Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Για πες μοντελο. Υπαρχει Integration γενικοτερα για αυτο; εχει κωδικο; αν ναι μπορεις να το κανεις συμφωνα με τον κωδικο;

Είναι το DS-KV6113-WPE1/B. Έχουν βγάλει ένα integration που έχουν κάνει reverse engineer κάποια χαρακτηριστικά του hik-connect (official εφαρμογή). Αλλά δεν κάνει πολλά πράγματα. Και "διαβάζουν" και κάποιες λειτουργίες, μέσω rest api, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ! Θέλω όμως να το ψάξω, γιατί θέλω να βάλω ένα tablet σαν homeassistant dashboard και να το κάνω και οθόνη για την θυροτηλεόραση, μέσω του homeassistant! Μην βάζω hik-connect από πάνω, τώρα, χωρίς λόγο...
Μέχρι τώρα μόνο την εικόνα καταγράφω από όποιον κάθεται μπροστά, μέσω frigate, και έτσι ξέρω ότι κάποιος είναι στην πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και βολεύει να είσαι με ένα κινητό στο χέρι όπου πας στο σπίτι; Και να το ξεκλειδώνεις κιόλας πρώτα; Κάπου είχα διαβάσει (πολύ σωστό) ότι smart είναι το σπίτι που είναι αυτόνομο, όσο λιγότερη παρέμβαση του χρήστη τόσο καλύτερο. Καλά αυτά τα μπλιμπλίκια αλλά προσωπικά στην κρεβατοκάμαρα πχ. έχω φτιάξει bed occupancy sensor.

https://community.home-assistant.io/t/zigbee-bed-occupancy-sensor/213932

Στην κουζίνα έχω αισθητήρα κίνησης για τον κρυφό φωτισμό κάτω απ' τα ντουλάπια που κοιτάει την βρύση και στον ενιαίο άλλο αισθητήρα για τα υπόλοιπα φώτα. Κάπως έτσι δηλαδή αποφεύγω την χρήση κινητού (και την γκρίνια της γυναίκας βεβαίως βεβαίως 😂)

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2022 στις 4:50 ΜΜ, Spect~ είπε

Για πες μοντελο. Υπαρχει Integration γενικοτερα για αυτο; εχει κωδικο; αν ναι μπορεις να το κανεις συμφωνα με τον κωδικο;

Λοιπόν σήμερα που είχα χρόνο κάθισα και έβαλα το integration, μιλάμε είναι σε νηπιακό στάδιο και λίγο μπελάς αλλά κάνει τα βασικά. Μέχρι τώρα μπορώ και παίρνω ένδειξη ότι κάποιος χτυπάει το κουδούνι, ότι ξεκλείδωσε η πόρτα (με το rfid) και ότι έπιασε κίνηση η κάμερα (καλά αυτό δεν το λειτουργώ έχω frigate για αυτή τη δουλειά). Εικόνα είχα ήδη.
Μπορώ επίσης να στείλω εντολή να ξεκλειδώσει η πόρτα.
Τώρα μένει να υλοποιήσω, να έχω και συνομιλία με εικόνα και ήχο από/προς τις 2 πλευρές. Αυτό είναι λίγο πιο πολύπλοκο, γιατί μάλλον πρέπει να φτιάξω τηλεφωνικό κέντρο voip στο pc που τρέχει και το homeassistant και να δρομολογώ κλήση από το κουδούνι προς κάποιο sip client που θα πρέπει να μπει...Κάψιμο...Και άντε και το έκανες τοπικά, άντε να παίξει και απομακρυσμένα, στο κινητό! Δεν βλέπω να αποφεύγω την εφαρμογή της hikvision. 
Και αφού τα δοκιμάσω όλα αυτά και παίξουν, να βρω τρόπο να ανοίγει το σχετικό dashboard σε full screen όταν χτυπήσει το κουδούνι! 
Και να είναι και όμορφο/λειτουργικό!!!
 

To add-on, είναι αυτό:

https://community.home-assistant.io/t/ds-kd8003-ds-kv8113-ds-kv8213-ds-kv6113-ds-kv8413-and-integration-hikvision-hikconnect-video-intercom-doorbell/238535

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Λοιπόν σήμερα που είχα χρόνο κάθισα και έβαλα το integration, μιλάμε είναι σε νηπιακό στάδιο και λίγο μπελάς αλλά κάνει τα βασικά. Μέχρι τώρα μπορώ και παίρνω ένδειξη ότι κάποιος χτυπάει το κουδούνι, ότι ξεκλείδωσε η πόρτα (με το rfid) και ότι έπιασε κίνηση η κάμερα (καλά αυτό δεν το λειτουργώ έχω frigate για αυτή τη δουλειά). Εικόνα είχα ήδη.
Μπορώ επίσης να στείλω εντολή να ξεκλειδώσει η πόρτα.
Τώρα μένει να υλοποιήσω, να έχω και συνομιλία με εικόνα και ήχο από/προς τις 2 πλευρές. Αυτό είναι λίγο πιο πολύπλοκο, γιατί μάλλον πρέπει να φτιάξω τηλεφωνικό κέντρο voip στο pc που τρέχει και το homeassistant και να δρομολογώ κλήση από το κουδούνι προς κάποιο sip client που θα πρέπει να μπει...Κάψιμο...Και άντε και το έκανες τοπικά, άντε να παίξει και απομακρυσμένα, στο κινητό! Δεν βλέπω να αποφεύγω την εφαρμογή της hikvision. 
Και αφού τα δοκιμάσω όλα αυτά και παίξουν, να βρω τρόπο να ανοίγει το σχετικό dashboard σε full screen όταν χτυπήσει το κουδούνι! 
Και να είναι και όμορφο/λειτουργικό!!!
 

To add-on, είναι αυτό:

https://community.home-assistant.io/t/ds-kd8003-ds-kv8113-ds-kv8213-ds-kv6113-ds-kv8413-and-integration-hikvision-hikconnect-video-intercom-doorbell/238535

Λογικά ίσως μπορείς να διαβάσεις ποιο rfid είναι για να ξέρεις ποιος μπαίνει και να κάνεις ανάλογους αυτοματισμόυς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λογικά ίσως μπορείς να διαβάσεις ποιο rfid είναι για να ξέρεις ποιος μπαίνει και να κάνεις ανάλογους αυτοματισμόυς

Προς το παρόν μόνο door status διαβάζει, αλλά θα κάνω δοκιμή, να δω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 11:50 ΜΜ, Spect~ είπε

Αν καταφέρεις γράψε εδώ τι και πως 

 

Στις 16/3/2022 στις 9:13 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Επανέρχομαι μετά από καιρό με update για το μπριζάκι.

Όπως είχα γράψει έχει δικό του wifi τσιπάκι το οποίο δεν παίρνει tasmota/esphome, το CB2S συγκεκριμένα.

Μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια πήρα και το wifi tag WT-01N όπου είναι συμβατός αντικαταστάτης του CB2S.

Μέσω serial πέρασα tasmota και πλέον λειτουργεί όπως θα ήθελα.

Σαν τσιπάκι μέτρησης κατανάλωσης έχει το BL0942, βρήκα ένα issue στο GitHub οπότε από εκεί τσίμπησα το template και λειτουργεί σωστά. https://github.com/arendst/Tasmota/issues/14829

Δυστυχώς μόνος μου κατάφερα να βρω μόνο button/led/relay και δεν έβλεπα κατανάλωση. 😅

Έκανα και το καλιμπράρισμα οπότε πλέον μένει να στήσω HA + influxdb + grafana. 😅

Μέσα στο spoiler θα βάλω το template για όποιον ενδιαφέρεται.

Spoiler

{"NAME":"Coolseer Plug (SK01WE) (BL0942)","GPIO":[0,3200,0,7520,0,32,0,0,0,544,224,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":18}

Και μια εικόνα με τα GPIO.

ogIp8wd.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ενδιαφερομαι για ενα πριζακι να μετραω την καταναλωση των συσκευων μου με ιστορικο και διαγραμματα και αλλα ωραια τετοια οπως εχω δει στο thread με τις συζητησεις για κλιματιστικα, μπορω να τρεξω το home assistant σε VM στο pc μου (προτιμοτερο γιατι εινια πιο βολικο) η σε RPi 4 αλλα δε ξερω τι πριζα να παρω, θελω κατι που να ειναι συμβατο και οικονομικο γιατι σκεφτομαι να παρω 2-3 πριζες συνολικα και θα ηθελα κατω απο 20 ευρω η μια. Μιας και το thread ειναι 100 σελιδες, υπαρχει καποια λιστα πουθενα με συμβατες συσκευες η καποιο tutorial? Προς το παρων δε με ενδιαφερει καποια αλλη λειτουργεια για smart home μονο διαγραμματα οπως εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Γεια σας, ενδιαφερομαι για ενα πριζακι να μετραω την καταναλωση των συσκευων μου με ιστορικο και διαγραμματα και αλλα ωραια τετοια οπως εχω δει στο thread με τις συζητησεις για κλιματιστικα, μπορω να τρεξω το home assistant σε VM στο pc μου (προτιμοτερο γιατι εινια πιο βολικο) η σε RPi 4 αλλα δε ξερω τι πριζα να παρω, θελω κατι που να ειναι συμβατο και οικονομικο γιατι σκεφτομαι να παρω 2-3 πριζες συνολικα και θα ηθελα κατω απο 20 ευρω η μια. Μιας και το thread ειναι 100 σελιδες, υπαρχει καποια λιστα πουθενα με συμβατες συσκευες η καποιο tutorial? Προς το παρων δε με ενδιαφερει καποια αλλη λειτουργεια για smart home μονο διαγραμματα οπως εδω

Καλύτερα σε ένα pi (αν και τσούζει τώρα, αν και όπου το βρεις) γιατί το pc θα πρέπει να το 'χεις συνέχεια αναμμένο.
Θα σου αναγνωρίσει σχεδόν όλες τις ευρέως διαδεδομένες πρίζες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Καλύτερα σε ένα pi (αν και τσούζει τώρα, αν και όπου το βρεις) γιατί το pc θα πρέπει να το 'χεις συνέχεια αναμμένο.
Θα σου αναγνωρίσει σχεδόν όλες τις ευρέως διαδεδομένες πρίζες.

Εχω pi δε χρειαζεται να αγορασω αλλα θα μπορω να το τρεξω σαν απλο προγραμμα με web interface οπως pihole η θα πρεπει να σβησω τα παντα και να εχω μονο το λογισμικο του home assistant? Και οταν λες ολες τις ευρεως διαδεδομενες πριζες, ειναι ολες το ιδιο η καποιες θελουν διαφορετικο setup; Γιατι βλεπω και το ποστ απο πανω και μου φαινεται θελει τρεξιματα,  υπαρχει κατι που να δουλευει out of the box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Εχω pi δε χρειαζεται να αγορασω αλλα θα μπορω να το τρεξω σαν απλο προγραμμα με web interface οπως pihole η θα πρεπει να σβησω τα παντα και να εχω μονο το λογισμικο του home assistant? Και οταν λες ολες τις ευρεως διαδεδομενες πριζες, ειναι ολες το ιδιο η καποιες θελουν διαφορετικο setup; Γιατι βλεπω και το ποστ απο πανω και μου φαινεται θελει τρεξιματα,  υπαρχει κατι που να δουλευει out of the box?

Πόσα αμπέρ; 16Α; Θέλεις πρίζας ή γραμμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Εχω pi δε χρειαζεται να αγορασω αλλα θα μπορω να το τρεξω σαν απλο προγραμμα με web interface οπως pihole η θα πρεπει να σβησω τα παντα και να εχω μονο το λογισμικο του home assistant? Και οταν λες ολες τις ευρεως διαδεδομενες πριζες, ειναι ολες το ιδιο η καποιες θελουν διαφορετικο setup; Γιατι βλεπω και το ποστ απο πανω και μου φαινεται θελει τρεξιματα,  υπαρχει κατι που να δουλευει out of the box?

Τι άλλα κάνεις με το pi, να σου πω! Το πιο καλό και ασφαλές, είναι να φτιάξεις μια κάρτα* με Homeassistant OS που αυτό θα είναι το λειτουργικό του pi. Μέσα από εκεί, ακριβώς από web interface, θα μπορείς να εγκαταστήσεις διάφορα πρόσθετα όπως το ...pihole και άλλα πολλά.

Αλλά αν θέλεις πχ να έχεις και kodi να βλέπεις ταινίες στην tv, δεν γίνεται.

Για πρίζες αν θες κάτι χωρίς να ασχοληθείς καθόλου, πάρε Shelly smart plug.

*Μακροπρόθεσμα αν κάνει συνέχεια εγγραφές, η κάρτα SD θα γίνει corrupted. Οπότε για αρχή θα πρέπει να βάλεις μια ακριβή κάρτα που να αντέχει χιλιάδες εγγραφές την ημέρα, ιδανικό θα ήταν να βάλεις εξαρχής ένα αντάπτορα και ένα ssd και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πόσα αμπέρ; 16Α; Θέλεις πρίζας ή γραμμής;

16 για σιγουρια στο κλιματιστικο, τωρα για αλλες συσκευες οπως πχ pc θα μπορουσα και κατι πριζακια των 10 θεωρητικα αλλα νταξει πες 16 για ολα δε ξερω σε τι μπορει να θελω να τα βαλω στο μελλον, τετοια σκεφτομουν.

54 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τι άλλα κάνεις με το pi, να σου πω! Το πιο καλό και ασφαλές, είναι να φτιάξεις μια κάρτα* με Homeassistant OS που αυτό θα είναι το λειτουργικό του pi. Μέσα από εκεί, ακριβώς από web interface, θα μπορείς να εγκαταστήσεις διάφορα πρόσθετα όπως το ...pihole και άλλα πολλά.

Αλλά αν θέλεις πχ να έχεις και kodi να βλέπεις ταινίες στην tv, δεν γίνεται.

Για πρίζες αν θες κάτι χωρίς να ασχοληθείς καθόλου, πάρε Shelly smart plug.

*Μακροπρόθεσμα αν κάνει συνέχεια εγγραφές, η κάρτα SD θα γίνει corrupted. Οπότε για αρχή θα πρέπει να βάλεις μια ακριβή κάρτα που να αντέχει χιλιάδες εγγραφές την ημέρα, ιδανικό θα ήταν να βάλεις εξαρχής ένα αντάπτορα και ένα ssd και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εχω pihole και επισης λειτουργει και σαν mini pc για χρηση libreoffice και browsing, καποια στιγμη θελω να το κανω και NAS /media server αλλα δεν ειναι προτεραιοτητα, θα μπορουσα να βαλω αλλο SD αλλα γενικα μου ειναι πιο βολικο να το εχω σε VM στο main pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, x_revenge είπε

16 για σιγουρια στο κλιματιστικο, τωρα για αλλες συσκευες οπως πχ pc θα μπορουσα και κατι πριζακια των 10 θεωρητικα αλλα νταξει πες 16 για ολα δε ξερω σε τι μπορει να θελω να τα βαλω στο μελλον, τετοια σκεφτομουν.

Δεν μπορώ να σχολιάσω για tuya , ας πει κάποιος άλλος γιατί δύο δικά μου (σαν αυτό αλλά blitzwolf) τα έχω φλασάρει με esphome και δουλεύουν πολύ καλά (αλλά τα έχω βάλει σε αφυγραντήρες, δεν τολμώ να τα βάλω σε κλιματιστικό).

Προσωπικά για κλιματιστικό πάνω από 18000btus και οπωσδήποτε για 24άρι, θα έβαζα είτε αυτό , είτε αυτό. Σχετικά ακριβές λύσεις αλλά το πρώτο αντέχει 5500W οπότε έχει μεγάλο περιθώριο να αντέξει, ενώ το 2ο μετράει επαγωγικά οπότε το ρεύμα δεν περνάει από μέσα του.

Σε 9άρι ή 12άρι, θα έβαζα ως πιο οικονομικό αυτό (αν και δεν το έχω σε υπόληψη, μου έχουν καεί 4 sonoff έως τώρα) .  Σε plug αυτό και υπό προϋποθέσεις (για κλιματιστικό που δεν ανεβάζει πολλά watts ), αυτό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, x_revenge είπε

Εχω pi δε χρειαζεται να αγορασω αλλα θα μπορω να το τρεξω σαν απλο προγραμμα με web interface οπως pihole η θα πρεπει να σβησω τα παντα και να εχω μονο το λογισμικο του home assistant?

μπορείς σε όποια διανομή χρησιμοποιείς, να εγκαταστήσεις την homeassistant core εκδοση σε python virtual enviroment με την εντολή pip . νομίζω έχει οδηγίες στη σελίδα του πως να το κάνεις.

θα τρέχει σαν απλο προγραμμα οπως θελεις. οι διαφορες ειναι,

δεν θα εχεις το addon store που ειναι κατι σαν το repository της διανομης haos,  αλλα εχεις τα repositories της διανομης που ηδη χρησιμοποιείς για εφαρμογές. hacs μπορεις να εχεις.

τα updates θα τα κανεις οταν βγαινουν δίνοντας μια εντολη στο τερματικο ή φτιαχνεις script να γίνονται απο το interface του ha.

δεν χρησιμοποιεί docker και containers με αποτέλεσμα να έχεις πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μνήμης .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπορώ να σχολιάσω για tuya , ας πει κάποιος άλλος γιατί δύο δικά μου (σαν αυτό αλλά blitzwolf) τα έχω φλασάρει με esphome και δουλεύουν πολύ καλά (αλλά τα έχω βάλει σε αφυγραντήρες, δεν τολμώ να τα βάλω σε κλιματιστικό).

Προσωπικά για κλιματιστικό πάνω από 18000btus και οπωσδήποτε για 24άρι, θα έβαζα είτε αυτό , είτε αυτό. Σχετικά ακριβές λύσεις αλλά το πρώτο αντέχει 5500W οπότε έχει μεγάλο περιθώριο να αντέξει, ενώ το 2ο μετράει επαγωγικά οπότε το ρεύμα δεν περνάει από μέσα του.

Σε 9άρι ή 12άρι, θα έβαζα ως πιο οικονομικό αυτό (αν και δεν το έχω σε υπόληψη, μου έχουν καεί 4 sonoff έως τώρα) .  Σε plug αυτό και υπό προϋποθέσεις (για κλιματιστικό που δεν ανεβάζει πολλά watts ), αυτό.

Πριζακια μονο θελω, τα shelly λιγο ακριβα οποτε μαλλον κατι σα το πρωτο που εβαλες θα παρω. Το tuya το ανεφερε και ενας αλλος χρηστης οποτε αν οντως δουλευει με home assistant χωρις περαιτερω διαδικασιες λογικα σε κατι τετοιο θα καταληξω.

1 ώρα πριν, DioNiSis_000 είπε

μπορείς σε όποια διανομή χρησιμοποιείς, να εγκαταστήσεις την homeassistant core εκδοση σε python virtual enviroment με την εντολή pip . νομίζω έχει οδηγίες στη σελίδα του πως να το κάνεις.

θα τρέχει σαν απλο προγραμμα οπως θελεις. οι διαφορες ειναι,

δεν θα εχεις το addon store που ειναι κατι σαν το repository της διανομης haos,  αλλα εχεις τα repositories της διανομης που ηδη χρησιμοποιείς για εφαρμογές. hacs μπορεις να εχεις.

τα updates θα τα κανεις οταν βγαινουν δίνοντας μια εντολη στο τερματικο ή φτιαχνεις script να γίνονται απο το interface του ha.

δεν χρησιμοποιεί docker και containers με αποτέλεσμα να έχεις πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μνήμης .

Μια χαρα μου ακουγεται, αν μπορεις να μετρας χρηση ενεργειας χωρις το store δε νομιζω να το χρειαζομαι, τουλαχιστον οχι για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...