Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα σε ολους ,εχω βαλει και εγω το home assistant σε ενα raspberry 3b εδω και λιγο καιρο και εχω συνδεσει πανω aircodition αντλια θερμοτητας ,τηλεορασεις και ρομποτικη σκουπα .Εχω παραγγειλει και ενα μετρητη ενεργειας τριφασικο ραγας tuya ο οποιος μετραει την καταναλωση ,αλλα και το ποσο στελνεις στο δικτυο σε περιπτωση που βαλει καποιος φωτοβολταικα .Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τον βαλω ομως γιατι πειμενω εναν ινβερτερ φωτοβολταικων ο οποιος εχει και αυτος μετρητη ραγας .

Διαβασα και τις 118 σελιδες και  αυτο που μου λειπει ειναι να βαλω  σε καποιο κεντρικο σημειο του σπιτιου ενα ταμπλετ με το home assistant  .Στο ταμπλετ θα ηθελα να αναβει η οθονη μονη της οταν πλησιαζω και να το εχω σαν front end .

Το εχει κανει κανεις? Το επομενο βημα ειναι να βρω το πως δεν θα τελειωνει  η μπαταρια .

Ναί γίνεται υπάρχουν πολλά βίντεο με οδηγίες για το πως γίνεται είναι εύκολο.Για εμένα το πιό δύσκολο είναι να κάνεις καλή δουλειά στο κρύψιμο του καλωδίου.

Επίσης για την φόρτιση της μπαταρίας μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα Sonoff Micro 5V Wireless USB Smart Adapter / Switch    να έχεις μόνιμα το tablet στο ρεύμα και να κάνεις έναν αυτοματισμό να ανοιγει το συγκεκριμένο μόλις η μπαταρία του tablet πάει στο 20% μέχρι το 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/3/2023 στις 10:14 ΠΜ, Theo X είπε

Το tablet στον τοίχο για ΗΑ είναι πολύ χρήσιμο και υπάρχουν πραγματικά άπειροι οδηγοί. Προτείνω αυτό και δες αν σου ταιριάζει.

Έτσι για την κουβέντα, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν εννοείται, αν με ρωτούσαν για ένα σύστημα για το οποίο δεν βλέπω καμιά ουσιαστική χρηστικότητα θα απαντούσα το τάμπλετ στον τοίχο. Για ενημέρωση κττγμ ένα τάμπλετ απλό και βέβαια τα κινητά μας είναι υπέρ αρκετά. Για τον φωτισμό, κάποια κουμπιά ή κάτι στο στυλ του Hue Dimmer φτάνει για ένα δωμάτιο για όσους δεν θέλουν/μπορούν να χρησιμοποιήσουν κινητά για απλές λειτουργίες. 

Η μόνη παραπλήσια περίπτωση που με έχει ιντριγκάρει είναι αυτό το πρότζεκτ για έναν πίνακα με λίγες πληροφορίες σε οθόνη e-ink. Αλλά και αυτό περισσότερο για το φαν και το ντιζάιν της υπόθεσης, κάτι που μια ταμπλέτα δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2023 στις 9:51 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

Καλημερα σε ολους ,εχω βαλει και εγω το home assistant σε ενα raspberry 3b εδω και λιγο καιρο και εχω συνδεσει πανω aircodition αντλια θερμοτητας ,τηλεορασεις και ρομποτικη σκουπα .Εχω παραγγειλει και ενα μετρητη ενεργειας τριφασικο ραγας tuya ο οποιος μετραει την καταναλωση ,αλλα και το ποσο στελνεις στο δικτυο σε περιπτωση που βαλει καποιος φωτοβολταικα .Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τον βαλω ομως γιατι πειμενω εναν ινβερτερ φωτοβολταικων ο οποιος εχει και αυτος μετρητη ραγας .

Διαβασα και τις 118 σελιδες και  αυτο που μου λειπει ειναι να βαλω  σε καποιο κεντρικο σημειο του σπιτιου ενα ταμπλετ με το home assistant  .Στο ταμπλετ θα ηθελα να αναβει η οθονη μονη της οταν πλησιαζω και να το εχω σαν front end .

Το εχει κανει κανεις? Το επομενο βημα ειναι να βρω το πως δεν θα τελειωνει  η μπαταρια .

Αν πιάνουν τα χέρια σου (ή με βοήθεια και ΠΡΟΣΟΧΗ) μπορείς να κάνεις όμορφη δουλειά για να φορτίζει και σε κανονικό τοίχο. Το δικό μου:

IMG_20230317_204349.jpg

Αφού έχει πρίζα, περνάει και σπιράλ με τα καλώδια. Λίγο σκάψιμο με ένα ίσιο κατσαβίδι, βρίσκουμε το σπιράλ, το κόβουμε προσεκτικά και "ψαρεύουμε" το καλώδιο τροφοδοσίας του τάμπλετ. Smart πρίζα με usb για την φόρτιση και δεν ακυρώνεται και η πρίζα.

IMG_20230317_204408 (1).jpg

IMG_20230317_204426.jpg

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gippas είπε

Έτσι για την κουβέντα, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν εννοείται, αν με ρωτούσαν για ένα σύστημα για το οποίο δεν βλέπω καμιά ουσιαστική χρηστικότητα θα απαντούσα το τάμπλετ στον τοίχο. Για ενημέρωση κττγμ ένα τάμπλετ απλό και βέβαια τα κινητά μας είναι υπέρ αρκετά. Για τον φωτισμό, κάποια κουμπιά ή κάτι στο στυλ του Hue Dimmer φτάνει για ένα δωμάτιο για όσους δεν θέλουν/μπορούν να χρησιμοποιήσουν κινητά για απλές λειτουργίες. 

Η μόνη παραπλήσια περίπτωση που με έχει ιντριγκάρει είναι αυτό το πρότζεκτ για έναν πίνακα με λίγες πληροφορίες σε οθόνη e-ink. Αλλά και αυτό περισσότερο για το φαν και το ντιζάιν της υπόθεσης, κάτι που μια ταμπλέτα δεν έχει

Το ωραίο με ένα wall panel είναι ότι μπορείς να μαζέψεις σε μερικά dashboards πληροφορίες και απλές χρηστικές λειτουργίες, που μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλοι οι κάτοικοι/επισκέπτες, είτε έχουν είτε όχι το app στο κινητό. Πχ προβολή και ρύθμιση θερμοκρασιών, προβολή καιρού, ενεργοποίηση ζεστού νερού κλπ.

Επίσης μπορείς να το κάνεις θυροτηλεόραση πολύ άνετα. Συν ότι προσδίδει στην εμφάνιση ενός smart home. 

Τώρα αν κάποιος τα κάνει όλα από το smartphone τότε ναι καθαρά χρηστικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2023 στις 6:34 ΜΜ, gippas είπε

Έτσι για την κουβέντα, και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν εννοείται, αν με ρωτούσαν για ένα σύστημα για το οποίο δεν βλέπω καμιά ουσιαστική χρηστικότητα θα απαντούσα το τάμπλετ στον τοίχο. Για ενημέρωση κττγμ ένα τάμπλετ απλό και βέβαια τα κινητά μας είναι υπέρ αρκετά. Για τον φωτισμό, κάποια κουμπιά ή κάτι στο στυλ του Hue Dimmer φτάνει για ένα δωμάτιο για όσους δεν θέλουν/μπορούν να χρησιμοποιήσουν κινητά για απλές λειτουργίες. 

Η μόνη παραπλήσια περίπτωση που με έχει ιντριγκάρει είναι αυτό το πρότζεκτ για έναν πίνακα με λίγες πληροφορίες σε οθόνη e-ink. Αλλά και αυτό περισσότερο για το φαν και το ντιζάιν της υπόθεσης, κάτι που μια ταμπλέτα δεν έχει

Και εγω προσωπικά βαριόμουν να περάσω την εφορμογή σε όλους.

Κυριώς για την απενεργοποίηση του συναγερμού το ήθελα και αφού  τα απλά zigbee ή wifi πληκτρολόγια έκαναν 60-70 ευρώ είπα δεν δοκιμάζω με ενα παροπλισμένο κινητό.

Αγόρασα μια βάση κινητού μεταλλική 5 ευρώ  https://www.skroutz.gr/s/20744632/Gub-G-81-Βάση-Κινητού-Μοτοσυκλέτας-με-Ρυθμιζόμενο-Βραχίονα-για-το-Τιμόνι-G-81.html έφτιαξα έναν χρήστη family και ενα περιορισμένο dashboard (χωρίς φώτα διακόπτες που ανοίγουν είτε κανονικά, είτε με το google assistant φωνητικά για όποιον θέλει).

Στο κινητό είναι ακριβώς μια οθόνη χωρίς scroll.

Εν τέλη είναι καλύτερο γιατί:

α) έχω βάλει ρουτίνα σε κουμπί πολλαπλών λειτουργιών να κάνει arm το συναγερμό στην πόρτα και απο απόσταση μπορώ ρίχνωντας μια ματιά στο smart panel να δω αν ενεργοποιήθηκε σωστά η εντολή.

β) μπήκαν και άλλα πράγματα πάνω όπως η θερμοκρασία της περιοχής, η θερμοκρασία και η υγρασία του σπιτιού, το γαμοκουμπί 🤢της γκαραζόπορτας μου που σταμάτησε να δουλεύει απ'το intracom και έπρεπε να βγαίνω έξω μες στο κρύο να σημαδεύω τον μηχανισμό με τα κλειδιά.

Αν είσαι τζιμάνι στο HA που δεν είμαι μπορείς να κάνεις παπάδες.

Θυροτηλέφωνα, θυροκάμερες, αυτοματισμούς που να ενεργοποιούνται με nfc tags για τα πιο άσχετα με την τεχνολογία μέλη της οικογένειας κ.α. 

Screenshot_20230319_141035_Home Assistant (1).jpg

Δε θα λεγα πως προσθέτει κάτι στο hightech - smart home feeling του σπιτιού.

Ούτως ή άλλος δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου και γι αυτό και οι υπάρχοντες διακόπτες φτιάχτηκαν με sonoff μίνι εσωτερικά.

Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι απλά κάποια θέση φόρτισης για το κινητό μου.

To σπίτι χρηστικό για τους πολλούς και stealthy smart για τους βαρεμένους.😁

20230319_142725 (1).jpg

 

PS κάποιοι έχουν βρεί τρόπο να χρησιμοποιήσουν σαν Home Assistant Smartpanel το Lenovo Smart Clock 2 ~35ευρώ που τρέχει απο κάτω android.

Υπάρχει οδηγός (ολίγον μπελαλίδικος) στο youtube απο κάποιον camerongray

l5cqoghia7ga1 (1).jpg

74gqb146b1ca1.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 10:01 ΜΜ, mechpanos είπε

Το ωραίο με ένα wall panel είναι ότι μπορείς να μαζέψεις σε μερικά dashboards πληροφορίες και απλές χρηστικές λειτουργίες, που μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλοι οι κάτοικοι/επισκέπτες, είτε έχουν είτε όχι το app στο κινητό. Πχ προβολή και ρύθμιση θερμοκρασιών, προβολή καιρού, ενεργοποίηση ζεστού νερού κλπ.

Φαντάζομαι εξαρτάται και από τη σύνθεση του κάθε νοικοκυριού.  Εμείς είμαστε δύο και σχετικά tech-savy. Τα απλά (θερμοσίφωνας, φώτα) τα κάνει και η σύζυγος είτε με κινητό είτε με google assistant και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για τη θερμοκρασία, υγρασία 😁 Για τους 70+ γονείς μας που μας επισκέπτονται περιστασιακά ακόμα και το πάνελ θα ήταν επιστημονική φαντασία.
 

Στις 19/3/2023 στις 2:09 ΜΜ, yiannis_1 είπε

α) έχω βάλει ρουτίνα σε κουμπί πολλαπλών λειτουργιών να κάνει arm το συναγερμό στην πόρτα και απο απόσταση μπορώ ρίχνωντας μια ματιά στο smart panel να δω αν ενεργοποιήθηκε σωστά η εντολή.

β) μπήκαν και άλλα πράγματα πάνω όπως η θερμοκρασία της περιοχής, η θερμοκρασία και η υγρασία του σπιτιού, το γαμοκουμπί 🤢της γκαραζόπορτας μου που σταμάτησε να δουλεύει απ'το intracom και έπρεπε να βγαίνω έξω μες στο κρύο να σημαδεύω τον μηχανισμό με τα κλειδιά.

Αν είσαι τζιμάνι στο HA που δεν είμαι μπορείς να κάνεις παπάδες.

Θυροτηλέφωνα, θυροκάμερες, αυτοματισμούς που να ενεργοποιούνται με nfc tags για τα πιο άσχετα με την τεχνολογία μέλη της οικογένειας κ.α. 

Η γκαραζόπορτα και η ενεργοποίηση του συναγερμού φαίνονται καλές χρήσεις. Μένουμε σε πολυκατοικία όμως οπότε δεν παίζει για το πρώτο, ενώ τον συναγερμό δεν τον έχω κάνει ακόμα έξυπνο. Όμως και πάλι μάλλον θα προτιμούσα κάποιον ανιχνευτή δακτυλικού αποτυπώματος για να το κάνω πιο εύκολο για τον χρήστη. Αλλά σίγουρα είναι καλή και η ιδέα σου με την «ανακύκλωση» του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gippas είπε

Φαντάζομαι εξαρτάται και από τη σύνθεση του κάθε νοικοκυριού.  Εμείς είμαστε δύο και σχετικά tech-savy. Τα απλά (θερμοσίφωνας, φώτα) τα κάνει και η σύζυγος είτε με κινητό είτε με google assistant και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για τη θερμοκρασία, υγρασία 😁 Για τους 70+ γονείς μας που μας επισκέπτονται περιστασιακά ακόμα και το πάνελ θα ήταν επιστημονική φαντασία.

Ε, ναι...Εμένα με παίρνει τηλέφωνο η γυναίκα μου "Πανό βάλε μας θέρμανση".... "Πάνο βάλε να ζεστάνει το νερό". Είμαι ο Panos assistant. Επειδή δε πολλές φορές είμαι στην δουλειά, οι παραγγελίες δίνονται και με messenger. PanosChatGPT να πούμε...:) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gippas

Θα σε κάνω να αλλάξεις γνώμη.😁

Λοιπόν έχουμε και security camera feed πλέον.

Στο κουμπάκια πάνω στην εικόνα της κάμερας εχω βάλει 

Α) Άνοιγμα της γκαραζόπορτας (θα ήθελα να γίνετε απευθείας και όχι με άνοιγμα της κάρτας πρώτα, όποιος ξέρει βοηθάει)  

Β) Check της κατάστασης της πόρτας, φαίνεται και απ την κάμερα αλλά σε περίπτωση που το βίντεο feed έχει για κάποιο λόγο κοπεί.

Εννοείται πως μπορείτε να προσθέσετε και άλλα κουμπιά, αμφίδρομη συνομιλία αν υποστηρίζει η κάμερα, 2η γκαραζόπορτα, on κάποιο φως στην είσοδο, κάποιο ηλεκτρικό τσέρκι σε περίπτωση που το έχετε κάνει smart και πρόκειται για είσοδο πολυκατοικίας.  

Για να χωρέσουν όλα σε μια οθόνη που είναι το OCD μου, μίκρυνα λίγο τo zoom στο κινητό και έφτιαξα το kiosk mode για non adninistrator users. 

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

πριν 10 ημέρες μετά από ένα update που έκανα χάθηκαν τα προηγούμενα στοιχεία από το Energy Dashboard. Τώρα έχω στοιχεία από τις τελευταίες 10 ημέρες. Επειδή έχω backup από το προηγούμενο διάστημα, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να τα επανεφέρω ιδανικά χωρίς να χάσω και τις τελευταίες 10 ημέρες που δεν είναι στο backup?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

αμφίδρομη συνομιλία αν υποστηρίζει η κάμερα

Αυτό είναι το πιο tricky κομμάτι. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με ένα hikvision θυροτηλέφωνο που έχω, πολλή μανούρα μέχρι τηλεφωνικό κέντρο έστησα γι' αυτό τον λόγο, γιατί περνάει την συνομιλία μέσα από sip πρωτόκολλο. Κι ακόμα δεν το έχω καταφέρει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό είναι το πιο tricky κομμάτι. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με ένα hikvision θυροτηλέφωνο που έχω, πολλή μανούρα μέχρι τηλεφωνικό κέντρο έστησα γι' αυτό τον λόγο, γιατί περνάει την συνομιλία μέσα από sip πρωτόκολλο. Κι ακόμα δεν το έχω καταφέρει...

Και σε μένα στο mobile app έχει αλλά στο HA φέρνει κάτι κουλά entities...

Δεν δοκιμάζω να το φτιάξω καν.

Ναι όλα όσα γίνονται θέλουν δουλίτσα.

Μπορεί με την συνδρομή και του community να μπορείς να συνδέσεις ότι μπορείς να φανταστείς, αλλά θέλει ψάξιμο, διάβασμα και tutorial στο youtube.

Επειδή όλες αυτές οι συσκευές δεν φτιάχτηκαν με το HA in mind.

Και μετά έρχετε η apl και στο πουλάει πιο ρετουσαρισμένο ως homekit μόνο με δικά της devices για να αρμέγει και απο εκεί.

Το χειρότερο σε αυτό είναι ότι εχεις και τον apl hipsterα που το μόνο που ξέρει απο υπολογιστές είναι να ανοίγει account σε social και να κάνει like σε stories να σου δείχνει τι και πως.:P  

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Και σε μένα στο mobile app έχει αλλά στο HA φέρνει κάτι κουλά entities...

Δεν δοκιμάζω να το φτιάξω καν.

Ναι όλα όσα γίνονται θέλουν δουλίτσα.

Μπορεί με την συνδρομή και του community να μπορείς να συνδέσεις ότι μπορείς να φανταστείς, αλλά θέλει ψάξιμο, διάβασμα και tutorial στο youtube.

Επειδή όλες αυτές οι συσκευές δεν φτιάχτηκαν με το HA in mind.

Και μετά έρχετε η apl και στο πουλάει πιο ρετουσαρισμένο ως homekit μόνο με δικά της devices για να αρμέγει και απο εκεί.

Το χειρότερο σε αυτό είναι ότι εχεις και τον apl hipsterα που το μόνο που ξέρει απο υπολογιστές είναι να ανοίγει account σε social και να κάνει like σε stories να σου δείχνει τι και πως.:P  

Δεν πειράζει άστους μαντρωμένους. Όπως έλεγε κι ο Κάλβος "Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2023 στις 1:44 ΠΜ, yiannis_1 είπε

@gippas

Α) Άνοιγμα της γκαραζόπορτας (θα ήθελα να γίνετε απευθείας και όχι με άνοιγμα της κάρτας πρώτα, όποιος ξέρει βοηθάει)  

 

camera_view: live

type: picture-glance

entities:

  - entity: switch.garage_door

  - entity: binary_sensor.motion_sensor

camera_image: camera.your_camera

title: Garage

Εκτός και αν στην εκτέλεση, επιλέγεις σενάριο.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AgMa είπε

camera_view: live

type: picture-glance

entities:

  - entity: switch.garage_door

  - entity: binary_sensor.motion_sensor

camera_image: camera.your_camera

title: Garage

Εκτός και αν στην εκτέλεση, επιλέγεις σενάριο.

Θα το δοκιμάσω.

Τώρα που βρήκαμε παππά να θάψουμε πεντέξι.

Λοιπόν αν για κάποιο λόγο κοπεί το stream μου πετάει πάνω στο glance μια κόκκινη γραμμή με error και κολλάει το video στο frame εκείνης της στιγμής και δεν επανέρχεται σε live.

Σου έχει τύχει? Yπάρχει λύση?

Κάπως να κάνω αυτόματα refresh το dashboard χωρίς να ανοιγοκλεινω το HA στο κινητό.

Η ακόμα καλύτερα να κάνει refresh κάθε μια  ή μισή ώρα το glance

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Θα το δοκιμάσω.

Τώρα που βρήκαμε παππά να θάψουμε πεντέξι.

Λοιπόν αν για κάποιο λόγο κοπεί το stream μου πετάει πάνω στο glance μια κόκκινη γραμμή με error και κολλάει το video στο frame εκείνης της στιγμής και δεν επανέρχεται σε live.

Σου έχει τύχει? Yπάρχει λύση?

Κάπως να κάνω αυτόματα refresh το dashboard χωρίς να ανοιγοκλεινω το HA στο κινητό.

Η ακόμα καλύτερα να κάνει refresh κάθε μια  ή μισή ώρα το glance

Με onvif ενσωμάτωση την λειτουργείς;

Για το refresh, δοκίμασε την υπηρεσία:

service: homeassistant.reload_all

Δεν την έχω δοκιμάσει..

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...