Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Ευχαριστώ για το χρόνο σου, κάποια πρόταση από τα παραπάνω;

Προσωπικά πήρα από εδώ στις αγγελίες έναν hp elitedesk 800 g3 SSF. Φοράει i5-6500, 16GB ram και 256GB SSD. Ο επεξεργαστής με proxmox που έχει το HA και δύο LXC's , κάθεται στο 3-4% , η ram στα 7GB και καίει 11-12W.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/1/2024 στις 10:23 ΠΜ, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Για κάποιον που είναι αρχικά άσχετος με τον HA, αυτός ο οδηγός προσφέρεται για τα πρώτα βήματα στησίματος κλπ;

Εγώ αντιθέτως δεν θα τον συνιστούσα γιατί είναι 2 χρόνων. Είναι υπερβολικά outdated. Το ΗΑ έχει αλλάξει δραστικά από τότε, τόσο από πίσω στο τι είναι διαθέσιμο όσο και το UI του. To μόνο που δεν θα αλλάξει είναι ο τρόπος εγκατάστασης του. 

Θα συνιστούσα καλύτερα κάποιο βίντεο που να έχει βγει στο τελευταίο 6μηνο - 12μηνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες!!

Επειδή επίκειται αλλαγή του παλαιού ρούτερ (speedport entry 2) λόγο αναβάθμισης σε fiber.

Το speedport plus 2 έχει wifi 2,4g???

Επίσης:

Υπάρχει τρόπος να μην ξαναπερνάω τις 40βάλε συσκευές wifi, zigbee κτλ κτλ.

Κάποιος φίλος μου πρότεινε να κρατήσω τα ssid του παλιού ρούτερ, και τους κωδικούς που έχω και ότι θα είμαι ok.

Έχω 2 ssid ανοιχτά γιατί το 1ο το default είχε όριο στο entry 2 τις 35 συσκευές και τις είχα ξεπεράσει... 

To έχει κάνει κανένας??? (τι ρωτάω τώρα 😁)

Δεν θέλω να ξαναστήνω όλα τα entities, να βγούνε dublicated τα ήδη υπάρχοντα devices και να χάσω και τους αυτοματισμούς που θα μου πάρει ώρες να ξαναθυμηθώ τι είχα κάνει για να δουλέψουν.

Επίσης θα είναι εφιάλτης να ανοίγω όλα τα κουτιά και τις μπρίζες που έχω βάλει μέσα sonoff για να τα ξανακάνω pair.

  

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Καλησπέρα παίδες!!

Επειδή επίκειται αλλαγή του παλαιού ρούτερ (speedport entry 2) λόγο αναβάθμισης σε fiber.

Το speedport plus 2 έχει wifi 2,4g???

Επίσης:

Υπάρχει τρόπος να μην ξαναπερνάω τις 40βάλε συσκευές wifi, zigbee κτλ κτλ.

Κάποιος φίλος μου πρότεινε να κρατήσω τα ssid του παλιού ρούτερ, και τους κωδικούς που έχω και ότι θα είμαι ok.

Έχω 2 ssid ανοιχτά γιατί το 1ο το default είχε όριο στο entry 2 τις 35 συσκευές και τις είχα ξεπεράσει... 

To έχει κάνει κανένας??? (τι ρωτάω τώρα 😁)

Δεν θέλω να ξαναστήνω όλα τα entities, να βγούνε dublicated τα ήδη υπάρχοντα devices και να χάσω και τους αυτοματισμούς που θα μου πάρει ώρες να ξαναθυμηθώ τι είχα κάνει για να δουλέψουν.

Επίσης θα είναι εφιάλτης να ανοίγω όλα τα κουτιά και τις μπρίζες που έχω βάλει μέσα sonoff για να τα ξανακάνω pair.

  

Εννοείται, έτσι θα το κάνεις! Θα φτιάξεις ίδια ssid με ίδιους κωδικούς. Εν τω μεταξύ γενικά στις iot συσκευές, αρέσει να παίζουν στα 2.4ghz. Πάντως το Speedport εχει και 2.4 και 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα πήγαν κατ ευχήν.😃

10 λεπτά να ρυθμίσω τα ssid με τα password και οι υπόλοιπες συσκευές και το home assistant δεν κατάλαβαν τπτ.

Ο υπάλληλος του γερμανού έσκιζε τα ρούχα του ότι δε θα παίξει γιατί αλλάζουν οι ip...

Όλα συνδέθηκαν σε 2,4ghz στο οποίο έδωσα το παλιό ssid.(ήθελε seperation απο το 5ghz)

Το 5ghz δουλευεί με το νέο ssid του οτε και δουλεύει και αυτό αν και δεν έχει ακόμα νόημα αφού δεν μου έχουν βάλει ακόμα την optical.

Μόλις μπει θα δουλέψει υπερωρίες σε παιχνιδόπισο, κινητά  και σε σύγχρονες συσκευές

Μέχρι και το lamtec ups του Ote δούλεψε!!! 

Ευχαριστώ @mechpanos !!!

 

20240227_165822.jpg

20240227_165756.jpg

20240227_162829.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ς όλους.

Έχω ένα shelly 2PM συνδεδεμένο στο ΗΑ μέσω wifi και σταθερή ΙΡ. Αν σ΄ αυτό ενεργοποιήσω το bluetooth θα μπορέσω να συνδέσω ένα δεύτερο 2ΡΜ μέσω bluetooth χωρίς wifi;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κάποιος το Amazon Echo Dot με το home assistant; Λειτουργεί πλήρως; Μπορώ δηλαδή να ελέγχω όντως όλα τα devices που έχω στον home assistant και τους αυτοματισμούς μέσω της Alexa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2024 στις 5:24 ΜΜ, leuteris107 είπε

Καλησπέρα ς όλους.

Έχω ένα shelly 2PM συνδεδεμένο στο ΗΑ μέσω wifi και σταθερή ΙΡ. Αν σ΄ αυτό ενεργοποιήσω το bluetooth θα μπορέσω να συνδέσω ένα δεύτερο 2ΡΜ μέσω bluetooth χωρίς wifi;

Ευχαριστώ

Όχι, δεν είναι αυτή η λειτουργία του bluetooth στα shelly. Μπορείς όμως απότι θυμάμαι, αν ο λόγος είναι ότι δεν φτάνει το wi-fi στο 2ο shelly, να κάνεις το 1ο wi-fi repeater, δεν ξέρω πόσο καλά αποτελέσματα θα έχει αυτό αλλά 99% μπορεί να γίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...