Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πού το έψαξες, για δώσε info.

 

3 λεπτά πριν, efbill είπε

Το έψαξα λίγο. Μόνο σε δικά της pos και όχι με nfc. Με bt. Ελληνική τράπεζα με nfc ΜΟΝΟ alpha. 

Πράγματι, τελικά, με ΒΤ λειτουργεί...τα έχω όλα μονίμως ανοικτα και δεν το είχα παρατηρήσει...αν κλείσω το ΒΤ, η εφαρμογή ζητά να το ενεργοποιήσει...αντιθέτως δεν ισχύει το ίδιο με το NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, emperor4her είπε

Εμενα 6 + μηνες μου βγαζει μηνυμα για verification γιατι ειχα βαλει το διπλωμα.. αλλα δεν εχω καποιο θεμα.. δουλευει κανονικα! δεν μπορω να βαλω ταυτοτητα, δεν τη δεχεται.. ειναι παλια :( 

Ακριβώς και εμένα με πρήζουν στα notification για αλλάγη εγγράφου κτλ γιατί είχα χειρόγραφη ταυτότητα καμία εβδομάδα τώρα αλλά δουλεύει κανονικά. Τους ρώτησα στο Chat μέχρι ποτέ μπορώ να χρησιμοποιήσω την Revolut με αυτά τα στοιχεία που έχετε τώρα και  μου απάντησαν μπορείτε τώρα αλλά σύντομα δεν θα μπορείτε. Νομιζγ  έτσι θα πηγαίνουμε τώρα στέλνουν τα notifications γιατί τους υποχρεώνουν να ζητήσουν έγγραφα καινούργια αλλά κάνουν και τις πάπιες λίγο.

Επεξ/σία από Funny__boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι στο προγραμμα των Brand Ambassadors της Revolut για την Ελλάδα εδω και αρκετους μηνες και εχουμε αμεση επικοινωνια με τα στελεχη της Revolut.

Σε δικο μου ερωτημα πιο παλια οσο αναφορα τις ειδοποιησεις περι ταυτοποιησης μου ειπαν οτι εχει να κανει με το γεγονος οτι αν ανακοινωθει το Brexit εχουν ενα πολυ μικρο χρονοδιαγραμμα στο οποιο πρεπει να ζητησουν απο ολους τους πελατες να ταυτοποιηθουν με διαφορετικους τροπους περα του διπλωματος και συνηθως λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν εντος της περιοδου και αναγκαζονται να παγωσουν λογαριασμους μεχρι να γινει η ταυτοποιηση με αποτελεσμα οι πελατες να ειναι νευριασμενοι/απογοητευμενοι/μπερδεμενοι.

Επομενως, με την πρωτη ευκαιρια που θα βρειτε, καντε την ταυτοποιηση για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω στο λογαριασμό μου ας πούμε 500€. Θα βρεθώ Κροατία και Σερβία. 

 

Δίνω την κάρτα στο βενζινάδικο ας πούμε και μου τραβάει από τα 500€ τα λεφτά που έβαλα πετρέλαιο ας πούμε; πχ το πετρέλαιο κοστίζει 15€ σε σερβικα δηνάρια με τη προμήθεια θα πάει πχ 15.20€??? Τόσο απλα; κάνω κάτι άλλο εγώ; 

 

Με συμφέρει καλύτερα από το να αλλάξω λεφτά σε ανταλλακτήρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Βρίσκομαι στο προγραμμα των Brand Ambassadors της Revolut για την Ελλάδα εδω και αρκετους μηνες και εχουμε αμεση επικοινωνια με τα στελεχη της Revolut.διαφορετικους τροπους περα του διπλωματος και συνηθως λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν εντος της περιοδου και αναγκαζονται να παγωσουν λογαριασμους μεχρι να γινει η ταυτοποιηση με αποτελεσμα οι πελατες να ειναι νευριασμενοι/απογοητευμενοι/μπερδεμενοι.

Επομενως, με την πρωτη ευκαιρια που θα βρειτε, καντε την ταυτοποιηση για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

ποιος τους τα ζηταει αυτα τα εγγραφα και ξαφνικα δεν τους κανει driving licence?τι ακριβως δεν αποδεχονται στο διπλωμα?ποσο μαλλον απο μια χωρα που δεν εχουν καν ταυτοτητα σαν εμας!!!το να ζητανε  π.χ. μη ληγμενο διαβατηριο ή νεα ταυτοτητα ειναι εξτρα κοστος και ταλαιπωρια....ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 6+ φιντεκ με ιδια χαρακτηριστικα...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kage είπε

ποιος τους τα ζηταει αυτα τα εγγραφα και ξαφνικα δεν τους κανει driving licence?ποσο μαλλον σε μια χωρα που δεν εχουν καν ταυτοτητα σαν εμας!!!το να ζητανε  π.χ. μη ληγμενο διαβατηριο ή νεα ταυτοτητα ειναι εξτρα κοστος και ταλαιπωρια....ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 4-5 φιντεκ με ιδια χαρακτηριστικα...

Εχει να κανει περισσοτερο με το τι ζηταει ο νομος στο ηνωμενο βασιλειο. Εφοσον και αν πραγματοποιηθει το brexit, πλεον δεν θα ισχυουν οι ευρωπαικοι νομοι αλλα οι τοπικοι, της κυβερνησης/κρατους.

Σε καμια περιπτωση δεν νομιζω να θελει η Revolut να κατσει να μαζευει επιπλεον στοιχεια και να "ταλαιπωρει" τους πελατης της χωρις σημαντικο λογο. Η ολη διαδικασια κοστιζει και χρηματα σε αυτους (προσωπικο που ελεγχει τα εγγραφα) και χρονο απο τους ιδιους και τους πελατες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν υπαρχουν νομοι για κατι που δεν εχει γινει ,δεν ξερω τι παιζει... ειμαι 100% σιγουρος οτι ζηταγαν εγγραφο απλα να φαινονται συγκεκριμενα στοιχεια σε greeklish... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kage είπε

ποιος τους τα ζηταει αυτα τα εγγραφα και ξαφνικα δεν τους κανει driving licence?τι ακριβως δεν αποδεχονται στο διπλωμα?ποσο μαλλον απο μια χωρα που δεν εχουν καν ταυτοτητα σαν εμας!!!το να ζητανε  π.χ. μη ληγμενο διαβατηριο ή νεα ταυτοτητα ειναι εξτρα κοστος και ταλαιπωρια....ποσο μαλλον οταν υπαρχουν 6+ φιντεκ με ιδια χαρακτηριστικα...

Πάντως το δίπλωμα οδήγησης και στην ΕΕ δεν έχει την ίδια βαρύτητα σαν το διαβατήριο ή την ταυτότητα .

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_en.htm

Driving licences, post, bank or tax cards are not accepted as valid travel documents or proof of identity.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πάντως το δίπλωμα οδήγησης και στην ΕΕ δεν έχει την ίδια βαρύτητα σαν το διαβατήριο ή την ταυτότητα .

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_en.htm

Driving licences, post, bank or tax cards are not accepted as valid travel documents or proof of identity.

Ισχυει.

Πολλοι το μπερδευουν με χωρες που εχουν ταυτοτητα-διπλωμα-περιθαλψη ολα σε εσενα, π.χ Βουλγαρια και αλλες χωρες ετσι λειτουργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρνητικό είναι πως επειδή ακόμα δεν ξεκαθάρισε η συμφωνία ΕΕ- Αγγλία οι λογαριασμοί μας θα εξακολουθούν να “εκπέμπουν“ από Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα ας μας πουν οι ambassador κ ο διευθυντης του gr γραφειου τι ειναι αφου διαβαζουν....προσωπικα κατι μ λεει αλλου εχουν τα χρηματα αλλου την τραπεζα τους... ;)

Bank licence  of Lithuania (dec 2019)ή φιντεκ του city uk

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kage είπε

καλα ας μας πουν οι ambassador κ ο διευθυντης του gr γραφειου τι ειναι αφου διαβαζουν....προσωπικα κατι μ λεει αλλου εχουν τα χρηματα αλλου την τραπεζα τους... ;)

Bank licence  of Lithuania (dec 2019)ή φιντεκ του city uk

Δεν υπαρχουν υπαλληλοι της Revolut στην Ελλαδα, επομενως δεν υπαρχει και διευθυντης.

Το brand ambassador ειναι κατι προς το PR περισσοτερο, δεν εχει καμια σχεση αμεση με την εταιρια. Οπως εξηγησα, απλα εχουμε αμεση επικοινωνια με τα στελεχη.

Οσο αναφορα το banking license, τα εχεις μπερδεψει λιγο. Διαβασε εδω: https://www.google.com/amp/s/blog.revolut.com/we-got-a-banking-licence/amp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο εμφανίστηκε στη λίστα με τις συναλλαγές ένα "temporary hold". Δε μου έχουν στείλει τίποτα σε μήνυμα αλλά η κάρτα λειτουργεί κανονικά, σήμερα έκανα δύο συναλλαγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παλι τους είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρο γαιτι μου στέλνουν συνέχεια notification για να στείλω έγγραφα, αφου επι 2 εβδομαδες τους έστελνα καθε μέρα τη κανονική ταυτότητα μου. Και μετά απο 1 μέρα μου απ΄νατησαν την έχουμε λαβει τη ταυτοτητα σας,καντε log out και login και αν δε λυθεί βγάλτε το πρόγραμμα και ξαναβάλτε το και δε θα σας ξανασταλεί ειδοποιήση για έγραφο. Τα έκανα αλλά παλι μου έρχονται φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...