Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Έχω ενεργοποιήσει στο HA την ssl επικοινωνία (https://  ) με το duckdnd. 
Έχω επίσης φτιάξει και έναν μετεωρολογικό σταθμό που έχει μια εσωτερική διεύθυνση
 http://192.68.1.25:8080.
Πως θα μπορούσα να βλέπω τον σταθμό μέσα από το ΗΑ? 

Αφού έχεις ενεργό SSL για το HA, μάλλον δεν μπορείς να ενσωματώσεις σε κάρτα του HA την web page του σταθμού, αν δεν ενεργοποιήσεις SSL και για αυτόν.
Δεν το έχω κάνει, αλλά δες κι εδώ (αν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη): https://www.home-assistant.io/integrations/panel_iframe/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το παραπάνω  το έχω ήδη προσπαθήσει χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας  για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος  να αναγνωρίζουμε αν κάποιος είναι  μέσα στο σπίτι π.χ αναγνώριση Bluetooth κινητού,  αναγνώριση  wifi  κινητού μέσω router ή κάποιος άλλος τρόπος.  Το έχει ενεργοποιήσει κάποιος μ επιτυχία?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το παραπάνω  το έχω ήδη προσπαθήσει χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας  για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος  να αναγνωρίζουμε αν κάποιος είναι  μέσα στο σπίτι π.χ αναγνώριση Bluetooth κινητού,  αναγνώριση  wifi  κινητού μέσω router ή κάποιος άλλος τρόπος.  Το έχει ενεργοποιήσει κάποιος μ επιτυχία?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα. 

Αν βρεις λύση για αυτό, κάνε ένα update.

Σχετικά με το presence detection για το αν κάποιος είναι σπίτι, εγώ έχω βάλει στο person.xxx να βλέπει το κινητό μέσω της life360 αν είναι σπίτι και ταυτόχρονα μέσω router αν είναι συνδεδεμένο στο wifi. όποιο και από τα 2 να δείχνει ότι είναι σπίτι, τότε το person.xxx είναι σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω δοκιμάσει bluetooth και λειτουργεί αρκετά καλά, το θέμα όμως είναι ότι δεν έχουμε μόνιμα το bluetooth ανοικτό.

Το life360 λειτουργεί επίσης αρκετά καλά αλλά βλέπω συχνά πυκνά διάφορα errors στο log του HA τα οποία δεν έχω κοιτάξει αναλυτικά. Άσε που έχω την αίσθηση ότι τρώει πολλή μπαταρία στα κινητά.

Γενικότερα στην περίπτωσή μου δεν ξέρω αν τελικά χρειάζομαι home presence, δεν έχω σκεφτεί κάποιον χρήσιμο αυτοματισμό.

3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το παραπάνω  το έχω ήδη προσπαθήσει χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας  για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος  να αναγνωρίζουμε αν κάποιος είναι  μέσα στο σπίτι π.χ αναγνώριση Bluetooth κινητού,  αναγνώριση  wifi  κινητού μέσω router ή κάποιος άλλος τρόπος.  Το έχει ενεργοποιήσει κάποιος μ επιτυχία?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειμαι με bluetooth κ gpslogger κ τελευταια παιζω με beacons.

Τσιμπησα ενα NodeMCU ESP32, εβαλα ESPhome, το σεταρα σαν beacon κ με owntracks (ver. 1.27, στις νεες εκδοσεις αφαιρεθηκε η δυνατοτητα για beacons) για tracking μεσα στο σπιτι.

Gpslogger μπαταρια την ημερα καπου στο 1%, δουλευει πολυ καλα. 

Bluetooth ειναι με τις μερες του, τουλαχιστον σε μενα δεν ειναι τοσο αξιοπιστο.

Beacons παει καλα, αλλα το τεσταρω αυτες τις μερες για fine tuning.

Επεξ/σία από Geoisis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και απο εμενα , 

προσπαθω εδω και 2 μερες να δτησω αυτο το pi-hole χωρισ αποτελεσμα .εβαλα στο ρουτερ την ιp του pi, ενεργαποιησα το dhcp απο το pi-hole και το απενεργοποιησα απο το ρουτερ ,στα queries φαινεται οτι δουλευει αλλα παντου διαφημίσεις . τι αλλο πρεπει να κανω μηπως ξερει κανεις ??

hassio μεσα απο docker με pi-hole ( απο αυτο το οδηγό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, sdoup είπε

Καλησπέρα και απο εμενα , 

προσπαθω εδω και 2 μερες να δτησω αυτο το pi-hole χωρισ αποτελεσμα .εβαλα στο ρουτερ την ιp του pi, ενεργαποιησα το dhcp απο το pi-hole και το απενεργοποιησα απο το ρουτερ ,στα queries φαινεται οτι δουλευει αλλα παντου διαφημίσεις . τι αλλο πρεπει να κανω μηπως ξερει κανεις ??

hassio μεσα απο docker με pi-hole ( απο αυτο το οδηγό )

Άμα βγάλεις άκρη πες μου και μένα. Αυτό ψάχνω και γω. Δοκίμασες το adguard μήπως; είναι λίγο πιο εύκολο στο στήσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το δοκιμασα ακομα ...αλλα αν δεν βγαλω ακρη θα κανω ενα clean install στο hassio και θα το περασω .

edit: και το με το adguard,το ιδιο....  

Επεξ/σία από sdoup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, sdoup είπε

οποτε μηπως κανω κατι λαθος εγω? δεν γινεται να μην παιζουν και τα 2 ...μηπως πρεπει να βαλω τιποτα στο black listed?

δεν εχω ιδεα. δεν εχω καταφερει να το δουλεψω. Νομιζω το adguard δουλευε αλλα επρεπε να βαλω σε καθε συσκευη το DNS καρφωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

δεν εχω ιδεα. δεν εχω καταφερει να το δουλεψω. Νομιζω το adguard δουλευε αλλα επρεπε να βαλω σε καθε συσκευη το DNS καρφωτα

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να δουλέψω εγώ το pihole στο hassio είναι όπως λες. Καρφί dns σε όλες τις οικιακές συσκευές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να δουλέψω εγώ το pihole στο hassio είναι όπως λες. Καρφί dns σε όλες τις οικιακές συσκευές.

εγω δεν μπορω να το κανω καν να δουλεψει. οταν παω να ανοιξω το web ui βγαζει μηνυμα οτι failed host κλπ κλπ. ΤΟ θεμα ειναι να το ορισεις στο router για να εχεις σε ολο το σπιτι γιατι αν κατσω να βαλω τωρα σε 2 τηλεορασεις λαπτοπ κινητα υπολογιστες κλπ καλα κρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε και καρφι εχω δοκιμασει σε desktop και κινητο, και dns στο router και DHCP απο το pi hole και απενεργοποιησα του ρουτερ,τιποτα...

οταν ειχα μονο το hassio και εμενα δεν μου δουλευε ,οταν εβαλα docker και εβαλα hassio & pi hole τοτε ανοιξε και το web ui του add on.

μηπως χρειαζεται τιποτα στα blacklist για Ελλαδα? εχω βρει κατι λιστες αλλα δεν εχω βρει ακομα πως τις περνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, panoskir είπε

Όταν θέλετε να καρφώσετε ip  δεν πατε μεσα απο την κάθε συσκευή αλλά κάνετε dhcp lease και βάζετε εκέι την ip με βάση την mac address.

Το ρουτερ του ΟΤΕ τουλάχιστον έχει όριο στις συσκευές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...