Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, userAnon είπε

Σωστά, αλλά θέλει επιπλέον και κάποιο στικάκι conbee κλπ. Συνήθως όσοι δυσκολεύονται ψάχνουν για πιο οικονομικές λύσεις. 

Καλό το conbee αλλά δεν υποστηρίζει zigbee 3.0. Το καινούργιο sonoff τα σπάει και είναι και οικονομικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μόνος το έφτιαξα το dashboard, υποθέτω εννοείς αν το βρήκα έτοιμο.

Aν το εφτιαξες μονος μας στέλνεις το yaml?

Με ενδιαφέρει οπως το οπτικοποίησες, ειναι ομορφο

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Theo X είπε

Καλό το conbee αλλά δεν υποστηρίζει zigbee 3.0. Το καινούργιο sonoff τα σπάει και είναι και οικονομικό.

Λέω να το πάρω!
Εν τω μεταξύ, από ασύρματους αισθητήρες, ποιοι είναι της προκοπής (κίνησης κυρίως θέλω να προσθέσω, ώστε να δουλεύουν αυτοματισμοί). Της sonoff λένε τίποτα ή πρέπει να πάω σε πιο ακριβούς;

32 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Aν το εφτιαξες μονος μας στέλνεις το yaml?

Με ενδιαφέρει οπως το οπτικοποίησες, ειναι ομορφο

Dashboard στο addon  Grafana είναι, δεν νομίζω να βγάζει yaml!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Αισθητήρες κίνησης, παγίδες κτλ τα πάντα απο aqara, κορυφή, ποιότητα, μπαταρία. Ασυζητητί.

Thanx! Σήμερα εν τω μεταξύ παρήγγειλα το θερμομετράκι της xiaomi με 6€ που έχει και bluetooth επάνω, και έχω στο πλάνο να περάσω esphome σε ένα shelly plus 1 που έχω εκεί δίπλα (έχει κι αυτό bluetooth) να τα συνδέσω, και να παίρνω θερμοκρασίες στο homeassistant. Για να δούμε, πως θα πάει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Dashboard στο addon  Grafana είναι, δεν νομίζω να βγάζει yaml!

Eβαλα Γραφάνα, πως φέρνεις (δεν εψαξα βεβαια ακομα πολύ) τα entities εκει; Επίσης με grafana αναγκαστικά δουλεύεις στη δική της επιφάνεια εργασίας η μπορείς να τα μεταφέρεις στο κεντρικό dashboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vagosman είπε

Eβαλα Γραφάνα, πως φέρνεις (δεν εψαξα βεβαια ακομα πολύ) τα entities εκει; Επίσης με grafana αναγκαστικά δουλεύεις στη δική της επιφάνεια εργασίας η μπορείς να τα μεταφέρεις στο κεντρικό dashboard;

Πρέπει να βάλεις και το influxdb. Θέλει ένα σετάρισμα (ψάξε κανένα σχετικό βίντεο στο youtube για influxdb και grafana στο homeassistant να δεις την διαδικασία). To influxdb είναι η βάση δεδομένων που τραβάει τα δεδομένα που δίνει κάθε entity από το homeassistant, και μετά το grafana οπτικοποιεί τα δεδομένα του influxdb σε panels.
Δεν έχω ασχοληθεί και πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια, όμως με το λίγο που ασχολήθηκα κάνει ωραία δουλίτσα.
Τώρα για να τα φέρεις στο lovelace σαν κάρτες, διαβάζω ότι άλλοι το κάνουν σαν iframe, άλλοι σαν screenshot και το προβάλουν σαν εικόνα με λινκ που τους πάει μέσα στο grafana αν κάνουν κλικ, δεν ξέρω εμένα δεν με έχει απασχολήσει.
Για το ρεύμα για παράδειγμα, μια χαρά μου κάνει να βλέπω το απλό διαγραμματάκι του ha στο dashboard, και αν θέλω ανάλυση ιστορικά και λοιπά, πάω και ανοίγω το grafana. Αν είχα φωτοβολταϊκό και ήθελα να βλέπω ξέρω γω την παραγωγή live, θα είχα το grafana μόνιμα ανοικτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Eβαλα Γραφάνα, πως φέρνεις (δεν εψαξα βεβαια ακομα πολύ) τα entities εκει; Επίσης με grafana αναγκαστικά δουλεύεις στη δική της επιφάνεια εργασίας η μπορείς να τα μεταφέρεις στο κεντρικό dashboard;

Εγώ αυτό είδα για να το φτιάξω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2022 στις 1:31 ΜΜ, mechpanos είπε

Thanx! Σήμερα εν τω μεταξύ παρήγγειλα το θερμομετράκι της xiaomi με 6€ που έχει και bluetooth επάνω, και έχω στο πλάνο να περάσω esphome σε ένα shelly plus 1 που έχω εκεί δίπλα (έχει κι αυτό bluetooth) να τα συνδέσω, και να παίρνω θερμοκρασίες στο homeassistant. Για να δούμε, πως θα πάει αυτό!

Έχω 4 - 5 τα τετράγωνα το οποία βέβαι είχα πάρει όλα μαζί 6€ χαχα. Είχα και ήδη πολλά ESP με ESPHOME στο σπίτι οπότε έχουν κάνει καλή δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Με στείλανε " πακέτο " από το διπλανό θρεντ. Χα χα.

Έχω αρκετές,smart συσκευές στο σπίτι σε 4-5 εφαρμογές. 

3 κάμερες xiaomi,  διάφορες συσκευές sonoff, tp-link tapo, broadlink.

Σκέφτομαι να πάρω και κάποια άλλα πράγματα. 

Όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο χάος με τις διαφορετικές εφαρμογές. 

Αν μπορούσα να τα μαζέψω όλα αυτά σε μια εφαρμογή θα ήταν ιδανικό. 

Διάβασα για το home assistant. 

Θέλω αν μπορεί να μου πει κάποιος επιγραματικα τι ακριβώς θα χρειαστώ για να το στήσω και τι θα κερδίσω. 

Υπολογιστής δεν υπάρχει για αυτή την δουλειά. 

Μπορώ να αγοράσω ένα rpi και ότι άλλο χρειαστεί,  βλέπω ότι τα χρήματα που θα χρειαστώ μπορώ να τα καλύψω. 

Άρα έχουμε ένα rpi, αυτό με τα 2 giga φτάνει η πρέπει να πάω στα 4 η 8.

Μία κάρτα μνήμης;

Πόσα giga. Υπάρχει και ένας ssd samsung evo 256 giga. 

Θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση κάποιο λογισμικό στην κάρτα ή στον ssd και ποιο;

Στο μέλλον αν αγοράζω άλλες συσκευές θα πρέπει να προσέχω κάτι ώστε να είναι συμβατές με το HA ;

Θα χρειαστώ κάτι άλλο για την αρχή;

Σύνδεση internet έχω 100/10 fiber. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για αρχη θα σου ελεγα να το στησεις στο λαπτοπ/υπολογιστη σου σαν VM για να δεις λιγο τι γινεται πως ειναι με τις συσκευες σου κλπ. Δεν χρειαζεται να το τρεχεις ολη την ωρα απλα για να το δεις σε χρηση στο περιβαλλον σου.

Η ιδανικη λυση ειναι καποιο Mini PC εγω εχω  Intel NUC. Αν πας σε RPi ειναι προτιμοτερο να βαλεις SSD.

Θα εγκαταστήσεις το HAOS, δες τα εδω https://www.home-assistant.io/installation/

 

Θα κοιτας αν η συσκευη που θες υποστηριζεται απο το ΗΑ. Μολις ξεκινησεις και περασεις λιγο χρονο θα μαθεις τα κολπα.

Αν δεις στο λινκ απο πανω εχει και ετοιμο VM για να το δοκιμασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GeG είπε

Παιδιά ποια ειναι μια καλή τιμή αυτή την στιγμή για το rpi με 4 και με 8 GB ;

Επειδή ψάχνω και εγώ αυτές τις μέρες, από εδώ αξίζει μόνο αγορά από Nettop, που είναι και ο επίσημος εισαγωγέας Raspberry Pi στην Ελλάδα. Έχουν υποχρεωτικό πλαφόν στις τιμές, οπότε δε πρόκειται να φουσκώσουν λόγω έλλειψης stock. Οπότε δες τι παίζει διαθέσιμο εκεί και τσίμπα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Επειδή ψάχνω και εγώ αυτές τις μέρες, από εδώ αξίζει μόνο αγορά από Nettop, που είναι και ο επίσημος εισαγωγέας Raspberry Pi στην Ελλάδα. Έχουν υποχρεωτικό πλαφόν στις τιμές, οπότε δε πρόκειται να φουσκώσουν λόγω έλλειψης stock. Οπότε δες τι παίζει διαθέσιμο εκεί και τσίμπα το.

Δεν παίζει τίποτα διαθέσιμο, μάλλον θέλει κάθε μέρα τσεκαρισμένα απλά είδα Σκρουτζ στα 120 € το 8αρι.πριν το ξεστοκαρισμα έπαιζε στα 90 όποτε ίσως σκέφτηκα να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeG είπε

Δεν παίζει τίποτα διαθέσιμο, μάλλον θέλει κάθε μέρα τσεκαρισμένα απλά είδα Σκρουτζ στα 120 € το 8αρι.πριν το ξεστοκαρισμα έπαιζε στα 90 όποτε ίσως σκέφτηκα να αξίζει.

Παίζει το low budget kit σε απόθεμα, είναι μαζί με θήκη, τροφοδοτικό, hdmi και sd κάρτα, δηλαδή όλα τα βσικά, και η τιμή του είναι τίμια, για τα έξτρα που δίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...