Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, than2031995 είπε

To VM είναι supported. Βέβαια δεν θα έτρεχα VM σε Rpi. Έχεις τόσα άλλο πράγματα πάνω στο Pi που χρειάζεσαι το Debian και τρέχεις Supervised εντωμεταξύ;

Από την στιγμή που οι αυτοματισμοί είναι περασμένοι από το UI ή εάν είναι από το YAML χειροκίνητα και έχουν unique_id d δημιούργουνται traces τώρα πια. Το οποίο σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να αφαιρείς conditions και να περιμένεις αν θα δουλέψει ή όχι. Πας στο trace (δεδομένου φυσικά ότι το trigger σου δουλεύει) και θα σου δείξει ότι πχ α ξεκίνησα τρίγκερ αλλά σταμάτησα στο 1ο ή στο 2ο condition καθώς δεν τηρεί τις προυποθέσεις που έχεις ορίσει.

image.png.d2710dfd42f85aa4496b86f4da2e8e4e.png

Χειροκίνητα είναι όλα τα automations, αλλά πώς μπορώ να τα κάνω να έχουν unique id;

Edit: το βρήκα, έχει σημασία αν είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και κανονικά κενά αντί για _ ;

Επίσης κατάφερα και ενεργοποίησα τα traces, ποια κατηγορία διαβάζουμε;

 

Screenshot_20210508_204701_io.homeassistant.companion.android.jpg

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, AgMa είπε

Χειροκίνητα είναι όλα τα automations, αλλά πώς μπορώ να τα κάνω να έχουν unique id;

Edit: το βρήκα, έχει σημασία αν είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και κανονικά κενά αντί για _ ;

Επίσης κατάφερα και ενεργοποίησα τα traces, ποια κατηγορία διαβάζουμε;

A τελικά το βρήκες μια χαρά βλέπω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ενεργοποιήθηκε ο αυτοματισμός, ΟΚ. Πρέπει να περιμένεις να μην σου ανάψει το φως και να πας να δεις το trace τότε τι σου δείχνει.

Να έχεις υπόψη εντωμεταξύ ότι με custom theme έχω προσέξει πως δεν φαίνεται πάντα σωστά το σχήμα.  Εδώ δηλαδή που προσπερνάει το condition (αφού ισχύει) και προχωράει στο action που του έχω βάλει, το condition είναι γκρι. (Αντίστοιχα εάν κoλούσε σε condition θα ήταν γκρι το action). Στο δικό μου theme όμως δεν το βλέπω ως γκρι, και λογικά ούτε και εσύ στο δικό σού.

image.png.0b7a2d4f49d0fbee4483127b1c3b5661.png image.png.e32ed4b426724f233b1e742c4791d0c1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, than2031995 είπε

A τελικά το βρήκες μια χαρά βλέπω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ενεργοποιήθηκε ο αυτοματισμός, ΟΚ. Πρέπει να περιμένεις να μην σου ανάψει το φως και να πας να δεις το trace τότε τι σου δείχνει.

Να έχεις υπόψη εντωμεταξύ ότι με custom theme έχω προσέξει πως δεν φαίνεται πάντα σωστά το σχήμα.  Εδώ δηλαδή που προσπερνάει το condition (αφού ισχύει) και προχωράει στο action που του έχω βάλει, το condition είναι γκρι. (Αντίστοιχα εάν κoλούσε σε condition θα ήταν γκρι το action). Στο δικό μου theme όμως δεν το βλέπω ως γκρι, και λογικά ούτε και εσύ στο δικό σού.

image.png.0b7a2d4f49d0fbee4483127b1c3b5661.png image.png.e32ed4b426724f233b1e742c4791d0c1.png

Εδώ δεν ξεχωρίζω καν τι θέλει να πει ο ποιητής 😄. Ο αστερίσκος είναι το trigger και Α/Β είναι τα condition; Και τα χρώματα πράσινο και γκρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AgMa είπε

Εδώ δεν ξεχωρίζω καν τι θέλει να πει ο ποιητής 😄. Ο αστερίσκος είναι το trigger και Α/Β είναι τα condition; Και τα χρώματα πράσινο και γκρι;

Ναι και 'γω στην αρχή μπερδευόμουν. 

Τα χρώματα είναι κανονικά γκρι πορτοκαλί και μπλε. Γκρι είναι ότι δεν χρησιμοποιήθηκε, πορτοκαλί γίνεται η διαδρομή που ακολούθησε και μπλε είναι το σημείο που έχεις επιλέξει όταν το βλέπει (οπότε αλλάζει). Γι' αυτό έλεγα δες το trace με default theme γιατί με το δικό σου δεν θα φαίνεται το γκρι. Για να καταλάβεις καλύτερα δες παρακάτω πχ όπου υπάρχουν πολλαπλά triggers σε έναν αυτοματισμό, μετά ένα condition, και μετά ένα choose με 3 επιλογές. Εδώ πχ βλέπεις ότι το 3ο trigger ενεργοποίησε τον αυτοματισμό σου, το condition παρακάμφθηκε εφόσον ήταν σωστό και κατέληξε στην διαδρομή 3 (όποια και εάν είναι αυτή). 

Στην δικιά σου περίπτωση όταν δεν δουλέψει λογικά θα φταίει ένα από τα condition και εκεί θα δεις το action σου γκρι αφού δεν θα έχει αφήσει το condition να συνεχίσει. Και θα έχει σταματήσει στο condition αυτό που θα σου λέει "Σταμάτησε λόγω μπλα μπλα μπλα"

 

image.png

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Αν καταλαβαίνω σωστά τα χρώματα το δεύτερο condition το σταμάτησε; Η φωτεινότητα;

Ναι η φωτεινότητα με κρεμάει τελικά, αλλά γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: προς το παρόν έχω λίγους αυτοματισμούς. Αραιά και που όμως σταματάνε. Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συνήθως γίνεται όταν βγαίνει κάποιο update. Κάνω update στο core και μετά το reboot λειτουργούν όλα και πάλι.

 

Είναι λογικό αυτό?

Το ha τρεχει σε vm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ναι η φωτεινότητα με κρεμάει τελικά, αλλά γιατί;

Είναι όντως κάτω από 10? Δηλαδή 9.9 ή μικρότερη; 

 

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση: προς το παρόν έχω λίγους αυτοματισμούς. Αραιά και που όμως σταματάνε. Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συνήθως γίνεται όταν βγαίνει κάποιο update. Κάνω update στο core και μετά το reboot λειτουργούν όλα και πάλι.

Είναι λογικό αυτό?

Όχι :P Εκτός εάν υπάρχει κάποιος κρυφός κώδικας που έχουν βάλει για να χαλάει το ΗΑ σε αυτούς που δεν κάνουν Update για να τους αναγκάζουν να προχωράνε στην τελευταία έκδοση.  

Συνήθως κάτι τέτοια έχει να κάνει και το database σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα γιατί το κάνει. Ο αισθητήρας φωτεινότητας κάνει update στην ένταση φωτισμού, μόνο όταν ανιχνεύει κίνηση. Με αποτέλεσμα αν εγώ είμαι στο μπάνιο και κινούμαι και με ανοιχτό το φως κάνει update με 11 lux πχ, όταν βγω και ξαναμπώ στο μπάνιο, ο αισθητήρας της xiaomi έχει 1μιση λεπτό αδράνειας. Σε αυτό το διάστημα είναι συνέχεια σε κίνηση και δεν κάνει update. Της Philips όμως κάνει κάθε 10".

Άρα μπαίνω, με πιάνει ο Philips στην είσοδο αλλά ο Xiaomi κοιμάται και δείχνει φωτεινότητα >10 που είχε πιάσει κάποτε 😄 και δεν περνάει το δεύτερο condition.

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AgMa είπε

Βρήκα γιατί το κάνει. Ο αισθητήρας φωτεινότητας κάνει update στην ένταση φωτισμού, μόνο όταν ανιχνεύει κίνηση. Με αποτέλεσμα αν εγώ είμαι στο μπάνιο και κινούμαι και με ανοιχτό το φως κάνει update με 11 lux πχ, όταν βγω και ξαναμπώ στο μπάνιο, ο αισθητήρας της xiaomi έχει 1μιση λεπτό αδράνειας. Σε αυτό το διάστημα είναι συνέχεια σε κίνηση και δεν κάνει update. Της Philips όμως κάνει κάθε 10".

Άρα μπαίνω, με πιάνει ο Philips στην είσοδο αλλά ο Xiaomi κοιμάται και δείχνει φωτεινότητα >10 που είχε πιάσει κάποτε 😄 και δεν περνάει το δεύτερο condition.

Ευχαριστώ!!!

H καλύτερη λύση είναι ένα ESP με PIR και σενσορ φωτεινότητας. Θα έχεις την πιο άμεση ανταπόκριση. Βάζεις και έναν σενσορ για θερμοκρασία και υγρασία και είσαι κομπλε. 

Πήρα και εγώ αυτούς τους xiaomi αλλά βλέπω θα τους βάλω σε κανέναν κήπο που δεν με ενδιαφέρει ή άμεση απόκριση δευτερολέπτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος να μπω πιο βαθιά στο θέμα, δεν ξέρω καν τι είναι το ESP. Πάντως της Philips δεν είναι και η καλύτερη λύση από οικονομικής άποψης. Ίσως το γκουγκλάρω λίγο να ρίξω μια ματιά.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, than2031995 είπε

H καλύτερη λύση είναι ένα ESP με PIR και σενσορ φωτεινότητας. Θα έχεις την πιο άμεση ανταπόκριση. Βάζεις και έναν σενσορ για θερμοκρασία και υγρασία και είσαι κομπλε. 

Έτσι το έκανα με 2 esp.

Στον έναν μάλιστα πρόσθεσα επιπλέον μετρητή lux κ όποτε πέφτει κάτω απο ένα όριο ο φωτισμός στο δωμάτιο ανάβουν τα φώτα εαν ανιχνεύσει κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα https://esphome.io/cookbook/bruh.html

Μόλις τώρα, _filippos_ είπε

Έτσι το έκανα με 2 esp.

Στον έναν μάλιστα πρόσθεσα επιπλέον μετρητή lux κ όποτε πέφτει κάτω απο ένα όριο ο φωτισμός στο δωμάτιο ανάβουν τα φώτα εαν ανιχνεύσει κίνηση.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει και γω. Εχω από ένα σαλόνι, κουζίνα, δωμάτια και κάνουν την καλύτερη δουλειά. 

Προς το παρόν έχω μόνο pir πάνω γιατί δεν έχω αξιωθεί να συνδέσω Lux και θερμοκρασία/υγρασία. Έχω όμως ένα Lux έξω για γενική φωτεινότητα και χρησιμοποιώ αυτό πχ αν κάποιος σηκωθεί για νερό το βράδυ στην κουζίνα για να ανάψει πολύ αμυδρά το φως και όχι στο 100% να τον τυφλώσει

Για παράδειγμα https://esphome.io/cookbook/bruh.html @AgMa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ απο αυτό ξεκίνησα, μάλιστα μέσω arduino που το είχε πρωτοσχεδιάσει ο Ben αλλά μετά μεταπήδησα στο esphome κ έκανα δικά μου scriptάκια.
Πχ το shelly 1 το μετέτρεψα σε esphome κ πέρασα τα δικά μου μέσα.
Πλεον το έχουν εξελίξει κι αυτοί το firmware τους που δεν έχει νόημα να επέμβεις τόσο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...