Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
15 ώρες πριν, AgMa είπε

Αυτήν εννοείς;

Screenshot_20200625_224929_com.android.chrome.jpg

 

15 ώρες πριν, petesoulis είπε

Ναι τα εμφανίζει όλα, απλά στα χεράτα πρέπει να προσθέσεις και πεδίο


id: 

για να μπορείς μετά να τα κάνεις edit μεσα από το GUI.

τελικα τα βλεπω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
14 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ποιός ξέρει πως αναβαθμίζουμε το firmware στο conbee 2;

αν θυμαμαι καλα στο conbee 1 εγω που τρεχω Deconz σε docker το ειχα κανει απο την κονσολα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

αν θυμαμαι καλα στο conbee 1 εγω που τρεχω Deconz σε docker το ειχα κανει απο την κονσολα εκει

Docker εννοείς raspbian; Λειτουργικό των ubuntu είναι αυτό απ' ότι έχω καταλάβει;

Εγώ το έχω κατευθείαν πάνω στο raspberry με περασμένο το ΗΑ στην sd, τον κλασσικό τρόπο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, AgMa είπε

Docker εννοείς raspbian; Λειτουργικό των ubuntu είναι αυτό απ' ότι έχω καταλάβει;

Εγώ το έχω κατευθείαν πάνω στο raspberry με περασμένο το ΗΑ στην sd, τον κλασσικό τρόπο δηλαδή.

τοτε νομιζω πρεπει να μπεις απο την εφαρμογη deconz (αυτο το gui)

 

Docker ουσιαστικα ειναι σαν το virtual box οπου τρεχεις διαφορες εφαρμογες σε δικο τους εικονικο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

τοτε νομιζω πρεπει να μπεις απο την εφαρμογη deconz (αυτο το gui)

Docker ουσιαστικα ειναι σαν το virtual box οπου τρεχεις διαφορες εφαρμογες σε δικο τους εικονικο συστημα

Στο gui μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση (3/'20) αλλά στο GitHub υπάρχουν νεότερες και έχω θέμα με τους αισθητήρες κίνησης της Xiaomi, επαναφέρουν σε αδράνεια μετά από 5 λεπτά χωρίς κίνηση αντί για 1μιση που ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, AgMa είπε

Στο gui μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση (3/'20) αλλά στο GitHub υπάρχουν νεότερες και έχω θέμα με τους αισθητήρες κίνησης της Xiaomi, επαναφέρουν σε αδράνεια μετά από 5 λεπτά χωρίς κίνηση αντί για 1μιση που ήταν.

Μήπως είναι beta και για αυτό δεν στις εμφανίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, AgMa είπε

Δεν αναφέρει κάτι.

https://phoscon.de/en/changelog/

 

Δες εδώ μήπως βγάλεις άκρη να το κάνεις χειροκίνητα 

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/issues/2831

 

Βρήκα ένα addon το οποίο σου στέλνει αυτόματα το ξυπνητήρι που ρυθμίζεις στο κινητό στο HA και αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις αυτοματισμόυς με βάση την ώρα που ορίζεις στο κινητό. 

Θα το ανεβάσω αργότερα το λινκ. Αν έχετε κανένα άλλο καλό addon να προτείνεται γράψτε το 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AgMa είπε

Στο gui μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση (3/'20) αλλά στο GitHub υπάρχουν νεότερες και έχω θέμα με τους αισθητήρες κίνησης της Xiaomi, επαναφέρουν σε αδράνεια μετά από 5 λεπτά χωρίς κίνηση αντί για 1μιση που ήταν.

Αναβαθμίζεται αυτόματα μέσω αναβάθμισης του Add-on του Home assistant. Υπόψη πως η τελευταία αναβάθμιση έκανε downgrade 2 εκδόσεις γιατί εμφάνιζαν προβλήματα.

Οσο για την ερώτηση για τους αυτοματισμούς, τους έχω κάνει μέσω Yaml αλλά πλέον για απλά πράγματα χρησιμοποιώ και το GUI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gippas είπε

Αναβαθμίζεται αυτόματα μέσω αναβάθμισης του Add-on του Home assistant. Υπόψη πως η τελευταία αναβάθμιση έκανε downgrade 2 εκδόσεις γιατί εμφάνιζαν προβλήματα.

Οσο για την ερώτηση για τους αυτοματισμούς, τους έχω κάνει μέσω Yaml αλλά πλέον για απλά πράγματα χρησιμοποιώ και το GUI

Άρα δεν γίνεται χειροκίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AgMa είπε

Άρα δεν γίνεται χειροκίνητα;

Μπορεί να γίνει και χειροκίνητα, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Εδώ οδηγίες για το πως:

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/wiki/Update-deCONZ-manually

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gippas είπε

Μπορεί να γίνει και χειροκίνητα, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Εδώ οδηγίες για το πως:

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/wiki/Update-deCONZ-manually

Το έχω δει αυτό αλλά δεν περιλαμβάνει την περίπτωση να έχεις Hassio σε raspberry μόνο του. Δοκίμασα σε win με το GCFFlasher και ενώ μου έδειξε ότι όλα έγιναν φυσιολογικά, μόλις έβαλα το conbee στο raspberry μου έδειχνε πάλι την παλιότερη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, AgMa είπε

Το έχω δει αυτό αλλά δεν περιλαμβάνει την περίπτωση να έχεις Hassio σε raspberry μόνο του. Δοκίμασα σε win με το GCFFlasher και ενώ μου έδειξε ότι όλα έγιναν φυσιολογικά, μόλις έβαλα το conbee στο raspberry μου έδειχνε πάλι την παλιότερη έκδοση.

https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/wiki/Update-deCONZ-manually#update-in-raspbian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...