Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, ppetr said:

Οποτε τι χρειαζεται η Transferwise?

Η revolut έχει iban ευρωπαϊκό σε νόμισμα δολαρίου, όχι ach/ wire number το οποίο είναι αμιγώς αμερικανικό. 

Δηλαδή το έμβασμα από Αμερική θα φύγει στο εξωτερικό με τις ανάλογες προμήθειες και χρεώσεις. Εάν δεις η revolut παρέχει εγχώρια στοιχεία μόνο για Αγγλία και ΕΕ. Ουσιαστικά η χρησιμότητα του iban US είναι για αποστολές δολαρίων εντός ΕΕ, κάτι το οποίο είναι σπάνιο και ίσως περιττό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Τα 300 δολάρια εντός ΣΚ η revolut τα δινει 275.36 ευρώ. Υπολόγισε γύρο στα 272 εάν τα έβγαζες απο ΑΤΜ. 

Αν στείλει σε USD θα μπουν στο USD πορτοφόλι, μπορεί να κάνει τη μετατροπή τη Δευτέρα για να μην έχει την χρέωση 0.50% του ΣΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ πολύ!! 

Η θεία μου δεν τα κατάφερε με όλο αυτό αλλά βρήκε τρόπο να στείλει για δοκιμή έμβασμα 100€ στη τραπεζα μου(Eurobank).

Και τώρα έρχεται η ερώτηση.. αν κάθε μήνα  λαμβάνω έμβασμα 200 ευρώ από την θεία μου στην Αμερική,σε ελληνική τράπεζα που έχω λογαριασμό εδώ στην Ελλάδα, θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ΚΕΑ που παίρνω; θα μετράει δηλαδή σαν κάποιο είδος εισοδήματος ώστε να μειώνεται κάθε μήνα το ποσό του ΚΕΑ? 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για όλη την βοήθεια, πραγματικά!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostena είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ πολύ!! 

Η θεία μου δεν τα κατάφερε με όλο αυτό αλλά βρήκε τρόπο να στείλει για δοκιμή έμβασμα 100€ στη τραπεζα μου(Eurobank).

Και τώρα έρχεται η ερώτηση.. αν κάθε μήνα  λαμβάνω έμβασμα 200 ευρώ από την θεία μου στην Αμερική,σε ελληνική τράπεζα που έχω λογαριασμό εδώ στην Ελλάδα, θα έχω κάποιο πρόβλημα με το ΚΕΑ που παίρνω; θα μετράει δηλαδή σαν κάποιο είδος εισοδήματος ώστε να μειώνεται κάθε μήνα το ποσό του ΚΕΑ? 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για όλη την βοήθεια, πραγματικά!!! 

ΣχετικοΑσχετο

Για transferwise μπορεί απλά να ανοίξει λογαριασμό σε λίγα λεπτά χωρίς να χρειάζεται να παραλάβει κάρτα ,τα καταθέτει μέσω της καρτας της .Ανοίγεις και εσύ και στα μεταφερει.

https://transferwise.com/user/account/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Ukforthemoment said:

ΣχετικοΑσχετο

Για transferwise μπορεί απλά να ανοίξει λογαριασμό σε λίγα λεπτά χωρίς να χρειάζεται να παραλάβει κάρτα ,τα καταθέτει μέσω της καρτας της .Ανοίγεις και εσύ και στα μεταφερει.

https://transferwise.com/user/account/

Και revolut μπορεί να ανοίξει η θεία που χρειάζεται λιγότερα έγγραφα. Εμένα με προβληματίζει οτι δεν έχει ανοίξει ακόμα τίποτα απο όσα έχουμε πει. 

Η θεία σου τι ακριβώς δεν κατάφερε? Εσύ έπρεπε να ανοίξεις λογαριασμό. 

Εν τέλει  @Kostena άνοιξε εσύ revolut και κάθε μήνα στέλνε στην θεία σου payment link για να σου στέλνει τα χρήματα χωρίς να κάνει πραγματικά τίποτα. 

Απλά μπες στην διαδικασία να ανοίξεις revolut για να δεις πως δουλεύει.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sos φιλη εχει λογαριασμο ρεβο και εδω και καιρο της στελνουν το γνωστο μαιλ για να στειλει διαβατηριο ή ταυτοτητα λογω brexit...το προβλημα ειναι οτι εχει αλλαξει ταυτοτητα απο οταν ανοιξε το λογαριασμο,οποτε τι βηματα πρεπει να κανω  για να της περασω την νεα ταυτοτητα?στελνω στο τσατ τους και περιμενω να βγαλω ακρη απο εκει?ή δε γινετε τιποτα οποτε παει για κλεισιμο?θανκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, maroulini91 είπε

Sos φιλη εχει λογαριασμο ρεβο και εδω και καιρο της στελνουν το γνωστο μαιλ για να στειλει διαβατηριο ή ταυτοτητα λογω brexit...το προβλημα ειναι οτι εχει αλλαξει ταυτοτητα απο οταν ανοιξε το λογαριασμο,οποτε τι βηματα πρεπει να κανω  για να της περασω την νεα ταυτοτητα?στελνω στο τσατ τους και περιμενω να βγαλω ακρη απο εκει?ή δε γινετε τιποτα οποτε παει για κλεισιμο?θανκς

Γιατι δεν στέλνει την νέα ταυτότητα;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, maroulini91 είπε

Sos φιλη εχει λογαριασμο ρεβο και εδω και καιρο της στελνουν το γνωστο μαιλ για να στειλει διαβατηριο ή ταυτοτητα λογω brexit...το προβλημα ειναι οτι εχει αλλαξει ταυτοτητα απο οταν ανοιξε το λογαριασμο,οποτε τι βηματα πρεπει να κανω  για να της περασω την νεα ταυτοτητα?στελνω στο τσατ τους και περιμενω να βγαλω ακρη απο εκει?ή δε γινετε τιποτα οποτε παει για κλεισιμο?θανκς

ναι στο chat θα σου πουν τι θα κανεις, δεν υπάρχει τρόπος να τη στείλεις ξανά απ το app. άρα μόνο σε συνεννόηση μαζί τους.

δεν θα κλείσει ο λογαριασμός απλά θα της κάνουν verify ξανα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχει καποιος προσκληση ρεφεραλ για
dipocket  / paysend  / devere

ας μου στειλει pm.

(Δεν ξερω αν εχουν προγραμμα επιβραβευσης αλλα θεωρησα καλυτερο να παρει κατι καποιος παρα κανενας.

Θα προτιμησω μελος με συνεισφορα στο νημα.

Ευχαριστω)

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα διπλή χρέωση σε ανανεωση κοσμοκαρτα, χρεωσε 2 φορές (από 10 + 10 € ) στις 10 Μαίου και σήμερα (10+10€) με την ένδειξη "καθυστερημενη συναλλαγή από 10 Μαίου". Με έχει χρεώσει 40 € ενώ έπρεπε 20 € (αφορά 2 νούμερα κοσμοκάρτα) έγινε ανανέωση μέσω εφαρμογής της κοσμοτέ. Η κοσμοτέ λέει να δώσω αριθμό έγκρισης και για τις 4 συναλλαγές, έχω μόνο για τις 2 με το μείλ από κοσμοτέ. Μπέρδεμα.... έχει συμβεί σε άλλον; Απλά κομμένη η ανανέωση με ρεβο για κοσμοκάρτα και ξεχνάω τα 20€;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους…

Δεκάδες σελίδες αλλά δεν βρήκα μια απλή απάντηση…

Έκανα έναν απλό λογαριασμό Revolut…

Ερώτηση 1. Μπορώ να εκδώσω μια εικονική κάρτα… Αυτή την εικονική κάρτα μπορώ να την καταργήσω και να την ξανά δημιουργήσω όσες φορές θέλω;;;; Και αν αυτό γίνετε κάθε φορά θα έχω νέο αριθμό κάρτας ή τον ίδιο;;;;

Ερώτηση 2. Η φυσική κάρτα όταν την αγοράσω και μου έρθει θα έχει ίδια στοιχεία (αριθμό κλπ κλπ) με την εικονική;;;

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ερώτηση 1. Μπορώ να εκδώσω μια εικονική κάρτα… Αυτή την εικονική κάρτα μπορώ να την καταργήσω και να την ξανά δημιουργήσω όσες φορές θέλω;;;;

Ερώτηση 2. Η φυσική κάρτα όταν την αγοράσω και μου έρθει θα έχει ίδια στοιχεία (αριθμό κλπ κλπ) με την εικονική;;;

  1. Μπορείς να βγάλεις μια disposable εικονική που θα καταργείται μόνη της μετα από κάθε αγορά και θα σου δινει καινουγιο αριθμό αυτόματα. Αν βγάλεις την απλή μπορεις να την καταργήσεις μόνος σου, αλλά δεν ξέρω πόσες φορές σε αφήνει να επαναλάβεις τη διαδικασία και αν υπάρχει περιορισμός.
  2. Οχι, θα έχει διαφορετικά στοιχεία. Αν είχαν τα ίδια τότε η εικονική δεν θα ηταν πλέον εικονικη αλλα φυσική.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kon1to είπε
  1. Μπορείς να βγάλεις μια disposable εικονική που θα καταργείται μόνη της μετα από κάθε αγορά και θα σου δινει καινουγιο αριθμό αυτόματα. Αν βγάλεις την απλή μπορεις να την καταργήσεις μόνος σου, αλλά δεν ξέρω πόσες φορές σε αφήνει να επαναλάβεις τη διαδικασία και αν υπάρχει περιορισμός.
  2. Οχι, θα έχει διαφορετικά στοιχεία. Αν είχαν τα ίδια τότε η εικονική δεν θα ηταν πλέον εικονικη αλλα φυσική.

μπορείς να χεις virtual k φυσική με τα ίδια στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

μπορείς να χεις virtual k φυσική με τα ίδια στοιχεία

η virtual ειναι αϋλη, δεν εχει φυσική υπόσταση και αυτό την διαχωρίζει από τις φυσικές κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, bilya είπε

μπορείς να χεις virtual k φυσική με τα ίδια στοιχεία

Πώς θα ειναι virtual αφού θα είναι φυσική;

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...