Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Υπαρχεικαπου ενα sticky post που να εξηγει τι ακριβως πληρωνουμε πλεον για τις παραγγελιες μας; Πχ απο Αμερικη τι παιζει; Iherb;

Ή απο Αγγλια;;

 

Αυτο που υπαρχει φορολογια απο το πρωτο ευρω, το απορροφαει η εταιρια ή το πληρωνουμε εμεις; Δλδ κατι που κοστιζει 1 ευρω, θα παει στο 1,24 ;

Με το iHerb ακόμα είναι λίγο περίεργη η φάση.

Κάποιοι τους χρέωσαν έξτρα από το τελωνείο, παρόλο που είχαν πληρώσει ΦΠΑ κατά την αγορά.

Κάνε μία αναζήτηση στο forum με τον όρο "iHerb" για να βρεις τις συγκεκριμένες αναρτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, Μόλις τώρα μου ήρθαν ένα ακόμη email από Aliexpress ότι η παραγγελία μου είναι στο τοπικό ταχυδρομείο has arrived at your local post office. Come pick it up!

Και άλλο ένα πακέτο επίσης έχει το ίδιο status αλλά λέει στο tracking status στο Aliexpress εδώ και τέσσερις ημέρες ότι το ανέλαβε εταιρεία κούριερ ενώ το πήρα με απλό ταχυδρομείο. Τα tracking number τελειώνουν σε HU δηλαδή Ουγγαρία αλλά όταν τα βάζω στην Ελληνική ιστοσελίδα του ΕΛΤΑ λένε ότι δεν αντιστοιχούν λαθασμενα. 

Πλέον τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν ειδοποιητηριο; Μήπως καλύτερα να περάσω από εκεί; 

ευχαριστώ γνωρίζω για τι τρέχει με τα τελωνεία απλά είχα να αγοράσω κάτι εκτός Ε.Ε πάνω από έξι μήνες. Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Lazostat είπε

Απο Ευρωπη αγοραζουμε αφοβα; Παντως απο Κινα που εκανα παραγεγλιες με τριγωνικη, δεν υπηρξε καποιο θεμα.

Μα δεν άλλαξε κάτι για την ΕΕ…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα δεματάκι με 3 παραγγελίες που έγιναν 22/8 απο Ali.

Το έφερε ο ταχυδρόμος χωρίς κάποια έξτρα χρέωση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ήταν 3 παραγγελίες, 3προιόντα απο 3 διαφορετικούς πωλητές κι ήρθαν όλα μαζί σαν 1 δεματάκι με 1 track number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lnk Hlk είπε

Μόλις παρέλαβα δεματάκι με 3 παραγγελίες που έγιναν 22/8 απο Ali.

Το έφερε ο ταχυδρόμος χωρίς κάποια έξτρα χρέωση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ήταν 3 παραγγελίες, 3προιόντα απο 3 διαφορετικούς πωλητές κι ήρθαν όλα μαζί σαν 1 δεματάκι με 1 track number.

Ναι είναι καινούργια τακτική του Aliexpress. Αν πληρώσεις μαζί (τις περισσότερες φορές) στα στέλνει σαν ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Ναι είναι καινούργια τακτική του Aliexpress. Αν πληρώσεις μαζί (τις περισσότερες φορές) στα στέλνει σαν ένα. 

Δεν το γνώριζα, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

ξερει καποιος,εαν μου σταλει ενα αντικειμενο απο ιδιωτη(θειος) απο Αμερικη,εαν θα υπαρξει εκτελωνισμος και γενικα εξτρα χρεωσεις?

αλλαζει κατι που δεν ειναι μαγαζι, ή παραμενουν οι ιδιες χρεωσεις?

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 12:35 ΠΜ, mar.pan. είπε

Έκανα παραγγελία στο iherb με local post plus το οποίο έχει δωρεάν μτφ πάνω απο 34€ περίπου και “prepaid duties and taxes”. Το iherb έχει γραφτεί στο σύστημα IOSS οπως δηλώνει στο σάιτ. Μου ήρθε sms για εκτελωνισμό, στέλνω μέιλ στο iherb και τους λεω ότι μου ξαναζητάνε το φπα και ότι μάλλον δεν έχουν γράψει το IOSS πάνω στο δέμα. Επίσης τσεκάρω και το «view invoice» και γράφει tax: €0,00. Μου απαντούν θα τα διορθώσουν και τα 2 και να τους στείλω την απόδειξη όταν πληρώσω για να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Στέλνω σήμερα που παρέλαβα το δέμα την αποδειξη (18,32 ευρώ φπα + εξοδα εκτελωνισμού) και ζητάω επιβεβαίωση ότι έχει διορθωθεί το θέμα με το IOSS, ώστε να μπορέσω να ξαναπαραγγείλω. Τα χρήματα μου τα επέστρεψαν την ίδια στιγμή στο paypal και μου απαντησαν αυτό, που δεν ειναι και εντελώς ξεκάθαρο:

«Regarding the concerns you raised, as you know, in the past this has never happened, the recent issue was caused in changes  in EU, we are working the carriers to have thing going back to normal where the customers do not have to pay the duties and taxes again.»

Εαν ο κολοσσός iherb δεν έχει εφαρμόσει σωστά το IOSS μετά από 55 μέρες, δεν ξέρω τι να πω.

Bottom line, οποι@ θέλει να παραγγείλει απο εκεί ας τους ζητήσει πρώτα επιβεβαίωση ότι δουλεύει σωστά το σύστημα.

Τα επιπλεον λεφτα για εκτελωνισμο τα πληρωνεις επιτοπου στον κουριερ ή πας σε καποιο καταστημα; Αμα στα δινει ξανα πισω το Iherb, δεν ειναι μεγαλο θεμα. Αλλα εαν ειναι να πηγαινω και στην αλλη ακρη της Αθηνας για να πληρωσω, αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 6:20 ΜΜ, theonirvana είπε

Καλησπερα!

ξερει καποιος,εαν μου σταλει ενα αντικειμενο απο ιδιωτη(θειος) απο Αμερικη,εαν θα υπαρξει εκτελωνισμος και γενικα εξτρα χρεωσεις?

αλλαζει κατι που δεν ειναι μαγαζι, ή παραμενουν οι ιδιες χρεωσεις?

ευχαριστω πολυ!

Ναι, δυστυχως θα υπάρξουν χρεώσεις.
Δεν αλλάζει κάτι, είναι σαν εμπορική συναλλαγή.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ναι, δυστυχως θα υπάρξουν χρεώσεις.
Δεν αλλάζει κάτι, είναι σαν εμπορική συναλλαγή.

 

οκ.σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή κατάσταση στο τελωνείο δεν φαίνεται νά αλλάζει ούτε τώρα δουλεύουν με τους δικούς ρυθμούς αυτοί εκεί πέρα στο μακρινό αεροδρόμιο μία βδομάδα από Ολλανδία εδώ άλλες δέκα μέρες στην εκφόρτωση καί άλλες δέκα νά περάσει τελωνείο & νά έρθει σπίτι πέρασε ένας μήνας... καρναβάλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2021 στις 6:22 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Αν στο στείλει με 'Cainaio super economy', να ξέρεις ότι είναι αυτό που λέμε 'ONLINE' μέθοδο αποστολής. Το tracking number, το τυπώνει κατευθείαν από την πλατφόρμα του Aliexpress (δεν το τυπώνει από εξωτερικά συστήματα), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (και θα σου δώσει και tracking number της μορφής UH.........BE από το Bpost/Belgium Post). Είναι μέθοδος αποστολής, που υποστηρίζεται ΜΟΝΟ από το ίδιο το Aliexpress. Ξαναλέω αυτό που ξαναείπα: φαίνεται ότι στα online tracking number (αυτά που τυπώνονται από το ΙΔΙΟ ΤΟ Aliexpress), δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς το τυπώνει η πλατφόρμα. Το πρόβλημα φαίνεται βασικά να υπάρχει, στα tracking number που τα τυπώνουν από εξωτερικά συστήματα (OFFLINE μέθοδο αποστολής).

Mόλις παρέλαβα σήμερα. Διάλεξα σε 2 παραγγελίες μου κόστους μικρότερο από 5Ε με super economy και μου ηρθαν σήμερα όπως έρχονταν πάντα με το ταχυδρόμο, χωρίς έξτρα επιβάρυνση. 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2021 στις 8:36 ΠΜ, Lazostat είπε

Τα επιπλεον λεφτα για εκτελωνισμο τα πληρωνεις επιτοπου στον κουριερ ή πας σε καποιο καταστημα; Αμα στα δινει ξανα πισω το Iherb, δεν ειναι μεγαλο θεμα. Αλλα εαν ειναι να πηγαινω και στην αλλη ακρη της Αθηνας για να πληρωσω, αστο.

Τα χρήματα του εκτελωνισμού τα δίνεις στο ταχυδρομείο όταν πας να παραλαβεις. Αν παραγγείλεις με την επιλογή DPD τότε παραλαμβάνεις με κούριερ και δεν πληρώνεις επιπλέον, αλλά τα μεταφορικά της DPD  έχουν ξεφύγει τελείως, ενώ με local post plus (ταχυδρομείο) ειναι δωρεάν πάνω απο 33-34 ευρώ. Για την ιδια παραγγελία μπορεί να πληρώσεις 25 ευρώ μτφ +24% των μτφ με DPD ή τίποτα με local post plus. Προσωπικά δεν ξαναψωνίζω με DPD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mar.pan. είπε

Τα χρήματα του εκτελωνισμού τα δίνεις στο ταχυδρομείο όταν πας να παραλαβεις. Αν παραγγείλεις με την επιλογή DPD τότε παραλαμβάνεις με κούριερ και δεν πληρώνεις επιπλέον, αλλά τα μεταφορικά της DPD  έχουν ξεφύγει τελείως, ενώ με local post plus (ταχυδρομείο) ειναι δωρεάν πάνω απο 33-34 ευρώ. Για την ιδια παραγγελία μπορεί να πληρώσεις 25 ευρώ μτφ +24% των μτφ με DPD ή τίποτα με local post plus. Προσωπικά δεν ξαναψωνίζω με DPD.

Ναι τωρα το ειδα. Παλαιοτερα δεν υπηρχε τετοια επιλογη για το Local Post Plus και το DPD ηταν μονοδρομος. Βεβαια η φθηνη επιλογη μου λεει οτι θα τα παραλαβω τελη Νοεμβριου. Και αν υποθεσουμε οτι θα καθυστερησει και στο τελωνειο και στα ΕΛΤΑ, τοτε μιλαμε για 2,5+ μηνες καθυστερηση; Οχι και οτι καλυτερο στα συμπληρωματα, ειδικα εαν καποια απο αυτα ειναι ευαισθητα στη ζεστη. Δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...