Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, alexpen είπε

1. Στην Σουηδία έχουν Σουηδικές Κορώνες
2. Βάλε λεφτα στην revolut και μην ασχοληθείς με τιποτα άλλο
3. Αν θέλεις άλλαξε κάποια ευρω σε SEK την παρασκευή για το σ/κ (η revolut βάζει ενα καπέλο στις συναλλάγες σε διαφορερτικό νομισμα τα σ/κ)

Δλδ αν κατάλαβα καλά αν πάω κάπου το σάββατο και δέχονται μόνο κορώνες,επειδή στην ρεβολουτ έχω μόνο ευρώ, θα χρεωθεί προμήθεια?Ενω αν κάνω μετατροπή στην ρεβολουτ κάποια ευρώ σε κορώνες θα τραβήξει αυτά αντι για να κάνει μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, barrcode είπε

Δλδ αν κατάλαβα καλά αν πάω κάπου το σάββατο και δέχονται μόνο κορώνες,επειδή στην ρεβολουτ έχω μόνο ευρώ, θα χρεωθεί προμήθεια?Ενω αν κάνω μετατροπή στην ρεβολουτ κάποια ευρώ σε κορώνες θα τραβήξει αυτά αντι για να κάνει μετατροπή?

Σωστά βεβαια η προμήθεια ειναι ελάχιστη... μην αγχωνεσαι! εγω ποτε δεν ασχολουμαι καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν στην ρεβολουτ έχω 100€ και 1000 κορώνες π.χ. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια μέσω του app πρίν γίνει η συναλλαγη αν ο πωλητής δέχεται μόνο κορώνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, barrcode είπε

Ερώτηση αν στην ρεβολουτ έχω 100€ και 1000 κορώνες π.χ. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια μέσω του app πρίν γίνει η συναλλαγη αν ο πωλητής δέχεται μόνο κορώνες?

Όχι.Τραβάει απο το νόμισμα που πληρώνεις.Αν το υπολοιπο δεν επαρκεί τραβαει απο τα Ευρω και κάνει την μετατροπή στην τιμή που ισχύει εκείνη  την στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barrcode είπε

Ερώτηση αν στην ρεβολουτ έχω 100€ και 1000 κορώνες π.χ. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια μέσω του app πρίν γίνει η συναλλαγη αν ο πωλητής δέχεται μόνο κορώνες?

Στην Σουηδία φιλε μου δεχονται ΜΟΝΟ κορώνες! Αν κάποιο POS σου δώσει την επιλογή να σε χρεώσει σε ευρω να ΜΗΝ δεχτεις! Παντα θα ζητας να χρεώνεσαι στο τοπικό νομισμα .-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 12:22 ΠΜ, gdimitris είπε

Εξωτερικό μένω, αλλά τι θες να πεις δεν καταλαβα

Εννοεί πως στην επαρχία μπορεί να μην είναι εξοικειωμένοι τόσο με τη χρήση κάρτας και για αυτό να μη βολεύει. 

Στην Αθηνα τουλάχιστον, πλέον μπορείς να πληρώσεις σχεδόν τα πάντα με κάρτα. Στο σουπερμαρκετ οι ανεπαφες χρησιμοποιούνται κανονικότατα, αν κάνεις πανω απο 25€ συνλλαγη προφανως θα βαλεις το πιν, δεν ειναι ελληνικό πρόβλημα αυτό. Ακόμα και ψιλικατζίδικα, φουρνοι ή περίπτερα έχουν POS. Ταξί μπορείς να πληρώσεις με καρτα, ντελιβερι, εστιατορια και μπαρ το ίδιο, εισιτηρια για ΜΜΜ επίσης. Σίγουρα δεν ισχύει το "χωρίς μετρητά δε πας πουθενά". Πριν 10 χρόνια ίσως αλλά τώρα όχι. Ειναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που χρειάζεσαι αποκλειστικά μετρητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σίγουρα δεν ισχύει το "χωρίς μετρητά δε πας πουθενά". Πριν 10 χρόνια ίσως αλλά τώρα όχι

Εισιτήριο στο μετρό με κάρτα, αμφιβάλλω αν είναι και 2 τα χρόνια. Γενικά μετά το 2015 και τα όσα έγιναν εκείνο το καλοκαίρι καθιερώθηκαν για τα καλά οι κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 12:37 ΜΜ, barrcode είπε

Ερώτηση αν στην ρεβολουτ έχω 100€ και 1000 κορώνες π.χ. Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια μέσω του app πρίν γίνει η συναλλαγη αν ο πωλητής δέχεται μόνο κορώνες?

Μη "κυνηγάς" να χρεωθείς σε Ευρω. Το οτι δέχονται σε κάποια τουριστικά σημεία και ευρω, δε σημαίνει οτι πρέπει εσύ να πληρώνεις με ευρώ. Το νόμισμα ειναι η κορώνα και ευρώ όσα μαγαζιά δέχονται, το δέχονται με καπέλο, η επίσημη ισοτιμία είναι 1€=10.4SEK. Το μαγαζί που θα δεχθεί ευρώ, την τιμή με ευρώ θα την έχει αλλάξει με ισοτιμία 1€=9SEK π.χ..

Για να μη τραβιέσαι, πέρνα όσα λεφτά θες στη Revo, κανε τα όλα κορώνες και πλήρωνε με την κάρτα σε κορώνες. Ειναι κι εύκολη η ισοτιμία άλλωστε, 1 προς 10 πολύ χοντρικα. Και γενικά ο κανονας ειναι πως πληρωνουμε ΠΑΝΤΑ στο νομισμα της χώρας. 

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Εισιτήριο στο μετρό με κάρτα, αμφιβάλλω αν είναι και 2 τα χρόνια. Γενικά μετά το 2015 και τα όσα έγιναν εκείνο το καλοκαίρι καθιερώθηκαν για τα καλά οι κάρτες.

Ηταν και νωριτερα μέσω App. Πριν το ηλεκτρονικό εισιτήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εννοεί πως στην επαρχία μπορεί να μην είναι εξοικειωμένοι τόσο με τη χρήση κάρτας και για αυτό να μη βολεύει. 

Στην Αθηνα τουλάχιστον, πλέον μπορείς να πληρώσεις σχεδόν τα πάντα με κάρτα. Στο σουπερμαρκετ οι ανεπαφες χρησιμοποιούνται κανονικότατα, αν κάνεις πανω απο 25€ συνλλαγη προφανως θα βαλεις το πιν, δεν ειναι ελληνικό πρόβλημα αυτό. Ακόμα και ψιλικατζίδικα, φουρνοι ή περίπτερα έχουν POS. Ταξί μπορείς να πληρώσεις με καρτα, ντελιβερι, εστιατορια και μπαρ το ίδιο, εισιτηρια για ΜΜΜ επίσης. Σίγουρα δεν ισχύει το "χωρίς μετρητά δε πας πουθενά". Πριν 10 χρόνια ίσως αλλά τώρα όχι. Ειναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που χρειάζεσαι αποκλειστικά μετρητα

Προφανως δεν εχεις δει πως ειναι εξω οι πληρωμες με καρτες. Στην ελλαδα δεν βολευει, στο λεω επειδη καθε φορα που θελω να κανω κατι απλα δεν γινετε, ή θα στραβομουτσιασουνε οι υπαλληλοι ή θα υπάρχει κάποιο θεμα και οι τραπεζες δεν θα λειτουργουν ή γενικα κανει πολυ ώρα για την συναλλαγή. Αυτα που λεω ειναι απο προσωπική εμπειρία, δεν λεω οτι να ναι. 

Aπλα για να καταλαβεις τι εννοω, εχω να ακουμπίσω μετρητα (περα απο τα κερματα για το καροτσακι του σουπερ μαρκετ) κοντα 3 εβδομαδες, και την φορα που είχα μαζι μου μετρητα το εκανα γιατι ηθελα να ειμαι καλυμενος, αντε καντο ελλαδα αυτο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdimitris είπε

Προφανως δεν εχεις δει πως ειναι εξω οι πληρωμες με καρτες. Στην ελλαδα δεν βολευει, στο λεω επειδη καθε φορα που θελω να κανω κατι απλα δεν γινετε, ή θα στραβομουτσιασουνε οι υπαλληλοι ή θα υπάρχει κάποιο θεμα και οι τραπεζες δεν θα λειτουργουν ή γενικα κανει πολυ ώρα για την συναλλαγή. Αυτα που λεω ειναι απο προσωπική εμπειρία, δεν λεω οτι να ναι. 

Τι να σου πω, ισως ζεις σε διαφορετικη Ελλαδα, σε αυτη του 2009 πιθανον. Χρησιμοποιω καθε μερα σχεδον αποκλειστικα καρτα και δεν εχω πουθενα τιποτα απο αυτα που αναφερεις. Και επειδη το εχω διπορτο με Γερμανια, στην ταχυτητα τουλαχιστον των συναλλαγων με καρτα δεν υπαρχει καμια διαφορα και μαλιστα στην Ελλαδα υπαρχει μεγαλυτερη αποδοχη καρτων πλεον. Τωρα αμα δινεις καρτα στο φουρναρη για 0.60, λογικο να στραβομουτσουνιαζει. Και γινονται εκατομμυρια συναλλαγες με καρτες καθημερινα στην Ελλαδα απροβληματιστα. Τωρα αν το σουπερ προηγμενο POS στα ξενα εκει που μενεις κανει 10'' λιγοτερο, τι να κανουμε, υπομονη με εμας τους υπαναπτυκτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω καποια χρηματα στην PayPal τα οποια ειναι σε δολαρια, εαν κανω την κινηση να τα τραβηξω μου τρωει 8€ για την μετατροπη λογικα, και ποιος ξερει τι αλλα εξοδα θα υπαρξουν απο την τραπεζα την Ελληνικη.

Τι μου προτεινετε να κανω για να μην μου τα φανε οι κλεφτες? Υπαρχει περιπτωση να τα μεταφερω σε Revolut και να τα τραβηξω οσο ειναι η πραγματικη τους αξια σε Ευρω χωρις κρυφες χρεωσεις προμηθειες κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dr4In είπε

Καλησπερα παιδια, εχω καποια χρηματα στην PayPal τα οποια ειναι σε δολαρια, εαν κανω την κινηση να τα τραβηξω μου τρωει 8€ για την μετατροπη λογικα, και ποιος ξερει τι αλλα εξοδα θα υπαρξουν απο την τραπεζα την Ελληνικη.

Τι μου προτεινετε να κανω για να μην μου τα φανε οι κλεφτες? Υπαρχει περιπτωση να τα μεταφερω σε Revolut και να τα τραβηξω οσο ειναι η πραγματικη τους αξια σε Ευρω χωρις κρυφες χρεωσεις προμηθειες κλπ?

TransferWise borderless account. Και δεν συνεχίζουμε εδώ γιατί είμαστε off topic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dr4In είπε

Καλησπερα παιδια, εχω καποια χρηματα στην PayPal τα οποια ειναι σε δολαρια, εαν κανω την κινηση να τα τραβηξω μου τρωει 8€ για την μετατροπη λογικα, και ποιος ξερει τι αλλα εξοδα θα υπαρξουν απο την τραπεζα την Ελληνικη.

Τι μου προτεινετε να κανω για να μην μου τα φανε οι κλεφτες? Υπαρχει περιπτωση να τα μεταφερω σε Revolut και να τα τραβηξω οσο ειναι η πραγματικη τους αξια σε Ευρω χωρις κρυφες χρεωσεις προμηθειες κλπ?

Μπορείς να περάσεις το USD  IBAN account σου στην PayPal (Αν το δεχτει) και να τραβηξεις απευθειας τα δολλαρια σου στην Revolut.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς παιδιά εάν έχεις ευρωπαϊκό PayPal δεν σου επιτρέπει να περάσεις λογαριασμούς διαφορετικούς από iban. Όποτε και δολαριακό iban να βάλεις θα τα μετατρέψει πρώτα σε ευρώ νομίζοντας πως είναι ευρώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...