Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να βάλω το Mosquito broker (MQTT) να είναι μόνο local ή να προτιμήσω κάτι άλλο;

Ή να βγάλω το tasmota και να βάλω esphome σε περίπτωση που δεν χρειάζεται το MQTT εκεί; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Μπορώ να βάλω το Mosquito broker (MQTT) να είναι μόνο local ή να προτιμήσω κάτι άλλο;

Ή να βγάλω το tasmota και να βάλω esphome σε περίπτωση που δεν χρειάζεται το MQTT εκεί; 😛

ο MQΤΤ broker είναι ούτως ή άλλως local. Τι εννοείς; Ή τι θες να πετύχεις; 

Το Tasmota θέλει υποχρεωτικά έναν broker. Το ESPHOME δουλεύει και απευθείας μέσω του API του ΗΑ

13 ώρες πριν, x_revenge είπε

Πριζακια μονο θελω, τα shelly λιγο ακριβα οποτε μαλλον κατι σα το πρωτο που εβαλες θα παρω. Το tuya το ανεφερε και ενας αλλος χρηστης οποτε αν οντως δουλευει με home assistant χωρις περαιτερω διαδικασιες λογικα σε κατι τετοιο θα καταληξω.

Μια χαρα μου ακουγεται, αν μπορεις να μετρας χρηση ενεργειας χωρις το store δε νομιζω να το χρειαζομαι, τουλαχιστον οχι για την ωρα.

Δεν θα συνιστούσα το HA Core γιατί δεν είναι τόσο απλό όσο `pip installl homeassistant`. Πρέπει να ξέρεις τι κάνεις και αν κάτι δεν βγει σωστά θα έχεις μπέρδεμα. Το να το βάλεις σε VM είναι εύκολο μεν αλλά δεν έχει λογική αν δεν αφήνεις ήδη ανοιχτό τον υπολογιστή. Στο Pi εφόσον τρέχεις και άλλα θα το έβαζα με docker (ΗΑ Container). Πολύ πιο εύκολα διαχειρίσιμο. Έχει όμως υπόψη το θέμα SD card wear/corruption ειδικά αν αρχίζεις να έχεις μια βάση δεδομένων που θα γράφει συνέχεια στην SD. 

Όσο για tuya μερικές φορές έχουν τα θεματάκια τους αλλά υποτίθεται ότι υπάρχει και official integration στο ΗΑ από τους dev της tuya (εκεί βέβαια εγώ έχω θεματάκια με κάποιες τιμές που δεν ανανεώνονται ποτέ). Αλλά υπάρχει και το local tuya που είναι unofficial/custom αλλά έχω ακούσει ότι κάνει και αυτό δουλειά

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DioNiSis_000 είπε

μπορείς σε όποια διανομή χρησιμοποιείς, να εγκαταστήσεις την homeassistant core εκδοση σε python virtual enviroment με την εντολή pip . νομίζω έχει οδηγίες στη σελίδα του πως να το κάνεις.

θα τρέχει σαν απλο προγραμμα οπως θελεις. οι διαφορες ειναι,

δεν θα εχεις το addon store που ειναι κατι σαν το repository της διανομης haos,  αλλα εχεις τα repositories της διανομης που ηδη χρησιμοποιείς για εφαρμογές. hacs μπορεις να εχεις.

τα updates θα τα κανεις οταν βγαινουν δίνοντας μια εντολη στο τερματικο ή φτιαχνεις script να γίνονται απο το interface του ha.

δεν χρησιμοποιεί docker και containers με αποτέλεσμα να έχεις πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μνήμης .

Δεν θα το πρότεινα για αρχάριο όμως Διονύση. Αν έχει κάποια εξοικείωση με linux και θέλει να κάνει και άλλα πραγματάκια στο homeassistant OK...Κι εγώ έτσι το είχα περάσει, στην αρχή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, than2031995 είπε

ο MQΤΤ broker είναι ούτως ή άλλως local. Τι εννοείς; Ή τι θες να πετύχεις; 

Το Tasmota θέλει υποχρεωτικά έναν broker. Το ESPHOME δουλεύει και απευθείας μέσω του API του ΗΑ

Έχω ένα μπριζάκι με μετρητή κατανάλωσης και του έβαλα tasmota.

Θέλω να έχω γράφημα της κατανάλωσης.

Κάτι είδα όμως ότι το mosquitoe broker είναι σε κάποιο public domain ή κάτι τέτοιο, όχι απαραίτητα μόνο local απ' όσο κατάλαβα.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με το influxdb αν το βάλω; Επειδή λέει δεν γίνεται πλέον maintain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το πρωι ειδα αυτο και ετρεξα στο πιο κοντινο mymarket, ευτυχως βρηκα καμποσα και πηρα 4 για να υπαρχουν, τιμη σα να κλεβεις εκκλησια. Χθες το βραδυ εκανα μια δοκιμη σε VM μονο για να δω το interface του προγραμματος, δε μπορω να ασχοληθω τωρα με τις πριζες (δε τις εχω ανοιξει καν) αλλα στα κομμεντς λενε οτι χρησιμοποιει ewelink οπως τα sonoff, υποθετω αυτο μας κανει μιας και ειδα πανω στο κομμεντ του liakjim για sonoff; Ειναι 10Α οποτε μαλλον δε θα τις βαλω σε κλιματιστικο αν και υποτιθεται οτι το κλιματιστικο φτανει μεχρι 7,2Α αλλα θελει λιγο προσοχη, δε ξερω και τι ειδους ποιοτητας ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x_revenge είπε

Λοιπον το πρωι ειδα αυτο και ετρεξα στο πιο κοντινο mymarket, ευτυχως βρηκα καμποσα και πηρα 4 για να υπαρχουν, τιμη σα να κλεβεις εκκλησια. Χθες το βραδυ εκανα μια δοκιμη σε VM μονο για να δω το interface του προγραμματος, δε μπορω να ασχοληθω τωρα με τις πριζες (δε τις εχω ανοιξει καν) αλλα στα κομμεντς λενε οτι χρησιμοποιει ewelink οπως τα sonoff, υποθετω αυτο μας κανει μιας και ειδα πανω στο κομμεντ του liakjim για sonoff; Ειναι 10Α οποτε μαλλον δε θα τις βαλω σε κλιματιστικο αν και υποτιθεται οτι το κλιματιστικο φτανει μεχρι 7,2Α αλλα θελει λιγο προσοχη, δε ξερω και τι ειδους ποιοτητας ειναι...

Δεν δείχνει κατανάλωση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν δείχνει κατανάλωση.

:o Μου το χαλασες. Τεσπα κατι θα βρω να τα κανω, στη τελικη μπορω να τα κανω να αναβουν και να σβηνουν τα αντικουνουπικα στα δωματια. Μιας και τα εχω τι πριζακι 16Α εχει μετρητη καταναλωσης που να λειτουργει με ewelink για να μη χρειαζεται να γραφτω σε διακοσιες διαφορετικες υπηρεσιες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι μιλάμε για πολλαπλές υπηρεσίες, ολα μεσα στο ΗΑ δεν τα φέρνετε;

Παρτε με το κιλό τα πριζάκια Blitzwolf, ιδανικά με zigbee που φέρνει όλα τα στοιχεία.

Και 16Α και ποιοτικά. Δεν ετρεξα ποτέ τη μαμα εφαρμογή τους, απευθείας στο ΗΑ.

Eίτε τα SHP13 ή τα πιο φρέσκα SHP15 με ξεχωριστό κύκλωμα για ακρίβεια στην μέτρηση κατανάλωσης ενέργειας.

image.png.084a251b7d8fb638d77f94e49c718347.png

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Γιατι μιλάμε για πολλαπλές υπηρεσίες, ολα μεσα στο ΗΑ δεν τα φέρνετε;

Παρτε με το κιλό τα πριζάκια Blitzwolf, ιδανικά με zigbee που φέρνει όλα τα στοιχεία.

Σωστά, αλλά θέλει επιπλέον και κάποιο στικάκι conbee κλπ. Συνήθως όσοι δυσκολεύονται ψάχνουν για πιο οικονομικές λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, userAnon είπε

Σωστά, αλλά θέλει επιπλέον και κάποιο στικάκι conbee κλπ. Συνήθως όσοι δυσκολεύονται ψάχνουν για πιο οικονομικές λύσεις. 

Αν θες 1-2 συσκευές, για να μην παίρνεις και στικάκι καλά είναι τα WiFi. Αλλά επειδή όλο και θα θες μετά αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, κίνησης κ.α., καλό είναι να μπει κάποιος στη διαδικασία του ZigBee. Και τα έξυπνα πριζάκια είναι καλή φάση, γιατί είναι και extenders σου φτιάχνουν το mesh network, γιατί το στικάκι δεν θα πιάνει και πολύ μακριά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν θες 1-2 συσκευές, για να μην παίρνεις και στικάκι καλά είναι τα WiFi.

αυτό.. είναι παιδιά που θέλουν να βλέπουν μόνο κατανάλωση και αναγκάζονται να βάζουν ΗΑ + grafana κλπ μόνο για αυτό το σκοπό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη χαθηκα λιγο διορθωστε με αν δεν εχω καταλαβει σωστα, το conbee ειναι στικακι για να κανεις ολες σου τις εργασιες για εξυπνο σπιτι σε local network, φανταζομαι ειναι αυτο γιατι αυτο μου εβγαλε το google. Για 40 ευρω θα ηταν καλη λυση αν ηθελα πολλες συσκευες για ενα σπιτι που εμοιαζε ταινια sci-fi κτλ αλλα προς το παρον το μονο που θελω ειναι ιστορικο και γραφημματα καταναλωσης ενεργειας. Εχω παραγγειλει μια gosund εξυπνη πριζα που συνδεεται με tuya και θα ακολουθουσα τις οδηγιες απο εδω, αυτο ειναι αρκετο για τη χρηση που θελω σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...