Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα έχω revolut,εχω λεφτα μέσα τα οποια  θέλω να σηκωσω.Η καρτα μου  ειναι  virtual δεν  ειναι  η πλαστικη.Την  revolut την  εχω συνδέσει  με  την curve.

2.Εαν  τα μεταφέρω σε ελληνικο  λογαριασμο  πχ εθνικη, λογιζεται  σαν  εμβασμα;ποσο  χρονο  παιρνει  και  υπάρχει χρέωση;

Κάθε τράπεζα δεν χρεώνει το εισερχόμενο έμβασμα αν είναι μέχρι ένα ποσό. Νομίζω , χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι το όριο για την Εθνική είναι τα 15€. Έτσι αν στείλεις γύρω στα 10 με 13 εμβάσματα μικρότερα των 15€ από την Revolut στην Εθνική αυτό θα γίνει ανεξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ppetr είπε

Μπορεις να κανεις αγορες

Μπορει να χρειάζεται τα χρήματα ο άνθρωπος.

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skiabox είπε

Τι είναι το top-up?

Η επιλογή για να περνάς Χρήματα στον λογαριασμό σου μέσω χρεωστικής-πιστωτικής Κάρτας , μέσω google-apple pay η μέσω εμβάσματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. μια γρηγορη ερωτηση

στην ρεβολουτ μου εχω μεσα ευρω. (τη φορτιζω απο την πειραιως).

Την ρεβολουτ την εχω συνδεδεμενη με paypal. το paypal νομιζει οτι εχω μεσα βρετανικες λιρες (μιας και φαινεται βρετανικη η τραπεζα).

θελω νααγορασω κατι απο ιμπει. το οποιο ειναι σε δολλαρια.

Τι ακριβως συμβαινει? γινεται μετατροπη απο ευρω σε λιρες και μετα απο λιρες σε δολλαρια? γινεται δηλαδη διπλη μετατροπη, αρα βγαινω διπλα χαμενος?

ή κατευθειαν γινεται μετατροπη απο ευρω σε δολλαρια? στη ρεβολουτ φαινεται σαν να εχω πληρωσει σε λιρες.

 

επισης αν αγοραζα κατι σε λιρες, το πειπαλ θα εκανε τη μεματροπη απο ευρω σε λιρες απλως σωστα? αρα θα ειχα μια μονο μετατροπη.

αν εγω εχω στη ρεβολουτ ευρω. και θελω να αγορασω κατι που δεν ειναι σε ευρω ή λιρες. τι πρεπει να προσεξω? βλεπω στο ιμπει πως εχω καλυτερη ισοτιμια σε σχεση με τις καρτες της πειραιως ή εθνικης που εχω επισης στο πειπαλ. θα ηθελα ομως να σιγουρεψω αν γινετα ιδιπλη μετατροπη ή οχι. και πως μπορω γενικα να την αποφυγω

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, burnin είπε

καλησπερα παιδια. μια γρηγορη ερωτηση

στην ρεβολουτ μου εχω μεσα ευρω. (τη φορτιζω απο την πειραιως).

Την ρεβολουτ την εχω συνδεδεμενη με paypal. το paypal νομιζει οτι εχω μεσα βρετανικες λιρες (μιας και φαινεται βρετανικη η τραπεζα).

θελω νααγορασω κατι απο ιμπει. το οποιο ειναι σε δολλαρια.

Τι ακριβως συμβαινει? γινεται μετατροπη απο ευρω σε λιρες και μετα απο λιρες σε δολλαρια? γινεται δηλαδη διπλη μετατροπη, αρα βγαινω διπλα χαμενος?

ή κατευθειαν γινεται μετατροπη απο ευρω σε δολλαρια? στη ρεβολουτ φαινεται σαν να εχω πληρωσει σε λιρες.

επισης αν αγοραζα κατι σε λιρες, το πειπαλ θα εκανε τη μεματροπη απο ευρω σε λιρες απλως σωστα? αρα θα ειχα μια μονο μετατροπη.

αν εγω εχω στη ρεβολουτ ευρω. και θελω να αγορασω κατι που δεν ειναι σε ευρω ή λιρες. τι πρεπει να προσεξω? βλεπω στο ιμπει πως εχω καλυτερη ισοτιμια σε σχεση με τις καρτες της πειραιως ή εθνικης που εχω επισης στο πειπαλ. θα ηθελα ομως να σιγουρεψω αν γινετα ιδιπλη μετατροπη ή οχι. και πως μπορω γενικα να την αποφυγω

σας ευχαριστω

Θα πρέπει λίγο πριν το τελικό στάδιο της αγοράς να ζητήσεις η τιμολόγηση να γίνει στο νόμισμα του πωλητή από τη ρεβολουτ. Κάθε φορά πρέπει να το κάνεις αυτό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Θα πρέπει λίγο πριν το τελικό στάδιο της αγοράς να ζητήσεις η τιμολόγηση να γίνει στο νόμισμα του πωλητή από τη ρεβολουτ. Κάθε φορά πρέπει να το κάνεις αυτό

Σε υπερευχαριστω. Δεν το εχω προσεξει αυτο. Αν υπαρχει καποιο σκρινσοτ θα βοηθουσε. Αναρωτιεμαι αν ειμαι τοσο στραβος. Επιλεγω πειπαλ στο ιμπει, διαλεγω την ρεβολουτ που μου δειχνει τοι εχει καλυτερο κονσβερσιον, αλλα πουθενά δεν ειδα επιλογη για νομισμα....

 

υγ. τεραστιοι καραγκιοζηδες. εχουν ενα λινκ με το κονβερσιον ρειτ, και απο κατω αλλο λινκ με το change. εγω παταγα απλα τσειντζ και ειχε επιλογη να αλλαξεις καρτα. επρεπε να πατησω πανω στο ρειτ, που ηταν αλλο λινκ και εκει επιλεγεις να αλλαξεις νομισμα. τι απατεωνες ειναι αυτοι? μιλαμε για καθαρη παραπλανηση. ευχαριστω και παλι. τωρα ξερω

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, burnin είπε

Σε υπερευχαριστω. Δεν το εχω προσεξει αυτο. Αν υπαρχει καποιο σκρινσοτ θα βοηθουσε. Αναρωτιεμαι αν ειμαι τοσο στραβος. Επιλεγω πειπαλ στο ιμπει, διαλεγω την ρεβολουτ που μου δειχνει τοι εχει καλυτερο κονσβερσιον, αλλα πουθενά δεν ειδα επιλογη για νομισμα....

υγ. τεραστιοι καραγκιοζηδες. εχουν ενα λινκ με το κονβερσιον ρειτ, και απο κατω αλλο λινκ με το change. εγω παταγα απλα τσειντζ και ειχε επιλογη να αλλαξεις καρτα. επρεπε να πατησω πανω στο ρειτ, που ηταν αλλο λινκ και εκει επιλεγεις να αλλαξεις νομισμα. τι απατεωνες ειναι αυτοι? μιλαμε για καθαρη παραπλανηση. ευχαριστω και παλι. τωρα ξερω

H transferwise έχει καλύτερη φήμη από τη Revolut πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, skiabox είπε

H transferwise έχει καλύτερη φήμη από τη Revolut πάντως.

Σε τι πράγμα;; εννοείς τη μετατροπή συναλλάγματος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σε τι πράγμα;; εννοείς τη μετατροπή συναλλάγματος;;

Διάβαζα ένα συκριτικό review μεταξύ των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...