Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεμα απο Ιαπωνια, αποστολη με ΕΛΤΑ, συστημενο στις 07/08/2018.

Αναγραφομενη τιμη 54.2USD με ενδειξη Used Game Soft

Αφιξη στα ΕΛΤΑ 14/09/2018.

Βαρος 1.389

Πρασινο αυτοκολλητο "τελωνειακως ελευθερο" και δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Δεμα απο Ιαπωνια, αποστολη με ΕΛΤΑ, συστημενο στις 07/08/2018.

Αναγραφομενη τιμη 54.2USD με ενδειξη Used Game Soft

Αφιξη στα ΕΛΤΑ 14/09/2018.

Βαρος 1.389

Πρασινο αυτοκολλητο "τελωνειακως ελευθερο" και δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον.

Καποιοι δεν αναφεραν πως μπηκαμε σε συμφωνια με Ιαπωνια ωστε να περνανε αερα τα πακετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Salvation81 said:

Καποιοι δεν αναφεραν πως μπηκαμε σε συμφωνια με Ιαπωνια ωστε να περνανε αερα τα πακετα;

Δεν εχω δει η ακουσει κατι τετοιο, μεχρι τον Ιουλιο τα κραταγαν κανονικοτατα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντός του 19

"Η συμφωνία πρέπει τώρα να επικυρωθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Εθνική Δίαιτα της Ιαπωνίας και στη συνέχεια αναμένεται να τεθεί σε ισχύ εντός του 2019."

Επεξ/σία από stavros750
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...

Διάβασα όλες τις σελίδες εδώ και κάποιες από το Part 1 καθώς και τον οδηγό του Makfil ωστόσο έχω κάποιες απορίες γιατί δεν το βρήκα να αναφέρεται...
Παρήγγειλα από ένα e-shop (στην ουσία supermarket είναι) κάποια πράγματα...
Επειδή πήγε συνεταιρικά με φίλο, το συνολικό κόστος είναι κάπου στα 240€ με τα μεταφορικά και σε βάρος 22 κιλά.

Το e-shop είναι αυτό εδώ https://www.myamericanmarket.com/us/ και εδρεύει στην Γαλλία.
Έχει ήδη ξεκινήσει το ταξίδι του για εδώ :

Number: XXXXXXX
Package status: In transit
Destination: Greece
Origin: France
2018-09-15 13:28 BRUSSELS - BELGIUM, Departed Facility in BRUSSELS - BELGIUM
2018-09-14 16:29 BRUSSELS - BELGIUM, Processed at BRUSSELS - BELGIUM
2018-09-14 04:03 BRUSSELS - BELGIUM, Processed at BRUSSELS - BELGIUM
2018-09-14 03:34 BRUSSELS - BELGIUM, Arrived at Sort Facility BRUSSELS - BELGIUM
2018-09-13 23:11 PARIS - FRANCE, Departed Facility in PARIS - FRANCE
2018-09-13 23:10 PARIS - FRANCE, Processed at PARIS - FRANCE
2018-09-13 20:40 PARIS - FRANCE, Arrived at Sort Facility PARIS - FRANCE
2018-09-13 18:35 LE HAVRE - FRANCE, Departed Facility in LE HAVRE - FRANCE
2018-09-13 18:35 LE HAVRE - FRANCE, Processed at LE HAVRE - FRANCE
2018-09-13 17:16 LE HAVRE - FRANCE, Shipment picked up
======================================

Παίζει λόγω κιλών/χρημάτων/είδους παρόλο που είναι από ΕΕ να μείνει τελωνείο;
Ένας άλλος φίλος έχει παραγγείλει 2 φορές από αυτούς χωρίς πρόβλημα, ωστόσο όχι τόσο μεγάλη παραγγελία.


Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι τρόφιμα (γλυκά, σάλτσες κλπ) και αν κολλήσουν εκεί, θα έχουμε θέμα (δεν είναι τίποτα ψυγείου).

Σαν επιλογή μεταφορικής μου έδινε DHL Eco, ELTA Courier και άλλη μία που δεν θυμάμαι.
Η πιο φθηνή επιλογή ήταν η DHL Eco και αυτήν επέλεξα...

Επίσης παρήγγειλα και από Ιαπωνία από το TokyoTreat ένα πακέτο που έχουν, αλλά αυτό το έψαξα αρκετά και δεν έχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DoSMaN

Πιάσε το ερώτημα σου με τη λογική. Αν υπήρχε θέμα με το βάρος, γιατί να σταματήσει κάτι που ζυγίζει 20 κιλα και οχι κάτι που ζυγιζει λιγοτερο πχ 100 γραμμάρια ή περισσοτερο πχ 110 κιλα; Πουθενά δεν υπάρχει περιορισμός βάρους. 

Περιορισμος υπάρχει σε ειδη, πχ καπνικά προϊόντα, αλκοολ, φάρμακα, αυτοκίνητα, όπλα, χημικα, κλπ οποτε αν στην παραγγελία σου ειναι και τσιγάρα ή κρασί, αλλάζει το θέμα. 

Αυτό με την Ιαπωνια με μπερδεψε. Μεσα στην ιδια παραγγελια εβαλες το ιαπωνικό ή σε διαφορετική; Αν σε διαφορετική λογιζεται σαν αγορά απο χώρα εκτός ΕΕ και ισχύουν τα κλασσικά. Γενικά πάντως παρατηρώ μια "ελαφρά χαλαρότητα" για πράγματα που ερχονται απο Ιαπωνια. Πέφτει και εκει τσεκουρι, αλλά οτι τόσο αμείλικτο οσο στις κινεζικες αποστολές. 

Με την dhl eco, τα πράγματα θα σου ερθουν με κλασσικά ελτα και εχω υποψία οτι θα ερθουν οδικώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

@DoSMaN

Πιάσε το ερώτημα σου με τη λογική. Αν υπήρχε θέμα με το βάρος, γιατί να σταματήσει κάτι που ζυγίζει 20 κιλα και οχι κάτι που ζυγιζει λιγοτερο πχ 100 γραμμάρια ή περισσοτερο πχ 110 κιλα; Πουθενά δεν υπάρχει περιορισμός βάρους. 

Περιορισμος υπάρχει σε ειδη, πχ καπνικά προϊόντα, αλκοολ, φάρμακα, αυτοκίνητα, όπλα, χημικα, κλπ οποτε αν στην παραγγελία σου ειναι και τσιγάρα ή κρασί, αλλάζει το θέμα. 

Αυτό με την Ιαπωνια με μπερδεψε. Μεσα στην ιδια παραγγελια εβαλες το ιαπωνικό ή σε διαφορετική; Αν σε διαφορετική λογιζεται σαν αγορά απο χώρα εκτός ΕΕ και ισχύουν τα κλασσικά. Γενικά πάντως παρατηρώ μια "ελαφρά χαλαρότητα" για πράγματα που ερχονται απο Ιαπωνια. Πέφτει και εκει τσεκουρι, αλλά οτι τόσο αμείλικτο οσο στις κινεζικες αποστολές. 

Με την dhl eco, τα πράγματα θα σου ερθουν με κλασσικά ελτα και εχω υποψία οτι θα ερθουν οδικώς

Όχι δεν έχει κρασί ή καπνικά προϊόντα... έχει κάτι περίεργες σάλτσες, kit kat, fanta, coca cola, pringles κλπ τέτοιες μαλκιες..
Το άλλο με την ιαπωνία είναι τελείως άλλη παραγγελία...

Είναι ένα κουτί που έχει ιαπωνικά προϊόντα σαν και αυτά που πήρα από Γαλλία...
Αυτά τα κουτιά έχουν διάφορες τιμές και η μεγαλύτερη είναι 35$ δηλαδή 31€ (το έχω πρόσφατο από χτεσινή παραγγελία).

Σε όσα βίντεο είδα από έλληνες youtubers δεν ανέφεραν κάτι για τελωνείο κλπ... οπότε μάλλον δεν θα έχω θέμα σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την ευρωπαική παραγγελία δεν θα εχεις προβλημα, εκτος αν κάποιος υπάλληλος (σε ολη την αλυσιδα απο ευρώπη μεχρι Ελλαδα) πεινάσει πολύ και πάρει κάποιο κολατσιο. 

Για την ιαπωνική, παρολη την "χαλαρότητα¨ που βλέπω, μην εισαι σιγουρος οτι δεν θα βγει χρέωση. 

Τέλος οι youtubers που σπρώχνουν αγορές, σπάνια λένε τα κακα ή τα προβληματα, για να μη χάνουν πωλήσεις. Μιλώ γενικά, δεν ξέρω ποια βιντεο ειδες εσύ. 

Ολα τα παραπάνω για να ξέρεις τι γινεται, οχι για να μην ψωνιζεις. Οι αγορές απο εξωτερικό πολλες φορές συμφερουν πολύ, αρκει κάποιος να ξέρεις τι γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Πως μπορώ να κάνω παραγγελία από Αμερική, ενώ δεν στέλνουν σε Ευρωπαϊκές χώρες;

Διαβάζεις στον παρακάτω οδηγό το κομμάτι για του mail forwarders

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγειλω κατι απο Αγγλια θα χρεωθω τελωνειακα τελη? Αν επιλεξω να πληρωσω τα τελη και τα κοστη μεταφορας στον πωλητη με την παραγγελια μου, θα πληρωσω τιποτε αλλο οταν ερθει το δεμα στην ελλαδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zito_H_Ergatia είπε

Αν παραγγειλω κατι απο Αγγλια θα χρεωθω τελωνειακα τελη? Αν επιλεξω να πληρωσω τα τελη και τα κοστη μεταφορας στον πωλητη με την παραγγελια μου, θα πληρωσω τιποτε αλλο οταν ερθει το δεμα στην ελλαδα? 

Πρώτον θα πρεπει να σε απασχολεί αν το δεμα σου σταλεί απο το UK (ρωτάς τον πωλητη αν δεν εισαι σιγουρος)

και

δευτερον να αναρωτηθεις αν το UK ειναι ή οχι στην ΕΕ, διοτι αν ειναι δεν θα εχεις τελωνειακές χρεώσεις, ενω αν ΔΕΝ ειναι θα εχεις.  Για να σε βοηθήσω -> http://lmgtfy.com/?q=μελη+ευρωπιακης+ενωσης

  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...