Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, gsisr είπε

καλημέρα. έχω κάποιο ιδιαίτερο κέρδος αν κάνω τις καθημερινές αγορές μου με τη revolut;(σουπερ μαρκετ κλπ)

όχι, κανένα κέρδος, μέχρι να φέρουν τα rewards στην Ελλάδα. Το μόνο κέρδος που έχεις είναι σε χώρες εκτός ευρώ, δεν πληρώνεις προμήθειες μετατροπής νομίσματος, όπως όταν θα πλήρωνες με κάρτα ελληνικής τράπεζας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα σας ,μέχρι πρόσφατα έστελνα χρήματα με την κάρτα μου στον λογαριασμό της revolut .

Σήμερα προσπαθώ να δω από που γίνεται ....δεν μπορώ να βρω που έχω αποθηκεύσει τις κάρτες μου και εάν γίνεται!

έχει κάνει αλλαγες στο app η revolut και δεν γίνεται?

προσπαθώ με ipad! κάθε βοήθεια δεκτή.ευχαριστώ

 

1 λεπτό πριν, deerhunter είπε

καλησπέρα σας ,μέχρι πρόσφατα έστελνα χρήματα με την κάρτα μου στον λογαριασμό της revolut .

Σήμερα προσπαθώ να δω από που γίνεται ....δεν μπορώ να βρω που έχω αποθηκεύσει τις κάρτες μου και εάν γίνεται!

έχει κάνει αλλαγες στο app η revolut και δεν γίνεται?

προσπαθώ με ipad! κάθε βοήθεια δεκτή.ευχαριστώ

 

οκ το βρηκα false alarm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι η ρεβο, έχει προμήθεια για μετατροπές νομισμάτων τα σαββατοκύριακα.

 

Το ίδιο ισχύει και για αγορές με την κάρτα?

 Δηλαδή αν έχω μόνο ευρώ στην κάρτα,όταν κάνω συναλλαγές τα σαββατοκύριακα σέ χώρες εκτός ευρώ εννοώ, υπάρχει προμήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Oliver12 είπε

Γνωρίζω ότι η ρεβο, έχει προμήθεια για μετατροπές νομισμάτων τα σαββατοκύριακα.

 

Το ίδιο ισχύει και για αγορές με την κάρτα?

 Δηλαδή αν έχω μόνο ευρώ στην κάρτα,όταν κάνω συναλλαγές τα σαββατοκύριακα σέ χώρες εκτός ευρώ εννοώ, υπάρχει προμήθεια?

Ναι στην ουσία μετατρέπει όσο χρειάζεσαι για να ολοκληρώσεις την συναλλαγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Oliver12 είπε

Γνωρίζω ότι η ρεβο, έχει προμήθεια για μετατροπές νομισμάτων τα σαββατοκύριακα.

 

Το ίδιο ισχύει και για αγορές με την κάρτα?

 Δηλαδή αν έχω μόνο ευρώ στην κάρτα,όταν κάνω συναλλαγές τα σαββατοκύριακα σέ χώρες εκτός ευρώ εννοώ, υπάρχει προμήθεια?

Αν θελεις ντε και καλά να πληρώσεις σε συνάλλαγμα το σουκου τοτε την παρασκευη κανεις εσυ χειροκίνητα την μετατροπή του πόσου που θα χρειαστείς μεσα στο σουκου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2022 στις 8:04 ΠΜ, gsisr είπε

καλημέρα. έχω κάποιο ιδιαίτερο κέρδος αν κάνω τις καθημερινές αγορές μου με τη revolut;(σουπερ μαρκετ κλπ)

εγω θα μεταφερω ενα ποσο εκει, και θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο κερδος. Θελω να δω αν συμφερει σε αγορες σε πολυκαταστηματα π.χ. οταν κανεις μια επιστροφη, αν η επιστροφη χρηματων γινεται πιο γρήγορα ή παίρνει 5 εργασιμες οπως με τις αλλες τραπεζες. 

συμφερει αν κανεις μεταφορα παντως για χρηματα που εχεις στο paypal (δεν κραταει κανενα μικροποσό η revolut από τη μεταφορά απο paypal στην καρτα)

Επεξ/σία από flo1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, flo1 είπε

εγω θα μεταφερω ενα ποσο εκει, και θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, δεν ξερω αν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο κερδος. Θελω να δω αν συμφερει σε αγορες σε πολυκαταστηματα π.χ. οταν κανεις μια επιστροφη, αν η επιστροφη χρηματων γινεται πιο γρήγορα ή παίρνει 5 εργασιμες οπως με τις αλλες τραπεζες. 

συμφερει αν κανεις μεταφορα παντως για χρηματα που εχεις στο paypal (δεν κραταει κανενα μικροποσό η revolut από τη μεταφορά απο paypal στην καρτα)

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο κέρδος. Εκεί που υπάρχει κέρδος είναι σε αγορές με συνάλαγμα. Δηλαδή αν θες να ψωνίσεις από εξωτερικό σε Δολάρια Αμερικής, Λίρες Αγγλίας ή άλλα νομίσματα εκτός του Ευρώ. Επίσης να έχεις υπόψη ότι οι αγορές με την Revolut δεν περνάνε αυτόματα στο αφορολόγητο της εφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Εγώ τη χρησιμοποιώ και σε site που χρειάζεται πληρωμή και τα φοβάμαι από θέμα ασφάλειας πχ efood, Wolt.

Καλά, αυτές είναι γνωστές σελίδες από υπηρεσίες που τις ξέρει όλος ο κόσμος, δεν νομίζω να τίθεται κάποιο σημαντικό θέμα ασφαλείας. Δεν είναι δηλαδή τίποτα άγνωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Καλά, αυτές είναι γνωστές σελίδες από υπηρεσίες που τις ξέρει όλος ο κόσμος, δεν νομίζω να τίθεται κάποιο σημαντικό θέμα ασφαλείας. Δεν είναι δηλαδή τίποτα άγνωστες.

Εχουν ακουστεί προβλήματα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2022 στις 12:36 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Καλά, αυτές είναι γνωστές σελίδες από υπηρεσίες που τις ξέρει όλος ο κόσμος, δεν νομίζω να τίθεται κάποιο σημαντικό θέμα ασφαλείας. Δεν είναι δηλαδή τίποτα άγνωστες.

Προσωπικά σε eshops, που αναγκάζεσαι να βάλεις τα στοιχεια της καρτας στο ίδιο το eshop και όχι στο ecommerce platform κάποιας τράπεζας, αποφεύγω να χρησιμοποιώ τις ελληνικές κάρτες και για αυτό χρησιμοποιώ την curve καθώς δεν γνωρίζεις πως εχουν αποθηκεύσει τα στοιχεία της κάρτας. Δηλ αν τη συμπληρωση των στοιχείων της κάρτας την κάνεις σε κάποιο περίβαλλον τράπεζας, έχεις ένα αίσθημα ασφάλειας πολύ παραπάνω.

Υπαρχουν δυστυχώς σελίδες ακόμα και σήμερα που έχουν ακόμα uncrypted τα password των λογαριασμών. Δεν θα ήθελα να ξερω ότι είναι έτσι και τα στοιχεία της κάρτας μου (ή όλοκληρα τα στοιχεία) και για αυτο δεν τα εμπιστεύομαι οταν τα δίνω. Ενας τρόπος για να καταλάβεις ότι ειναι uncrypted τα password είναι όταν εγγράφεσαι σε μια σελίδα, αν σου στείλουν αυτόματα email με τον κωδικο που όρισες για τον λογαριασμό ή όταν κάνεις υπενθύμιση κωδικού έτσι και σου στείλουν σε email τον τρέχοντα κωδικό και όχι κάποιον νέο ή διαδικασία για να ορίσεις τον νέο, τότε καταλαβαίνεις ότι ο κωδικός σου στην βασή τους δεν έχει κρυπτογραφηθεί. Αν είχε κρυπτογραφηθεί , δεν θα τον ξέρανε για να στον στείλουν στο email. Έτσι αν γίνει hack η βάση τους, θα έχουν άμεση πρόσβαση στον λογαριασμό σου. Αυτο θα το συναντήσεις πλέον σε μικρά eshops. Προσοχή λοιπον με αυτά.

Αναφορικά με την wolt οταν την είχα χρησιμοποιησει πριν χρονια, είχα βρει διάφορα bugακια ως προς την λειτουργικότητα της web σελίδας και για αυτο κρατησα επιφυλάξεις όσον αφορα το security. Μπορει πλεον με τα χρόνια να έχουν λυθεί.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βρήκα και εγώ περιοδο να πάω Ουγγαρία και τώρα θέλω να ρωτήσω, δεν έχω βγάλει φυσική κάρτα. Πληρώνω με google pay ; να παρω και λίγα μετρητά ; να βγάλω φυσική κάρτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GeG είπε

Καλησπέρα, βρήκα και εγώ περιοδο να πάω Ουγγαρία και τώρα θέλω να ρωτήσω, δεν έχω βγάλει φυσική κάρτα. Πληρώνω με google pay ; να παρω και λίγα μετρητά ; να βγάλω φυσική κάρτα ;

Ανάλογα πότε πας.
Η φυσική καρτα κάνει κάνα μήνα να έρθει.

Αν προλαβαίνεις, κάνε αίτηση για φυσική κάρτα να την έχεις μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

Ανάλογα πότε πας.
Η φυσική καρτα κάνει κάνα μήνα να έρθει.

Αν προλαβαίνεις, κάνε αίτηση για φυσική κάρτα να την έχεις μαζί σου.

δεν προλαβαινω, σε καμια βδομαδα θα παω, οποτε ; google pay ; ειναι κομπλε σαν λυση;

Μόλις τώρα, GeG είπε

δεν προλαβαινω, σε καμια βδομαδα θα παω, οποτε ; google pay ; ειναι κομπλε σαν λυση;

επισης για να καταλαβω , πχ ουγγαρια που δεν εχουν ευρω ,πληρωνοντας με revolut θα γινεται με την μια η αλλαγη στο νομισμα ; ή πρεπει να εχω μεταφερει καποιο ποσο εκει πρωτα και να το κανω απο ευρω σε οτι εχουν εκει ; και μετα οταν γυρισω ελλαδα αν θελω το υπολοιπο παλι ευρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GeG είπε

δεν προλαβαινω, σε καμια βδομαδα θα παω, οποτε ; google pay ; ειναι κομπλε σαν λυση;

επισης για να καταλαβω , πχ ουγγαρια που δεν εχουν ευρω ,πληρωνοντας με revolut θα γινεται με την μια η αλλαγη στο νομισμα ; ή πρεπει να εχω μεταφερει καποιο ποσο εκει πρωτα και να το κανω απο ευρω σε οτι εχουν εκει ; και μετα οταν γυρισω ελλαδα αν θελω το υπολοιπο παλι ευρω ;

Μια χαρά είναι αφού όλοι έχουν POS !

Θα βάλεις ευρώ και θα πληρώνεις σε ευρώ, η αλλαγή γίνεται εκείνη τη στιγμή. Ουσιαστικά αυτή είναι η χρησιμότητά της στα ταξίδια, δεν μπαίνεις στη διαδικασία να τα αλλάξεις από πριν.

Τα ΣΚ έχει μια μικρή προμήθεια για κάθε συναλλαγή οπότε αν θες κάνεις έναν λογαριασμό στο τοπικό νόμισμα HUF και αλλάζεις ένα ποσό την Παρασκευή το βράδυ, διότι αν έχεις πάνω από έναν λογαριασμό και πας να πληρώσεις θα τραβήξει χρήματα πρώτα από τον λογαρισμό με το τοπικό νόμισμα άρα τον HUF. Ότι μείνει το αλλάζεις μετά όπως είπες.

Άρα συμπέρασμα, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα αναλόγως ποιες μέρες θα πας. Αλλά και πάλι τα ΣΚ είναι πολύ μικρή η χρέωση για να κάτσεις να αλλάξεις. Οι προμήθειες συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών είναι πολύ μεγάλες για κάθε συναλλαγή καθημερινά σε σχέση με την χρέωση της revolut μόνο το ΣΚ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...