεί έχει την ευθύνη το "αγράμματο ταγάρι"
Αν μια απλή ταχυδρομική επιστολή πάει κατα λάθος στο τελωνείο, τη στέλνει πίσω για διανομή γιατί η ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (πολύ περισσότερο να τη χρεώνει με ΦΠΑ....)

Επεξ/σία από amadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, amadou είπε

Φίλε δεν διάβασες σωστά από την αρχή...
Ίσως να φταίνε και τα χόρτα που κανίζεται εκεί στο Jalisco....
Δεν πρόκειται για μικροδέμα-δέμα που πρέπει να έχει "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής"

Είναι ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ !!!!!!!!

Έλεος !!!!!!

Απο πότε χρειάζονται "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" οι απλές ταχυδρομικές επιστολές:
Πότε έστειλες εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ και σου ζητήσανε "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" ;

Η απλή ταχυδρομική επιστολή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ !!!!!!

Και εκεί έχει την ευθύνη το "αγράμματο ταγάρι"
Αν μια απλή ταχυδρομική επιστολή πάει κατα λάθος στο τελωνείο, τη στέλνει πίσω για διανομή γιατί η ΑΠΛΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (πολύ περισσότερο να τη χρεώνει με ΦΠΑ....)

Με αυτην την λογικη οτιδηποτε ειναι απλη ταχυδρομικη επιστολη δεν περναει τελωνειο ετσι θα δηλωνανε ολοι δεματα εως 2 κιλα δεν θα επρεπε να περνανε τελωνειο ανεξαρτητως του τι ειχαν μεσα.

Αρα κατι εκανε λαθος το "αγραμματο ταγάρι" οταν το εστειλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Με αυτην την λογικη οτιδηποτε ειναι απλη ταχυδρομικη επιστολη δεν περναει τελωνειο ετσι θα δηλωνανε ολοι δεματα εως 2 κιλα δεν θα επρεπε να περνανε τελωνειο ανεξαρτητως του τι ειχαν μεσα.

Δεν ξέρω (και δεν με νοιάζει) τι δηλώνουν και τι δεν δηλώνουν "όλοι", ασχολούμε μόνο με τα δικά μου αντικείμενα.

Επειδή εσύ κατέληξες σε μια "λογικη" δε σημαίνει οτι αυτή η "λογικη" είναι και αυτή που ισχύει με βάσει τους νόμους.

Σε ρώτησα πότε πήγες στο ταχυδρομείο, ζήτησες να στείλεις απλή ταχυδρομική επιστολή σε χώρα εκτός ΕΕ και σου ζήτησαν "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" .
Απάντηση δεν πήρα προφανώς γιατί κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

Όταν συνέλθεις από την επήρεια των φυτών  που κάπνισες εκεί στο Jalisco, διάβσε την Εγκύκλιο Ε.2133/30.06.2021 της ΑΑΔΕ
https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-06/e_2133_2021ada.pdf

Εκεί στο τέλος της δεύτερης σελίδας γράφει:

 

• Εξαιρούνται της προσκόμισης στο τελωνείο και υποβολής διασάφησης τα κατωτέρω αντικείμενα τα
οποία παραδίδονται άμεσα στους παραλήπτες
   
- > κάρτες και επιστολές που περιέχουν αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα.

 

Αν έχεις κάποιο ΝΟΜΟ (όχι δική σου "λογική") που να αναιρεί το παραπάνω , σε παρακαλώ να μου το στείλεις και θα σου ζητήσω συγγνώμη.

Αν έχεις κάποιο (πρόσφατο) βίντεο στο οποίο είναι καταγεγραμμένο οτι πας στο ταχυδρομείο και ζητάς να στείλεις μια απλή ταχυδρομική επιστολή, και σου ζητάνε "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής", να το μοιραστείς μαζί μας και θα σου ζητήσω συγγνώμη.

Στο μεταξύ, αναρωτήσου, σε τι βοήθησαν το forum και τους αναγνώστες του συγκεκριμένου μίτου οι "απαντήσεις" σου...
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, amadou είπε

Δεν ξέρω (και δεν με νοιάζει) τι δηλώνουν και τι δεν δηλώνουν "όλοι", ασχολούμε μόνο με τα δικά μου αντικείμενα.

Επειδή εσύ κατέληξες σε μια "λογικη" δε σημαίνει οτι αυτή η "λογικη" είναι και αυτή που ισχύει με βάσει τους νόμους.

Σε ρώτησα πότε πήγες στο ταχυδρομείο, ζήτησες να στείλεις απλή ταχυδρομική επιστολή σε χώρα εκτός ΕΕ και σου ζήτησαν "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής" .
Απάντηση δεν πήρα προφανώς γιατί κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

Όταν συνέλθεις από την επήρεια των φυτών  που κάπνισες εκεί στο Jalisco, διάβσε την Εγκύκλιο Ε.2133/30.06.2021 της ΑΑΔΕ
https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-06/e_2133_2021ada.pdf

Εκεί στο τέλος της δεύτερης σελίδας γράφει:

 

• Εξαιρούνται της προσκόμισης στο τελωνείο και υποβολής διασάφησης τα κατωτέρω αντικείμενα τα
οποία παραδίδονται άμεσα στους παραλήπτες
   
- > κάρτες και επιστολές που περιέχουν αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα.

 

Αν έχεις κάποιο ΝΟΜΟ (όχι δική σου "λογική") που να αναιρεί το παραπάνω , σε παρακαλώ να μου το στείλεις και θα σου ζητήσω συγγνώμη.

Αν έχεις κάποιο (πρόσφατο) βίντεο στο οποίο είναι καταγεγραμμένο οτι πας στο ταχυδρομείο και ζητάς να στείλεις μια απλή ταχυδρομική επιστολή, και σου ζητάνε "έγγραφα τελωνιάκης διασάφησης εξαγωγής", να το μοιραστείς μαζί μας και θα σου ζητήσω συγγνώμη.

Στο μεταξύ, αναρωτήσου, σε τι βοήθησαν το forum και τους αναγνώστες του συγκεκριμένου μίτου οι "απαντήσεις" σου...
 

 

Επειδη το χορταρακι εσυ το καταναλώνεις μιας και αυτο που παρέθεσες λέει:

κάρτες και επιστολές που περιέχουν αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα.

Το συγκεκριμένο ηταν ταχυδρομικός φάκελος που περιείχε φωτογραφίες, σωστα; Οι οποίες ΔΕΝ είναι κάρτες, ΟΥΤΕ προσωπικό μήνυμα αλλα κάτι άλλο.

Το γεγονός οτι ειναι επιστολικο ταχυδρομειο δεν σημαινει οτι αυτομάτως εξαιρείται απο την διασάφηση για τους λόγους που ανέλυσα παραπανω.

Επισης εσυ αναρωτήσου, αν χεστηκε το φορουμ επειδη σου εκοψαν ταριφα. Οπως είπε κάποιος παραπάνω αν ηταν οντως προσωπικές φωτογραφίες συναισθηματικης αξιας, δεν θα το ειχες κανει θεμα, απλα σε τσίμπησαν και πληρωσες και σε χάλασε.



 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου λυπάμαι, αλλά επειδή εσύ θες να πεις την τελευταία κουβέντα και να μας αποδείξεις οτι έχεις δίκιο, απλά σταματάω να ασχολούμε μαζί σου....

Απ' ότι κατάλαβα ότι και να σου πώ θα βρεις μια μ@λ@#κι@ για να μας αποδείξεις οτι έχεις δίκιο...

Ναι φίλε μου, έχεις "ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ !!!!!"
Ο γιατρός είπε να σου λέμε πάντα ναι.....

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κανανε οι κινεζοι.

Δυο δέματα απο eBay. Και τα δύο εχουν βελγικό tracking number απ τη στιγμή που παραδίδονται στο ταχυδρομειο. Βεβαια φπα πληρώνεις ετσι κι αλλιως αλλα γλυτωνεις 1-2 μηνες αναμονή τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία στο iherb με local post plus το οποίο έχει δωρεάν μτφ πάνω απο 34€ περίπου και “prepaid duties and taxes”. Το iherb έχει γραφτεί στο σύστημα IOSS οπως δηλώνει στο σάιτ. Μου ήρθε sms για εκτελωνισμό, στέλνω μέιλ στο iherb και τους λεω ότι μου ξαναζητάνε το φπα και ότι μάλλον δεν έχουν γράψει το IOSS πάνω στο δέμα. Επίσης τσεκάρω και το «view invoice» και γράφει tax: €0,00. Μου απαντούν θα τα διορθώσουν και τα 2 και να τους στείλω την απόδειξη όταν πληρώσω για να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Στέλνω σήμερα που παρέλαβα το δέμα την αποδειξη (18,32 ευρώ φπα + εξοδα εκτελωνισμού) και ζητάω επιβεβαίωση ότι έχει διορθωθεί το θέμα με το IOSS, ώστε να μπορέσω να ξαναπαραγγείλω. Τα χρήματα μου τα επέστρεψαν την ίδια στιγμή στο paypal και μου απαντησαν αυτό, που δεν ειναι και εντελώς ξεκάθαρο:

«Regarding the concerns you raised, as you know, in the past this has never happened, the recent issue was caused in changes  in EU, we are working the carriers to have thing going back to normal where the customers do not have to pay the duties and taxes again.»

Εαν ο κολοσσός iherb δεν έχει εφαρμόσει σωστά το IOSS μετά από 55 μέρες, δεν ξέρω τι να πω.

Bottom line, οποι@ θέλει να παραγγείλει απο εκεί ας τους ζητήσει πρώτα επιβεβαίωση ότι δουλεύει σωστά το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα δέμα από Κίνα, που είχα πληρώσει φόρο.

Ήρθε με AliExpress Standard Shipping (NL post) και στο τελωνείο δεν χρεώθηκα κάτι.

Με τον πωλητή είχα μιλήσει και με είχε διαβεβαιώσει ότι είχε κάνει όλη την διαδικασία σωστά στην εφαρμογή που δηλώνει ότι πληρώθηκε ο φόρος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mar.pan. είπε

Έκανα παραγγελία στο iherb με local post plus το οποίο έχει δωρεάν μτφ πάνω απο 34€ περίπου και “prepaid duties and taxes”. Το iherb έχει γραφτεί στο σύστημα IOSS οπως δηλώνει στο σάιτ. Μου ήρθε sms για εκτελωνισμό, στέλνω μέιλ στο iherb και τους λεω ότι μου ξαναζητάνε το φπα και ότι μάλλον δεν έχουν γράψει το IOSS πάνω στο δέμα. Επίσης τσεκάρω και το «view invoice» και γράφει tax: €0,00. Μου απαντούν θα τα διορθώσουν και τα 2 και να τους στείλω την απόδειξη όταν πληρώσω για να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Στέλνω σήμερα που παρέλαβα το δέμα την αποδειξη (18,32 ευρώ φπα + εξοδα εκτελωνισμού) και ζητάω επιβεβαίωση ότι έχει διορθωθεί το θέμα με το IOSS, ώστε να μπορέσω να ξαναπαραγγείλω. Τα χρήματα μου τα επέστρεψαν την ίδια στιγμή στο paypal και μου απαντησαν αυτό, που δεν ειναι και εντελώς ξεκάθαρο:

«Regarding the concerns you raised, as you know, in the past this has never happened, the recent issue was caused in changes  in EU, we are working the carriers to have thing going back to normal where the customers do not have to pay the duties and taxes again.»

Εαν ο κολοσσός iherb δεν έχει εφαρμόσει σωστά το IOSS μετά από 55 μέρες, δεν ξέρω τι να πω.

Bottom line, οποι@ θέλει να παραγγείλει απο εκεί ας τους ζητήσει πρώτα επιβεβαίωση ότι δουλεύει σωστά το σύστημα.

Να πάρει! 😠

Νόμιζα ότι το είχαν τακτοποιήσει το θέμα με το IOSS εκεί στο iHerb!

Και θέλω να παραγγείλω ένα σωρό πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Να πάρει! 😠

Νόμιζα ότι το είχαν τακτοποιήσει το θέμα με το IOSS εκεί στο iHerb!

Και θέλω να παραγγείλω ένα σωρό πράγματα.

Λοιπόν αυτή είναι η νέα τους απάντηση, γιατί τους έγραψα ότι η απάντησή τους ήταν γενική κι εγώ θέλω επιβεβαίωση ότι έχει λυθεί το θέμα για να ξαναπαραγγείλω.

We are facing this issue with customs and our logistics department is working on this issue so customers don’t have to pay twice for the orders.
 
We do not have any update from our Global Logistics team regarding the double tax issue we have escalated. 

Εντωμεταξύ παρόμοια απάντηση μου ειχαν γράψει και πριν μια βδομάδα στο πρώτο μέιλ, οπότε το θέμα βλέπω δεν προχωράει.

Θα έλεγα κι εσύ κι όποιος άλλος ψωνίζει από iherb να τους ζητήσει επιβεβαίωση ότι δουλεύει σωστά το IOSS για να "πιεστούν" να λύσουν το θέμα το συντομότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...