Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ασχοληθει κανεις με  Scripts If κλπ; θελω βοηθεια πριν το σπασω..

ειμαι στο template προσπαθώντας να βγάλω ακρη, αν βαλω αυτο

{{ states.media_player.living_room_tv }}

μου επιστρέφει αυτο

<template state media_player.living_room_tv=on; source_list=['TV', 'HDMI', 'Netflix', 'YouTube', 'Spotify', 'Plex'], volume_level=0.0, is_volume_muted=False, media_title=Spotify, source=Spotify, friendly_name=Living Room TV, supported_features=20413, device_class=tv @ 2020-07-08T14:21:33.315431+03:00>

εγω θελω τωρα να φτιαξω ενα script με if else if για οταν η tv ειναι ανοιχτη. Δεν θα έπρεπε αν βαλω αυτο να δουλεψει;

{% if is_state(states("media_player.living_room_tv"), "on") %}
  DO SOMETHING
{%- endif %}

Εμενα δεν κάνει τιποτα. Επίσης , αν θελω πχ να παρω το "source" πως θα το κανω;

Αλλαξα το if σε αυτο "(states('media_player.living_room_tv') == 'on')" και δουλευει. Παρολα αυτα η απορια για το πως μπορω να διαβασω τα υπολοιπα attributes παραμενει

Update 2 τελικα θελω αυτο:

 

{{ state_attr("media_player.living_room_tv", 'source') }}

Την επομνη φορα που δεν θα βαριεμαι λοιπον θα φτιαξω το  script που θελω

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 λεπτό πριν, AgMa είπε

Εξήγησε μας λίγο τι θέλεις να κάνεις γιατί δεν κατάλαβα.

Long story short, 

εχω 2 τηλεορασεις και επειδη βαριεμαι να λεω καθε φορα ανοιξε τη Χ εφαρμογη στην Χ τηλεοραση θελω να το ρυθμισω μεσω IFTTT οταν λεω πχ "open netflix" να τρεχει το script και να ανοιγει το Netflix στην tv που ειναι ανοιχτή. Αν και οι δυο ειναι κλειστες τοτε default θα ναι του σαλονιου. Σε δευτερο χρονο που θα εχω κατι να μπορω να ξεχωριζω αν ειμαι στο σαλονι ή στο κρεβατι, πχ αισθητηρα βαρους, θα το κανω πιο εξυπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για οποίον ξέρει, έχω αυτό και θέλω εκεί στο "else" να στέλνει μια εντολή να ανοίξει η τηλεόραση, να περιμένει 1 δευτερόλεπτο και μετά να εκτελέσει την τελευταία εντολή εκτός if

  netflix:
    alias: Netflix Script
    sequence:
    - service: media_player.select_source
      data_template:
        entity_id: >
          {% if (states('media_player.bedroom_tv') == 'on') %}
            media_player.bedroom_tv
          {%-elif (states('media_player.living_room_tv') == 'on')  %}
            media_player.living_room_tv
         {% else %}
          
          {% endif %}
        source: 'Netflix'

 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει καταφέρει κανεις να ρυθμισει το IFTTT? εχω βαλει το external url, εχω ρυθμισει το integration και στο IFTTT εχω βαλει σωστα το URL Που σου δινει οταν κανεις το integration αλλα δεν επικοινωνει.. Κανεις καμία ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς γιατί πέθαναν οι μετρήσεις φωτεινότητας και θερμοκρασίας στον αισθητήρα κίνησης Philips;

Απλά εγκατέστησα και έναν δεύτερο και ο πρώτος λες και τσατίστηκε ένα πράμα. Το ίντερνετ είναι γεμάτο με αυτό το θέμα, αλλά λύση πουθενά.

 

Screenshot_20200713_175623_io.homeassistant.companion.android.jpg

Edit: Λύθηκε βγάζοντας και ξαναβάζοντας τις μπαταρίες.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω ερώτηση, 

οταν βλέπετε το Home Assistant απο κάποιο Browser στο configuration στην καρτέλα Server Control εκτος απο επιλογή για restart εχετε και επιλογές για restart μονο τα Scripts, automations κλπ;

Στην εφαρμογη στο κινητο μου τα εμφανίζει αλλα στο web οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στην αναβάθμιση 229 του supervisor που κυκλοφόρησε:

Screenshot_20200716_222939_io.homeassistant.companion.android.jpg

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχω ερώτηση, 

οταν βλέπετε το Home Assistant απο κάποιο Browser στο configuration στην καρτέλα Server Control εκτος απο επιλογή για restart εχετε και επιλογές για restart μονο τα Scripts, automations κλπ;

Στην εφαρμογη στο κινητο μου τα εμφανίζει αλλα στο web οχι

Οκ και από pc:

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Από χτες, όταν στο HA πατάω να ανοίξει ένας διακόπτης που έχει shelly, ενώ γίνεται άμεσα η ενέργεια, αργεί να μου το δείξει στο ΗΑ. wtf???

 

ΑΑΑΑκυρο!! έβγαλαν νέο update στο hacs και έφτιαξε...

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 9:09 ΠΜ, acmegr7 είπε

Καλημέρα.

Από χτες, όταν στο HA πατάω να ανοίξει ένας διακόπτης που έχει shelly, ενώ γίνεται άμεσα η ενέργεια, αργεί να μου το δείξει στο ΗΑ. wtf???

ΑΑΑΑκυρο!! έβγαλαν νέο update στο hacs και έφτιαξε...

ρε παιδιά έχει κανείς θέμα καθυστερήσεων με το ΗΑ? Δλδ αργεί να εμφανίσει την αλλαγή status για τα shelly Που έχω στα ρολλά ενώ για τα shelly που είναι στα φώτα είναι άμεσο. επίσης αργεί να δείξει την τοποθεσία του κινητού με αποτέλεσμα να μην τρέχουν αυτοματισμοί όταν γυρνάω σπίτι και όταν φεύγω από το σπίτι.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!!!

Καμία πρόταση τι μπορώ να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

ρε παιδιά έχει κανείς θέμα καθυστερήσεων με το ΗΑ? Δλδ αργεί να εμφανίσει την αλλαγή status για τα shelly Που έχω στα ρολλά ενώ για τα shelly που είναι στα φώτα είναι άμεσο. επίσης αργεί να δείξει την τοποθεσία του κινητού με αποτέλεσμα να μην τρέχουν αυτοματισμοί όταν γυρνάω σπίτι και όταν φεύγω από το σπίτι.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!!!

Καμία πρόταση τι μπορώ να κοιτάξω;

Για τα ρολά εγω δεν εχω θέμα. Για το θεμα της τοποθεσιας δεν ξερω κατα ποσο ευθυνεται το κινητο ή κατι αλλο. Πως αναγνωριζεις αν ειανι καποιος σπιτι ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

για εμένα και τη γυναίκα έχω φτιάξει 2 persons που μέσα έχουν devicetracker της εφαρμογής του ΗΑ, του life360 αλλά και του ubiquiti router

Περιεργο, γιατι ακομη και αν το GPS αργουσε θα επρεπε να σε βρει σχετικα γρηγορα μεσω του Router. Αν και νομιζω για το ρουτερ εχει συγκερκιμενο χρονο καθε ποτε κανει scan για να δει ποιος συνδεθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Περιεργο, γιατι ακομη και αν το GPS αργουσε θα επρεπε να σε βρει σχετικα γρηγορα μεσω του Router. Αν και νομιζω για το ρουτερ εχει συγκερκιμενο χρονο καθε ποτε κανει scan για να δει ποιος συνδεθηκε

Γενικά και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του ping του κάθε κινητού σε συνδυασμό με το device_tracker της εφαρμογής. Δεν ξέρω μέχρι πόσο μπορούμε να παίξουμε με το scan_interval ώστε να είναι πιο άμεσο. Γενικά είναι βαριά για το ρούτερ η χρήση ping;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Γενικά και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του ping του κάθε κινητού σε συνδυασμό με το device_tracker της εφαρμογής. Δεν ξέρω μέχρι πόσο μπορούμε να παίξουμε με το scan_interval ώστε να είναι πιο άμεσο. Γενικά είναι βαριά για το ρούτερ η χρήση ping;

Δεν το έχω κάνει με κινητό αλλά έχω φτιάξει nmap για ESP για να βλέπει την mack address της συσκευής όταν μπει ΟΝ και έχει καθυστέρηση στην αναγνώριση περίπου 20 δευτερόλεπτα. Πιστεύω ότι το ίδιο μπορεί να γίνει (wifi ανοικτό και συνδεθεί το router) και με το κινητό με μικρή καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...