Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AgMa είπε

Με onvif ενσωμάτωση την λειτουργείς;

Για το refresh, δοκίμασε την υπηρεσία:

service: homeassistant.reload_all

Δεν την έχω δοκιμάσει..

Ναι μια noname κινέζικη cloucam εχω και το ycc365plus είναι το προγραμμα στο κινητό.

To refresh service αυτό πως το ενεργοποιώ σε ενα συγκεκριμένο dashboard ή σε μια συγκεκριμένη συσκευή?

Προς το παρόν διάβαζα στο forum του ha\lovelace για πως γίνονται update οι template cards.

Επίσης έφτιαξα ενα scriptάκι για το alarmo να τρέχει όταν είναι σε κατάσταση pending για κωδικό να κάνει beeps.

Untitledha.png

Μπορώ να το βάλω να παίζει στο google nest αλλά όχι στο ίδιο το κινητό που χρησιμοποιώ για panel του συναγερμού.

Δεν μου το εμφανίζει το alarmo στις επιλογές ηχείου.

Υπάρχει λύση για αυτό?

Κάτι διαβάζω για snapcast intergration.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Καλησπέρα, φτιάχνω μια custom πλακέτα με esp32. Πως μπορώ να μιλήσω με το home assistant δεν μπορώ να βρω κάποιο documentation να εξηγεί ή κάποιο library;

Πέρνα esphome firmware και θα μιλάει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό... Κάνει για custom πράγματα ή πρέπει να υπάρχει στην βιβλιοθήκη του για να το χρησιμοποιήσω; Για παράδειγμα θα μιλάει με έναν decoder rf. Αν δεν υπάρχει στην βιβλιοθήκη του ESPHome τι κάνω;

Επίσης δεν θα χρησιμοποιήσω κάποιο dev-board. Θα χρησιμοποιώ το module. Θα έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχετε μήπως να προτείνετε κάμερες PTZ που να δουλεύουν με home assistant? Ας μη μπορώ απαραίτητα να χειριστώ το PTZ μέσω HA, έστω με rtsp για να βλέπω εικόνα. Επειδή θα είναι για μέσα στο σπίτι, και θα λειτουργούν συγκεκριμένες ώρες, θα ήθελα να είναι αρκετά οικονομικές, απλά να έχω μια εικόνα όταν θα είμαι μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, έχετε μήπως να προτείνετε κάμερες PTZ που να δουλεύουν με home assistant? Ας μη μπορώ απαραίτητα να χειριστώ το PTZ μέσω HA, έστω με rtsp για να βλέπω εικόνα. Επειδή θα είναι για μέσα στο σπίτι, και θα λειτουργούν συγκεκριμένες ώρες, θα ήθελα να είναι αρκετά οικονομικές, απλά να έχω μια εικόνα όταν θα είμαι μακριά. 

Tapo c200

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skaros1 είπε

και πως παιζουν μεσω home assistant εγω εχω και δεν μπορω να την κανω να παιξει με τπτ  μπορει να βοηθησει καποιος?

Υπάρχει integration. Έχει αναλυτικότατες οδηγίες

https://github.com/JurajNyiri/HomeAssistant-Tapo-Control

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skaros1 είπε

και πως παιζουν μεσω home assistant εγω εχω και δεν μπορω να την κανω να παιξει με τπτ  μπορει να βοηθησει καποιος?

Και με onvif λειτουργεί το tapo c200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προτιμώ το webrtc με μηδενικό lag https://github.com/AlexxIT/WebRTC

 

Συμφωνώ με αυτό, καταπληκτικό integration,έχω και το gw3 του ίδιου,αλλά το onvif μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάμερα για εγγραφή record , ενώ με του ALEXIT δεν βρήκα κάποια μέθοδος εγγραφής με ήχο 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χώρεσα στο smart panel και την θερμοκρασία νερού του ηλιακού.

Αν καταφέρω να βελτιώσω το refresh της κάμερας και βρω και τρόπο να μου κάνει beeping sound το alarmo  απ το κινητό μέχρι να βάλω τον κωδικό του συναγερμού το project ολοκληρώνεται.   

Λέμε τώρα.:lol:

20230324_183654.jpg

20230324_183821.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skaros1 είπε

προσθεσα WebRTC το θεμα μου ειναι πως το εμφανιζουμε  σαν καρτα στην αρχικη οθονη του home assistant

 

Δημιουργία κάρτας και υπάρχουν παραδείγματα (κάτω στο λινκ σας)με rstp είτε από κάμερα που έχεις στο HA 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους ,τελικα θα πουλησω χωρις να τον βγαλω απο την συσκευασια τον  τριφασικο μετρητη ρευματος που αγορασα για το Home assistant.Ειναι tuya με προτοκολο ivap δηλαδη μετραει και την καταναλωση του σπιτιου αλλα και τις εξαγωγες στην περιπτωση που υπαρχουν φωτοβολταικα.Το γραφω εδω μηπως καποιος ενδιαφερεται αλλα και για να μου πειτε σε ποιο τμημα των αγγελιων πρεπει να το βαλω .(Αν το βαλω στα διαφορα δεν νομιζω να το δει κανεις)

https://www.smartech.ee/en/products/kodin-elektroniikka/alykoti/2298069-tomzn-dts238-7

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...