Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
32 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

αυτά που βλέπεις με κόκκινο βέλος, είναι άσχετα. Αφορούν κανάλια και καλώδια ήχου.

IMG_ 20210120_120508.jpg

Ναι με χαλάει λίγο πως φαίνεται ρε γαμωτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ναι με χαλάει λίγο πως φαίνεται ρε γαμωτο 

βασικά δε φαίνεται καθόλου γιατί καλύπτεται από την κουρτίνα. το τέλος της κουρτίνας στην άκρη είναι πιασμένο μόνιμα και άρα από μπροστά δε μπορεί να φανεί ο μηχανισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 11:59 ΠΜ, acmegr7 είπε

μάλλον δεν παίρνουν. άνοιξα issue στο github και βλέπουμε.

Κουρτίνα έχω wifi zemismart

Λίγο άσχετο αλλά, ξέρει κανείς που βρίσκω το "smarthack-psk.log"; Αφορά φλασάρισμα tyua-convert και μου είπαν είναι στο "scripts" directory.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν ξέρω πόσο έγκαιρα βλέπετε τις ενημερώσεις που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα όσοι είστε εδώ μέσα, οπότε είπα να το μοιραστώ σε ποστ για να το δείτε και εσείς πιο άμεσα.

Θεωρώ φυσικά ότι έχετε ήδη δει το τελευταίο άρθρο από την προηγούμενη εβδομάδα για το σοβαρό πρόβλημα και να έχετε ΟΛΟΙ ήδη κάνει update σε 2020.1.3! Αλλά μόλις βγήκε πριν 15 λεπτά το update με το full security disclosure σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει να το δείτε :)

https://www.home-assistant.io/blog/2021/01/22/security-disclosure/

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.

Έχει βάλει κανείς το rtl 433 μέσω docker;

Έχω θερμόμετρα RF και τα στέλνω στο HA μέσω mqtt αλλά το κάνω με το rtl 433 εγκατεστημένο ξεχωριστά και όχι ως container. Δουλεύει μια χαρά.

Ως container το έχω βάλει αλλά δεν ξέρω πως κάνω edit ώστε να περάσω τα στοιχεία που θέλω δλδ user, pass, ip κτλ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 6:27 ΜΜ, leuteris107 είπε

Εμένα γράφει supervisor-2021.01.5 .....

Μόνο σου το είπες. Supervisor. Μιλάμε για update του Home Assistant (core-2021.01.3). Όχι του Supervisor. Τώρα θα πρέπει να σου έχει βγάλει εάν δεν έχεις ήδη κάνει update για core-2021.01.5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Πως μπορώ να πάρω στατηστικά από ένα switch πόσες ώρες δούλεψε, μερα/βδομαδα/μηνα/χρονο? Χωρίς γραφήματα, απλά έναν αριθμό.

Θα φτιάξεις έναν binary sensor με το state του switch , on ή off.

Μετά θα φτιάξεις έναν history stats sensor που θα μετράει χρόνο όταν ο binary είναι on.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα φτιάξεις έναν binary sensor με το state του switch , on ή off.

Μετά θα φτιάξεις έναν history stats sensor που θα μετράει χρόνο όταν ο binary είναι on.

Πλεονασμός να φτιάξεις template binary sensor για να βλέπεις το state του διακόπτη. Το state του switch είναι ήδη το on/off. Άρα μπορείς λογικά να βάλεις κατευθείαν το switch σου στο history_stats 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Πλεονασμός να φτιάξεις template binary sensor για να βλέπεις το state του διακόπτη. Το state του switch είναι ήδη το on/off. Άρα μπορείς λογικά να βάλεις κατευθείαν το switch σου στο history_stats 

Έχεις δίκιο. Δεν θυμόμουν καλά. Είχα φτιάξει binary sensors για να μετράω ώρες λειτουργίας κλιματιστικών με κριτήριο υπέρβασης wattage. Δεν χρειάζεται για αυτό που θέλει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτό μου έπαιζε και χωρίς στην αρχή απλά μου έλειπαν οι παράμετροι για όλα τα σενάρια που θέλω. εν τέλει το έφτιαξα το binary αλλά θα το ξανά κοιτάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ένα πρόβλημα με το ρουτερ του ΟΤΕ (speedport plus) και θα μου κάνουν αντικατάσταση σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουτερ και βάλω κάτι καλύτερο. Επειδή δεν έχω ιδέα από δυκτια και τι ακριβώς χρειάζεται έχετε κάτι να προτείνεται?

αυτά που χρειάζομαι είναι 

1. Να έχω τηλεφωνία ΟΤΕ

2. Να μπορεί να συνδεθεί με ένα mikrotik που έχω τώρα σαν access point

3. πολύ βασικό να έχω γονικό έλεγχο για την χρήση του παιδιού.

κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ περιορίζω 2 ip (λαπτοπ και κινητό) για συγκεκριμένα προγραμματα πχ παιχνίδια youtube-instagram σε σύνολο ώρες ανα ημέρα πχ όλα αυτα 2 ώρες.

4. budget μέχρι 150€.. 

Υπάρχει καμία πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...