Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αλλά έχοντας μια κάρτα και έναν τραπεζικό λογαριασμό είναι δυνατών να υπάρχει ερώτηση- απορία πως κάνουμε πληρωμές?

βγάζεις την κάρτα από το πορτοφόλι και την δίνεις στο κατάστημα ή στέλνεις έμβασμα από την εφαρμογή του κινητού σε άλλον τραπεζικό λογαριασμό. 

Μάγκες 338 σελίδες δεν ζήτησε κανένας να διαβάσετε αλλά τις τελευταίες 5 μπορεί ο οποιοσδήποτε να διαβάσει. Ένα τσουνάμι ανθρώπων ρωτάει τα ίδια και τα ίδια εδώ και μερικά 24 ώρα. Είναι κουραστικό. 

Εκτός αυτού, στο site της revolut έχετε μπει για να ενημερωθείτε για τις χρεώσεις και τι ακριβώς είναι η revolut? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Συγνώμη αλλά έχοντας μια κάρτα και έναν τραπεζικό λογαριασμό είναι δυνατών να υπάρχει ερώτηση- απορία πως κάνουμε πληρωμές?

βγάζεις την κάρτα από το πορτοφόλι και την δίνεις στο κατάστημα ή στέλνεις έμβασμα από την εφαρμογή του κινητού σε άλλον τραπεζικό λογαριασμό. 

Μάγκες 338 σελίδες δεν ζήτησε κανένας να διαβάσετε αλλά τις τελευταίες 5 μπορεί ο οποιοσδήποτε να διαβάσει. Ένα τσουνάμι ανθρώπων ρωτάει τα ίδια και τα ίδια εδώ και μερικά 24 ώρα. Είναι κουραστικό. 

Εκτός αυτού, στο site της revolut έχετε μπει για να ενημερωθείτε για τις χρεώσεις και τι ακριβώς είναι η revolut? 

dude, διαβάζοντας για online πληρωμές ποιο σε δεη, νερό κλπ υπέθεσα οτι έχει σύστημα όπως τα ελληνικά web banking που επιλέγεις την υπηρεσία που θες να πληρώσεις και κάνεις πληρωμή χωρίς κάρτα.

τσιλ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, haris013 είπε

Καλησπέρα, νέος χρήστης revolut, έχω μερικές απορίες σχετικά με την χρήση της.

Σε περίπτωση που θέλω να τραβήξω χρήματα μετρητά απο τη revolut, ποιος είναι ο ποιο συμφέρον τρόπος σήμερα και με τι κόστος;

Σε περίπτωση που θέλω να βάλω χρήματα στη revolut από μετρητά, τι επιλογές έχω και με τι κόστος πάλι; Για να κάνω top up την revolut από ελληνική κάρτα, έχει κάποια χρέωση;

Σε ταξίδι εξωτερικό με νόμισμα εκτός ευρώ, αν πληρώνω με κάρτα revolut, έχω προμήθεια ανα συναλλαγή όπως στις ελληνικές κάρτες; πως με συμφέρει να πληρώνω σε ξένο νόμισμα και με ποιον τρόπο το κάνω; χάνω χρήματα από την ισοτιμία αμα γυρνάω την revolut από ευρώ σε άλλο νόμισμα και το αντίθετο;

σχετικά με κάποιους που λενε οτι κάνουν πληρωμές με revolut, τι προνόμιο σου δίνει αυτό και πως κάνουμε πληρωμές;

Πλεον ολα τα atm σου κρατάνε ένα μικρό ποσό για ανάληψη με την revolut στην Ελλάδα. Το μικρότερο κόστος που έχω διαβάσει σε ανάληψη είναι 2 ευρώ από atm της attica bank. 

Μπορείς να κάνεις top up με ελληνική χρεωστική κάρτα. Με χρεωστική εθνικής που χρησιμοποίησα πρόσφατα για top  up  της revolut δεν υπήρξε χρέωση. 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς ας απαντήσουν οι ειδικότεροι καθώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα στο εξωτερικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

dude, διαβάζοντας για online πληρωμές ποιο σε δεη, νερό κλπ υπέθεσα οτι έχει σύστημα όπως τα ελληνικά web banking που επιλέγεις την υπηρεσία που θες να πληρώσεις και κάνεις πληρωμή χωρίς κάρτα.

τσιλ λίγο.

Αυτό δεν θα ήταν λογικό καθώς δεν είναι ελληνική κάρτα.Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να έχει ολες τις υπηρεσίες της ευρώπης κλπ κλπ.Την εφαρμογή δεν την έψαξες καθόλου;Να δεις επιλογες ,τρόπους  κλπ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

dude, διαβάζοντας για online πληρωμές ποιο σε δεη, νερό κλπ υπέθεσα οτι έχει σύστημα όπως τα ελληνικά web banking που επιλέγεις την υπηρεσία που θες να πληρώσεις και κάνεις πληρωμή χωρίς κάρτα.

τσιλ λίγο.

Δηλαδη υπέθεσε οτι μια αγγλικη καρτα μπορει να εχει την ευδαπ την δεη της ελλαδας και τις ΔΥ σε ολες τις χωρες του πλανήτη, γιατί η ελλαδα δεν ειναι το και κέντρο του κόσμου 😄

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό δεν θα ήταν λογικό καθώς δεν είναι ελληνική κάρτα.Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να έχει ολες τις υπηρεσίες της ευρώπης κλπ κλπ.Την εφαρμογή δεν την έψαξες καθόλου;Να δεις επιλογες ,τρόπους  κλπ;

είναι unverified ακόμα, απλά προσπαθώ να καταλάβω το όφελος που κάποιοι πληρώνουν με revolut εντός ελλάδας, τι διαφορά έχει από μια κλασική ελληνική κάρτα ρε παιδιά; αυτο ρωτάω. Για το εξωτερικό ξέρω τα οφέλη, γιαυτό την έβγαλα εξάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

προσπαθώ να καταλάβω το όφελος που κάποιοι πληρώνουν με revolut εντός ελλάδας

Κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν με το κινητό τους μέσω Ρεβο ίσως;;;

Άλλος λόγος δεν υπάρχει.(ή μου διαφεύγει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν με το κινητό τους μέσω Ρεβο ίσως;;;

Άλλος λόγος δεν υπάρχει.(ή μου διαφεύγει)

Ωραία, αυτό ήθελα να καταλάβω, υποστηρίζει google pay λοιπόν. Ευχαριστώ!

2 τελευταία πράγματα, για να βάλω έμβασμα από ελληνική τράπεζα προς revo έχει χρέωση;

αν ταξιδέψω εξωτερικό και κάνω λογαριασμό με άλλο νόμισμα, μεταφέρω συνάλλαγμα και χρησιμοποιώ την φυσική κάρτα revolut σε πληρωμές στην χώρα που ταξιδευώ, καταλαβαίνει αυτόματα από ποιο λογαριασμό/νόμισμα θα χρεώσει ή πρέπει να συνδέσω την φυσική κάρτα με τον λογαριασμό του ξένου νομίσματος; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν με το κινητό τους μέσω Ρεβο ίσως;;;

Άλλος λόγος δεν υπάρχει.(ή μου διαφεύγει)

Μπορεί κάποιος να μην θέλει να συμπεριλάβει την πληρωμή στο αφορολογητο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

Ωραία, αυτό ήθελα να καταλάβω, υποστηρίζει google pay λοιπόν. Ευχαριστώ!

"Επίσημα" όχι.

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

2 τελευταία πράγματα, για να βάλω έμβασμα από ελληνική τράπεζα προς revo έχει χρέωση;

Έχει, 1 με 1,2 ευρώ ανάλογα την τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Doubt είπε

"Επίσημα" όχι.

Έχει, 1 με 1,2 ευρώ ανάλογα την τράπεζα.

εχω την revolut πολυ καιρο 

αποφασισα πριν μια εβδομάδα να την χρησιμοποιήσω 

μπηκα απο την εφαρμογή και την φόρτωσα 50ευρω απο την καρτα της Εθνικής 

μου κράτησε 1ευρω προμήθεια 

καποιοι λένε οτι ειναι η φορτιση δωρεαν. δεν ισχύει; 

εαν υπαρχει χρέωση τοτε ποια ειναι αυτή και ειναι σε κατηγορίες; πχ έως 50ευρω 1ευρω....και πάει λέγοντας 

 

ακομα μια ερώτηση. προσπαθώ να βάλω την revolut στο netflix αλλα βγάζει σφάλμα δεν την περναει. γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris013 είπε

είναι unverified ακόμα, απλά προσπαθώ να καταλάβω το όφελος που κάποιοι πληρώνουν με revolut εντός ελλάδας, τι διαφορά έχει από μια κλασική ελληνική κάρτα ρε παιδιά; αυτο ρωτάω. Για το εξωτερικό ξέρω τα οφέλη, γιαυτό την έβγαλα εξάλου.

Ο κυριότερος ειναι όταν το χρημα είναι μαύρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasos19s είπε

εχω την revolut πολυ καιρο 

αποφασισα πριν μια εβδομάδα να την χρησιμοποιήσω 

μπηκα απο την εφαρμογή και την φόρτωσα 50ευρω απο την καρτα της Εθνικής 

μου κράτησε 1ευρω προμήθεια 

καποιοι λένε οτι ειναι η φορτιση δωρεαν. δεν ισχύει; 

εαν υπαρχει χρέωση τοτε ποια ειναι αυτή και ειναι σε κατηγορίες; πχ έως 50ευρω 1ευρω....και πάει λέγοντας 

ακομα μια ερώτηση. προσπαθώ να βάλω την revolut στο netflix αλλα βγάζει σφάλμα δεν την περναει. γνωριζει κανεις;

Τι κάρτα είναι; πιστωτική; Τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasos19s είπε

εχω την revolut πολυ καιρο 

αποφασισα πριν μια εβδομάδα να την χρησιμοποιήσω 

μπηκα απο την εφαρμογή και την φόρτωσα 50ευρω απο την καρτα της Εθνικής 

μου κράτησε 1ευρω προμήθεια 

καποιοι λένε οτι ειναι η φορτιση δωρεαν. δεν ισχύει; 

εαν υπαρχει χρέωση τοτε ποια ειναι αυτή και ειναι σε κατηγορίες; πχ έως 50ευρω 1ευρω....και πάει λέγοντας 

ακομα μια ερώτηση. προσπαθώ να βάλω την revolut στο netflix αλλα βγάζει σφάλμα δεν την περναει. γνωριζει κανεις;

Άλλο το έμβασμα, δηλαδή από ΙΒΑΝ σε ΙΒΑΝ (χρέωση 1 ευρώ) κι άλλο η φόρτιση μέσω κάρτας (δωρεάν).

Έχεις κάποιο screenshot της χρέωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...