Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Kostena said:

Ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ!!Ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.Είναι αξιόπιστες όλες αυτές οι κινήσεις όμως? Μιας και μιλάμε για τη θεία μου που είναι 65 χρονών και θα πρέπει να της εξηγήσω τι ακριβώς είναι όλο αυτό και να μη φοβηθεί να το κάνει. 

Εάν ανοίξεις εσύ TransferWise το μόνο που θα δώσεις είναι τα στοιχεία του λογαριασμού σου. Πριν είπες οτι στα είχε μεταφέρει στον ελληνικό λογαριασμο, οπότε ξέρει να  στέλνει εμβάσματα.

Εάν της πεις να ανοίξει εκείνη revolut λογαριασμό, τότε έχει μεγαλύτερη χασούρα.

Μάλλον επειδή έγινε παρανόηση, τον TransferWise λογαριασμό θα τον ανοίξεις εσύ στο όνομα σου. Η θεία σου δεν θα κάνει τίποτα.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εάν ανοίξεις εσύ TransferWise το μόνο που θα δώσεις είναι τα στοιχεία του λογαριασμού σου. Πριν είπες οτι στα είχε μεταφέρει στον ελληνικό λογαριασμο, οπότε ξέρει να  στέλνει εμβάσματα.

Εάν της πεις να ανοίξει εκείνη revolut λογαριασμό, τότε έχει μεγαλύτερη χασούρα.

Ναι ναι ξέρει να στέλνει έμβασμα φυσικά!! Άρα εγώ ανοίγω transferwise και revolut και η θεία μου απο τον δικό της λογαριασμο έμβασμα στον transferwise λογαριασμό μου κι εγώ απο εκεί στη revolut? 

Ελπίζω να εχω καταλάβει σωστά 🙈🙈🙈🙈🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kostena said:

Ναι ναι ξέρει να στέλνει έμβασμα φυσικά!! Άρα εγώ ανοίγω transferwise και revolut και η θεία μου απο τον δικό της λογαριασμο έμβασμα στον transferwise λογαριασμό μου κι εγώ απο εκεί στη revolut? 

Ελπίζω να εχω καταλάβει σωστά 🙈🙈🙈🙈🙈

Ναι σωστά, απλα θα ζητήσεις και έκδοση κάρτας όταν ανοίξεις TransferWise λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hapatingo είπε

Ναι σωστά, απλα θα ζητήσεις και έκδοση κάρτας όταν ανοίξεις TransferWise λογαριασμό. 

Γιατί να ζητήσω κάρτα στην transferwise αφού τα χρήματα θα τα μεταφέρω online απο τον λογαριασμό της transferwise στη revolut που εκεί θα θέλω κάρτα για να πάρω τα χρήματα απο το ΑΤΜ? 

Άρα μάλλον πάλι κάτι λάθος έχω καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Kostena said:

Γιατί να ζητήσω κάρτα στην transferwise αφού τα χρήματα θα τα μεταφέρω online απο τον λογαριασμό της transferwise στη revolut που εκεί θα θέλω κάρτα για να πάρω τα χρήματα απο το ΑΤΜ? 

Άρα μάλλον πάλι κάτι λάθος έχω καταλάβει. 

Μπορείς να το κάνεις αυτό που λες αλλά θα έχεις χρέωση για μετατροπή 0.45% και για έμβασμα 0.63 λεπτά. Εάν βγάλεις κάρτα θα στείλεις τα δολάρια στη revolut δωρεάν και μετά θα μετατρέψεις δωρεάν σε ευρώ. Η revolut φορτίζει και με κάρτα όχι μόνο με έμβασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Μπορείς να το κάνεις αυτό που λες αλλά θα έχεις χρέωση για μετατροπή 0.45% και για έμβασμα 0.63 λεπτά. Εάν βγάλεις κάρτα θα στείλεις τα δολάρια στη revolut δωρεάν και μετά θα μετατρέψεις δωρεάν σε ευρώ. Η revolut φορτίζει και με κάρτα όχι μόνο με έμβασμα. 

Ωραία για να καταλάβω πλήρως τι ακριβώς πρέπει να κάνω.. Πείτε μου σας παρακαλώ για παράδειγμα 300 δολάρια απο τη θεία μου στην Αμερική τη διαδικασία που πρέπει να κάνουμε και οι δύο για να έρθουν τα χρήματα στα χέρια μου με τον πιο οικονομικό τρόπο και το ποσό τελικά θα έχω στα χέρια μου! 

Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ που με βοηθάτε να κατανοήσω όλη αυτή τη διαδικασία!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Kostena said:

Ωραία για να καταλάβω πλήρως τι ακριβώς πρέπει να κάνω.. Πείτε μου σας παρακαλώ για παράδειγμα 300 δολάρια απο τη θεία μου στην Αμερική τη διαδικασία που πρέπει να κάνουμε και οι δύο για να έρθουν τα χρήματα στα χέρια μου με τον πιο οικονομικό τρόπο και το ποσό τελικά θα έχω στα χέρια μου! 

Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ που με βοηθάτε να κατανοήσω όλη αυτή τη διαδικασία!!! 

Θα ανοίξεις λογαριασμό στην TransferWise multi currency account.

Θα στείλεις τα έγγραφα που ζητάει για ταυτοποίηση, θα παραγγείλεις την κάρτα.

Οταν εγκριθεί ο λογαριασμός θα στείλεις τα αμερικανικά στοιχεία στη θεία σου για να κάνει έμβασμα. 

Spoiler

7DAD6B61-4B88-42E2-B4EC-312982DE0B66.jpeg.67089906d132c79ef80b82c66bb17019.jpeg

Στο ενδιάμεσο θα ανοίξεις και revolut λογαριασμό. 

Μετά μέσω της κάρτας TransferWise θα στείλεις τα χρήματα στην revolut από την εφαρμογή της revolut. 

Εάν μπεις στον κόπο να ανοίξεις τους λογαριασμούς θα τα καταλάβεις επιτόπου. Επειδή τώρα δεν γνωρίζεις πως δουλεύουν οι εφαρμογές ίσως και να μην καταλαβαίνεις αυτό που συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Θα ανοίξεις λογαριασμό στην TransferWise multi currency account.

Θα στείλεις τα έγγραφα που ζητάει για ταυτοποίηση, θα παραγγείλεις την κάρτα.

Οταν εγκριθεί ο λογαριασμός θα στείλεις τα αμερικανικά στοιχεία στη θεία σου για να κάνει έμβασμα. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

7DAD6B61-4B88-42E2-B4EC-312982DE0B66.jpeg.67089906d132c79ef80b82c66bb17019.jpeg

Στο ενδιάμεσο θα ανοίξεις και revolut λογαριασμό. 

Μετά μέσω της κάρτας TransferWise θα στείλεις τα χρήματα στην revolut από την εφαρμογή της revolut. 

Εάν μπεις στον κόπο να ανοίξεις τους λογαριασμούς θα τα καταλάβεις επιτόπου. Επειδή τώρα δεν γνωρίζεις πως δουλεύουν οι εφαρμογές ίσως και να μην καταλαβαίνεις αυτό που συζητάμε.

Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!! Θα το κάνω και θα επιστρέψω εαν χρειαστώ κάτι!!! 

Μία τελευταία ερώτηση... Τι ποσό φτάνει στα χέρια μου απο τα 300 δολάρια που έστειλε με έμβασμα η θεία μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Kostena said:

Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!! Θα το κάνω και θα επιστρέψω εαν χρειαστώ κάτι!!! 

Μία τελευταία ερώτηση... Τι ποσό φτάνει στα χέρια μου απο τα 300 δολάρια που έστειλε με έμβασμα η θεία μου? 

Τα 300 δολάρια εντός ΣΚ η revolut τα δινει 275.36 ευρώ. Υπολόγισε γύρο στα 272 εάν τα έβγαζες απο ΑΤΜ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Τα 300 δολάρια εντός ΣΚ η revolut τα δινει 275.36 ευρώ. Υπολόγισε γύρο στα 272 εάν τα έβγαζες απο ΑΤΜ. 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να γίνει ένα ξεχωριστό thread για το Transferwise?

Το αξίζει έτσι κι αλλιώς μιας και έχει καλύτερη φήμη από τη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Οταν εγκριθεί ο λογαριασμός θα στείλεις τα αμερικανικά στοιχεία στη θεία σου για να κάνει έμβασμα. 

Αμα στειλει στη Revo $$ θα εχει αυτοματη μετατροπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...