Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, GiannisTG33 είπε

Καλησπέρα ,

Θέλω να βγάλω μια κάρτα για αγορές,(μικροποσά και όχι τόσο ηλεκτρονικές) και σκέφτομαι την Revolut σαν επιλογή για τον λόγο ότι οι ελληνικές τράπεζες θέλουν άπειρα χαρτιά και πολύ χρόνο από την ζωή σου. 

Είμαι 18, φοιτητής και αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι κάπου. Συμφέρει να βγάλω μια τέτοια με το σκεπτικό να της βάζω χρήματα από άλλα μέλη της οικογένειας που την χρησιμοποιούν? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αλλαγή συναλλάγματος κλπ υπηρεσίες που προσφέρει.

Επειδή ουσιαστικά με ενδιαφέρουν οι ανέπαφες αγορές.Θα έχω θέμα με το Google Pay? Λειτουργεί κανονικά σε όλα τα POS? Επηρεάζει σε κάτι που είναι από χώρα εξωτερικού?   

Ευχαριστώ

Κοίτα πλέον είναι πολύ εύκολο να ανοίξεις λογαριασμό από το σπίτι σε όλες τις τράπεζες (Alpha, Eurobank, Piraeus, NBG, Viva) χωρίς καν να πας σε κατάστημα. Μπορείς στείλεις τα δικαιολγητικά σε pdf. Βέβαια στη Revolut ανοίγεις πολύ πιο γρήγορα, σε 5 λεπτά. Αν δες έχει άνοιξε σε μία θα σου χρειαστεί γενικότερα. Βέβαια όταν ξεκινήσεις να εργάζεσαι κάπου αναλόγως τον εργοδότη μπορεί να σου ζητηθεί να ανοίξεις λογαριασμό μισθοδοσίας σε συγκεκριμένη τράπεζα αλλά και πάλι είναι πολύ εύκολο από το σπίτι.

Παίζει μια χαρά και δεν έχεις κανένα θέμα. Δεν έχει καμία σημασία το ότι είναι εξωτερικού, η κάρτα σου ελληνικό αριθμό θα χει και ανοίγεις λογαριασμό σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GiannisTG33 είπε

Καλησπέρα ,

Θέλω να βγάλω μια κάρτα για αγορές,(μικροποσά και όχι τόσο ηλεκτρονικές) και σκέφτομαι την Revolut σαν επιλογή για τον λόγο ότι οι ελληνικές τράπεζες θέλουν άπειρα χαρτιά και πολύ χρόνο από την ζωή σου. 

Είμαι 18, φοιτητής και αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι κάπου. Συμφέρει να βγάλω μια τέτοια με το σκεπτικό να της βάζω χρήματα από άλλα μέλη της οικογένειας που την χρησιμοποιούν? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αλλαγή συναλλάγματος κλπ υπηρεσίες που προσφέρει.

Επειδή ουσιαστικά με ενδιαφέρουν οι ανέπαφες αγορές.Θα έχω θέμα με το Google Pay? Λειτουργεί κανονικά σε όλα τα POS? Επηρεάζει σε κάτι που είναι από χώρα εξωτερικού?   

Ευχαριστώ

Και την Revolut πως θα την φορτίζεις; Πάλι θα πρέπει να βγάλεις κάρτα από Ελληνική τράπεζα για να σου τραβάει τα λεφτά. Υπάρχει και η επιλογή εμβάσματος φυσικά αλλά έχει χρέωση από την πλευρά της Ελληνικής τράπεζας και τα χρήματα δεν πάνε αμέσως στην Revolut, θα πρέπει να περιμένεις μερικές μέρες. Αυτά τα χαρτιά που λες ότι σου ζητάνε από τις τράπεζες αφορά την επικαιροποίηση στοιχείων του λογαριασμού σου και δεν έχουν καμιά σχέση με την κάρτα, δηλαδή μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί να πας στην τράπεζα για άλλο λόγο και παρόλα αυτά να σου ζητήσουν πάλι χαρτιά. Επίσης καλό είναι να κάνεις επικαιροποίηση στοιχείων όπως και να έχει γιατί αν το αμελήσεις ενδέχεται να προκύψει πρόβλημα (σε εμάς είχαν κλειδώσει λογαριασμό και κάρτα και δεν μπορούσαμε να κάνουμε κινήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2022 στις 3:41 ΠΜ, GiannisTG33 είπε

Καλησπέρα ,

Θέλω να βγάλω μια κάρτα για αγορές,(μικροποσά και όχι τόσο ηλεκτρονικές) και σκέφτομαι την Revolut σαν επιλογή για τον λόγο ότι οι ελληνικές τράπεζες θέλουν άπειρα χαρτιά και πολύ χρόνο από την ζωή σου. 

Είμαι 18, φοιτητής και αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι κάπου. Συμφέρει να βγάλω μια τέτοια με το σκεπτικό να της βάζω χρήματα από άλλα μέλη της οικογένειας που την χρησιμοποιούν? Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η αλλαγή συναλλάγματος κλπ υπηρεσίες που προσφέρει.

Επειδή ουσιαστικά με ενδιαφέρουν οι ανέπαφες αγορές.Θα έχω θέμα με το Google Pay? Λειτουργεί κανονικά σε όλα τα POS? Επηρεάζει σε κάτι που είναι από χώρα εξωτερικού?   

Ευχαριστώ

Φαντάζομαι κάνεις ή μηδενική δήλωση ή είσαι προστατευόμενο μέλος οπότε λογικά δεν χρειάζεται να χτίζεις αφορολόγητο με ελληνικές κάρτες.

Τώρα για πληρωμές, με την εικονική που σου δίνει την βάζεις google pay εφόσον το υποστηρίζει το κινητό σου και κάνεις τις αγορές από εκεί.

Το θέμα είναι εφόσον δεν έχεις ελληνική κάρτα για να βάζεις λεφτά θα πρέπει ή να φτιάξεις και στους γονείς σου για να σου στέλνουν αυτοί ή να τους στέλνεις payment requests για να χρεώνουν την κάρτα τους. Αν κατάλαβα καλά ξέρεις άτομα που χρησιμοποιούν οπότε μια χαρά μπορούν να σου στέλνουν και αυτοί.

Ανά περιόδους τρέχουν προωθητικές ενέργειες που σου δίνουν ένα ποσό για να προσκαλέσεις φίλους σου (απλά έχει προϋποθέσεις πχ να συνδέσουν την κάρτα τους και να κάνουν αγορές). Οπότε αν έχει φίλο να σε καλέσει ή να καλέσεις εσύ μετά τους γονείς σου. Εγώ το είχα κάνει με τον αδερφό μου και έτσι βγάλαμε τα έξοδα  για να παραγγείλουμε την φυσική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

η Revolut πλέον επιτρέπει (και προτρέπει) την εισαγωγή ενός tax residence (φορολογικής κατοικίας). Αν επιλεγεί η Ελλάδα ως χώρα ζητείται το ΑΦΜ του χρήστη και καταχωρείται. Διάβασα στα FAQ τους ότι αυτοί είναι υποχρεωμένοι να καταθέτουν οικονομικά στοιχεία στη Λιθουανική κυβέρνηση και ακολούθως δεν είναι υπεύθυνοι για το πως τα διαχειρίζεται το κράτος της Λιθουανίας - για τα τυπικά ακολούθως η Λιθουανική κυβέρνηση οφείλει να στείλει αυτά τα φορολογικά στοιχεία στην εκάστοτε Ελληνική π.χ. αλλά το κατά πόσο συμβαίνει είναι ένα μια γκρι περιοχή.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Κάποια έξοδα που πραγματοποίησα σε ελληνικές επιχειρήσεις (μέσω Revolut) θα με βόλευε πολύ όντως να γνωστοποιηθούν στο ελληνικό φορολογικό σύστημα ως βοήθεια επίτευξη του αφορολόγητου. Έβαλα τα στοιχεία μου στη Revolut (ΑΦΜ) αλλά θα ήθελα να ξέρω επειδή είναι η πρώτη χρονιά που το κάνω αυτό, αν υπάρχει άλλος χρήστης που να το έχει κάνει ήδη από πέρυσι και να ξέρει να μου πει "τι μέλλει γενέσθαι".

Παιρνώνται τελικά τα έξοδα?
Και αν ναι πόσο χρόνο παίρνει?

Αν όχι, υπάρχει κάποιος χρήστης που να έχει βρει κάποιον άλλο τρόπο δήλωσης οικονομκών στοιχείων (από Revolut σε Ελλάδα)? Π.χ. μου έχουν πει ότι γίνεται να δηλώσεις manually το ποσό του αφορολόγητου σου στην δήλωση σου και αν είναι χαμηλότερο από αυτό που προκύπτει από τις ελληνικές τράπεζες σε καλούν να αποδείξεις που είναι τα επιπλέον έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, elementoulis είπε

η Revolut πλέον επιτρέπει (και προτρέπει) την εισαγωγή ενός tax residence (φορολογικής κατοικίας).

Τί εννοείς με το "πλέον"?

Εδώ και χρόνια επιτρέπει και προτρέπει για εισαγωγή tax id.

15 ώρες πριν, elementoulis είπε

Έβαλα τα στοιχεία μου στη Revolut (ΑΦΜ) αλλά θα ήθελα να ξέρω επειδή είναι η πρώτη χρονιά που το κάνω αυτό, αν υπάρχει άλλος χρήστης που να το έχει κάνει ήδη από πέρυσι και να ξέρει να μου πει "τι μέλλει γενέσθαι".

Το έχω κάνει εδώ και αρκετά χρόνια!

Δεν υπολογίζονται τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα στην παρέα 

Γνωρίζει κανείς από ποια τράπεζα μπορώ να κάνω ανάληψη στην Βουδαπέστη σε τοπικό νόμισμα? 

Απο όποια θες;Και πάντα σε τοπικό νόμισμα θα βγάζεις.Δυσκολο να βρεις ΑΤΜ που να βγάζει σε αλλο νομισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Ukforthemoment said:

Απο όποια θες;Και πάντα σε τοπικό νόμισμα θα βγάζεις.Δυσκολο να βρεις ΑΤΜ που να βγάζει σε αλλο νομισμα.

Δεν υπάρχει χρέωση όπως στην Ελλάδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε εσάς πόσες ημέρες έκανε να έρθει η κάρτα? Ρωτάω γιατί έχει περάσει η προθεσμία κατά 5 μέρες και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.... Να περιμένω και άλλο ή πρέπει να ζητήσω άλλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά σε εσάς πόσες ημέρες έκανε να έρθει η κάρτα? Ρωτάω γιατί έχει περάσει η προθεσμία κατά 5 μέρες και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.... Να περιμένω και άλλο ή πρέπει να ζητήσω άλλη? 

Να περιμένεις, είναι θέμα ΕΛΤΑ.

Και η δικιά μου άργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xakou είπε

Μια γρήγορη ερώτηση. Σε ταξίδι σε Αγγλία μετατρέπω από πριν τα euro σε λίρες για να μην έχω την προμήθεια του σαββατοκύριακου;

Ναι αλλα μονο για το σουκου, για τις άλλες μέρες δεν εχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...