Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, fasdf είπε

Παντως στην δηλωση μου δεν ειχε κατι με τις κινησεις σε revolut ή n26 ή paypal. Ουτε το βλεπω να εχει μετρησει κατι στις δαπανες μειωσης φορου.

Δεν έχουν υποχρέωση οι ξένες εταιρείες να υποβάλουν στοιχεία.(αυτό έλειπε)

Με μια γρήγορη ανάγνωση... πρέπει να τα δηλώσεις (αφού τα υπολογίσεις μόνος σου) και να "κρατήσεις" τα αποδεικτικά για πιθανό έλεγχο.

Οι δαπάνες πρέπει να έχουν γίνει σε Ελλάδα/ΕΕ/ΕΟΧ. Αγορά από Κίνα π.χ. δεν "μετράει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok. Ευχαριστώ! Δηλαδη ουσιαστικα αν κανεις αγορες με revfolut θα πρεπει να τις δηλωσεις μονος σου στην εφορια αν η αγορα εχει γινει σε Ελλάδα/ΕΕ/ΕΟΧ? Σωστα? Αρα η απλη μεταφορα σε λογαριασμο revolut ή στο balance του paypal δεν μετραει ετσι?

Επεξ/σία από fasdf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Η Τραπεζα Revolut τι παραπανω κανει; 
εχω συνδρομη Premium αυτη τη στιγμη.

μονο την ασφάλεια των χρημάτων εως 100K.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. Μου ηρθε ενα e-mail (ισχυει μεχρι 15/02) οτι αν προσκαλεσω εως 5 φιλους μου στη revolut θα λαβω 40 ευρω για τον καθενα αρκει να κανει εγγραφη - ταυτοποιηση - αγορα φυσικης καρτας και 3 συναλλαγες των 5 ευρω τουλαχιστον η καθεμια. Ισχυει κατι τετοιο οντως, ειναι ασφαλες να το κανω? Επισης μπορω να το κανω αυτο στους γονεις μου και στα αδερφια μου που μενουμε στο ιδιο σπιτι? (ιδια διευθηνση κατοικιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, shark4 είπε

Καλησπερα και παλι. Μου ηρθε ενα e-mail (ισχυει μεχρι 15/02) οτι αν προσκαλεσω εως 5 φιλους μου στη revolut θα λαβω 40 ευρω για τον καθενα αρκει να κανει εγγραφη - ταυτοποιηση - αγορα φυσικης καρτας και 3 συναλλαγες των 5 ευρω τουλαχιστον η καθεμια. Ισχυει κατι τετοιο οντως, ειναι ασφαλες να το κανω? Επισης μπορω να το κανω αυτο στους γονεις μου και στα αδερφια μου που μενουμε στο ιδιο σπιτι? (ιδια διευθηνση κατοικιας)

Μπορεις να το κανεις με οποιονδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν στέλνουμε από ελληνική τράπεζα στη revolut θεωρείται κάτι σαν "αγορά" για την εφορία και μπαίνει στα έξοδα η απλά μπορούμε να μεταφέρουμε τα χρήματα μας στη revo χωρίς καμμια επίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Wspr είπε

Παιδιά όταν στέλνουμε από ελληνική τράπεζα στη revolut θεωρείται κάτι σαν "αγορά" για την εφορία και μπαίνει στα έξοδα η απλά μπορούμε να μεταφέρουμε τα χρήματα μας στη revo χωρίς καμμια επίπτωση; 

Η μεταφορά χρημάτων στην Revolut δεν μετράει σαν αγορά, οπότε δεν μπαίνει στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, jimakos234 said:

Παλι η πειραιως εχει θεμα με τις καρτες?

Έτσι φαίνεται. Top up failed εδώ και αρκετές ώρες. Προφανώς το ίδιο και μέσω Apple Pay. Έχει ξανασυμβεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2022 στις 5:42 ΠΜ, George! είπε

Με ποιο τρόπο ενεργοποιώ δωρεάν την νέα φυσική κάρτα που παρέλαβα;

Kανοντάς μια αγορά (οχι ανέπαφη) με χρήση του PIN. Στο λέει και στις οδηγίες στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Revolut μου μπλόκαρε μια κίνηση για κράτηση σε ξενοδοχείο και πάγωσε την κάρτα. Επιβεβαίωσα την κίνηση, ξεμπλόκαρε η κάρτα, αλλά τι γίνεται με την κίνηση? θα ξαναγίνει transaction αυτόματα ή πρέπει να ξανακάνω την πληρωμή μέσω της κράτησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς θέμα! (όχι με ξενοδοχείο, αλλά ίδια ακριβώς υπόθεση)

Την κίνηση την ξαναέκανα αφού επιβεβαίωσα ότι δεν έχει περάσει την πρώτη φορά (αν πέρασε θα φαίνεται στις κινήσεις του λογαριασμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαίωσα ότι εγώ όντως έκανα την κίνηση, ξεμπλόκαρε η κάρτα και η κίνηση φαινεται ως Declined.

Από το support μου είπαν πως πρέπει να ξανακάνω την πληρωμή, δεν γίνεται αυτόματα καποιο retry για χρέωση. Βέβαια τώρα φαίνεται μια νέα κίνηση ως Pending, ίσως έγινε προσπάθεια από τη μεριά του ξενοδοχείου να τραβήξει τα χρήματα (?)
Περιμένω απάντηση και από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...