Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, tornado είπε

Εδώ και ένα μήνα έχω ένα συνεχόμενο πρόβλημα με την revolut...

Μου ζητάει να στείλω έγγραφο ταυτοποίησης και φωτογράφιζω την ταυτοτητα μου και την ανεβάζω...

Συνεχώς μου την απορρίπτει και ξαναζηταει το ίδιο σκηνικό. 

Το έχω κάνει περίπου δέκα φορές και το πρόβλημα δεν λύνεται... 

Τι άλλο να κάνω?

Πήγαινε μια βολτα απο εκει να πεις τον πόνο σου, για να μην αρχίσουμε πάλι

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, spartak1 είπε

Εγραψα: σαν τη ρεβολουτ

Δεν είπα ότι ήταν η ρεβολουτ αλλα παρόμοιες εταιρίες ηλεκτρονικού χρήματος που ήταν στη Μάλτα (αντίστοιχη περίπτωση με Λιθουανία, αρχικά χαλαρό ρυθμιστικό πλαίσιο) και κατέρευσαν

Aυτο το λές εσυ. Απο που προκύπτει όμως;

Από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία αντίστοιχα. Πιστεύεις στην Ελλάδα ότι άμα φαληρησει η Πειραιώς θα έχει να καλύψει η τράπεζα της Ελλάδας όλα τα χρήματα; Θα την υποστηρίξει η ΕΚΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πήγαινε μια βολτα απο εκει να πεις τον πόνο σου, για να μην αρχίσουμε πάλι

Εμ έτσι πες μου.... 

Νόμιζα ότι ήταν δικόμου θέμα μόνο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το θέμα ασφάλειας χρημάτων είχα λίγο μια συζήτηση μαζί τους και μου απάντησαν αυτό.

Οπότε θεωρώ, έμφαση στο θεωρώ, πως τα χρήματα μας θα είναι κάπως ασφαλή.

 

Screenshot_20200506-171552.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george1807 είπε

Από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία αντίστοιχα. Πιστεύεις στην Ελλάδα ότι άμα φαληρησει η Πειραιώς θα έχει να καλύψει η τράπεζα της Ελλάδας όλα τα χρήματα; Θα την υποστηρίξει η ΕΚΤ

Ποια ευρωπαική νομοθεσία;

Το ταμείο εγγύησης καταθέσεων της κάθε χώρας θα το καλύψει, αν φτάνουν τα χρήματα.  Δεν τα καλύπτει η Κεντρική τράπεζα. Μην τα μπερδευεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Ποια ευρωπαική νομοθεσία;

Το ταμείο εγγύησης καταθέσεων της κάθε χώρας θα το καλύψει, αν φτάνουν τα χρήματα.  Δεν τα καλύπτει η Κεντρική τράπεζα. Μην τα μπερδευεις

https://www.teke.gr/index.html#HOME

Το "δικό μας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tanagra είπε

Λοιπόν ακούστε τι έγινε:

- Μετεφερα αρχές Μαρτίου τα ποσά αυτα απο εθνική στην revolut

- Κατευθείαν η εθνική δέσμευσε τα χρήματα οπότε ολα καλά μέχρι εκει

- Περασαν όμως 20 μερες και η Revolut δεν ζήτησε τα χρήματα και η εθνική μου τα αποδέσμευσε

- Οποτε ξαφνικά ειχα παραπάνω λεφτά χωρίς να το γνωρίζω ( γιατι δεν το ειχα προσέξει, αλλιώς αν το είχα δει θα το γνώριζα οτι προσθεθηκαν απο κάπου χρήματα ) ετσι νόμιζα οτι αυτο ειναι το ποσο που έχω και τα ξόδεψα τα χρήματα

- Μετα απο 2 μηνες όμως ηρθε έμπνευση στην Revolut οτι δεν μου εχει παρει τα χρήματα ( εχουν 12 μηνες περιθώριο να τα ζητήσουν ) και ετσι χθες άρχισα να χρεωνομαι για της μεταφορες του μαρτιου και σαν αιτιολογία η Revolut επειδή πέρασε καιρος και δεν μπορούσε να το έχει σαν μεταφορά όπως τόσο καιρό πρίν το δήλωσε σαν ψώνια και γενικά

. αυτά λοιπόν .

μου ειπαν απο την τραπεζα μετά απο 1 ωρα που τα ψάχναμε και τελικα καταλήξαμε πως αυτό συμβαίνει παρα παρα πολυ με τις τράπεζες του εξωτερικού δηλαδή παν οι Έλληνες διακοπές ή ψωνίζουν απο ξένα σάιτ ή μεταφορές σε ξένες τράπεζες πχ Αγγλία καλη ωρα ψωνίζουν, τρώνε, βόλτες και άλλα πράγματα και η χρέωση για ολα αυτα που έκαναν τότε μπορεί να τα πληρώσουν μετα απο μήνες και μόλις τα βλέπουν πηγαίνουν κατευθείαν στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής

Βρήκα αυτο που έλεγα να απο 2 καταστήματα το ενα φαρμακειο ηλεκτρονικα και το αλλο ζαχαροπλαστείο μου έκανε επιστροφή και τα χρήματα μου αφερεθηκαν μετα απο μερες 

88FF7B07-24B3-4928-A1EE-948EF5F4F4A0.jpeg

46E0D3F5-55AB-44EE-8163-6C7ED889E468.jpeg

Τα ιδια και με εμενα,πριν 2μιση μηνες εκανα top up μεσω καρτας στη revolut,ηρθε mail οτι φυγαν 100€ απο το ibank της εθνικης, και ειδα τα χρηματα στην revolut,

Χθες μπηκα και βλεπω -100 revolut

Μιλαω με το support της revolut και μου ειπε 18/2 κοιτα εαν εχεις -100 στις συναλλαγές της τραπεζας σου,

Κοιταω,βρισκω το mail,βρισκω την κινηση της καρτας,

ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ( δεν υπηρχε δηλ)

Μετα απο 2μιση μηνες χθες μου τα χρεωσαν,

Την ιδια ημερα εκανα top up 100€ + 10€ τα +10 φαίνονται στον αναλυτικο,τα 100 μολις χθες 

Να πω οτι και εγω ειδα +100 στον λογαριασμο μου και αναρωτιόμουν απο που,βεβαια εψαχνα λαθος γιατι επρεπε να δω την κινηση του λογαριασμου,

Εαν παω στην κινηση της καρτας φαίνονται κανονικα -100€

Επεξ/σία από Artakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχωρέστε με αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά είμαι τελείως αρχάριος στο θέμα Revolut, μόλις παρέλαβα την κάρτα, τη σύνδεσα με Paypal και θέλω να αποφύγω τις προμήθειες λόγω μετατροπών στις αγορές μου ή όταν εκτελούνται οι πληρωμές πχ του Netflix. Βρήκα το παρακάτω post αλλά δεν μπορώ να βρω τα Conversion options στο Paypal. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή να με παραπέμψετε σε κάποιο άλλο post;

Ευχαριστώ 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτήσετε/page/195/?tab=comments#comment-54634231

Επεξ/σία από VPoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netflix που έγραψες δεν πληρώνεται μέσω PayPal αλλά απευθείας από την κάρτα που θα δηλώσεις. Στην περίπτωση που πληρώνεις με revolut δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την μετατροπή. 

Για τα Conversion options τώρα που ψάχνεις, δεν πρόκειται να επιτύχεις μόνιμο αποτέλεσμα. Σε κάθε αγορά σου θα πρέπει να ελέγχεις από ποιον θα γίνεται η μετατροπή (τράπεζα ή PayPal) και να επιλέγεις αυτό που σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Το netflix που έγραψες δεν πληρώνεται μέσω PayPal αλλά απευθείας από την κάρτα που θα δηλώσεις. Στην περίπτωση που πληρώνεις με revolut δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την μετατροπή. 

Για τα Conversion options τώρα που ψάχνεις, δεν πρόκειται να επιτύχεις μόνιμο αποτέλεσμα. Σε κάθε αγορά σου θα πρέπει να ελέγχεις από ποιον θα γίνεται η μετατροπή (τράπεζα ή PayPal) και να επιλέγεις αυτό που σε συμφέρει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν μου επιτρέπεις κάποιες επιπλέον ερωτήσεις:

1. Πώς καταλαβαίνω ποια μετατροπή με συμφέρει; Θα βλέπω κάπου τις ισοτιμίες; 

2. Το Netflix τόσα χρόνια πληρωνόταν αυτόματα από μια prepaid της Εθνικής την οποία είχα συνδέσει στο Paypal και κάθε φορά ερχόταν mail από το Paypal με το αποδεικτικό συναλλαγής. Τώρα τη θέση της prepaid θα πάρει η Revolut. Δε χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο Paypal που να αφορά τις μετατροπές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στην μετατροπή νομισμάτων πάντα θα συμφέρει η revolut σε σχέση με τις ελληνικές κάρτες. Μεταξύ όμως της μετατροπής από το PayPal και ελληνικών καρτών, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις.

2) Μπορείς να συνδέσεις απευθείας την κάρτα σου στο Netflix και να αποφύγεις την μεσολάβηση του PayPal.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 Απριλίου έγραψα για το λοκ της κάρτας μου. Σήμερα 8/5, 11 μέρες μετά το λοκ παραμένει,

έστειλα 3 φορές στο chat και η απάντηση ήταν και τις 3 φορές πάνω κάτω η ίδια. Γνωρίζουμε ότι ο λογαριασμός σας είναι κλειδωμένος, κάνουμε ότι μπορούμε αλλά δε μπορούμε να σας δώσουμε ακριβή ημερομηνία.

στο τελευταίο μήνυμα κιόλας έχουν το θράσος να εμφανίζουν και rate this conversation. 

Για ποια συνομιλία λένε; τα αυτοματοποιήμενα μηνύματα που στέλνουν;

Υπόψην ότι δεν έχουν ζητήσει κάποιο έγγραφο όπως είχαν ζητήσει παλαιότερα για την ταυτότητα. Το ρώτησα κιόλας.

Τώρα τι θα γίνει; Αν στείλω τίποτα μπινελίκια θα βγει άκρη, τα διαβάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kleo1 είπε

27 Απριλίου έγραψα για το λοκ της κάρτας μου. Σήμερα 8/5, 11 μέρες μετά το λοκ παραμένει,

έστειλα 3 φορές στο chat και η απάντηση ήταν και τις 3 φορές πάνω κάτω η ίδια. Γνωρίζουμε ότι ο λογαριασμός σας είναι κλειδωμένος, κάνουμε ότι μπορούμε αλλά δε μπορούμε να σας δώσουμε ακριβή ημερομηνία.

στο τελευταίο μήνυμα κιόλας έχουν το θράσος να εμφανίζουν και rate this conversation. 

Για ποια συνομιλία λένε; τα αυτοματοποιήμενα μηνύματα που στέλνουν;

Υπόψην ότι δεν έχουν ζητήσει κάποιο έγγραφο όπως είχαν ζητήσει παλαιότερα για την ταυτότητα. Το ρώτησα κιόλας.

Τώρα τι θα γίνει; Αν στείλω τίποτα μπινελίκια θα βγει άκρη, τα διαβάζουν;

Στείλε τους μήνυματα στο Fb, αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,
Εχω Revolut λειτουργικη  αλλα  virtual.
Αποφασιζω να  συνδέσω την  revolut  στήν  Curve,ολα  καλα  ολα  ωραία συνέεται ,και  γινονται  και  οι  σχετικές χρεώσεις  εγινε  1 με 1,15ευρω  και  μια αλλη  με  0.13 ευρω.
Το προβλημα  ξεκινάει  απο  εδω και  μετα.
Επιστρέφονται  οι  χρεώσεις! η 1,15ευρω επέστρεψε κανονικα σε ευρω ,ενώ η  0,13 επέστρεψε σε λιρες αγγλιας οπου εμφανιζονται  0,11 λιρες αγγλιας
Θέλω να  στειλω τα  λεφτα καπου και  δεν  μπορω,διοτι  θέλω μονο  ευρω και  οχι  λιρες αγγλιας.Γιατι  τα επιστραφεντα λεφτα πηγαν  σε λιρες,και οχι  σε ευρω;
Πώς γινεται  να  πάνε  τα 0,13 ευρω (0,11 λιρες) στα ευρώ,για  να  μπορέσω να  στειλω τα λεφτά  σε ευρω;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...