Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Πάνω απο 150€ δεν μπαίνει στη μέση το IOSS, γίνεται εκτελωνισμός κανονικά, και το ΦΠΑ συν τέλη συν δασμούς τα πληρώνεις κατα τον εκτελωνισμό. ΠΡΙΝ τα 150€ ΔΕΝ γίνεται εκτελωνισμός, απλά χρεώνει το ΦΠΑ.

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται να το προχρεώσει ο πωλητής και να πληρώσεις τα ρέστα εδώ (τέλη/δασμούς) αλλα μου φαίνεται δύσκολο

εβαλα μια παραγγελια πριν λιγο και στο τσεκ αουτ εγραψε οτι στο ποσο εσωκλειεται φπα 350 ευρω το οποιο δεν το αφαιρουσε απο το συνολο...αν πληρωσω το φπα δεν γινεται παλι εδω να ζητανε φπα ....τα τελη εκτελωνισμου το καταλαβαινω....εγω θα περιμενω να δω πως θα εξελιχθουν καποιες παραγγελιες ανω των 150...επιπλεον βλεπω οτι δημιουργουνται πολλες αποθηκες Γαλλια Ισπανια Πολωνια το οποιο ειναι καλο  αν παραμεινουν και οι τιμες σε λογικα επιπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

Από amazon.com σε παραγγελία προιόντος μου έχει την παρακάτω πληροφορία σχετικά με το shipping

Shipping & Fee Details
Price        $39.99
AmazonGlobal Shipping    +    $11.98
Estimated Import Fees Deposit    +    $0.00
Total        $51.97

Το τελικό ποσό που θα χρεωθώ είναι 51.97$ ή θα έχω και έξτρα χρεώσεις φπα+τελωνείο όταν έρθει Ελλάδα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το εξής θέμα... Πριν λίγο καιρό πήρα κάποια πράγματα από e-bay και έβαλα διεύθυνση παράδοσης ενός φίλου μου στην Αγγλία. Υπολογίζαμε ότι θα κατέβει Ελλάδα αυτές τις μέρες και θα τα έφερνε μαζί του.

Κάτι όμως του έτυχε και δεν ξέρει πότε θα μπορέσει να έρθει. Οπότε εξετάζουμε την περίπτωση να μου τα στείλει με ταχυδρομείο.

Το ερώτημα είναι αν το προχωρήσουμε έτσι, πρέπει να γράψει κάτι συγκεκριμένο στη φόρμα/δήλωση που θα τα συνοδεύει ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ώστε να φαίνονται ως μη εμπορικού χαρακτήρα από ιδιώτη σε ιδιώτη για να τα παραλάβω χωρίς να χρεωθώ κάτι έξτρα (πέρα από τα μεταφορικά);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Adhan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζαμε οτι τα είχαμε δει όλα αλλά, μάλλον όχι!
Το αθάνατο Ελληνικό δημόσιο, χτυπά ξανά!

Μου στέλνει η αδελφή μου από Αγγλία ενα απλό ταχυδρομικό φάκελο με 10-15 τυπωμένες φωτογραφίες από τα ανίψια μου.
Επειδή έχω ακούσει τι γίνεται την προειδοποιώ να γράψει χερόγραφα (όχι εκτύπωση printer) τις δ/νσεις, τόσο του αποστολέα όσο και του παραλήπτη.
Βασικά αυτό που σκεφτόμουν ήταν να αποφύγω την καθυστέρηση.
Με βάση την "εγκύκλιο" νόμιζα οτι δεν θα περάσει από τελωνείο σαν ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αλληλογραφία, γιατί δεν φανταζόμουν ποτέ οτι θα χρώναν κάτι (ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμου)

Μετά από ΕΝΑ μήνα, βρίσκω ειδοποίηση να περάσω να παραλάβω το φακελάκι και να πληρώσω 6.88 !!!! (4.38 ΦΠΑ & 2,5 τέλη εκτελωνισμού)

Τώρα πως φτάσαμε να πληρώνουμε ΦΠΑ & Τέκη εκτελωνισμού για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μας αλληλογραφία, μόνο τα λαμόγια των ΕΛΤΑ και των Τελωνείων το ξέρουν...

Υπολόγισα μάλιστα οτι το ΦΠΑ το υπολόγισαν σε αξία 18,25 Ευρώ !!!!!!!!!!!!!
Αλλα αντ άλλων...... Πως έφτασαν σε αυτό το συμπέρασμα για την αξία, μόνο το διεστραμένο τους μυαλό ξέρει....

Παίρνω τηλ. τοπικό κατάστημα: Δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, δεν υπάρχει διαδικασία να λάνεις παράπονα, ή πληρώνεις ή δεν το παίρνεις....

Παίρνω τηλ. κεντρικά ΕΛΤΑ ( 8001182000): "Και που το ξέρω εγώ οτι είναι προσωπική αλληλογραφία", Δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, δεν υπάρχει διαδικασία να κάνεις παράπονα, ή πληρώνεις ή δεν το παίρνεις....

Επειδή ο μίτος είναι εξαιρετικά εμγάλος και σε δυο-τρεις σελίδες που διάβασα δεν βρήκα κάτι, Υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης και αν ναι, από που ξεκινάω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σου στειλει φωτο τυπωμενες και οχι στο εμαηλ και να τις τυπωσεις εσυ στο φωτογραφειο της γειτονιας?

 "Και που το ξέρω εγώ οτι είναι προσωπική αλληλογραφία"?

Ανοιξε το και δες, απλα πραγματα για το τελωνειο σε περιπτωση που μπαινουν στη διαδικασια ελεγχου ταχυδρομικου αντικειμενου.

Οσο για τη χρεωση, ισως να ελαβαν υποψη τα ταχυδρομικα εξοδα? Αν κοστισε η αποστολη ~18 ευρω (σε αντιστοιχο νομισμα) τοτε ετσι εβγαλαν και το κοστουμακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, amadou είπε

Νομίζαμε οτι τα είχαμε δει όλα αλλά, μάλλον όχι!
Το αθάνατο Ελληνικό δημόσιο, χτυπά ξανά!

Μου στέλνει η αδελφή μου από Αγγλία ενα απλό ταχυδρομικό φάκελο με 10-15 τυπωμένες φωτογραφίες από τα ανίψια μου.
Επειδή έχω ακούσει τι γίνεται την προειδοποιώ να γράψει χερόγραφα (όχι εκτύπωση printer) τις δ/νσεις, τόσο του αποστολέα όσο και του παραλήπτη.
Βασικά αυτό που σκεφτόμουν ήταν να αποφύγω την καθυστέρηση.
Με βάση την "εγκύκλιο" νόμιζα οτι δεν θα περάσει από τελωνείο σαν ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αλληλογραφία, γιατί δεν φανταζόμουν ποτέ οτι θα χρώναν κάτι (ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμου)

Μετά από ΕΝΑ μήνα, βρίσκω ειδοποίηση να περάσω να παραλάβω το φακελάκι και να πληρώσω 6.88 !!!! (4.38 ΦΠΑ & 2,5 τέλη εκτελωνισμού)

Τώρα πως φτάσαμε να πληρώνουμε ΦΠΑ & Τέκη εκτελωνισμού για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μας αλληλογραφία, μόνο τα λαμόγια των ΕΛΤΑ και των Τελωνείων το ξέρουν...

Υπολόγισα μάλιστα οτι το ΦΠΑ το υπολόγισαν σε αξία 18,25 Ευρώ !!!!!!!!!!!!!
Αλλα αντ άλλων...... Πως έφτασαν σε αυτό το συμπέρασμα για την αξία, μόνο το διεστραμένο τους μυαλό ξέρει....

Παίρνω τηλ. τοπικό κατάστημα: Δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, δεν υπάρχει διαδικασία να λάνεις παράπονα, ή πληρώνεις ή δεν το παίρνεις....

Παίρνω τηλ. κεντρικά ΕΛΤΑ ( 8001182000): "Και που το ξέρω εγώ οτι είναι προσωπική αλληλογραφία", Δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, δεν υπάρχει διαδικασία να κάνεις παράπονα, ή πληρώνεις ή δεν το παίρνεις....

Επειδή ο μίτος είναι εξαιρετικά εμγάλος και σε δυο-τρεις σελίδες που διάβασα δεν βρήκα κάτι, Υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης και αν ναι, από που ξεκινάω;

δεν ξερω αν θα βρεις ακρη...απλα μην το παραλαμβανεις και τελειωνει το θεμα

αλλα εν ετι 2021 σου στελνουν φωτογραφιες με ταχυδρομειο παμε πολλα χρονια πισω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 12:48 ΠΜ, Adhan είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το εξής θέμα... Πριν λίγο καιρό πήρα κάποια πράγματα από e-bay και έβαλα διεύθυνση παράδοσης ενός φίλου μου στην Αγγλία. Υπολογίζαμε ότι θα κατέβει Ελλάδα αυτές τις μέρες και θα τα έφερνε μαζί του.

Κάτι όμως του έτυχε και δεν ξέρει πότε θα μπορέσει να έρθει. Οπότε εξετάζουμε την περίπτωση να μου τα στείλει με ταχυδρομείο.

Το ερώτημα είναι αν το προχωρήσουμε έτσι, πρέπει να γράψει κάτι συγκεκριμένο στη φόρμα/δήλωση που θα τα συνοδεύει ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ώστε να φαίνονται ως μη εμπορικού χαρακτήρα από ιδιώτη σε ιδιώτη για να τα παραλάβω χωρίς να χρεωθώ κάτι έξτρα (πέρα από τα μεταφορικά);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κανείς...;

Αρκεί να γράψει στο CN22 τι πράγματα είναι (περιγραφή), να tickάρει το gifts και να δηλώσει αξία μικρότερη από 39 λίρες που αν θυμάμαι σωστά είναι το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, amadou είπε

Παίρνω τηλ. κεντρικά ΕΛΤΑ ( 8001182000): "Και που το ξέρω εγώ οτι είναι προσωπική αλληλογραφία", Δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχει διαδικασία αμφισβήτησης, δεν υπάρχει διαδικασία να κάνεις παράπονα, ή πληρώνεις ή δεν το παίρνεις....

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

Σε περίπτωση που διαφωνείτε για τις τελωνειακές χρεώσεις που καλείσθε να καταβάλλετε και επιθυμείτε αυτές να επανεξεταστούν από την αρμόδια τελωνειακή Αρχή, δεν παραλαμβάνετε το αντικείμενο σας, αλλά καταθέτετε στο Κατάστημα παραλαβής αιτιολογημένη αίτηση για τον επανυπολογισμό των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων, συνυποβάλλοντας υποχρεωτικά όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά παραστατικά σχετικά με τη δασμολογητέα αξία,όπως εμβάσματα πληρωμής, απόδειξη πιστωτικής κάρτας, Paypal, κλπ.  Στη συνέχεια, τα ΕΛΤΑ υποβάλλουν το αίτημά σας, στο αρμόδιο Τελωνείο, όπου έγινε ο αρχικός εκτελωνισμός, για εξέταση με τις κατά περίπτωση προβλεπόμενες από τον Εθνικό Τελωνειακό  Κώδικα διαδικασίες.

Μετά το πέρας της διαδικασίας και στην περίπτωση που η απάντηση του Τελωνείου στο αίτημά σας είναι θετική, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία προωθούν προς παράδοση το ταχυδρομικό αντικείμενο και σας ενημερώνουν σχετικά με ηλεκτρονικό μήνυμα εφόσον είναι διαθέσιμη η ηλεκτρονική σας διεύθυνσή. Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης, τα ΕΛΤΑ σας πληροφορούν σχετικά, με συστημένη επιστολή, ενημερώνοντάς σας για τις εναλλακτικές της περαιτέρω διαχείρισης του αντικειμένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αλλα εν ετι 2021 σου στελνουν φωτογραφιες με ταχυδρομειο παμε πολλα χρονια πισω......

Ευχαριστώ για την "απάντηση"
Το διάβασα οτι αν δεν το παραλάβω "μπορεί" να επιστραφεί (αφού φυσικά υπογράψω σχετικό έντυπο, διαφορτετικά απλά θα το πετάξουν)

Σε σχέση με το σχόλιο για το τι γίνετε "εν ετι 2021"... καλό είναι ΕΣΥ να αποφασίζεις "εν ετι 2021" με ποιο τρόπο θα σου στέλνουν τισ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ φωτογρεαφίες και άσε εμένα (και όποιον άλλο θέλει) να τις παραλαμβάνει με όποιο τρόπο επιθυμεί...

Δεν ξέρεις για τι φωτογραφίες μιλάμε (αν είχαν ιδιόχειρες σημειώσεις πχ. από δικούς μου ανθρώπους που έχω να τους δω χρόνια, τι συναισθηματική αξία έχουν για μένα και την οικογένειά μου κτλ. κτλ.)

Ο σκοπός του μίτου δεν είναι να κάνεις κριτική για το τι πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται "εν ετι 2021".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

 συνυποβάλλοντας υποχρεωτικά όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά παραστατικά σχετικά με τη δασμολογητέα αξία,όπως εμβάσματα πληρωμής, απόδειξη πιστωτικής κάρτας, Paypal, κλπ.  

 

Για αντικειμενα εμπορικου χαρακτηρα που μπορεις να στειλεις αποδειξεις πληρωμης κλπ ναι αλλα για αντικειμενα μη εμπορικου χαρακτηρα προσωπικη αλληλογραφιας τι αποδειξεις να στειλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

Σε περίπτωση που διαφωνείτε για τις τελωνειακές χρεώσεις που καλείσθε να καταβάλλετε.....

Ευχαριστώ για την απάντηση, το μόνο δύσκολο που βλέπω σε αυτά που διάβασα είναι πως θα αποδείξω οτι δεν έχουν την αξία που λένε...
Δεν διάβασα στη σελίδα που με παρέπεμψες, να λαμβανουν υπ' όψην τους οτι μπορεί να είναι προσωπική αλληλογραφία, για τα μόνα συνδευτικά που μιλάνε είναι "εμβάσματα πληρωμής, απόδειξη πιστωτικής κάρτας, Paypal, κλπ."

Θα το ψάξω όμως μήπως με μια απλή υπεύθυνη δήλωση (α 8 Ν.1599/1986) μπορεί να "περάσει"¨....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Για αντικειμενα εμπορικου χαρακτηρα που μπορεις να στειλεις αποδειξεις πληρωμης κλπ ναι αλλα για αντικειμενα μη εμπορικου χαρακτηρα προσωπικη αλληλογραφιας τι αποδειξεις να στειλει?

Θα τους έγραφα στις αποδείξεις με μεγάλα γράμματα ότι ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΈΜΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΎ ΧΑΡΑΚΤΉΡΑ αλλά ιδιωτική αλληλογραφία και πιο συγκεκριμένα φωτογραφίες από τα ανίψια μου. 

Απο κάτω θα τονιζα ότι θα ασκήσω όλα τα νόμιμα μέσα για την δικαίωση μου (καταγραφή σε βίντεο ολόκληρης της διαδικασίας και δημοσιοποιηση του σε τηλεοπτικά κανάλια - αρμόδιους οργανισμούς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amadou είπε

Ευχαριστώ για την "απάντηση"
Το διάβασα οτι αν δεν το παραλάβω "μπορεί" να επιστραφεί (αφού φυσικά υπογράψω σχετικό έντυπο, διαφορτετικά απλά θα το πετάξουν)

Σε σχέση με το σχόλιο για το τι γίνετε "εν ετι 2021"... καλό είναι ΕΣΥ να αποφασίζεις "εν ετι 2021" με ποιο τρόπο θα σου στέλνουν τισ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ φωτογρεαφίες και άσε εμένα (και όποιον άλλο θέλει) να τις παραλαμβάνει με όποιο τρόπο επιθυμεί...

Δεν ξέρεις για τι φωτογραφίες μιλάμε (αν είχαν ιδιόχειρες σημειώσεις πχ. από δικούς μου ανθρώπους που έχω να τους δω χρόνια, τι συναισθηματική αξία έχουν για μένα και την οικογένειά μου κτλ. κτλ.)

Ο σκοπός του μίτου δεν είναι να κάνεις κριτική για το τι πρέπει ή δεν πρέπει να γίνεται "εν ετι 2021".

 συγνωμη αν σου φανηκε το σχολιο μου κριτικο  

αν ηταν η συναισθηματικη αξια τους τετοια  εγω θα πληρωνα τα 7 ευρω και δεν θα ασχολιομουν με το ελληνικο δημοσιο 

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν ηταν η συναισθηματικη αξια τους τετοια  εγω θα πληρωνα τα 7 ευρω και δεν θα ασχολιομουν με το ελληνικο δημοσιο

Ναι αλλά έτσι δημιουργείται μια κατάσταση εκτός οποιασδήποτε λογικής.
Μπορεί οι περισσότεροι να μην λαμβάνουν πια προσωπική αλληλογραφία με το ταχυδρομείο, αλλά αν κάποιος λαμβάνει για να παραλάβει πρέπει να πληρώσει νταβατζιλίκι, επειδή ένα αγράμματο "ταγάρι" στο τελωνείο βλέπει ένα φάκελο αλληλογραφίας και αποφασίζει οτι έχει αξία 17,25 Ευρώ και βάζει 24% ΦΠΑ;
Και επιπλέον να μην έχει (ουσιαστικά) ο παραλήπτης, κανένα τρόπο να βρει το δίκιο του;
Και εμπορική αλληλογραφία (διαφημιστικά από εταιρίες του εξωτερικού εκτός ΕΕ, που συνεργόζομαι για παράδειγμα) θα πληρώνω κάθε φορά 7 Ευρώ; (ή ότι άλλο βάλει στο μυαλό του το κάθε "ταγάρι";)

Καταλαβαίνω να γίνει μια "στραβή" σε δέμα, αλλά μιλάμε για φάκελο αλληλογραφίας, για μια απλή επιστολή!
Θα είμαστε όμηροι δηλ. από εδώ και στο εξής για το τι θα αποφασίσει ο κάθε αγράμματος που μπήκε με βύσμα στο ταχυδρομείο ή στο τελωνείο!

Αν πληρώνουν όλοι για να παραλαμβάνουν την προσωπική τους αλληλογραφία και δεν αντιδράσουμε, στο τέλος θα το κάνουν σύστημα και θα βάζουν ΦΠΑ και τέλος εκτελονισμού στα πάντα!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 λεπτά πριν, amadou είπε

Ναι αλλά έτσι δημιουργείται μια κατάσταση εκτός οποιασδήποτε λογικής.
Μπορεί οι περισσότεροι να μην λαμβάνουν πια προσωπική αλληλογραφία με το ταχυδρομείο, αλλά αν κάποιος λαμβάνει για να παραλάβει πρέπει να πληρώσει νταβατζιλίκι, επειδή ένα αγράμματο "ταγάρι" στο τελωνείο βλέπει ένα φάκελο αλληλογραφίας και αποφασίζει οτι έχει αξία 17,25 Ευρώ και βάζει 24% ΦΠΑ;
Και επιπλέον να μην έχει (ουσιαστικά) ο παραλήπτης, κανένα τρόπο να βρει το δίκιο του;
Και εμπορική αλληλογραφία (διαφημιστικά από εταιρίες του εξωτερικού εκτός ΕΕ, που συνεργόζομαι για παράδειγμα) θα πληρώνω κάθε φορά 7 Ευρώ; (ή ότι άλλο βάλει στο μυαλό του το κάθε "ταγάρι";)

Καταλαβαίνω να γίνει μια "στραβή" σε δέμα, αλλά μιλάμε για φάκελο αλληλογραφίας, για μια απλή επιστολή!
Θα είμαστε όμηροι δηλ. από εδώ και στο εξής για το τι θα αποφασίσει ο κάθε αγράμματος που μπήκε με βύσμα στο ταχυδρομείο ή στο τελωνείο!

Αν πληρώνουν όλοι για να παραλαμβάνουν την προσωπική τους αλληλογραφία και δεν αντιδράσουμε, στο τέλος θα το κάνουν σύστημα και θα βάζουν ΦΠΑ και τέλος εκτελονισμού στα πάντα!
 

Να σου πω απλα φίλε:

ΔΕΝ το κάνουν για να σε εκμεταλλευτούν. Είναι το σύστημα που δεν είναι ιδανικό και θέλει προσπάθεια να φτιαχτεί. Δεν βάζουν πολύ μυαλό και παραμένουν έτσι κάπως τα πράγματα.

Προσαρμόζεσαι και συνεχείζεις να ζεις. Δεν είναι ο λόγος να αρχίζεις πολέμους.

Έτσι όπως εσένα σε χρέωσαν ΦΠΑ + Τελη για αυτό το τσάμπα δέμα, εμένα με χρέωσαν 7 ευρώ για αγορές 900 Ε από αλί. Οπότε εγώ πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω ευχαριστώ που είναι τόσο καλοί απεναντί μου και να τους κεράσω μια βραδιά στην ταβέρνα της γειτονιάς μιας και μου οικονομήσανε κανά 300 Ε?

Δεν το κάνουν εις βάρους σου. Ούτε το κάνανε για να με βοηθήσουνε. Είναι το σύστημα που δεν είναι καλοφτιαχμένο.

Επεξ/σία από s1mplement
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...