Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Τι εννοείς δεν κατάλαβα 

Πρέπει μέσα από την εφαρμογή της Revolut να ενεργοποιήσεις τις online συναλλαγές. Ενδέχεται να είναι κλειδωμένες για λόγους ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, Trapper είπε

Πρέπει μέσα από την εφαρμογή της Revolut να ενεργοποιήσεις τις online συναλλαγές. Ενδέχεται να είναι κλειδωμένες για λόγους ασφαλείας. 

Δυο φορές πλήρωσα σε καφετέρια με το Apple Watch που την έχω περασμένη 

Θα το ψάξω όμως αυτό που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, C__Kalo είπε

Καλησπέρα, έχω ξαναρωτήσει αυτό που θα γράψω αλλά θα ήθελα τι γνώμη σας και πάλι. Περιμένω την κλασσική κάρτα της Revolut, την οποία έπρεπε να την παραλάβω βάση των στοιχείων παράδοσης στην εφαρμογή στις 9 του μήνα και το αργότερο στις 13. Την κάρτα όμως δεν την έχω παραλάβει ακόμη. Να περιμένω μια δυο εβδομάδες ακόμα ή να παραγγείλω καινούργια;

 

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Πάρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, εκεί είναι το πρόβλημα.

Δεν νομίζω να είναι θέμα ΕΛΤΑ.
Το ίδιο μου έτυχε και μένα με κάρτα άλλης υπηρεσίας.
Και μάλλον ούτε η δεύτερη που παρήγγειλα θα έρθει.
Κάτι θα παίζει με τα ταχυδρομεία στο UK αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα στην εφαρμογή να διαγράψουμε τελείως λογαριασμούς σε νομίσματα που άνοιξα δοκιμαστικά χωρίς να έχω υπόλοιπο ή απλά τους βάζω inactive; Αν γίνεται θέλω να μην εμφανίζονται καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Δεν νομίζω να είναι θέμα ΕΛΤΑ.
Το ίδιο μου έτυχε και μένα με κάρτα άλλης υπηρεσίας.
Και μάλλον ούτε η δεύτερη που παρήγγειλα θα έρθει.
Κάτι θα παίζει με τα ταχυδρομεία στο UK αυτή την περίοδο.

Σε άλλο φόρουμ γράφτηκε πως άτομο (μέλος) πήγε να παραλάβει δέμα δικό του επειδή είδε το τράκινγκ (χωρίς να έχει ειδοποίηση δηλαδή) και αφού παρέλαβε του φόρτωσαν και όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας. Περιοχή Δάφνη Αττικής, αν θυμάμαι καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χρέωση εμβάσματος απο revolut προς ελληνική τράπεζα πόσο είναι; προσπαθώ να καταλάβω ποιος είναι ο ποιο συμφέρων τρόπος να βγάλω μετρητά απο το revolut wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, haris013 είπε

η χρέωση εμβάσματος απο revolut προς ελληνική τράπεζα πόσο είναι; προσπαθώ να καταλάβω ποιος είναι ο ποιο συμφέρων τρόπος να βγάλω μετρητά απο το revolut wallet

Διάβασε τις 3 ή 4 τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alfeios είπε

Διάβασε τις 3 ή 4 τελευταίες σελίδες

αν κατάλαβα καλά είναι γυρω στα 3 ευρώ ανα έμβασμα. κάτι άλλο, έχω λογαριασμό σε ευρώ και ανοίγω ένα ακόμα σε British pounds. μεταφέρω/κάνω συνάλαγμα από τον λογαριασμό του ευρώ σε αυτόν που είναι GBP. έχω τη φυσική κάρτα στα χέρια μου και είμαι αγγλία ή μια virtual και αγοράζω κάτι από αγγλικό κατάστημα, από ποιο λογαριασμό θα τραβήξει τα χρήματα; καταλαβαίνει αυτόματα και θα πάει από τον λογαριασμό με το αγγλικό νόμισμα;

Αν δεν φτιάξω αγγλικό λογαριασμό και αγοράσω κάτι από αγγλια σε λίρες, τι διαφορά έχει; τρώει παραπάνω χρήματα για την μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.
Πριν ξεκινήσω, να αναφέρω πως έχω διαβάσει τα περισσότερα σχόλια τόσο στον οδηγό Revolut, όσο και στο part 2 που ακολούθησε. Ωστόσο, δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Η ερώτηση μάλλον είναι γενικότερη για χρεωστικές κάρτες, πήρα αφορμή όμως από την Revolut (γνωρίζω ότι δεν είναι χρεωστική κάρτα, αλλά κανονικός τραπεζικός λογαριασμός) και για αυτό γράφω εδώ.

Υπάρχει κάποιο (φορολογικό ;;) θέμα, εάν φαίνεται να έχεις/χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα (κατ'επέκταση, να έχεις δικό σου λογαριασμό Revolut τον οποίο θα φορτίζεις με κάρτα), εάν έχεις μηδενικό εισόδημα; Πράγμα το οποίο ισχύει για την πλειοψηφία των φοιτητών για παράδειγμα.
Είναι καλύτερο να δημιουργήσεις τον λογαριασμό Revolut στο όνομα συγγενούς ο οποίος έχει πηγή εισοδήματος (πατέρα/μητέρα/αδερφού);

Σας ευχαριστώ!

 

 

Επεξ/σία από Vinsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Vinsomnia είπε

Καλημέρα.
Πριν ξεκινήσω, να αναφέρω πως έχω διαβάσει τα περισσότερα σχόλια τόσο στον οδηγό Revolut, όσο και στο part 2 που ακολούθησε. Ωστόσο, δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Η ερώτηση μάλλον είναι γενικότερη για χρεωστικές κάρτες, πήρα αφορμή όμως από την Revolut (γνωρίζω ότι δεν είναι χρεωστική κάρτα, αλλά κανονικός τραπεζικός λογαριασμός) και για αυτό γράφω εδώ.

Υπάρχει κάποιο (φορολογικό ;;) θέμα, εάν φαίνεται να έχεις/χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα (κατ'επέκταση, να έχεις δικό σου λογαριασμό Revolut τον οποίο θα φορτίζεις με κάρτα), εάν έχεις μηδενικό εισόδημα; Πράγμα το οποίο ισχύει για την πλειοψηφία των φοιτητών για παράδειγμα.
Είναι καλύτερο να δημιουργήσεις τον λογαριασμό Revolut στο όνομα συγγενούς ο οποίος έχει πηγή εισοδήματος (πατέρα/μητέρα/αδερφού);

Σας ευχαριστώ!

 

Αυτα θα τα ρωτησεις σε ενα λογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σήμερα επηρεασμένος με το "δωρεάν" ανάληψη της Revolut πηγα να τραβήξω καποια λεφτα (20ε) για να τεστάρω αν όντως ειναι δωρεάν απο ατμ της Alphabank αλλα δυστυχώς με ενημέρωσε το μηχάνημα οτι θα εχει 2.5ε προμήθεια.
Και ρωτάω εγω τώρα υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω λεφτά απο την Revolut σε ελληνική τράπεζα δωρεάν;

Επεξ/σία από baspax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...