Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

δε δίνω πολλές πιθανότητες να δουλεύει και στον nest έτσι ακριβώς αλλά θα το προσπαθήσω... 

Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι πάντως. δες και παρακάτω

 

ψάξε και στο ΗΑ σίγουρα γίνεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια απλή επαφή λειτουργεί πολύ καλύτερα με το ha από τους έξυπνους θερμοστάτες. ήμουν σε δίλημμα αν θα κάνω ότι προσπαθείτε και εσείς ή αν απλά θα βάλω ένα σελι και πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν δίλημμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnyboy είπε

μια απλή επαφή λειτουργεί πολύ καλύτερα με το ha από τους έξυπνους θερμοστάτες. ήμουν σε δίλημμα αν θα κάνω ότι προσπαθείτε και εσείς ή αν απλά θα βάλω ένα σελι και πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν δίλημμα. 

 

 

τον nest όμως τον έχω πάνω από 3 χρόνια που τότε τουλάχιστον εγώ σίγουρα δε μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. 

Τώρα να τον καταργήσω για να βάλω shelly, δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

τον nest όμως τον έχω πάνω από 3 χρόνια που τότε τουλάχιστον εγώ σίγουρα δε μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. 

Τώρα να τον καταργήσω για να βάλω shelly, δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Ναι αν τον έχεις συμφωνώ, δεν μπορείς να τον καταργήσεις. Αλλά αν δεν έχεις τίποτα η καλύτερη λύση είναι με Generic thermostat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

τον nest όμως τον έχω πάνω από 3 χρόνια που τότε τουλάχιστον εγώ σίγουρα δε μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. 

Τώρα να τον καταργήσω για να βάλω shelly, δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Δεν γίνεται απλά να απενεργοποιήσεις τον αυτοματισμό του nest. Και απλά να κάνεις δύο αυτοματισμούς στο HA που να ενεργοποιούν το mode του θερμοστάτη που θέλεις με service call και για trigger να έχεις την θερμοκρασία του άλλου σου αισθητήρα; Και αντίστοιχα έναν αυτοματισμό για να κλείνει από κάποια θερμοκρασία και πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, than2031995 είπε

Δεν γίνεται απλά να απενεργοποιήσεις τον αυτοματισμό του nest. Και απλά να κάνεις δύο αυτοματισμούς στο HA που να ενεργοποιούν το mode του θερμοστάτη που θέλεις με service call και για trigger να έχεις την θερμοκρασία του άλλου σου αισθητήρα; Και αντίστοιχα έναν αυτοματισμό για να κλείνει από κάποια θερμοκρασία και πάνω; 

να ενεργοποιώ το mode από μόνο του δεν αρκεί. ακόμα και αν βάλω δλδ να γυρνάει στο mode heat όταν η θερμοκρασία του xiaomi είνια κάτω από πχ 19, για να δώσει εντολή να ανοίγει ο καυστήρας πρέπει να είναι η τωρινή θερμοκρασία που ανιχνεύει ο nest στο kids_room, χαμηλότερη από την target που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnyboy είπε

ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις integrate στο HA ένα esp8266 με tasmota? 

πιστεύω με το homeassistant discovery, με την εντολη setoption19,  αυτο χρησιμοποιώ σχεδον σε ολα τα esp8866 μου.

υπάρχει και το πρόσφατο tasmota integration, το χρησιμοποιώ σε ένα  χωρίς κάποιο πρόβλημα , αλλα  θεωρείτε ακομα  beta .

μπορείς να κάνεις εναλλαγές μεταξύ των 2 με το setoption19. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DioNiSis_000 είπε

πιστεύω με το homeassistant discovery, με την εντολη setoption19,  αυτο χρησιμοποιώ σχεδον σε ολα τα esp8866 μου.

υπάρχει και το πρόσφατο tasmota integration, το χρησιμοποιώ σε ένα  χωρίς κάποιο πρόβλημα , αλλα  θεωρείτε ακομα  beta .

μπορείς να κάνεις εναλλαγές μεταξύ των 2 με το setoption19. 

δεν το βρίσκω, έχω απο χτες που παλεύω, έβαλα και mqtt αλλά είναι για κλωτσιές ο οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο tasmota στην κονσολα και δινεις την εντολη "setoption19 1" για ενεργοποίηση

μετα θα εμφανιστεί αυτόματα στα integrations σαν mqtt .

για απενεργοποίηση δίνεις "setoption19 0"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DioNiSis_000 είπε

πας στο tasmota στην κονσολα και δινεις την εντολη "setoption19 1" για ενεργοποίηση

μετα θα εμφανιστεί αυτόματα στα integrations σαν mqtt .

για απενεργοποίηση δίνεις "setoption19 0"

το εχω κανει 500 φορες, δεν γινεται τιποτα. εκτός αν έχω βάλει λάθος πινς στο esp8266

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει να κανει με τα pin , και λάθος να είναι σαν συσκευή θα πρέπει να φαίνεται. θα έχεις  entity με το status, σημα wifi, ip κλπ.

έχεις εγκαταστήσει mqtt broker πχ τον mosquito ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

δεν εχει να κανει με τα pin , και λάθος να είναι σαν συσκευή θα πρέπει να φαίνεται. θα έχεις  entity με το status, σημα wifi, ip κλπ.

έχεις εγκαταστήσει mqtt broker πχ τον mosquito ?

μου βγάζει το mqtt στο integrations, αλλά μέχρι εκεί, μετά δεν έχω τίποτα, δεν έχω entity κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά μόλις πας στο tasmota interface του esp, στο configuration > configure mqtt > και βαλεις την ip του broker και κανεις save,  στο home assistant θα έχεις notification για νεα συσκευή , άσχετα με τι αλλες ρυθμίσεις εχεις κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

κανονικά μόλις πας στο tasmota interface του esp, στο configuration > configure mqtt > και βαλεις την ip του broker και κανεις save,  στο home assistant θα έχεις notification για νεα συσκευή , άσχετα με τι αλλες ρυθμίσεις εχεις κανει.

οπου ip του broker, την ip του ha όπου είναι και ο broker 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...