Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2020 στις 9:55 ΠΜ, sazistas είπε

παιδια έχω περασει το Home assistant σε ενα raspberry pi3 με raspbian και προσπαθησα να συνδέσω μια xiaomi xiaofang camera (με custom firmware) μεσω rtsp. Περασα τις ρυθμίσεις που βρηκα καπου στο ιντερνετ στο configuration.yaml και το streaming της καμερας φαινεται πλεον οταν παω στο overview. Απο εκει και πέρα ομως εχω κολλησει. Πως γινεται να ενεργοποιησω το motion detection ωστε να με ειδοποιει στο κινητο και να βλεπω Live feed οταν ανιχνευει κινηση? Πριν ξεκινησω να στηνω dyndns και να ανοιγω ports στο router, υπαρχει καποιος τροπος να το τεσταρω μεσα απο το εσωτερικο δικτυο με την εφαρμογη του κινητου?

To home assistant δεν είναι φτιαγμένο για κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις το MotionEye για την καταγραφή και το motion detection και να το συμπεριλάβεις στο home assistant. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Έχω κάτι sensors για τη θερμοκρασία στους πυρήνες της CPU στο NUC, ελεύθερο/κατειλημμένο  χώρο στο δίσκο, down/up/ping για το δίκτυο κλπ. Και έχω ξεμείνει από ιδέες για το πως να τα εμφανίσω, εννοώ τι κάρτα να χρησιμοποιήσω, στο lovelace.. Καμία ιδέα πρόταση; Τις θερμοκρασίες απο τη CPU της ειχα βάλει σε ενα mini graph αλλα επειδή ειναι όλες ίδιες δεν φαίνεται κάτι παρα μόνο μια γραμμή και επίσης εμφανίζει πάντα την τιμή απο ενα πυρήνα αν θέλω να δω τον άλλο θα πρέπει να παω το ποντίκι πανω στο γράφημα για να το εμφανίσει οποτε ψάχνω κατι διαφορετικό να τα βλέπω ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και εχω παρει αρκετο καιρο το raspberry με hassio, με αργο ρυθμο προσθετω οτι μπλιμπλικια εχω αγορασει. εχω συναντησει μερικα προβληματακια και ελπιζω καποιος να εχει σεταρει αντιστοιχα πραγματακια.

Εχω αυτο το θερμομετρο. δυστυχως εχω το εχω καταφερει να μου δωσει ενδειξεις.

στο configuration εχω γραψει αυτα με πολλα πειραματα

Spoiler

sensor:
  - platform: mitemp_bt
    mac: 'A4:C1:38:34:A2:B1'
    name: MijiaTemp
    force_update: true
    median: 1
    monitored_conditions:
      - temperature
      - humidity
      - battery

 

επισης εχω βαλει να βλεπω τις καμερες. καταφερνω μονο την μια. αν βαλω δευτερη ακυρωνει και την πρωτη. ειναι ολες sricam

αυτο ειναι το config

Spoiler

camera:
  - platform: ffmpeg
    name: SP012
    input: rtsp://*****:******@1**.1**.1**.1*:554/onvif1

δοκιμασα οτι τροπο διαβασα και μη.

επομενα βηματα μου να τασμοταρω κατι sonoff rf bridge και th16 λογω αισθητηρα θερμοκρασιας και υγρασιας.

εχετε καποιο αλλο site που διαβαζετε ?

Επεξ/σία από npapagri_xtra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, npapagri_xtra είπε

Αν και εχω παρει αρκετο καιρο το raspberry με hassio, με αργο ρυθμο προσθετω οτι μπλιμπλικια εχω αγορασει. εχω συναντησει μερικα προβληματακια και ελπιζω καποιος να εχει σεταρει αντιστοιχα πραγματακια.

Εχω αυτο το θερμομετρο. δυστυχως εχω το εχω καταφερει να μου δωσει ενδειξεις.

στο configuration εχω γραψει αυτα με πολλα πειραματα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

sensor:
  - platform: mitemp_bt
    mac: 'A4:C1:38:34:A2:B1'
    name: MijiaTemp
    force_update: true
    median: 1
    monitored_conditions:
      - temperature
      - humidity
      - battery

επισης εχω βαλει να βλεπω τις καμερες. καταφερνω μονο την μια. αν βαλω δευτερη ακυρωνει και την πρωτη. ειναι ολες sricam

αυτο ειναι το config

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

camera:
  - platform: ffmpeg
    name: SP012
    input: rtsp://*****:******@1**.1**.1**.1*:554/onvif1

δοκιμασα οτι τροπο διαβασα και μη.

επομενα βηματα μου να τασμοταρω κατι sonoff rf bridge και th16 λογω αισθητηρα θερμοκρασιας και υγρασιας.

εχετε καποιο αλλο site που διαβαζετε ?

Για αρχη δοκιμασε μονο με τα βασικά. Επισης υποθέτω τα προαπαιτούμενα, δηλαδη συνδεση bluetooth κλπ τα χεις κανει.

sensor:
  - platform: mitemp_bt
    mac: 'A4:C1:38:34:A2:B1'
   

για τις καμερες βαλε ολο το configuration που εχεις για να το δουμε στο συνολο ετσι μονο του δε λεει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω flasharei το Hassio στην sd και παρόλο που έχω ανοιξει το Raspberry και το έχω συνδέσει over ethernet έχει περάσει πάνω απο μία ώρα και δεν το βρίσκω στη λίστα με τις IP. Πως μπορώ να δω αν έχουν πάει όλα καλά με την εγκατάσταση ώστε να προχωρήσω? υπάρχει τρόπος να κάνω το Raspberry hard reset κάπως ώστε να τα κάνω όλα απο την αρχή? Έχω flasharei την 64bit έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα στην παρεα,

μετα την τελευταια αναβαθμιση στην 0,106,5 σταματησε να δουλευει η αλλαγη χρωματος στην κατασταση των διακοπτων και γενικα, οχι μονο στους διακοπτες.

παρολο που στην καθε καρτα εχω βαλει state_color: true δεν φαινεται να δουλευει.

entities:
  - entity: switch.fibaro_system_fgs213_switch_switch_2
  - entity: switch.floor_lamp
  - entity: switch.desk_2
show_header_toggle: false
state_color: true
title: Διακόπτες
type: entities

Το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα.

για δευτερη φορα μετα απο update (2-3 διαφορετικα που εγιναν μαζι) δεν "μπουταρει" . περα απο φρεσκια εγκατασταση και restore ενα προηγουμενο backup υπαρχει αλλος τροπος να επεμβω στην sd καρτα ?

Αναφορά σε κείμενο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, npapagri_xtra είπε

παιδια καλησπερα.

για δευτερη φορα μετα απο update (2-3 διαφορετικα που εγιναν μαζι) δεν "μπουταρει" . περα απο φρεσκια εγκατασταση και restore ενα προηγουμενο backup υπαρχει αλλος τροπος να επεμβω στην sd καρτα ?

Δεν ξέρω, αυτό που πάντως μπορώ σίγουρα να προτείνω να συνδέσεις SSD αντί για SD κάρτα αν μπορείς. Από τότε που το έκανα μηδέν σχετικά προβλήματα και αρκετά ταχύτερη ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και η καραντίνα μου προσέφερε αρκετό χρόνο στο σπίτι, δούλεψα αρκετά έναν bayesian sensor  που να καταλαβαίνει αν κοιμόμαστε ή όχι. Χρησιμοποίησα αυτό το post για να καταλάβω πως δουλεύει και έφτιαξα ένα ανάλογο εξελόφυλλο για τον σένσορα μου. Χρησιμοποίσα τις ακόλουθες οντότητες:

-Τηλεόραση

-Υπολογιστή συντρόφου

-Φώτα εκτός κρεβατοκάμαρας

-Αισθητήρες κίνησης εκτός κρεβατοκάμαρας

-Chromecast Audio

Δοκίμασα και τα επίπεδα δραστηριότητας του δικτύου μας αλλά επειδή το βράδυ κάποιες φορές μπορεί να αυξηθεί απότομα από αυτόματα uploads κλπ έδινε false positives και το έσβησα. Για την ώρα λειτουργεί άψογα αν και βοηθάει ο καιρός μιας και έχουμε αναμμένα τα φώτα αρκετά. Εδώ μπορείτε να δείτε και το εξελόφυλλο μου για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

@gippas @vpnmaster @AgMa @themis_17

Για να αφησουμε το αλλο θεμα λιγο καθαρο απο HA ας χρησιμοποιήσουμε αυτο το τοπικ.

Automation πως τα κανετε και πως τα εχετε σε μια ταξη; χειροκινητο ή μεσω του GUI που εχει το HA; Nodered;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το gui δεν το κατάλαβα ποτέ μου, πάντα χειροκίνητο. Μου φαίνεται πιο κατανοητό.

Για να τα έχω σε τάξη, απλά γράφω έναν τίτλο στην αρχή κάθε αυτοματισμού με # ώστε να μην το θεωρεί κώδικα.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τα χειροκινητα σας τα εμφανιζει κανονικα στην λιστα με τα automations? επειδη εχω εγω το yaml σε αλλο φακελο δεν τα δειχνει

Αυτήν εννοείς;

Screenshot_20200625_224929_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τα χειροκινητα σας τα εμφανιζει κανονικα στην λιστα με τα automations? επειδη εχω εγω το yaml σε αλλο φακελο δεν τα δειχνει

Ναι τα εμφανίζει όλα, απλά στα χεράτα πρέπει να προσθέσεις και πεδίο

id: 

για να μπορείς μετά να τα κάνεις edit μεσα από το GUI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...