Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, beatshooter είπε

Είμαι στον κατασκευαστικο κλάδο από 10χρ λόγω δουλειάς πατέρα μου. Βιωσα την άνοδο της οικοδομής σε λάθος ηλικία και προτίμησα να σπούδασω οικονομικά στην Πάτρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω εργασία καθότι έπεσα πάνω στην φούσκα που έσκασε. Έτσι η μόνη επιλογή ήταν η δουλειά του πατέρα μου. 2 χρόνια τώρα ουσιαστικά είμαι ο διαχειριστής εκτός από όλα τα άλλα. Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα. Οπότε σκέφτομαι και εγώ στα 30 μου να τα αφήσω όλα για εξωτερικό.Με προσόντα ένα πτυχίο κ μια πρακτική μόνο, δηλαδή τιποτα, μόνο το ότι ξέρω την δουλειά του πατέρα με σώζει.   Μια επιλογή ίσως να είναι η Κύπρος που έχει τρελή τουριστική ανάπτυξη. Ρίξε μια ματιά εκεί ακόμα γίνεται οικοδομικη δραστηριότητα. αλλιώς θα πρότεινα Τσεχοσλοβακια και χώρες της Βαλτικης σαν πιο προσιτές για έναν 30ρι Έλληνα. 

Τυχερός είσαι αν υπάρχουν δουλειές από την οικοδομή, έχω συγγενείς εργολάβους οικοδομών, ο ένας δεν μπορεί να πουλήσει τίποτα, ο άλλος ασχολείται μόνο με ανακαινίσεις αλλά καταφέρνει και πληρώνει ΟΑΕΕ και φόρους επειδή φρόντισε και αποταμίευσε μεγάλο κεφάλαιο προ κρίσης αλλιώς θα είχε κλείσει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Στην ηλικία σου και εγω και εχω σπουδάσει παιδαγωγικά και τωρα αγορασα πρόβατα. Οτι να ναι δηλαδή. Μην απογοητευεσαι για τίποτα. Αν δεν βρίσκεις στον τομέα σου ψάξε αλλου και μην το βάζεις κάτω 

Έκανες πολύ καλά που σκέφτηκες ευέλικτα για τον εαυτό σου & δεν κάθισες απλά με σταυρωμένα τα χέρια να σκέφτεσαι τι σου στερεί ή όχι η κρίση σε αυτή τη χώρα. Αντέδρασες με έναν δικό σου τρόπο & το μόνο που έχω να σου πω είναι ένα μεγάλο μπράβο.. Και σου εύχομαι να έρθουν στη ζωή σου όλα όσα περιμένεις & αξίζεις! Αλλά μέχρι τότε κάνε αυτό που κάνεις με κέφι & αισιοδοξία. Συμπάσχω, υπάρχουν τόσοι άλλοι σαν εμάς, δεν είσαι μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις για να μπορέσω να αντιληφθώ τι έγινε αυτά τα χρόνια μέχρι τα 33 σου.

1) Μέχρι τώρα πόσα είναι τα χρόνια εργασιακής εμπειρίας? (οποιασδήποτε εργασίας)

2) Όσο ήσουν άνεργη πώς τα έβγαζες πέρα οικονομικά?

3) Έχεις την διάθεση να δουλέψεις σε δουλειές οι οποίες δεν είναι ιδανικές για σένα αλλά θα το έκανες για να βγάζεις τουλάχιστον τα έξοδα σου?

4) Μήπως οι γονείς σου σου λέγανε πάντα να βρείς κάτι πάνω σε αυτό που σπούδασες και όχι σερβιτόρα και με αυτό εσύ επαναπαυώσουν?

Πέρα από τις ερωτήσεις θα ήθελα να προσθέσω και κάτι, δεν φταίει μόνο η σχολή που ίσως σου λέγανε ότι θα βρείτε δουλειά και έχει ζήτηση η σχολή κτλ.

Θα έπρεπε να δεις και μόνη σου αν ισχύει κάτι τέτοιο. Μή ρίχνουμε πάντα τις ευθύνες αλλού γιατί νομίζω κάτι τέτοιο συμβαίνει με σένα.

Το ότι έχουμε κρίση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν δουλειές.

Είμαι από περιοχή τουριστική γεμάτη ξενοδοχεία και ενώ ζητάνε συνεχώς άτομα κανένας δεν έρχεται. Προφανώς πρέπει να ρίξουμε τα στάνταρ μας όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση που πρέπει να πάρεις άμεσες αποφάσεις.

Έχω γνωστό που διατηρεί γραφείο αρχιτέκτονας στην Ελλάδα και συνεργάζεται με γραφείο Αγγλίας και τους κάνει τα σχέδια. Αν αναρωτιέστε πως και ο Αγγλος επιλέγει τον Έλληνα για σχέδια, η απάντηση του ήταν ότι οι Άγγλοι αρχιτέκτονες σχεδιάζουν με συγκεκριμένο μοτίβο Αγγλικό οπότε θέλουν μια διαφορετική ματιά. Ο άνθρωπος αυτός έχει 6 άτομα στο γραφείο του.

Οπότε όταν ακούω ότι κάποιος είναι άνεργος για πολλά χρόνια και ηλικιακά είναι νέος, κάτι πάει στραβά!

Το εξωτερικό δεν έιναι η εύκολη λύση. Δεν έρχονται οι δουλειές ουρονακατέβατα ούτε τα λεφτά. Και εκεί πρέπει να αποδείξεις τι αξίζεις.

Υ.Γ. Είμαι Web & Graphic Designer, και το να επιλέξεις να κάνεις αυτό σαν δουλειά επειδή πιάστηκες λίγο με Wordpress, προσωπικά για μένα είναι μια λάθος κίνηση. Και πίστεψε με ο δρόμος μέχρι το να βγάζεις χρήματα από αυτήν την δουλειά και μόνο είναι μακρύς! (δουλειές σε γνωστούς χωρίς χρήματα, δουλειές σε γνωστούς με λίγα χρήματα σε 100 δόσεις, ρίξιμο της τιμής για να πάρεις δουλειές, πολλές ώρες δουλειάς χωρίς ανταμοιβή)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stef157 είπε

Έχω γνωστό που διατηρεί γραφείο αρχιτέκτονας στην Ελλάδα και συνεργάζεται με γραφείο Αγγλίας και τους κάνει τα σχέδια. Αν αναρωτιέστε πως και ο Αγγλος επιλέγει τον Έλληνα για σχέδια, η απάντηση του ήταν ότι οι Άγγλοι αρχιτέκτονες σχεδιάζουν με συγκεκριμένο μοτίβο Αγγλικό οπότε θέλουν μια διαφορετική ματιά. Ο άνθρωπος αυτός έχει 6 άτομα στο γραφείο του.

και μια διαφορετική χρέωση στις μελέτες γιατί οι εργαζόμενοι στο γραφείο του δεν ανταμείβονται με τιμές αγγλίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvel είπε

και μια διαφορετική χρέωση στις μελέτες γιατί οι εργαζόμενοι στο γραφείο του δεν ανταμείβονται με τιμές αγγλίας

Δεν το γνωρίζω αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν θα είναι τιμές Αγγλίας και είναι πολύ λογικό.

Άλλωστε ένας από τους λόγους που τον επέλεξε, φαντάζομαι ότι θα είναι και αυτό. Αλλά τουλάχιστον αποκτάς μια πολύ καλή εμπειρία και έχεις ένα δυνατό portfolio και σίγουρα τα χρήματα δεν είναι τα ιδανικά αλλά όλοι απο κάπου ξεκινάμε.

Κανενός ο πρώτος μισθός δεν ήταν 1000€. Εάν κάποιος περιμένεις κάτι τέτοιο τότε θα φτάσει τα 40 και θα κατηγορεί του κακούς Γερμανούς και ξέρουμε την πορεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, stef157 είπε

 

Το ότι έχουμε κρίση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν δουλειές.

Είμαι από περιοχή τουριστική γεμάτη ξενοδοχεία και ενώ ζητάνε συνεχώς άτομα κανένας δεν έρχεται. Προφανώς πρέπει να ρίξουμε τα στάνταρ μας όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση που πρέπει να πάρεις άμεσες αποφάσεις.

 

καλα κανουν και δεν έρχονται αγαπητέ, καθως τους ζητούν να δουλέψουν 8-12 ωρες την ημέρα, 7 μερες τη βδομάδα , για πολλούς μηνες σερι (σεζόν). Αυτα,  η πλειοψφια των ξενοδοχοϋπάλληλων. Κάποιοι τυχεροί των οποίων οι εργοδότες σέβονται έστω τα βασικα παίρνουν ενα ρεπουδσκι που και που. Αυτα, για ποσο? Επειδή εισαι συ και προς χάριν της κουβέντας, 1000€? Οχι ευχαριστω. Να μη σωσουν να βρουν εργαζόμενο. Ο τουριστικός κλάδος ειναι απο τους πλέον κακοπληρωμενους στην ελλαδα και αοο τους χειριστους απο αποψη λογου κουρασης/απολαβων. 

Να παει εξω, να δουλεύει 6 μερες, 12ωρες και να τσεπωνει νομιμα 2000 ευρω, δίχως φόρους (ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ). Αν δε, δεν εχει τιποτα στο ονομα της στην Ελλάδα (ελπίζω πως οχι) τοτε δεν χρειάζεται να κανει ουτε δήλωση στην εφορία εφόσον αλλάξει το ΑΦΜ της σε ΔΟΥ εξωτερικού. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hexenlord είπε

καλα κανουν και δεν έρχονται αγαπητέ, καθως τους ζητούν να δουλέψουν 8-12 ωρες την ημέρα, 7 μερες τη βδομάδα , για πολλούς μηνες σερι (σεζόν). Αυτα,  η πλειοψφια των ξενοδοχοϋπάλληλων. Κάποιοι τυχεροί των οποίων οι εργοδότες σέβονται έστω τα βασικα παίρνουν ενα ρεπουδσκι που και που. Αυτα, για ποσο? Επειδή εισαι συ και προς χάριν της κουβέντας, 1000€? Οχι ευχαριστω. Να μη σωσουν να βρουν εργαζόμενο. Ο τουριστικός κλάδος ειναι απο τους πλέον κακοπληρωμενους στην ελλαδα και αοο τους χειριστους απο αποψη λογου κουρασης/απολαβων. 

Να παει εξω, να δουλεύει 6 μερες, 12ωρες και να τσεπωνει νομιμα 2000 ευρω, δίχως φόρους (ΗΑΕ, ΚΑΤΑΡ). Αν δε, δεν εχει τιποτα στο ονομα της στην Ελλάδα (ελπίζω πως οχι) τοτε δεν χρειάζεται να κανει ουτε δήλωση στην εφορία εφόσον αλλάξει το ΑΦΜ της σε ΔΟΥ εξωτερικού. 

 

Από την στιγμή που λέει η κοπέλα ότι δεν θέλει να πάει σε μια απο αυτές τις χώρες που αναφέρεις, τότε νομίζω δεν υπάρχει λόγος να το λες.

Δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λες! Ένα ξενοδοχείο (μιλάμε για μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες και όχι μικρά ξενοδοχειάκια) έχει αρκετά τμήματα και όχι μόνο σερβιτόρους και μάγειρες. Εάν θέλεις να φτάσεις κάπου, πρέπει να βάλεις στόχους και να ξεκινήσεις από χαμηλά. Φαντάζομαι και εσύ από κάπου ξεκίνησες και έφτασες να πέρνεις ένα ικανοποιητικό ποσό και με κάποια εμπειρία χρόνων.

Η κοπέλα ανέφερε ότι δεν έχει αρκετή εργασιακή εμπειρία και είναι 33. Πες μου για ποιόν λόγο να πάρει κάποιος στις χώρες που ανέφερες ένα τέτοιο άτομο όταν θα έχει ακόμα 100 βιογραφικά από όλο τον κόσμο με εργασιακή εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτροπη σε γυναικα να παει στα Εμιρατα ειναι απο επιθεωρηση του Σεφερλη; Μιλαμε για Stone Age εκει περα.

 

Σε οτι αφορα το εξωτερικο γενικοτερα,υπαρχει μια παρανοηση,δεν ζουν και αναπνεουν με την ελπιδα να παρουν ελληνες με μηδενικη εμπειρια.

Εισαι πχ ιατρος με 5+ χρονια εμπειρια και μιλας Γερμανικα;Ναι τοτε κατι μπορει να βρεθει,σε μια επαρχιακη πολη.

 

Θα ελεγα να μην σπουδασεις κατι αν δεν εισαι απολυτως βεβαία οτι αυτο εχει καποιο αμεσο οφελος και νοημα,οι σπουδες ειναι χαμενος χρονος ειδικα σε αυτη την ηλικια.

Δηλαδη εχει νοημα να βρεις δουλεια και μετα να κανεις συμπληρωματικες σπουδες γιατι βλεπεις προοπτικες,το να πας σε ενα ΙΕΚ στα τυφλα ειναι πιστευω εντελως χασιμο χρονου.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η προτροπη σε γυναικα να παει στα Εμιρατα ειναι απο επιθεωρηση του Σεφερλη; Μιλαμε για Stone Age εκει περα.

 

Απο το στόμα μου το πήρες ρε φίλε, αλλά γράφτηκε το Σάββατο και έλεγα, άστο... και δεν λέει μόνο Εμιράτα (που είναι απείρως ποιο εύκολο για γυναίκα) αλλά λεει και Σαουδική.... χαχαχαχαχαχχαχα επιστήμονας ο τύπος......................

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stef157 είπε

Κανενός ο πρώτος μισθός δεν ήταν 1000€. Εάν κάποιος περιμένεις κάτι τέτοιο τότε θα φτάσει τα 40 και θα κατηγορεί του κακούς Γερμανούς και ξέρουμε την πορεία του.

Λάθος, προ κρίσης τα επαγγέλματα μηχανικού είχαν συλλογική σύμβαση ~1200 ...μετά τα μνημόνια οι συλλογικές συμβάσεις καταργήθηκαν και υπάρχει μόνο η γενική συλλογική ήτοι τα 587€. Αλλά ας μην μιλάμε για τα προ κρίσης γιατί θα αρχίσουμε να κλαίμε όλοι μαζί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2018 στις 10:47 ΠΜ, WorryingAngel είπε

 Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου γράψει κάτι παρακαλώ. Σας ευχαριστώ!

Το εξωτερικο(ετσι γενικα και αοριστα που το αναφερεις)προφανως και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να βρεις στα παντα(απο διαφορους κλαδους)βεβαια αναλογα και την καθε χωρα.

Γενικα βεβαια υπαρχει τεραστια απορροφηση,δεν εχουν ολες οι χωρες τα (οικονομικοπολιτικα)χαλια που εχουμε στην Ελλαδα.

Και το σημαντικοτερο υπαρχει μεγαλυτερη αναγνωριση για μεταπτυχιακο απο οτι στην Ελλαδα.

Στην Ελλαδα τελειωνεις μια σχολη και αν θες να εργαστεις(εστω και σαν νεος στον καθε κλαδο)οι περισσοτεροι ζητανε να εχεις προυπηρεσια(που αφου τωρα τελειωσες την σχολη μαλλον νομιζουν οτι θα σου ερθει απο το πουθενα)ή αν τυχει και εισαι τυχερος και σε παρουν ειναι τεραστια η δουλεια/ωραρια και οι αμοιβες ψιχουλα(αν σε πληρωσουν κιολας και δεν σου χρωστανε μισθους).

Αυτο που αναφερεις για την διακριση στο αρχικο παραδειγμα οντως πολυ ατυχη και ασχημη στιγμη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη γνώμη μου, δεν πρόκειται να διαφωτιστείς ιδιαίτερα ζητώντας την άποψη ανθρώπων στο internet - ειδικά μη μηχανικών, κατά κανόνα. Προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιον συνάδελφο που ασχολείται με το αντικείμενο (όσο επιτρέπουν οι σημερινές συνθήκες) και που έχει διάθεση να κάνει μια ειλικρινή κουβέντα μαζί σου, μήπως όντως σε βοηθήσει, έστω σαν κατευθυντήριος γραμμή. Απλώς, έχε ένα φίλτρο επιφύλαξης, γιατί υπάρχουν και οι κουτοπόνηροι που νομίζουν ότι θα κερδίσουν στον κλάδο, αποκλείοντας εσένα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Ένα πολύ γενικό που μπορώ να σου πω, θεωρώντας το χρήσιμο για οποιονδήποτε Μηχανικό που προσπαθεί να την παλέψει σε αυτήν την συγκυρία (εξαιρούνται, προφανώς, οι περιπτώσεις με οικογενειακή επιχείρηση), είναι το να προσπαθείς διαρκώς να είσαι στο παιχνίδι και να ψάχνεις ευκαιρίες ξανα και ξανα, ενεργά, όσο παράλληλα ενημερώνεσαι πάνω στο ίδιο το αντικείμενο. Σε κάθε περίπτωση, μην περιμένεις από γνωστούς, ούτε να σου βρουν δουλειά, ούτε να σε κάνουν Μηχανικό. Το βασικό υπόβαθρο το έχεις. Πάρε το θέμα πάνω σου και δείξε διαθεσιμότητα, ώστε κάπου να κάνεις την αρχή. Συνθήκες/ωράρια/αμοιβές, εννοείται ότι θα είναι δυσμενή σε αυτήν την φάση που είναι όλη η αγορά.

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γράφτηκε. Λέγεται οτι η δουλειά των μηχανικών αρχιζει και ανεβαίνει τον τελευταίο καιρό.

Το rbnb μπορει να έχει καταστρέψει τους ενοικιαστές, και ανεβάζει τις τιμές ενοικίων στα ύψη, βοηθάει ομως και τους μηχανικους. Στο πλαίσιο του "ευκολου" χρηματος, πολλοί ειναι αυτοι που επιλέγουν την ανακαίνιση διαμερισμάτων με σκοπό την ημερησια ενοικίασή τους. Οι μηχανικοι αναλαμβάνουν δράση λοιπον.

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα μεταπτυχιακό σε data analytics/science  και βρες δουλειά έξω.

Εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο ακόμη αλλά το έχω ακούσει από πολλούς που δεν έβρισκαν δουλειά από το σχολή, λένε ότι δουλεύει 😕

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...