Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/11/2023 στις 10:14 ΠΜ, maxuris είπε

Καλησπέρα

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το thread και γενικά ψάχνομαι να ξεκινήσω να τρέξω homeassistant πάνω σε ένα rpi4 4gb με sd card σαν αποθηκευτικό χώρο που το έχω και κάθεται. Θέλω λίγο τις συμβουλές σας για το τι να επιλέξω για την υλοποίηση. Από μπλιμπλίκια ακόμα δεν έχω αγοράσει κάτι αλλά έχω για αρχή στο νου μου έξυπνες πρίζες, φώτα και αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας, τα πολύ βασικά.

Το λοιπόν.

Προτείνετε native install με supervised ha ή docker ; Ίσως θέλω να τρέξω και pihole ταυτόχρονα γι' αυτό σκέφτομαι το 2ο. (επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει docker και με ψήνει ο πειραματισμός). Αν ναι, τι distro θα χρησιμοποιούσατε; (Debian/Ubuntu/DietPi ?)

Ποιό zigbee dongle ; Τείνω προς το Sonoff ZigBee 3.0 USB Dongle-E που είναι σχετικά φθηνό και υπάρχει για άμεση αγορά στην περιοχή μου.

Τέλος, ZHA ή Zigbee2MQTT ;

Ευχαριστώ.

Πέρασε και καιρός και δεν απάντησες εγώ θα σου πρότεινα raspberry με ssd για Home Assistant και δεν θα έχεις κανένα θέμα με sonoff zigbee coordinator και φυσικά zigbee2mqtt. Άν θέλεις και pihole πάρε ένα pizero 2 w με 20 ευρώ και θα τρέχει άνετα.Το έχω τώρα δύο χρόνια χωρίς κανένα θέμα.Ξεκίνα βήμα βήμα γιατί είναι πολύ μεγάλη η πληροφορία και θα χαθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/1/2024 στις 11:48 ΠΜ, lambros είπε

Εγω σκεφτομαι να μπω στο κοσμο του zigbee με αυτο τον ανταπτορα

Home Assistant SkyConnect σε rpi4

Αρκετά καλό το SkyConnect. Με έχει εντυπωσιάσει η εμβέλεια του.

Στις 9/1/2024 στις 3:59 ΜΜ, unforgiven είπε

Αγόρασα πρόσφατα ένα Home Assistant Green. Χάος μου φάνηκε...
 

Χάος ως προς τι; Είναι και λογοπαίγνιο αυτό το ξέρεις ε; HAOS, χάος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, than2031995 είπε

Χάος ως προς τι; Είναι και λογοπαίγνιο αυτό το ξέρεις ε; HAOS, χάος :P 

Ως προς την ευκολία ρύθμισης και της ενσωμάτωσης των συστημάτων που ήδη υπάρχουν.
Το περίμενα πχ πιο εύκολο στη συνεργασία με το mi Home που είναι τόσο διαδεδομένο, τουλάχιστον στον ερασιτεχνικό τομέα.
Μάλλον μεγάλωσα και δεν έχω όρεξη για ψάξιμο για το κάθε τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, unforgiven είπε

Ως προς την ευκολία ρύθμισης και της ενσωμάτωσης των συστημάτων που ήδη υπάρχουν.
Το περίμενα πχ πιο εύκολο στη συνεργασία με το mi Home που είναι τόσο διαδεδομένο, τουλάχιστον στον ερασιτεχνικό τομέα.
Μάλλον μεγάλωσα και δεν έχω όρεξη για ψάξιμο για το κάθε τι.

Εκεί δεν φταίει τόσο το ΗΑ όσο η Tuya που έχει κάνει τόσο δύσκολη την ενσωμάτωση των συσκευών της εκτός δικών της εφαρμογών. Έχεις πολλές wifi tuya συσκευές;

Αν θες πουθενά βοήθεια πες :) Έχουμε και discord με αρκετά πρόθυμα παιδιά :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, than2031995 είπε

Εκεί δεν φταίει τόσο το ΗΑ όσο η Tuya που έχει κάνει τόσο δύσκολη την ενσωμάτωση των συσκευών της εκτός δικών της εφαρμογών. Έχεις πολλές wifi tuya συσκευές;

Αν θες πουθενά βοήθεια πες :) Έχουμε και discord με αρκετά πρόθυμα παιδιά :D 

Έχω διάφορα ξεκινώντας να αγοράζω ό,τι να ναι συσκευές. 

Xiaomi (2 bedside lamps, 1 fan pro, 1 Heater S)

Govee (3 συνολικά led)

Tapo (3 λάμπες, 1 θερμόμετρο/υγρόμετρο, 1 πρίζα/μετρητή κατανάλωσης, 1 button)

Philips (air fryer)

Samsung (soundbar)

TCL (2 τηλεοράσεις)

Tuya (IR transmitter)

Broadlink (IR transmitter)

Roborock (σκούπα)

Sonoff (1 αισθητήρας θερμοκρασίας/υγρασίας, 1 button, 1 λάμπα)

Και δύο Echo.

Βαβέλ! 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να ενσωματώσεις καμία από τις συσκευές που ανέφερες στο home assistant.

Στη χειρότερη των περιπτώσεων να εγκαταστήσεις και το HACS για έξτρα επιλογές σε add-ons/integrations.

Επεξ/σία από panzertank
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2024 στις 9:56 ΠΜ, sagy είπε

Πέρασε και καιρός και δεν απάντησες εγώ θα σου πρότεινα raspberry με ssd για Home Assistant και δεν θα έχεις κανένα θέμα με sonoff zigbee coordinator και φυσικά zigbee2mqtt. Άν θέλεις και pihole πάρε ένα pizero 2 w με 20 ευρώ και θα τρέχει άνετα.Το έχω τώρα δύο χρόνια χωρίς κανένα θέμα.Ξεκίνα βήμα βήμα γιατί είναι πολύ μεγάλη η πληροφορία και θα χαθείς.

Ακριβώς έτσι το έστησα. Βέβαια εκ των υστέρων ανατρέχοντας στο documentation του zigbee2mqtt είδα ότι το sonoff dongle-e αναφέρεται ως experimental και κάπου κάπου μου έκανε κάτι κολλήματα το z2m άλλα σε γενικές γραμμές τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα, βέβαια δεν έχω και πολλές συσκευές συνδεδεμένες ακόμα. Το pihole το έχω αφήσει για την ώρα βολεύομαι με uBlock origin.

Κάτι άλλο τώρα μιας και το θίξαμε, ανά 1-2 έως και 5 μέρες το pi σκαλώνει τελείως, δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα το UI του haoss μέσω του browser ούτε reboot δεν μπορώ να κάνω (πετάει error οτι το configuration.yaml cannot be found) και καμία συσκευή zigbee δεν αναγνωρίζεται ενώ η τηλεόραση πχ που έχω συνδεδεμένη (LG) δέχεται κανονικά εντολές. Για να πάρει μπρος θέλει hard reboot (unplug) το pi. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 9:44 ΜΜ, maxuris είπε

Κάτι άλλο τώρα μιας και το θίξαμε, ανά 1-2 έως και 5 μέρες το pi σκαλώνει τελείως, δεν ανταποκρίνεται σε τίποτα το UI του haoss μέσω του browser ούτε reboot δεν μπορώ να κάνω (πετάει error οτι το configuration.yaml cannot be found) και καμία συσκευή zigbee δεν αναγνωρίζεται ενώ η τηλεόραση πχ που έχω συνδεδεμένη (LG) δέχεται κανονικά εντολές. Για να πάρει μπρος θέλει hard reboot (unplug) το pi. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Τι setup έχεις; RPi με SSD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 2:43 ΜΜ, maxuris είπε

Ναι Rpi4 και Kingston A400 ssd κουμπωμένο σε usb 3.0 θύρα (καλωδιο usb 3.0 to SATA)

Χμμ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τον συγκεκριμένο SSD. Πολλοί που είχαν θέματα τύχαινε να είχαν τον συγκεκριμένο. Γενικά όμως τέτοιο είδους errors (και καλά λείπει αρχείο) προϊδεάζει σε SSD που είναι στα τελευταία του ή γενικά προβληματικός. Τον έχεις καιρό; Έχεις κάποιον άλλον να δοκιμάσεις;

Ρίξε και μια ματιά στα logs αλλά στον HOST, ειδικά αν μπορείς να τα κοιτάξεις όταν βλέπεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ποιος είναι ο αρχικός, βασικός εξοπλισμός για να αρχίσω με τον HA;

Πρώτος στόχος μου η παρακολούθηση της αντλίας θερμότητας του σπιτιού. Υπάρχει κι ένας τριφασικός μετρητής κατανάλωσης της shelly, κουμπωμένος στον πίνακα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Καλησπέρα.

Ποιος είναι ο αρχικός, βασικός εξοπλισμός για να αρχίσω με τον HA;

Πρώτος στόχος μου η παρακολούθηση της αντλίας θερμότητας του σπιτιού. Υπάρχει κι ένας τριφασικός μετρητής κατανάλωσης της shelly, κουμπωμένος στον πίνακα…

Raspberry ή mini-pc.

Επειδή το pi έχει ακριβύνει, συν ότι θέλεις SSD + θήκη + φορτιστή, συμφέρει η αγορά κάποιου μεταχειρισμένου mini-pc το οποίο θα έχει και λογικά καλύτερες επιδόσεις (άρα αν γλυκαθείς θα μπορείς να βάλεις και έξτρα πραγματάκια με ένα proxmox πχ plex, nextcloud και άλλα καλούδια).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Raspberry ή mini-pc.

Επειδή το pi έχει ακριβύνει, συν ότι θέλεις SSD + θήκη + φορτιστή, συμφέρει η αγορά κάποιου μεταχειρισμένου mini-pc το οποίο θα έχει και λογικά καλύτερες επιδόσεις (άρα αν γλυκαθείς θα μπορείς να βάλεις και έξτρα πραγματάκια με ένα proxmox πχ plex, nextcloud και άλλα καλούδια).

Ευχαριστώ για το χρόνο σου, κάποια πρόταση από τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...