Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε όλους,
Εχω Revolut λειτουργικη  αλλα  virtual.
Αποφασιζω να  συνδέσω την  revolut  στήν  Curve,ολα  καλα  ολα  ωραία συνέεται ,και  γινονται  και  οι  σχετικές χρεώσεις  εγινε  1 με 1,15ευρω  και  μια αλλη  με  0.13 ευρω.
Το προβλημα  ξεκινάει  απο  εδω και  μετα.
Επιστρέφονται  οι  χρεώσεις! η 1,15ευρω επέστρεψε κανονικα σε ευρω ,ενώ η  0,13 επέστρεψε σε λιρες αγγλιας οπου εμφανιζονται  0,11 λιρες αγγλιας
Θέλω να  στειλω τα  λεφτα καπου και  δεν  μπορω,διοτι  θέλω μονο  ευρω και  οχι  λιρες αγγλιας.Γιατι  τα επιστραφεντα λεφτα πηγαν  σε λιρες,και οχι  σε ευρω;
Πώς γινεται  να  πάνε  τα 0,13 ευρω (0,11 λιρες) στα ευρώ,για  να  μπορέσω να  στειλω τα λεφτά  σε ευρω;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αλλαξε τις λίρες σε ευρώ.Σου λείπουν 0,13€ δηλαδη απο το ποσό που θέλεις να στείλεις;Δεν βάζεις μερικά € ακόμα να ξεμπερδέυεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλαξε τις λίρες σε ευρώ.Σου λείπουν 0,13€ δηλαδη απο το ποσό που θέλεις να στείλεις;Δεν βάζεις μερικά € ακόμα να ξεμπερδέυεις;

Πώς αλλαζουν  οι  λίρες σε ευρώ;
Μα  δεν  θέλω να  βαλω λεφτα θελω  να  στειλω.
Εαν  ειναι  να  μου το  κανει  καθε φορα που  εχω επιστροφη τοτε με  κουραζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Πώς αλλαζουν  οι  λίρες σε ευρώ;
Μα  δεν  θέλω να  βαλω λεφτα θελω  να  στειλω.
Εαν  ειναι  να  μου το  κανει  καθε φορα που  εχω επιστροφη τοτε με  κουραζει!

Δεν έχεις ένα κουμπί που λέει exchange σε καθε νόμισμα;

Να βάλεις 5€ ακόμα λέω για να στείλεις το ποσο που θέλεις.

Εκτός αν σε κουράζει το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν έχεις ένα κουμπί που λέει exchange σε καθε νόμισμα;

Να βάλεις 5€ ακόμα λέω για να στείλεις το ποσο που θέλεις.

Εκτός αν σε κουράζει το όλο θέμα.

Το  ειχα δει το κουμπι  αλλα  πιστευα  οτι  υπήρχε  απλα για  να  σου  δειχνει  την  οποια  ισοτιμια.Το δοκιμασα και δούλεψε,βεβαια  ειχε μια  μικρη  αποκλιση  2 σεντ  αλλα χεστηκε  η  φατμε.
ενταξει  το προβλήμα  λυθηκε.Το θέμα  ειναι  οτι  γιατι  τις  επιστροφές ή τα εισερχομενα  στο  λογαριασμο μου  τα στελνει  σε λίρες,και οχι   σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτή την κάρτα για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

Η θεία μου από την Αμερική ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου στέλνει κάποια χρήματα μέσω western union (περίπου 200-250 ευρώ φτάνουν σε εμένα, μιας και πληρώνει παραπάνω σε δολάρια και λόγω της μετατροπής αλλά και την προμήθεια της western union). Αξίζει να της πω να ασχοληθεί και να βγάλει αυτή την κάρτα; (Είναι και μεγάλη γυναίκα μην την ταλαιπωρήσω). Θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω εδώ στην Ελλάδα σε ελληνικά καταστήματα και θα την δέχονται κανονικά; Θα φορολογούμαι για τις αγορές που θα κάνω όπως συμβαίνει και με τις ελληνικές κάρτες; Θα μπορώ να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ, και αν ναι υπάρχει κάποιο όριο; Γενικώς θα φορολογούμαι για τα χρήματα που θα θα λαμβάνω σε αυτή την κάρτα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Kostena said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτή την κάρτα για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

Η θεία μου από την Αμερική ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου στέλνει κάποια χρήματα μέσω western union (περίπου 200-250 ευρώ φτάνουν σε εμένα, μιας και πληρώνει παραπάνω σε δολάρια και λόγω της μετατροπής αλλά και την προμήθεια της western union). Αξίζει να της πω να ασχοληθεί και να βγάλει αυτή την κάρτα; (Είναι και μεγάλη γυναίκα μην την ταλαιπωρήσω). Θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω εδώ στην Ελλάδα σε ελληνικά καταστήματα και θα την δέχονται κανονικά; Θα φορολογούμαι για τις αγορές που θα κάνω όπως συμβαίνει και με τις ελληνικές κάρτες; Θα μπορώ να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ, και αν ναι υπάρχει κάποιο όριο; Γενικώς θα φορολογούμαι για τα χρήματα που θα θα λαμβάνω σε αυτή την κάρτα;

Ευχαριστώ!

Ναι μπορείς να τις πεις να ανοίξει έναν λογαριασμό. Η μεταφορά από revolut σε revolut είναι δωρεάν. Η χρήση της κάρτας είναι δωρεάν όμως σε περίπτωση ανάληψης τα ελληνικά ΑΤΜ κρατούν προμήθεια. Αγορές κάνεις κανονικά χωρίς προβλήματα.

Βέβαια μπορείς να ανοίξεις και TransferWise και να δώσεις στην θεία σου τον αμερικανικό λογαριασμό ώστε να σου καταθέτει εκεί τα χρήματα, πάντα ηλεκτρονικά.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Το  ειχα δει το κουμπι  αλλα  πιστευα  οτι  υπήρχε  απλα για  να  σου  δειχνει  την  οποια  ισοτιμια.Το δοκιμασα και δούλεψε,βεβαια  ειχε μια  μικρη  αποκλιση  2 σεντ  αλλα χεστηκε  η  φατμε.
ενταξει  το προβλήμα  λυθηκε.Το θέμα  ειναι  οτι  γιατι  τις  επιστροφές ή τα εισερχομενα  στο  λογαριασμο μου  τα στελνει  σε λίρες,και οχι   σε ευρω.

Οι ισοτιμίες αλλάζουν ανα λεπτό.Και ειδικά τα ΣΚ ρίχνει λίγο την ισοτιμία η  ίδια η ρεβο  οπότε δεν συμφέρει να αλλάζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Ναι μπορείς να τις πεις να ανοίξει έναν λογαριασμό. Η μεταφορά από revolut σε revolut είναι δωρεάν. Η χρήση της κάρτας είναι δωρεάν όμως σε περίπτωση ανάληψης τα ελληνικά ΑΤΜ κρατούν προμήθεια. Αγορές κάνεις κανονικά χωρίς προβλήματα.

Βέβαια μπορείς να ανοίξεις και TransferWise και να δώσεις στην θεία σου τον αμερικανικό λογαριασμό ώστε να σου καταθέτει εκεί τα χρήματα, πάντα ηλεκτρονικά.

To transferwise απ οτι μπήκα τώρα και βλέπω είναι κάτι αντίστοιχο με την western union αλλά ηλεκτρονικά κι απ ότι βλέπω πολύ πιο φτηνά.Να ρωτήσω όμως κάτι...μετρητά στα χέρια μου δε θα τα έχω ή μόνο κάνω τις ηλεκτρονικές μου αγορές μόνο? Εννοώ,και συγνώμη για τον απλοϊκό μου τρόπο αλλά προσπαθώ να καταλάβω,μου στέλνει μέσω transferwise χρήματα σε δικό μου ήδη υπάρχον τραπεζικό λογαριασμό κι εγώ μπορώ να πάω να τα πάρω? Χίλια συγνώμη για τις ερωτήσεις μου απλά προσπαθώ να καταλάβω και μετά να βοηθήσω και τη θεία μου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kostena είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυτή την κάρτα για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

Η θεία μου από την Αμερική ανά τακτά χρονικά διαστήματα μου στέλνει κάποια χρήματα μέσω western union (περίπου 200-250 ευρώ φτάνουν σε εμένα, μιας και πληρώνει παραπάνω σε δολάρια και λόγω της μετατροπής αλλά και την προμήθεια της western union). Αξίζει να της πω να ασχοληθεί και να βγάλει αυτή την κάρτα; (Είναι και μεγάλη γυναίκα μην την ταλαιπωρήσω). Θα μπορώ να την χρησιμοποιήσω εδώ στην Ελλάδα σε ελληνικά καταστήματα και θα την δέχονται κανονικά; Θα φορολογούμαι για τις αγορές που θα κάνω όπως συμβαίνει και με τις ελληνικές κάρτες; Θα μπορώ να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ, και αν ναι υπάρχει κάποιο όριο; Γενικώς θα φορολογούμαι για τα χρήματα που θα θα λαμβάνω σε αυτή την κάρτα;

Ευχαριστώ!

Θα βγάλει κάρτα,την χρησιμοποιείς παντου,οχι δεν περνάνε στο αφορολόγητο ,κάνεις αναλήψεις αλλά πληρώνεις εξοδα στο ΑΤΜ και αν είναι πάνω απο 200€ τον μήνα πληρωνεις και προμήθεια στην ρεβο.

Η Transferwise που ανέφερε ο απο πάνω θέωρω ότι είναι πιο ευκολη για Αμερική αλλά έχει έξοδα .

Με western union να τα στέλνει απο κάρτα της σε τραπεζα σου το έχεις ψάξει;

 

2 λεπτά πριν, Kostena είπε

To transferwise απ οτι μπήκα τώρα και βλέπω είναι κάτι αντίστοιχο με την western union αλλά ηλεκτρονικά κι απ ότι βλέπω πολύ πιο φτηνά.Να ρωτήσω όμως κάτι...μετρητά στα χέρια μου δε θα τα έχω ή μόνο κάνω τις ηλεκτρονικές μου αγορές μόνο? Εννοώ,και συγνώμη για τον απλοϊκό μου τρόπο αλλά προσπαθώ να καταλάβω,μου στέλνει μέσω transferwise χρήματα σε δικό μου ήδη υπάρχον τραπεζικό λογαριασμό κι εγώ μπορώ να πάω να τα πάρω? Χίλια συγνώμη για τις ερωτήσεις μου απλά προσπαθώ να καταλάβω και μετά να βοηθήσω και τη θεία μου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Ανοίγεις και εσυ Transferwise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Θα βγάλει κάρτα,την χρησιμοποιείς παντου,οχι δεν περνάνε στο αφορολόγητο ,κάνεις αναλήψεις αλλά πληρώνεις εξοδα στο ΑΤΜ και αν είναι πάνω απο 200€ τον μήνα πληρωνεις και προμήθεια στην ρεβο.

Η Transferwise που ανέφερε ο απο πάνω θέωρω ότι είναι πιο ευκολη για Αμερική αλλά έχει έξοδα .

Με western union να τα στέλνει απο κάρτα της σε τραπεζα σου το έχεις ψάξει;

Ανοίγεις και εσυ Transferwise.

Δεν θέλω να φανούν χρήματα στη τράπεζα μου γι αυτό ρωτάω να καταλάβω. Μέσω τραπέζης δική της σε δική μας έχουμε δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν συνέφερε καθόλου μα καθόλου οικονομικά,τώρα όμως δε θέλω καν σε τράπεζα δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Kostena said:

Δεν θέλω να φανούν χρήματα στη τράπεζα μου γι αυτό ρωτάω να καταλάβω. Μέσω τραπέζης δική της σε δική μας έχουμε δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν συνέφερε καθόλου μα καθόλου οικονομικά,τώρα όμως δε θέλω καν σε τράπεζα δική μου.

Η Transferwise σου δίνει λογαριασμό Αμερικής, δηλαδή η θεία σου θα κάνει έμβασμα από τον δικό της λογαριασμό σε αυτό της TW χωρίς καμία προμήθεια μιας και η μεταφορά είναι εγχώρια. 

Στη συνέχεια με την κάρτα της TransferWise θα στείλεις τα δολάρια στη revolut και θα τα μετατρέψεις δωρεάν σε ευρώ. 

Οποτε και κάνεις αγορές με την κάρτα και ανάληψη από ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η Transferwise σου δίνει λογαριασμό Αμερικής, δηλαδή η θεία σου θα κάνει έμβασμα από τον δικό της λογαριασμό σε αυτό της TW χωρίς καμία προμήθεια μιας και η μεταφορά είναι εγχώρια. 

Στη συνέχεια με την κάρτα της TransferWise θα στείλεις τα δολάρια στη revolut και θα τα μετατρέψεις δωρεάν σε ευρώ. 

Οποτε και κάνεις αγορές με την κάρτα και ανάληψη από ΑΤΜ.

Γιατί να μην βγάλει Τransferwise  και η Κώστενα και να κάνει εκεί την μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Ukforthemoment said:

Γιατί να μην βγάλει Τransferwise  και η Κώστενα και να κάνει εκεί την μετατροπή;

Γιατι η TransferWise χρεώνει και τις μετατροπές και τα εμβάσματα που κάνεις.

Η κάρτα της transferwise είναι απαραίτητη ώστε να έχουμε δωρεάν συναλλαγές.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η Transferwise σου δίνει λογαριασμό Αμερικής, δηλαδή η θεία σου θα κάνει έμβασμα από τον δικό της λογαριασμό σε αυτό της TW χωρίς καμία προμήθεια μιας και η μεταφορά είναι εγχώρια. 

Στη συνέχεια με την κάρτα της TransferWise θα στείλεις τα δολάρια στη revolut και θα τα μετατρέψεις δωρεάν σε ευρώ. 

Οποτε και κάνεις αγορές με την κάρτα και ανάληψη από ΑΤΜ.

Ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ!!Ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.Είναι αξιόπιστες όλες αυτές οι κινήσεις όμως? Μιας και μιλάμε για τη θεία μου που είναι 65 χρονών και θα πρέπει να της εξηγήσω τι ακριβώς είναι όλο αυτό και να μη φοβηθεί να το κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...