Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Ωραία δουλειά έτσι.

Δεν το έγραψα εγω. Αρχικά είχα φτιάξει 2 διαφερετικούς σενσορες, 1 για την καθε σαιζόν, αλλά δεν μου άρεσε και όπως είπα το βρήκα στο ΗΑ έτοιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/6/2022 στις 10:31 ΠΜ, userAnon είπε

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε άλλα νέα και για όποιον ενδιαφέρεται ειδικά αν έχουν συναγερμό paradox.

To σπίτι είχε προεγκατάσταση συναγερμού, όμως προφανώς ο ηλεκτρολόγος που περασε τα καλώδια έκανε κάποια "πατάτα" με αποτέλεσμα 2 ζώνες (πατζούρι παράθυρο) να μην λειτουργουν και για να φτιαχτεί θα έπρεπε να σκάψω το μισό σπίτι.

Λύση. Shelly 1 γυρισμένο στα 12 volt + aqara αισθητηρα πόρτας. Το shelly παίρνει ρεύμα από την μπαταρία του συναγερμου και μέσω ΗΑ όταν ο αισθητήρας δείχνει on δίνει σήμα στο shelly και ενεργοποιείτε ο συναγερμός. Ήδη στο ίδιο shelly σύνδεσα και την πόρτα της αποθήκης. Σε επόμενη φάση η 1 ζώνη που μου περισσεύει θα συνδεθεί αντίστοιχα και θα την γυρίσω σε 24ωρη για να παίρνει σήμα καπνού από αντόιστοιχο αισθητήρα (τον οποίο ψάχνω).

Αυτά για συναγερμό paradox SP6000 αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει και σε άλλα συστήματα.

 

Μαλλον universal ημιμετρο. Για δες τα παρακάτω αφου εισαι με Paradox:

1.  https://github.com/ParadoxAlarmInterface/pai

2.  https://github.com/maragelis/ParadoxMqtt32

3. https://github.com/maragelis/ParadoxRs232toMqtt

Η σειρά δεν ειναι τυχαία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dm_mlnk είπε

Μαλλον universal ημιμετρο. Για δες τα παρακάτω αφου εισαι με Paradox:

ή δεν καταλαβες τι εχω γραψει ή δεν το εχω γραψει σωστα.

για την ιστορια εχω την λυση 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dm_mlnk είπε

Σε επόμενη φάση η 1 ζώνη που μου περισσεύει θα συνδεθεί αντίστοιχα και θα την γυρίσω σε 24ωρη για να παίρνει σήμα καπνού από αντόιστοιχο αισθητήρα (τον οποίο ψάχνω).

Δεν χρειαζεται να συνδεθει σε ζωνη ο αισθητηρας. Βρισκεις η φτιαχνεις αισθητηρα

με esp και σε περιπτωση ενεργοποιησης του αισθητηρα πυροδοτει ενα pgm του συμαγερμου π ειναι συνδεδεμενη η σειρηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dm_mlnk είπε

με esp και σε περιπτωση ενεργοποιησης του αισθητηρα πυροδοτει ενα pgm του συμαγερμου π ειναι συνδεδεμενη η σειρηνα.

αυτο δεν γνωριζω πως γινεται. μπορεις να το αναλυσεις?

edit: είχα δει αυτό στο github, επειδή όμως δεν γνωρίζω πολλά από συναγερμούς δεν καταλάβα καν τι έλεγε. μάλλον στο ίδιο αναφέρεσαι

How to trigger alarm using MQTT? · Issue #20 · maragelis/ParadoxMqtt32 (github.com)

image.png.61cfac62faa476dfb4c2aa5078e9806e.png

53 λεπτά πριν, dm_mlnk είπε

πυροδοτει ενα pgm του συμαγερμου π ειναι συνδεδεμενη η σειρηνα.

αυτό δεν καταλαβαίνω πως γίνεται

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω mqtt μπορεις να αλλαξεις κατασταση στο pgm που ειμαι συνδεδεμενη η σειρηνα.

αρα μπορεις να εχεις ενα κουμπι στο ha σαν κουμπι πανικου και να χτυπαει η σειρηνα.

επισης μπορεις με αυτοματισμο κατω απο συγκεκριμενα γεγονοτα να αλλαξεις κ παλι τη κατασταση της σειρηνας.

με το pai το πρωτο λινκ που κοινοποιησα αυτο γινεται πολυ ευκολα μιας και τα pgms τα αναγνωριζει το ha σαν switches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dm_mlnk είπε

Μεσω mqtt μπορεις να αλλαξεις κατασταση στο pgm που ειμαι συνδεδεμενη η σειρηνα

θα το κοιτάξω, γιατί δεν μπορώ να το συνδέσω με pai. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

θα το κοιτάξω, γιατί δεν μπορώ να το συνδέσω με pai. ευχαριστώ

Προσπάθησε το PAI , ειναι πολυ πιο ευελικτο χωρις να θέλω να πω πως η προσπαθεια του marangelis δεν ειναι παρα πολυ καλη. Ακομα και telnet2Serial μεσω ESP8266/ESP32 εχω δοκιμάσει και το ΡΑΙ παίζει πολύ καλά.

Κανε τις δοκιμές σου και θα το καταφέρεις. Ειναι κρίμα να προσπαθείς να ενεργοποιησεις την σειρήνα μεσω 24ωρης ή μεσω οπλισμένης ζώνης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Μετά το τελευταίο update χάθηκαν οι αυτοματισμοί που είχα. Οκ, έκανα restore από backup αλλά.... είναι λογικό;

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω update 2 φορές. Και τις 2 έχει γίνει το ίδιο.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χτες παρέλαβα κατι NFC Tags για να αρχισω να τα κολλαω παντου στο σπιτι και να μπορω να ξεκιναω αυτοματισμους οταν σκαναρονται με το κινητο. Εχει πλακα μπορω να πω. Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει το κινητο αν ειναι ξεκλειδωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Χτες παρέλαβα κατι NFC Tags για να αρχισω να τα κολλαω παντου στο σπιτι και να μπορω να ξεκιναω αυτοματισμους οταν σκαναρονται με το κινητο. Εχει πλακα μπορω να πω. Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει το κινητο αν ειναι ξεκλειδωτο

Καλησπέρα. Γράψε καμιά ιδέα. Ποιους αισθητήρες πήρες και τι αυτοματισμό θέλεις να φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Γράψε καμιά ιδέα. Ποιους αισθητήρες πήρες και τι αυτοματισμό θέλεις να φτιάξεις.

NFC Tags 213. Για μαγαζι στειλε pm. Περιπου 60 λεπτα το ενα κανουν

Ο πρωτος που ειχα στο μυαλο ειναι στο κομοδινο αφηνω το κινητο οταν ειναι να πεσω για υπνο και κλεινει οτι υπαρχει ανοιχτο φωτα, τηλεορασεις κλπ. 

Αργοτερα ισως φτιαξω και κανα δυο πχ οταν παω κουζινα να σκαναρω για να μου αναβει φωτα κουζινας κλπ (αρκει πρωτα να φτιαξω τα φωτα να ειναι εξυπνα :P )

Ισως κανω κατι με το μπανιο τυπου σκαναρεις και αναβει θερμοσιφωνο και μετα απο λιγο πχ τη θερμανση στο μπανιο και στο δωματιο

ΘΑ τα βρω στην πορεια αναλογα με το πως θα κινουμε μεσα στο σπιτι γιατι μετακομισα προσφατα οποτε ακομη δεν εχω τελειωσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα Doorbell της Hikvision που έχει και nfc reader επάνω, και ψάχνω τρόπο να μπορέσω να το κάνω integrate στο ha...να διαβάζει και τα tags και να κάνει αυτοματισμούς ανάλογα ποιος μπαίνει στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εγώ έχω ένα Doorbell της Hikvision που έχει και nfc reader επάνω, και ψάχνω τρόπο να μπορέσω να το κάνω integrate στο ha...να διαβάζει και τα tags και να κάνει αυτοματισμούς ανάλογα ποιος μπαίνει στο σπίτι...

Για πες μοντελο. Υπαρχει Integration γενικοτερα για αυτο; εχει κωδικο; αν ναι μπορεις να το κανεις συμφωνα με τον κωδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...