Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει ελπίδα γι αυτή τη χώρα!

Παραγγελία 6/7 από Κίνα, κόστος 4,22 δολάρια. 17/7 ήταν στην Ελλάδα.

Σήμερα (!!!) είναι προς...εκτελωνισμό!!!

Για να προλάβω: αποκλείεται η όψη του φακέλου να προϊδεάζει για αντικείμενο αξίας. Μια μεταλλική πρόσοψη για κάρτα γραφικών low profile είναι. Ένα κομματάκι σίδερο...

Θα ασχοληθεί κάποιος Σερλοκχόλμης υπάλληλος του τελωνείου έστω και 5 δευτερόλεπτα με αυτό; Όταν κατά γενική ομολογία περνάνε ένα σωρό δέματα "τυχερών" μη εκτελωνισμένα;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα ,  

να κανω μια ερωτηση, περιμενω παραγγελια απο UK μεσω DHL συνολικο κοστος 240Ε να προσδοκω τελωνειο? 

Επισης εχει κανει καποιος τη διαδικασια εκτελωνισμου μονος ή δωσε τα 60-100ε  που θα ζητησουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2021 στις 4:42 ΜΜ, k0ut4li4n0s είπε

Καλησπερα ,  

να κανω μια ερωτηση, περιμενω παραγγελια απο UK μεσω DHL συνολικο κοστος 240Ε να προσδοκω τελωνειο? 

Επισης εχει κανει καποιος τη διαδικασια εκτελωνισμου μονος ή δωσε τα 60-100ε  που θα ζητησουν ?

Λογικά θα έχεις τελωνείο, για να παραλάβεις χαρτιά απο την DHL για να κάνεις εκτελωνισμό μόνος σου ή με κάποιον εκτελωνιστή πάλι πρέπει να πληρώσεις κανά 40ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 5:31 ΜΜ, s1mplement είπε

Λογικά θα έχεις τελωνείο, για να παραλάβεις χαρτιά απο την DHL για να κάνεις εκτελωνισμό μόνος σου ή με κάποιον εκτελωνιστή πάλι πρέπει να πληρώσεις κανά 40ε.

Ευχαριστω 

Τα εξοδα εκτελωνισμου και φπα πλησιαζαν την τιμη του αντικειμενου(~140φπα/κλπ 180 το αντικειμενο και 35 μεταφορικα), οποτε το επεστρεψα κ αναμενω επιστροφη χρηματων κ αγορα πιθανον απο Ελλαδα. 

Απο ΕΛΤΑ που ειδα που υποτιθεται ειναι το "φτηνοτερο" για εκτελωνισμο εβγαινε 50-60ε λιγοτερο απο οτι με DHL δλδ τα εξοδα της DHL για τον εκτελωνισμο που τα απορροφανε τα ΕΛΤΑ 

Το θεμα ειναι πως περιμενω αρκετες παραγγελιες απο aliexpress με διαφορες τιμες, ελπιζω να μη φαμε καμπανα κ εκει ή τουλαχιστον να μη φτανει παρομοια τιμη με το αντικειμενο

Απο οτι φαινεται πλεον δεν αξιζουν αγορες απο εξωτερικο μετα το τελευταιο φασουλι ειδικα αν προκειται να περασουν τελωνειο 

Ας ελπισουμε πως θα βρεθει καποιο παραθυρακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k0ut4li4n0s είπε

Ευχαριστω 

Τα εξοδα εκτελωνισμου και φπα πλησιαζαν την τιμη του αντικειμενου(~140φπα/κλπ 180 το αντικειμενο και 35 μεταφορικα), οποτε το επεστρεψα κ αναμενω επιστροφη χρηματων κ αγορα πιθανον απο Ελλαδα. 

Απο ΕΛΤΑ που ειδα που υποτιθεται ειναι το "φτηνοτερο" για εκτελωνισμο εβγαινε 50-60ε λιγοτερο απο οτι με DHL δλδ τα εξοδα της DHL για τον εκτελωνισμο που τα απορροφανε τα ΕΛΤΑ 

Το θεμα ειναι πως περιμενω αρκετες παραγγελιες απο aliexpress με διαφορες τιμες, ελπιζω να μη φαμε καμπανα κ εκει ή τουλαχιστον να μη φτανει παρομοια τιμη με το αντικειμενο

Απο οτι φαινεται πλεον δεν αξιζουν αγορες απο εξωτερικο μετα το τελευταιο φασουλι ειδικα αν προκειται να περασουν τελωνειο 

Ας ελπισουμε πως θα βρεθει καποιο παραθυρακι 

Εγώ νομίζω ότι τώρα είναι που αξίζουν οι αγορές αφού με προπληρωμένο τον ΦΠΑ δεν γίνεται εκτελωνισμος εδώ και γλιτώνεις πολύ από την αναμονή. Εμένα δύο παραγγελίες από ali μέσα στον Αύγουστο ηρθαν σε 25-30 μέρες από την παραγγελία και φυσικά χωρίς να περάσουν την διαδικασία του τελωνείου. Μικρής αξίας βέβαια αλλά και πάλι πολύ φθηνότερα από ότι τα βρίσκω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πουθενά κανείς γράψει στο φόρουμ ένα κείμενο με τις δεδομένες χρεώσεις που υπάρχουν τώρα από ali; Π.χ. αν παραγγείλω κάτι που κάνει 3 με 6 ευρώ; Αν κάνει 18 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδιά, να κάνω κ εγώ μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει, παρήγγειλα ένα αντικείμενο από ebay (ενωμένο βασιλειο) ~100€, στο check out μου έβγαλε + 20€ μεταφορικά κ + 30€ vat, σύνολο η παραγγελία πήγε ~160€. Η παραγγελία έγινε πριν 3 βδομάδες, σήμερα μου ήρθε sms από ελτα να το παραλάβω κ να πληρώσω +30€ για τελωνειακό δασμο.

Κάλεσα κ μια πολύ ευγενική κυρία μου είπε ότι είναι διαφορετικό το ΦΠΑ που προπληρωσα κ διαφορετικό το τελωνείο κ πρεπει σε κάθε περίπτωση να πληρωθούν κ τα δύο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tobindax είπε

Έχει πουθενά κανείς γράψει στο φόρουμ ένα κείμενο με τις δεδομένες χρεώσεις που υπάρχουν τώρα από ali; Π.χ. αν παραγγείλω κάτι που κάνει 3 με 6 ευρώ; Αν κάνει 18 ευρώ;

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί πλέον ότι αγοράζεις μέχρι 150€ έχει ενσωματωμένο τον ΦΠΑ. Οπότε δεν θα χρειαστεί να πληρωσεις κάτι άλλο εδώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 9:29 ΠΜ, thrashmetal είπε

Καλημερα παιδιά, να κάνω κ εγώ μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει, παρήγγειλα ένα αντικείμενο από ebay (ενωμένο βασιλειο) ~100€, στο check out μου έβγαλε + 20€ μεταφορικά κ + 30€ vat, σύνολο η παραγγελία πήγε ~160€. Η παραγγελία έγινε πριν 3 βδομάδες, σήμερα μου ήρθε sms από ελτα να το παραλάβω κ να πληρώσω +30€ για τελωνειακό δασμο.

Κάλεσα κ μια πολύ ευγενική κυρία μου είπε ότι είναι διαφορετικό το ΦΠΑ που προπληρωσα κ διαφορετικό το τελωνείο κ πρεπει σε κάθε περίπτωση να πληρωθούν κ τα δύο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

Έχεις τρεις επιλογές…

1. Πληρώνεις

2. Δεν πληρώνεις και επιστρέφει πίσω το δέμα και τσακώνεσαι με τον πωλητή και το eBay για τα χρήματα σου…

3.Πήγαινε στο κατάστημα των ΕΛΤΑ.

Δεν θα παραλάβεις το δέμα και θα κάνεις Αίτηση Επανεξέτασης δασμών.

Θα δώσεις 12 ευρώ για την διαδικασία.

Θα προσκομίσεις και τις αποδείξεις που έχεις από την αγορά ότι πλήρωσες τον φόρο.

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/4_Idika teli ektelonismou_Gr_07_2021 (2)_1.pdf

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 12:35 ΠΜ, mar.pan. είπε

Έκανα παραγγελία στο iherb με local post plus το οποίο έχει δωρεάν μτφ πάνω απο 34€ περίπου και “prepaid duties and taxes”. Το iherb έχει γραφτεί στο σύστημα IOSS οπως δηλώνει στο σάιτ. Μου ήρθε sms για εκτελωνισμό, στέλνω μέιλ στο iherb και τους λεω ότι μου ξαναζητάνε το φπα και ότι μάλλον δεν έχουν γράψει το IOSS πάνω στο δέμα. Επίσης τσεκάρω και το «view invoice» και γράφει tax: €0,00. Μου απαντούν θα τα διορθώσουν και τα 2 και να τους στείλω την απόδειξη όταν πληρώσω για να μου επιστρέψουν τα χρήματα. Στέλνω σήμερα που παρέλαβα το δέμα την αποδειξη (18,32 ευρώ φπα + εξοδα εκτελωνισμού) και ζητάω επιβεβαίωση ότι έχει διορθωθεί το θέμα με το IOSS, ώστε να μπορέσω να ξαναπαραγγείλω. Τα χρήματα μου τα επέστρεψαν την ίδια στιγμή στο paypal και μου απαντησαν αυτό, που δεν ειναι και εντελώς ξεκάθαρο:

«Regarding the concerns you raised, as you know, in the past this has never happened, the recent issue was caused in changes  in EU, we are working the carriers to have thing going back to normal where the customers do not have to pay the duties and taxes again.»

Εαν ο κολοσσός iherb δεν έχει εφαρμόσει σωστά το IOSS μετά από 55 μέρες, δεν ξέρω τι να πω.

Bottom line, οποι@ θέλει να παραγγείλει απο εκεί ας τους ζητήσει πρώτα επιβεβαίωση ότι δουλεύει σωστά το σύστημα.

Λοιπόν τους ξαναέστειλα email χθες γιατί ήθελα να παραγγείλω και μου απάντησαν ότι ακόμα προσπαθούν να το διορθώσουν το θέμα και δεν ξερουν ποσο καιρό θα κάνει να λυθεί, γι αυτό να προχωρήσω σε παραγγελία και θα μου επιστρεψουν ο,τι επιπλέον πληρώσω. Παρήγγειλα κανονικά λοιπόν, γιατί έχει και 25% εκπτωση στα συμπληρώματα μεχρι σήμερα, και θα τους στείλω μετά την απόδειξη από το ταχυδρομείο να μου τα επιστρεψουν.

«This has been a known issue and we are still trying to get this fixed.

But if the carrier asks you to pay additional fees, please do pay and send us the bill with proof of payment. Once received we will gladly refund you the fees you pay for the delivery to be completed. I advise this as we are not exactly sure when the issue will get resolved therefore delaying you to receive the order.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 9:29 ΠΜ, thrashmetal είπε

Καλημερα παιδιά, να κάνω κ εγώ μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει, παρήγγειλα ένα αντικείμενο από ebay (ενωμένο βασιλειο) ~100€, στο check out μου έβγαλε + 20€ μεταφορικά κ + 30€ vat, σύνολο η παραγγελία πήγε ~160€. Η παραγγελία έγινε πριν 3 βδομάδες, σήμερα μου ήρθε sms από ελτα να το παραλάβω κ να πληρώσω +30€ για τελωνειακό δασμο.

Κάλεσα κ μια πολύ ευγενική κυρία μου είπε ότι είναι διαφορετικό το ΦΠΑ που προπληρωσα κ διαφορετικό το τελωνείο κ πρεπει σε κάθε περίπτωση να πληρωθούν κ τα δύο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

 

59 λεπτά πριν, mar.pan. είπε

Λοιπόν τους ξαναέστειλα email χθες γιατί ήθελα να παραγγείλω και μου απάντησαν ότι ακόμα προσπαθούν να το διορθώσουν το θέμα και δεν ξερουν ποσο καιρό θα κάνει να λυθεί, γι αυτό να προχωρήσω σε παραγγελία και θα μου επιστρεψουν ο,τι επιπλέον πληρώσω. Παρήγγειλα κανονικά λοιπόν, γιατί έχει και 25% εκπτωση στα συμπληρώματα μεχρι σήμερα, και θα τους στείλω μετά την απόδειξη από το ταχυδρομείο να μου τα επιστρεψουν.

«This has been a known issue and we are still trying to get this fixed.

But if the carrier asks you to pay additional fees, please do pay and send us the bill with proof of payment. Once received we will gladly refund you the fees you pay for the delivery to be completed. I advise this as we are not exactly sure when the issue will get resolved therefore delaying you to receive the order.»

Αντίστοιχα έγινε κ εμένα με το eBay. Παρέλαβα το δέμα, είχε κανονικά το sticker IOSS & vat paid  παρεπιπτόντως με το ποσό που έχει προπληρωθεί, άρα το λάθος στη περίπτωση μου έγινε στο τελωνείο, που δεν έλαβαν υπόψην τους τα παραπάνω. Από το support του eBay μου ζήτησαν να προσκομίσω την απόδειξη κ εγκρίθηκε επιστροφή χρημάτων της αρχικής πληρωμής.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχεικαπου ενα sticky post που να εξηγει τι ακριβως πληρωνουμε πλεον για τις παραγγελιες μας; Πχ απο Αμερικη τι παιζει; Iherb;

Ή απο Αγγλια;;

 

Αυτο που υπαρχει φορολογια απο το πρωτο ευρω, το απορροφαει η εταιρια ή το πληρωνουμε εμεις; Δλδ κατι που κοστιζει 1 ευρω, θα παει στο 1,24 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Υπαρχεικαπου ενα sticky post που να εξηγει τι ακριβως πληρωνουμε πλεον για τις παραγγελιες μας; Πχ απο Αμερικη τι παιζει; Iherb;

Ή απο Αγγλια;;

 

Αυτο που υπαρχει φορολογια απο το πρωτο ευρω, το απορροφαει η εταιρια ή το πληρωνουμε εμεις; Δλδ κατι που κοστιζει 1 ευρω, θα παει στο 1,24 ;

Το πληρώνεις κατά την αγορά. Απλά κοίτα να το αναγράφει. (vat included) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...