Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

έχω 2-3 λάμπες yeelight και επειδή άλλαξα κινητό έγινε αναβάθμιση στην εφαρμογή και έχει χαθεί πλέον η LAN σύνδεση.. και δεν παίζει στο ΗΑ χωρίς LAN

διάβασα ότι μπορει να γίνει σύνδεση μέσω του homekit της apple. Iphone δεν έχω. Έχουν όμως κάποιοι φίλοι

ερώτηση

αν τις συνεδέσω με το κινητο φίλου γνωρίζει κανείς γενικά πως παίζει το homekit? φαντάζομαι ότι λειτουργεί σαν γέφυρα για να συνδεθεί η όποια συσκευή στο ΗΑ και μετά παίζει στο ΗΑ ανέξαρτητα, αρκεί να παραμείνει στο homekit? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/5/2022 στις 1:41 ΜΜ, mechpanos είπε

Το μόνο που δεν έχω προσδιορίσει ακόμα, είναι τι επεξεργαστής χρειάζεται, για να σηκώνει άνετα το frigate με κάνα 4ρι κάμερες. Έχω και coral βέβαια δεν βασίζομαι στην cpu, αλλά βοηθάει να είναι άνετα τα πράγματα.

Εφόσον έχεις Coral δεν θες κάτι πολύ σοβαρό. Φαντάσου έχω το Frigate με Coral σε ένα Odroid N2+ με 6 κάμερες. Χρειάζεσαι κάποια CPU για το motion detection μόνο αλλά όχι και κάτι τρελό. Επιπλέον χρειάζεσαι μόνο αν κάνεις transcoding (κατά προτίμηση θέλεις το detection να γίνεται σε όσο πιο χαμηλή ανάλυση έχει η κάμερα χωρίς να χάνει κινήσεις + να έχεις 5FPS το stream γιατί τόσο επεξεργάζεται το frigate - στα παραπάνω FPS πχ 25 χάνεις CPU στο decoding).

Βέβαια παρ' όλ' αυτά θα πήγαινα σε κάτι επαρκές για να τρέχεις πχ Proxmox ώστε να έχεις ξεχωριστά το Frigate από το HAOS (ή όποιο άλλο τρόπο το έχεις εγκατεστημένο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Εφόσον έχεις Coral δεν θες κάτι πολύ σοβαρό. Φαντάσου έχω το Frigate με Coral σε ένα Odroid N2+ με 6 κάμερες. Χρειάζεσαι κάποια CPU για το motion detection μόνο αλλά όχι και κάτι τρελό. Επιπλέον χρειάζεσαι μόνο αν κάνεις transcoding (κατά προτίμηση θέλεις το detection να γίνεται σε όσο πιο χαμηλή ανάλυση έχει η κάμερα χωρίς να χάνει κινήσεις + να έχεις 5FPS το stream γιατί τόσο επεξεργάζεται το frigate - στα παραπάνω FPS πχ 25 χάνεις CPU στο decoding).

Βέβαια παρ' όλ' αυτά θα πήγαινα σε κάτι επαρκές για να τρέχεις πχ Proxmox ώστε να έχεις ξεχωριστά το Frigate από το HAOS (ή όποιο άλλο τρόπο το έχεις εγκατεστημένο) 

Ωραίος! Οπότε πάω πρακτικά στο πιο προσιτό nuc με χαμηλή κατανάλωση, που θα βρω διαθέσιμο ζ, σωστά;

Η κάμερα έχει 2 stream ενα σε χαμηλή ανάλυση και fps και ένα καλό για να γράφει αν ανιχνευθεί κίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ωραίος! Οπότε πάω πρακτικά στο πιο προσιτό nuc με χαμηλή κατανάλωση, που θα βρω διαθέσιμο ζ, σωστά;

Η κάμερα έχει 2 stream ενα σε χαμηλή ανάλυση και fps και ένα καλό για να γράφει αν ανιχνευθεί κίνηση!

Κατά προτίμηση κάτι σε i5 τουλάχιστον, όχι τίποτα με Celeron. 

 

6 ώρες πριν, Theo X είπε

Καμιά πρόταση για να βρούμε Coral γνωρίζει κανείς; Και usb μας κάνει και PCI και Μ2...

Δύσκολα. Είναι εξαντλημένο παντού. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ήδη παραγγελία από Mouser ώστε με το που το λάβουν να στο στείλουν. Το θεωρώ δύσκολο να λάβουν κομμάτια πιο γρήγορα άλλοι. 

https://gr.mouser.com/ProductDetail/Coral/G650-04528-01?qs=XeJtXLiO41RDsI9w8m%2Bkgg%3D%3D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, than2031995 είπε

Κατά προτίμηση κάτι σε i5 τουλάχιστον, όχι τίποτα με Celeron. 

Έχει βάση αυτό που λες για να τα βγάζει πέρα και με πιο πολλά φορτία, αργότερα (μην το πάρω και μετά το πετάξω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 6:33 ΜΜ, userAnon είπε

 

έχω 2-3 λάμπες yeelight και επειδή άλλαξα κινητό έγινε αναβάθμιση στην εφαρμογή και έχει χαθεί πλέον η LAN σύνδεση.. και δεν παίζει στο ΗΑ χωρίς LAN

διάβασα ότι μπορει να γίνει σύνδεση μέσω του homekit της apple. Iphone δεν έχω. Έχουν όμως κάποιοι φίλοι

ερώτηση

αν τις συνεδέσω με το κινητο φίλου γνωρίζει κανείς γενικά πως παίζει το homekit? φαντάζομαι ότι λειτουργεί σαν γέφυρα για να συνδεθεί η όποια συσκευή στο ΗΑ και μετά παίζει στο ΗΑ ανέξαρτητα, αρκεί να παραμείνει στο homekit? 

 

Κατεβασε πιο παλια εκδοση αν εχεις android κ θα εκει την επιλογη κ παλι.

Δες στο apkmirror κ κατεβασε την εκδοση 3.2.59. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geoisis είπε

Δες στο apkmirror κ κατεβασε την εκδοση 3.2.59.

την δοκιμασα.ειχα δοκιμασει και καποιες αλλες.

αν και ενεργοποιω το lan control ο ΗΑ δεν τις βλεπει. Αν κλεισω την εφαρμογη και την ξανανοιξω το lan control ειναι απεργοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

την δοκιμασα.ειχα δοκιμασει και καποιες αλλες.

αν και ενεργοποιω το lan control ο ΗΑ δεν τις βλεπει. Αν κλεισω την εφαρμογη και την ξανανοιξω το lan control ειναι απεργοποιημενο

Παραξενο, σε μενα παιζει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Geoisis είπε

Παραξενο, σε μενα παιζει μια χαρα.

Η ίδια η Yeelight είχε πει ότι δεν έχει σκοπό να καταργήσει το local control ποτέ. Το θέμα το έχουν λάμπες που κατασκευάζει η yeelight αλλά τις παίρνει και τις πουλάει σαν δικές της η Xiaomi η οποία κόβει μετά το local control. Μάλλον πρέπει να έχει τέτοιες ο @userAnon

https://alerts.home-assistant.io/#yeelight.markdown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Επειδή ειδα στο θέμα οτι αναφέρεστε σε ODROID συσκευή, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καποιο κατάστημα στην Ελλάδα ή αξιοπιστο εξωτερικού που να προμηθεύει Odroid Ν2+. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα πάρει από εδώ πριν 2 χρόνια https://www.reichelt.de/gr/en/odroid-n2-6x-2-4-2-0-ghz-4-gb-ram-odroid-n2-4gb-p286516.html?&nbc=1

Το αρνητικό είναι ότι έχει 15€ έξοδα αποστολής για Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/5/2022 στις 2:50 ΜΜ, than2031995 είπε

Η ίδια η Yeelight είχε πει ότι δεν έχει σκοπό να καταργήσει το local control ποτέ. Το θέμα το έχουν λάμπες που κατασκευάζει η yeelight αλλά τις παίρνει και τις πουλάει σαν δικές της η Xiaomi η οποία κόβει μετά το local control.

Όντως αυτές έχω. Επειδή δεν έβρισκα άλλη λύση και τις ήμουν έτοιμος να τις πετάξω, είπα να δοκιμάσω το παρακάτω (αν και δεν πιάνουν τα χέρια τελικά τα κατάφερα). Είναι local και ξεμπέρδεψα μια και καλή (ελπίζω)

esphome-xiaomi_bslamp2/flashing.md at a5850e2bb212281362e6e997e33035546dc52aa0 · mmakaay/esphome-xiaomi_bslamp2 (github.com)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε άλλα νέα και για όποιον ενδιαφέρεται ειδικά αν έχουν συναγερμό paradox.

To σπίτι είχε προεγκατάσταση συναγερμού, όμως προφανώς ο ηλεκτρολόγος που περασε τα καλώδια έκανε κάποια "πατάτα" με αποτέλεσμα 2 ζώνες (πατζούρι παράθυρο) να μην λειτουργουν και για να φτιαχτεί θα έπρεπε να σκάψω το μισό σπίτι.

Λύση. Shelly 1 γυρισμένο στα 12 volt + aqara αισθητηρα πόρτας. Το shelly παίρνει ρεύμα από την μπαταρία του συναγερμου και μέσω ΗΑ όταν ο αισθητήρας δείχνει on δίνει σήμα στο shelly και ενεργοποιείτε ο συναγερμός. Ήδη στο ίδιο shelly σύνδεσα και την πόρτα της αποθήκης. Σε επόμενη φάση η 1 ζώνη που μου περισσεύει θα συνδεθεί αντίστοιχα και θα την γυρίσω σε 24ωρη για να παίρνει σήμα καπνού από αντόιστοιχο αισθητήρα (τον οποίο ψάχνω).

Αυτά για συναγερμό paradox SP6000 αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει και σε άλλα συστήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2021 στις 1:00 ΜΜ, Spect~ είπε

Εδω εισαι

https://chrome.google.com/webstore/detail/web-scraper-free-web-scra/jnhgnonknehpejjnehehllkliplmbmhn

Με αυτο το extension.. Ανοιγεις τη σελιδα που θες, πατας F12, πας στο Web Scraper. Create new sitemap βαζεις ονομα και το url . Αφου το φτιαξεις πας Add new selector. ID οτι θες, και μετα επιλεγεις select (και τσεκαρεις το multiple αν θες πολλες τιμες απο μια σελιδα). Επιλεγεις τις τιμες που θες με shift και πατας done selecting. Σου βγαζει το selector στο κουτι διπλα απο το data preview. Αν πατησεις data preview σου δειχνει και τις γραμμες που σου επιστρεφει. Μετα με το index τραβας τα δεδομένα απο την αντιστοιχη γραμμη με αρχη το 0(1η γραμμη)

Είσαι εδώ?

προσπαθω να φτιαξω ένα σεσνορα από εδω Latest Conditions in Vrilissia (meteo.gr)

με τη τρέχουσα θερμοκρασία

ενώ βρίσκω την γραμμή που θέλω 

image.png.389913511957b4f7a06191597635a00d.png

 

όταν φτιάχνω τον σενσορα στο HA δεν δουλεύει.. του λείπει προφανώς..

  - platform: scrape
    resource: https://penteli.meteo.gr/stations/vrilissia/
    select: ".realtime div:nth-of-type(2) .lright span"
    name: Vrilissia Live Temperature
    value_template: '{{value|regex_findall_index ("(\n[0-9]+)")}}'
    unit_of_measurement: '°C'

από τις οδηγίες που μου είχες δώσει παλιότερα δεν καταλαβαίνω στο τέλος αυτό με το Index και προφανώς εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.

όταν έχεις χρόνο μπορείς να το δεις?

 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...